Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Parası Hiç Bitmeyecekmiş Gibi Davranan Ama Sonunda İflas Eden 12 Yabancı Ünlü

Bir zamanlar para içinde yüzse de kimi zaman kendi hatası, kimi zaman da talihsizlikler nedeniyle iflas eden popüler isimler. İşte şaşıracağınız o ünlüler;
Parası Hiç Bitmeyecekmiş Gibi Davranan Ama Sonunda İflas Eden 12 Yabancı Ünlü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ünlü sözcüğü sizde neyi çağrıştırıyor? Hasılat rekorlarını alt üst eden aktrisler, bugünün teknolojik saraylarında oturan şarkıcılar, paha biçilmez otomobilleriyle tanınan sporcular ve dahası… Evet, onlar medya dünyasının aranan yüzleri. Bazıları yılların getirdiği tecrübeyle öyle başarılara imza atmış ki bundan sonra hiçbir şey yapmasa da oturduğu yerden para kazanabilecek bir kariyere sahip. Bu durumun onlar da farkında; ama “armut piş ağzıma düş” felsefesinden uzak duruyorlar. Peki, kazandıkları milyon dolarları nasıl kullanıyorlar dersiniz?

Aslında şöhrete kavuşan isimler de bizlere benzer şekilde kazanç sağlıyor. Birçoğunun aylık maaşlarının kaynağı, sahip olan yeteneklerinden geliyor. Fark sadece miktarlarda. Bu ufacık ayrıntı, bir insanın ömür boyu çalışsa bile kazanabileceğinden çok daha fazla. Zaten onları sıradan insanlardan farklı bir yere koymamızın başlıca sebebi de bu durumdan kaynaklanıyor. Ünlü olmanın dolgun maaş anlamına geldiği aşikar. Peki, nasıl oluyor da onları sıklıkla mali sıkıntılar içerisinde görüyoruz. Çünkü çok kazanmak, finansal açıdan savurgan olmak gibi gizli tehlikelere karşı bağışıklık kazandırmaz.

Borç, özellikle de yaptığınız işler kötüye giderken mali kaynaklarınız içerisindeki kanserli bir hücre gibi yayılmaya başlar. Maalesef, kariyerleri boyunca yapmış oldukları savurgan harcamalarla giderek artan borçlar, ünlülerin korkulu rüyası. Özellikle medya dünyasının ışıltılı ekranları artık onları unuttuklarında, asla sönmeyecek gibi parıldayan bir yıldızın kayıp gitmesine neden oluyor. Listemizde bulunan isimlerin hepsi bir dönemin fenomenleri. Unutulmaz denilen bu eski ünlülerin yerlerini çoktan yeni yıldızlarla doldurduk bile. Bakalım bir döneme damgasını vuran isimler arasında kimler var?

İşte karşınızda parası hiç bitmeyecekmiş gibi davranan bir zamanın ünlü isimleri:

12 Mike Tyson

Mike TysonEn etkin zamanlarında demir adam lakaplı Mike Tyson, rakiplerini tek bir yumruk darbesiyle yere indirebilirdi. Hatta Junior Olympics’de amatör dövüşçü olduğu zamanlarda, sahip olduğu vuruş gücü ile dikkat çekti. Sahip olduğu bu yetenek, profesyonel kariyerinin mükemmelliğini profesyonel olduğu andan itibaren nakavt ile kazandığı 44 galibiyet ile taçlandırıyordu.

Tyson’un 400 milyon doların üzerinde aldığı ev; takılara, arabalara, motorlara ve köşklere olan düşkünlüğü, onu oldukça zor durma soktu. Bu harcamalara nafaka ve olumsuz sonuçlanan dava kararları da eklenince, ünlü boksör nakavt oldu. Felekten Bir Gece filminde oynadığı küçük bir rol ile sahnelere dönüş yapan ünlü isim, belki Hollywood yardımıyla tekrar ayağa kalkabilir.

TÜM ZAMANLARIN YAYIN HASILATI EN YÜKSEK 12 BOKS MAÇI İÇİN TIKLAYIN.

11 Pamela Anderson

Pamela AndersonSahil Güvenlik dizisinin turuncu kıyafetli sarışın ateşli kızı Pamela Anderson, iflasın eşiğine geldi. 90’lı yıllarda Pamela Anderson, seksi olmak ile eş anlama geliyordu. Sahil Güvenlik dizisindeki oldukça dekolteli rolü, Playboy dergisine taşınması ve rock şarkıcısı Tommy Lee ile çıkan sansasyonel kaseti, onun daha da şöhret kazanmasını sağladı. Malibu’da bulunan evini yenilemesi ve bütçesinin oldukça üzerinde harcamalar yapması, çöküşünün başladığını kanıtlar nitelikteydi. Hatta Malibu’daki evinin inşaatı daha tamamlanmadan, inşaat şirketleri tarafından gönderilen faturalarla yıkıldı.

GÖĞÜS İMPLANTINA SERVET HARCAYAN 10 ÜNLÜ İÇİN TIKLAYIN.

10 Brendan Franser

Brendan FranserBrendan Franser; Mumya, Orman Kaçkını, Şaşkın ve Geçmişin Sığınağı gibi sevilen komedi filmlerinde rol almıştı. Mumya’nın Dönüşü filminden Brandan Franser 12.5 milyon dolarlık gelir elde etmişti. Şimdilerde ise Franser’in rol aldığı filmler daha az kitleye hitap ediyor ve cüzdanı git gide boşalmaya başlıyor. Belgesel benzeri son filmi Gimme Shelter’in sadece gişesinden 1.3 milyon dolar kazanmayı başardı. Bu rakam Mumya’nın Dönüşü filminden on kat daha az. Fakat, 43 milyon dolara çekilmiş hırsız sincapları konu alan 3D animasyon filmi olan Fındık İşi filminin gişe hasılatından 120 milyon dolarlık büyük bir kazanç sağladı. Frasher’in her ay ödemesi gereken 50 bin dolarlık nafaka, 25 bin dolarlık çocuk nafakası ve 40 bin dolarlık vergiler ile bu orta derecedeki başarının yeterli olmayacağı görünüyor.

9 Kelly Rutherford

Kelly RutherforKelly Rutherford, Gossip Girl dizisindeki Serena’nın zengin, sosyetik ve güzel annesini canlandırmıştı. Karmakarışık velayet mücadelesi verdiği eski işadamı Alman Kelly Rutherford’a 2009 yılında boşanma davası açtı ve 2010 yılında sonlanan boşanma sonrasında iki çocuğu için eski kocası ile dünyayı kapsayan bir velayet savaşına girdi. Bu savaş onun yaşayacağı mali sıkıntıların başlangıcıydı. Sonrasında bu kabus, Rutherford’un avukatına 1.5 milyon dolar ödemesiyle devam etti ve halen bu masrafları ödüyor. 2013 yılında iflas başvurusunda bulundu. 6 yılın sonunda Gossip Girl dizisinin son bölümü yayınlandı ve Rutherford’un aylık geliri 486 bin dolardan, 1000 dolar civarına geriledi.

8 Lindsay Lohan

Lindsay LohanKomik Tuzak filminin kızıl saçlısı olarak ünlenen Lohan, sonralarda alkolizm ve uyuşturucu kullanımı ile ünlü dedikodularının ve gösterilerinin değişmezi haline geldi. 2007 yılında alkollü araç kullanmak ve uyuşturucu bulundurmak suçlarından birkaç kez tutuklandı ve rehabilitasyona girmek zorunda kaldı. Herkes bu felakete uzaktan bakıyor, büyük ihtimalle Lindsay Lohan da dünyayı bir felaket olarak görüyordu.

Lohan için bu sadece ağır başlılığına vurulan bir darbe olmadı; ayrıca kariyerinde de gözden düşmesine neden oldu. 2007 yılından 2013 yılına kadar herhangi bir dizi ya da filmde rol almadı ve sonrasında Ustura filmindeki gibi küçük rollerde oynadı. 2014 yılında Lindsay, Oprah Winfrey Network üzerinden kendi başlığı ile reality show sunmaya başladı. Yapımcılar, dairesinin kirasını ödeyebilmesi için görünüşe göre avans vermek zorunda kalmış olacaklar ki sadece 8 bölümün sonunda şov iptal edildi.

7 Drake Bell

 Drake BellDrake Bell’in kariyeri, Nickelodeon’un Amanda Show isimli programının düzenli olarak devam etmesi ile yükselişe geçti. Bu durum onun Nickelodeon serisi olan Drake and Josh yapımında başrolü kapmasını sağladı. Gerçek hayatta ise Drake Bell, Amerika’da ve yurt dışında orta derecede başarılı bir müzisyen. En popüler şarkısı olan Bull, Meksika’da 8 numaraya yükseldi.

Drake Bell hala Nickelodeon için vazgeçilmezlerden biridir. Son zamanlarda belgesel tarzındaki filmde oynadığı Timmy Turner rolü ve Marvel, Disney ortak yapımı olan animasyon filminde Örümcek Adam karakterine dublaj yapması ile maaşında artış oldu. Ancak bu başarısı iflası başından savmasına yeterli olmamış. Aylık kazancının 3 bin dolar ve giderlerinin 18 bin dolar olduğunu belirterek iflas başvurusunda bulundu.

6 50 Cent

50 Cent50 Cent, yakın mesafeden 9 kez ateş edildiği halde hayatta kalmayı başaran bir ünlüdür. Uğraştığı maddi sıkıntılardan sonra da 50 Cent’in hayatta kalabilmesi için başka bir mucizeye daha ihtiyacı var gibi görünüyor. Curtis, iki mahkeme kararı ile 25 milyon dolarlık cezayı ödeyemeyeceğini belirterek iflas başvurusu yaptı. İlk mahkeme, izni olmadan seks kasetini yayınladığı için dava açan kadına 50 Cent’in 7 milyon dolar ödeyeceği kararını aldı. Diğer mahkeme ise Sleek Audio ile ortak girişimleri olan kulaklık üretip pazarlama işi iflasın eşiğine geldiği için, Curtis’in şirkete 18 milyon dolar ödeyeceği kararına vardı.

5 Aaron Carter

Aaron CarterAaron Carter, Backstreet Boys grubu üyelerinden birinin kardeşi olduğu için müzik endüstrisine girmesi kolay oldu. Aslında Carter, tam olarak 1997 yılında Berlin’de bu grup ile birlikte bir cover olan The Jets’ Crush on You şarkısı ile sahne almıştı. Crush on You şarkısının yayılması ile etrafı, ayılıp bayılan kızlar ile çevriliydi. Carter’in ilk albümü İspanya, Danimarka, Norveç, Almanya ve Kanada’da altın statüsü kazanmıştır. Bu süre içerisinde, Crazy Little Party Girl ve I Want Candy adında birkaç hit şarkı daha çıkarmıştı. 2013 yılında Aaron Carter, 3.5 milyon dolarlık borcundan kurtulabilmek için iflas başvurusunda bulunmuştur. Şöhreti sırasında yapmış olduğu 1.3 milyon dolar IRS’e olan borcu yüzünden başvurduğu dilekçede yer aldı. 2014 yılı itibari ile zaten bütün borcunu ödediğini belirtti.

4 Wesley Snipes

Wasley Snipes2010 yılında mahkeme, Wesley Snipes’e vergi kaçırmak suçundan 3 yıl hapis cezası verdi. Wesley Snipes tutuklanmasından önce; Cezalandırıcı, Para Treni ve Blade gibi ülkemizde de sevilen filmlerde rol almış çok popüler bir aksiyon filmi yıldızıydı. Muhtemelen Blade, onun en başarılı olduğu filmlerden biriydi. 2000’li yıllara yaklaşırken iki tane daha devam filmi geldi ve bir aktör için oldukça yüksek miktarda paralar kazanmıştı. Snipes’in film kariyerindeki karlı başarısı, vergi ödemediği için ABD hükümetine 12 milyon dolar borçlandırdı. IRS’e olan öfkesi yüzünden Snipes, muhasebecilerinin yardımıyla sahte vergi beyannameleri doldurdu.

3 Janice Dickinson

 Janice DickinsonJanice Dickinson, 2013 yılında iflas başvurusunda bulunan dünyanın ilk süper modeli ve televizyon karakteri. Dickinson, 1 milyon dolarlık borcu ve bu miktarın yarısından fazlasını ABD Gelir idaresine borçlandığını yasal belgelerle belirtmişti. Geri kalan borçlarının büyük bölümü, estetik cerrahi meraklısı olması nedeniyle ödenmemiş sağlık faturalarından oluşmaktadır.

Janice Dickinson’un 50 bölümdür jüri üyeliği yaptığı America’s Next Top Model programı başlıca dayanaklarından biri olmuştur. Fazlasıyla meşgul bir kadın olan Dickinson, iflası ile ilgili verdiği bir röportajda; çalışmak için doğduğunu belirtmiştir. Yaşadığı maddi sıkıntılar onu fazlasıyla yordu. 2014 yılında, mahkeme onu borçlarından azat etmesiyle şansı dönmeye başladı.

2 Nicolas Cage

Nicolas CageNicolas Cage’nin görkemli kariyeri birçok eleştirel beğeni toplar. Bunun yanı sıra Kaya, Melekler Şehri, Con Air, Rüzgarla Konuşanlar ve Yüz Yüze filmleri ile oldukça iyi hasılatlar elde etti. Böyle kaliteli yapımlarda yer aldıktan sonra daha düşük bütçeli filmlerde yer alması onu eleştirilerin merkezi haline getirmişti. Bir spekülasyon olarak, rol aldığı bazı filmlerin kötü olduklarını kabul etmesi, onu iflasın eşiğine sürükledi. Kazandığı 100 milyon dolardan daha fazlasını boşa harcayarak, IRS’e 13 milyon dolar borç yapmış durumda.

ÜNLÜLERİN PARA SAVURDUĞU EN SAÇMA 10 ÜRÜN İÇİN TIKLAYIN.

1 Lena Headey

Lena HeadeyLena Headey ya da popüler ismi ile HBO’nun en sevilen dizilerinden Game of Thrones’in Cercei Lannister’i, boşanmasından sonra zor zamanlar geçiriyor. Hesabında sadece 5 milyon dolar bıraktığını iddia ettiği bu boşanmanın maliyeti Headey’i oldukça zorlamış olmalı. Boşanma mücadelesi sırasında, geçimini sağlayabilmek için 1.8 milyon dolar değerindeki evini 1 milyon 350 bin dolara satmak zorunda kaldı. Bu olaylardan önce zaten kredi kartlarını kapattırmıştı. Lena’nın mali durumu hakkında çıkan haberler hayranlarını şoke etti. Çünkü dünya çapında bir dizide rol alıyor; ama Lannister’ların aksine, yokluk içinde bir hayat sürüyor.

Yükselip düşmek insanoğlunun doğasında var. Şöhretleri dünyaya yayılan, lüks yaşam tarzına sahip bu ünlüler bile milyonlar kazanmasına rağmen bir gün düşebiliyor ve iflasın eşiğine gelebiliyor. Hatta bazen o eşiği bile geçebiliyorlar. Sizler için bu listeyi hazırlarken, burada yer alan ünlü isimlerden bazıları bizleri fazlasıyla şaşırttı. Öylesine çok tanınan ve hasılat rekorları kıran yapımlarda rol almalarına rağmen, nasıl böyle beş kuruşsuz kalabildikleri bizleri bir hayli düşündürdü. Peki, listemizde bulunan bu isimlerden hangileri sizleri de şaşırtmayı başardı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.