Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ederinden Daha Çok Kazanan 10 Hollywood Yıldızıyla Tanışın!

Hollywood yıldızları elbette yüksek kazançlar elde etmektedir. Ancak bazılar tüm zamanların değerinden daha çok kazanmıştır. İşte o isimler:
Ederinden Daha Çok Kazanan 10 Hollywood Yıldızıyla Tanışın!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hollywood’un beyaz perdeyle özdeşleşip bu sektörde açık ara önde olmasının elbette birçok nedeni vardır. Tabi ki bu kalite, en az filmlerin senaryoları kadar kurguları, görsel efektleri ve sergilenen oyuncu performanslarıyla da alakalıdır. Bir filmin senaryosu oldukça kötü ve hiçbir görsel efekte yer verilmemiş olabilir. Bu durum da bile film, sadece oyuncu kadrosunda yer alan efsaneleşmiş isimler sayesinde oldukça iyi gelirler elde edip, hatta gişe rekorları bile kırabilir. Filmin rağbet görmesi için büyük önem arz eden oyuncular ne kadar iyi performans sergilerlerse, filme olan ilgi de aynı doğrultuda artacaktır. Sonrasında kuşku yok ki unutulmazlar arasındaki yerlerini de alacaklardır.

Başarılı film stüdyolarının bir filme milyonlarca dolar harcaması, ondan gelecek gişe hasılatının en az dörtte biri kadardır. Yani kısaca film şirketleri, yaptıkları yatırımın en az dört katını kazanacakları umuduyla bir projeye başlarlar. Bu her zaman mümkün olur mu, elbette hayır. Ama pek tabi ki beklentinin üzerine çıkan yapımlar da yok değildir. Perdede başarılı olmuş bir film, projenin içerisinde yer alan hemen herkesin kariyerini de etkiler. Senaristi aranan bir kişi, oyuncuyu olmazsa olmaz bir aktör, yapım şirketini dev bir firma yapmak; aslına bakarsanız ortalama 1 saat 45 dakikalarına bağlıdır.

Ünlü yıldızlar bir ya da birkaç kez başarısız olduklarında, stüdyo yöneticileri bir sonraki projede onlara teklifte bulunmadan önce birkaç kez düşünür. Hatta olumsuzluklar arttıkça, olaylar zinciri çoğu zaman oyuncu kariyerlerinin sona ermesi ile sonlanır. Ancak bu kuralın istisnaları da vardır. Performansı vasat olsa dahi, beğenilen birkaç özelliğiyle hala sahnelerin aranan yüzleri olmayı başarmış oyunculardan bahsediyorum. Bu oyuncular başarısızlığa imza atmadan önce mutlaka seyirciyi etkileyecek yapımlarda rol almışlardır. Onların yer aldığı filmlerin bazılarını beğenmişizdir, bazılarınaysa burun kıvırdığımız olmuştur; ama hiçbir zaman izlemekten vazgeçmediğimiz kesin bir kanı. Tabi ki onlar da milyonlarına yenilerini eklemekten asla geri kalmadılar. Şimdi dilerseniz bu isimlere ve kariyerlerine kısaca bir göz atalım.

Huzurlarınızda tüm zamanların değerinden daha çok kazanan Hollywood yıldızları:

10 Eddie Murphy

Eddie MurphyEddie Murphy ve Hollywood arasında fırtınalı bir ilişki vardır. Murphy’in kariyeri eşit olarak yükseliş ve düşüşlerden oluşmuştur. Bu aktör Sosyete Polisi, Çatlak Profesör ve Shrek filmleri kadar Kelimeler Yetmez ve Norbit filmlerinde de oldukça başarılı olmuştur. 7 milyon dolarlık gişesi ile 2002 yılındaki Pluto Nash’ın Maceraları filmi, tüm zamanların değerinden daha çok kazandığı projelerden bir tanesidir. Eddie Murphy, 1 dolara oynadığı her filmden 2.70 dolar kazandırmıştır. Yani Murphy’in oynadığı filmlerden 10 dolar kazandığını varsayarsak, bu filmlerin toplam hasılatının 27 dolar olduğunu söyleyebiliriz.

OYNADIĞI FİLMLERLE YALNIZCA HOLLYWOOD’DAN EN ÇOK KAZANÇ ELDE EDEN EFSANE OYUNCULAR İÇİN TIKLAYIN.

9 Will Ferrell

Will FerrellFerrell, rekor Drew Barrymore’ye geçene kadar Hollywood’un değerinden daha çok kazanan aktörü unvanını elinde bulunduruyordu. Bu listedeki diğer aktörler kadar Ferrell’in kariyeri de Elf, Zafer Patenleri, Talladega Geceleri gibi önemli başarılar ile dolu iken; sonrasında hayal kırıklığı yaratan başarısızlıklar Ferrell’in peşini bırakmamıştı. Babamın Evi, Babamın Mektupları ve Her Şeyim Satılık gibi birkaç film ile 10 milyon dolarlık bir gelir elde etti. Bu da kazandığı her 1 dolarla, filme 3.50 dolarlık katkı sağladığı anlamına geliyor.

MİLYAR DOLARLIK GİŞE HASILATLARIYLA ZİRVEDE YER ALAN 23 HOLLYWOOD FİLMİ İÇİN TIKLAYIN.

8 Reese Witherspoon

Reese WitherspoonReese Witherspoon’un ismini listede görmek sizleri şaşırtmış olabilir. Bizler onu Bu Nasıl Sarışın, Sınırları Aşmak ve Beni Unutma filmlerindeki unutulmaz rolleri ile tanırken; ünlü yıldızın başarısız olduğu birkaç reklam filmi de bulunmaktadır. Inheret Vice, The Good Lie ve The Importance of Being Earnest filmlerinin her biri en az 10 milyon dolar getiri sağladı. Witherspoon’un kazandığı her 1 dolar, filmlere 3.55 dolar olarak yansıdı. Ünlü aktör, bu başarılarının yanı sıra son zamanlarda çıkan Gone Girl filmi ile de büyük bir başarı yakalamışa benziyor.

2015’in EN ÇOK KAZANAN 15 AKTRİSİ İÇİN TIKLAYIN.

7 Denzel Washington

Denzel WashingtonDenzel Washington’un sorunu oynadığı filmlerin başarısız olması değil; astronomik rakamlarda ücretler talep ettiği için filmlere kazandırmış olduğu paranın az olması olarak görünebilir. Rol almış olduğu Pelikan Dosyası, Amerikan Gangsteri, İlk Gün ve Gazap Ateşi gibi filmler ile fazlasıysa popüler olmuştur. Filmler 100 milyon dolardan daha fazla kazanç sağlamasına rağmen Washington’un talep ettiği 12 milyon dolar, onun filminde kazandığı her 1 doların yapımcılara 4.25 dolar olarak geri dönmesine sebep olmuştur. Washington’un 15 yılı geçkin süredir her filminden en azından 50 milyon dolar kazandığı söyleniyor.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 FİLM SENARYOSU İÇİN TIKLAYIN.

6 Nicolas Cage

Nicolas CageNicolas Cage, inanılmaz yapımlarda oynadıktan sonra başarısız eserlerde de rol alan bir başka Hollywood yıldızıdır. Şaşırtıcı şekilde stüdyolar onu filmlerde de oynatmaya devam ediyor ve Cage, rol aldığı filmlerde kazandığı her dolar başına, şirketlere 4.40 dolarlık getiri sağlıyor. Son olarak rol aldığı Yakın Tehdit filmi, sadece açılış sezonu boyunca 16 bin dolar kazandırmıştı. Başarısız olduğu diğer filmler arasında; Joe, Deadfall, Suç Ortağı ve Cennette Tuzak filmleri de yer almaktadır.

ÜNLÜLERİN PARA SAVURDUĞU EN SAÇMA 10 ÜRÜN İÇİN TIKLAYIN.

5 Adam Sandler

Adam SandlerŞüphesiz ki Adam Sandler; Aşk Sarhoşu, Süper Baba, Happy Gilmore, Billy Madison gibi efsanevi filmlerin yıldızıdır. Ancak bu filmlerde başarılı olduğu kadar, başarısız yapımlarda da rol almıştır. Sandler, rol aldığı filmlerde almış olduğu her 1 doları 5.20 dolar olarak geri getirmiştir. Jack&Jill ve Babasının Oğlu filmlerini başarısız olduğu yapımlara örnek olarak gösterebiliriz. Son yıllarda rol almış olduğu filmler gişe açısından çok fazla getiri sağlamıyor. Komedyen Adam Sandler, yavaş yavaş cazibesini kaybediyor gibi görünüyor.

OLDUKÇA FAZLA HASILAT YAPAN SİNEMA TARİHİNİN EN BERBAT 10 FİLMİ İÇİN TIKLAYIN.

4 Vince Vaughn

Vince VaughnVince Vaughn, kazandığı her 1 doları en az 5.20 dolar olarak filme geri kazandıran bir aktör. Geçtiğimiz on yıl içerisinde Vaughn; Yakar Top, Davetsiz Çapkınlar ve Ayrılık gibi en iyi klasik komedi filmlerinin bazılarında yer aldı. Ancak birkaç yıldır; Bahse Var Mısın, A Case of You, İşimiz İş gibi filmlerde rol alması, Vaughn’un oyunculuğunu sorgulamamıza neden oldu. 2011 yılında yayınlanan Yaman Çelişki filmine 50 milyon dolar kazandırmıştı. Bu nedenle günümüzün değerinden daha çok kazanan ünlülerinden biri olarak listemizde yer almayı hak kazandı.

İLK FİLMDEN SONRA PARA KAZANMAK İÇİN ZORLAYAN 10 FİLM SERİSİ İÇİN TIKLAYIN.

3 Johnny Depp

Johnny DeepJohnny Depp için hiçbir zaman orta yol yok. Onun filmleri ya oldukça büyük gişeye sahip olur ya da fazlasıyla başarısız olur. Karayip Korsanları serisi ile milyon dolarlar kazanmıştı ve ayrıca Depp, Alice Harikalar Diyarında ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası gibi oldukça popüler filmlerde de rol almıştı. Tutku Günlükleri, Cehennemden Gelen ve Dokuzuncu Kapı gibi düzinelerce filme 100 milyon dolar kazandırdığı biliniyor. Johnny Depp, kazandığı her 1 dolar ile filmlerine 4.10 dolar olarak geri dönüş yaptı.

SİNEMA DÜNYASININ YILLIK KAZANCI EN YÜKSEK 12 STARI İÇİN TIKLAYIN.

2 Ben Stiller

Ben StillerBen Stiller, Zırtapoz ve Zor Baba gibi filimleri ile 2000’li yılların başında fazlasıyla göze çarptı. Birkaç yıl içerisinde Hollywood’un aranan komedi aktörü oldu ve yakın zamanda da kariyerini etkileyecek derecede bir başarısızlığı görülmedi. Oldukça başarılı kariyeri ile zevk verirken, aynı zamanda her yıl rol aldığı filmlerin birçoğunda başarısızlık yaşamadı. Kule Soygunu ve Gözüm Üzerinde filmleri başarısız olarak görünse bile, sadece Gözüm Üzerinde filmi ile 35 milyon dolar kazanmıştır. Stiller filmlerinden toplamda milyar dolarlar kazandırmış olsa da ödenen her bir doları 4.80 dolar olarak gişeye aktardı. O, hala Hollywood’un değerinden daha çok kazanan aktörlerinden bir tanesidir.

HOLLYWOOD YILDIZI OLMAK DIŞINDA FARKLI İŞ HAYALLERİ OLAN 10 ÜNLÜ OYUNCU İÇİN TIKLAYIN.

1 Drew Barrymore

Drew BarrymoreDrew Barrymore, 90’ların sevgilisi olan E.T, Never Been Kissed, Evlilik Öpücüğü ve Charlie’nin Melekleri gibi efsane yapımlarda rol alarak esas bir yıldız haline geldi. Ancak bu dönem çoktan geçti ve onun adını çok az filmde duyar olduk. Son zamanlarda kazandığı her 1 doları filmine 0.40 dolar olarak döndürerek; Hollywood’un değerinden fazla kazanan oyuncuları arasında ilk sırada yer almaktadır. Seni Uzaktan Sevmek, Herkesin Keyfi Yerinde ve Patenci Kızlar, Barrymore’un son zamanlarda rol aldığı filmlerden bazılarıdır.

Değerinden daha çok kazanan ünlüler daima rol aldıkları bazı filmler ile büyük bir yükseliş yaşadıktan sonra, başarısızlığa doğru yol alarak kariyerlerini bitirme noktasına gelmişlerdir. Bu durumun başlıca sebebi de listemizde bulunan bu ünlülerin sergiledikleri performanslar ile talep ettikleri paraların uyuşmamasıdır. Oynamak için milyon dolarlar istedikleri filmlere kazandırdıkları komik rakamlar, bu oyuncuların başarısız olmalarına yol açmıştır. Sizlere sunmuş olduğumuz Hollywood’un değerinden daha çok kazanan ünlüleri arasında hangileri şaşırmanıza neden oldu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın