Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

1920 Yılından Bu Yana Dünya Siyasetine Yön Veren 10 Ünlü Lider

Theodore Roosevelt, Franklin Delano Roosevelt, Nelson Mandela, Kim Jong-II ve diğerleri. Listemizde 1920'den bu yana siyasete yön veren dünya liderleri var!
1920 Yılından Bu Yana Dünya Siyasetine Yön Veren 10 Ünlü Lider
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Liderlik vasfı çoğu insana göre sonradan kazanılan bir durum değil. “Lider olunmaz, doğulur” sloganını hepimiz duymuşuzdur. Her ülkenin kendine göre bu özellikleriyle ünlü politikacıları vardır. Her söylediği olay olan, duruşu ve verdiği kararlarla gündemi değiştiren isimler. Onlar, o ülkenin tarihi açısından diğer isimlerle kıyaslanmayacak bir kariyere ve vizyona sahiptirler. İsimlerini sadece o ülkenin toplumu değil, tüm dünya vatandaşlarının zikretmesi sahip oldukları değeri kanıtlar niteliktedir.

Ülkemizde ise bu özelliğe sahip isim Mustafa Kemal ATATÜRK’tür. Sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin değil, o dönemde ülkemizle aynı durumda olan bütün ulusların ezilmişliğe karşı duran bir semboldür! Kısa hayatında yaptığı her şey devrim, söylediği her söz kural olarak nitelendirilen kaç kişi vardır ki dünyada? Aslında onunla aynı dönemde yaşayan siyasi kişiler daha iyi anlatır onu bizlere. Winston Churchill’in Paşa hakkında söylediği ünlü sözü hepimiz anımsarız; “ne yapalım beyler, dünya her 100 yılda bir dahi yetiştirir, şu şansımıza bakınız ki bu yüzyılda o dahiyi Türkler yetiştirmiştir…”

Listemizde Atamıza yer vermemizin sebebi ise onu siyasi görüşlerden, politikadan çok daha üstün bir yerde görmemizden kaynaklanıyor. Belki Atatürk kadar değil ama diğer ulusların da siyasetine, politikasına damga vuran isimler vardır. Sizler için hazırladığımız listemizde ise bu isimleri bulacaksınız. Dilerseniz hep birlikte göz atalım.

İşte karşınızda 1920 yılından bu yana dünya siyasetine yön veren 10 ünlü lider:

10 Winston Churchill

1874 – 1965

Winston ChurchillWinston Churchill 20. yüzyılın en ünlü politikacılarından biridir. O Dünya Savaşı’nda müttefik kuvvetlerin arkasındaki güçlerden biri olarak ününü kazandı. Ayrıca Winston, viski ve dev purosuyla hatırlanır.

9 Bill Clinton

1946 – Mevcut

Bill ClintonABD’nin 42. başkanı olarak bilinen Bill Clinton, iktidarda fazla kalan birkaç Amerikalı başkandan biridir. O da dünya çapında puro ile tanınır. Ayrıca ABD kamu görevlisi Monica Lewinsky ile yaşadığı sansasyonel mesele ile de bilinmektedir.

8 John Fitzgerald Kennedy

1917 – 1963

John Fitzgerald Kennedyİlerici siyaset, etkileyici bir askeri duruş ve zamansız ölümü ile bilinen John Fitzgerald Kennedy; 20. yüzyılın en önde gelen politikacılarından biridir. O, 60’ların Sivil Haklar Hareketi için Dünya Savaşı sırasında cesur bir asker olarak hatırlanır. Marilyn Monroe ile aşk dedikodularına karışmıştır.

7 Nelson Mandela

1918 – 2014

Nelson MandelaNelson Mandela, Güney Afrika’daki ırkçılık karşıtı kampanya için 27 yıl hapiste geçirdiği bir insan hakları savunucusu olarak ünledi. Ülkenin birliği uğruna uzun süre hapis yatan Nelson, Güney Afrika’da demokratik olarak seçilen ilk cumhurbaşkanıdır.

6 Newt Gingrich

1943 – Mevcut

Newt GingrichEfsanevi Clinton yönetimi zamanında, Temsilciler Meclisi Başkanı olarak 1990’larda ünlü bir politikacı olarak bir isim yaptı. Onun ultra muhafazakar görüşlerinin yanı sıra anti eğlence tavırları ilgi odağı oldu.

5 Franklin Delano Roosevelt

1822 – 1945

Franklin Delano RooseveltFranklin Delano Roosevelt, Amerikan ekonomisini “New Deal” programındaki depresyon sonrası daha da tanındı. Bu adam birçok insanın sevgisini kazanmayı başarmıştır.

4 Theodore Roosevelt

1858 – 1919

Theodore RooseveltAfrika safari düşkünü, hevesli bir avcı olarak hatırlanacak. 1912 yılında bir suikast girişimi ile göğsünden vuruldu. Konuşmayı kesip tıbbi yardım istemek yerine, göğsüne saplanan kurşunla konuşma yapmak istedi.

3 Kim Jong-II

1941 – 2011

Kim Jong-IIKuzey Kore Cumhuriyeti’nin merhum lideri tamamen kötü nedenlerle ünlüydü. Onun iktidarı sırasında insan hakları ihlalleri nedeniyle tüm dünyanın daha altındaydı. Ününü, rejiminin gizli doğası ve kötü hareketlerinden alır. Onun hakkında söylenenler de tamamen hikayeler tarafından körüklendi.

2 Ted Kennedy

1932 – 2009

Ted KennedyÜnlü Kennedy, medeni haklara bağlılık ve gizemli bir cinayet kombinasyonuyla ünlüdür. Ölümü ailesinin siyasi hanedanının sonunu getirdi.

1 Hillary Clinton

1947 – Mevcut

Hillary ClintonO Amerika’nın demir bayanlarından biri olarak biliniyor. Hillary Clinton, senatör, devlet bakanı ve şimdilerde başkanlık için aday olmaya umutlu siyasi kariyere sahiptir. Kocasının sansasyonel skandalını da örtmeyi başarmıştır.

Listemizdeki isimlerin hepsi bir döneme damga vurmuş, liderlerden bazılarıdır. Tabi ki onların da seveninin ve nefret edeninin olduğu bir gerçek. Sizce hangi isim diğerlerinden bi adım öde?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.