Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Warren Buffett’ın “Donald Trump Gibi Borç Almayın” Tavsiyesi Yıllar Sonra Gündemde!

Warren Buffett'ın "Donald Trump gibi borç almayın" tavsiyesi, yıllar sonra manşetlerde yer buldu. İşte ünlü milyarderin, Trump hakkındaki yorumları;
Warren Buffett’ın “Donald Trump Gibi Borç Almayın” Tavsiyesi Yıllar Sonra Gündemde!
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Ünlü milyarder Warren Buffett’ın yıllar önce yaptığı bir konuşma, yeniden gündeme geldi. Çünkü Buffett, şu anda ABD Başkanı olan Donald Trump hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Haliyle; başarı hikayesi, iş dünyasındaki başarıları, alçakgönüllülüğü ve yaptığı hayır işleriyle süper zenginler dünyasının en babacan isimleri arasında yer alan Buffett’ın 27 yıl önce yaptığı konuşmasının yazılı sureti, içeriğiyle büyük yankı uyandırdı.

Milyarder Warren Buffett’ın Notre Dame Üniversitesi ve işletme yönetimi mastırı öğrencilerine verdiği demeç, eski hedge fon yöneticisi Whitney Tilson tarafından yayınlandı.

Warren Buffett’a Göre Trump'ın Sorunu Çok Fazla Borç AlmasıWarren Buffett’ın 1991 yılında verdiği konferansın 39 sayfalık yazılı suretinin bu kadar dikkat çekmesinin sebebi ise ünlü milyarderin daha sonra hiçbir yerde bahsetmediği konular üzerinde durmasıydı. Tabii, bunların en mühimi de Forbes 2018 dünyanın en zenginleri listesinde üçüncü olan Buffett’ın Donald Trump hakkındaki sözleriydi.

Başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana ABD’yi adeta ikiye bölen Donald Trump hakkında konuşan Buffett öğrencilere “Trump gibi borç almayın” dedi.

Warren Buffett’ın 1991 Yılında Verdiği KonferansWarren Buffett’ın altın değerinde tavsiyeleri arasına rahatlıkla alınabilecek sözlerine göre ünlü milyarder: “Donald Trump neyi yanlış yaptı? İşin aslı, Donald Trump’la ilgili sorun onun hiçbir zaman doğru yapmamasıydı.

Temel olarak mülkleri için fazla para ödedi ve insanları kendisine borç vermeye zorladı. Borç alma konusunda korkunç biri olan Trump’ın mallarına, onlar için ne kadar para ödediğine ve ne kadar borç aldığına baktığınızda, arada gerçek bir eşitsizlik olduğunu görürsünüz.” dedi.

Kısacası Buffett; şu sıralar Çin’e getirdiği ek vergiler ve çıkarmak istediği ticaret savaşıyla gündemde olan Trump’ın sorununun çok fazla borç almasıyla ilgili olduğunu dile getirdi.

Warren Buffett’tan Öğrencilere Hayat Dersi: “Sakın Donald Trump Gibi Borç Almayın”Öğrencilere “sakın Trump gibi borç almayın” önerisini veren milyarder yatırımcı; onun ne kadar borç alabileceği ve ne kadarını geri ödeyebileceği konusunda sürekli hata yaptığını belirtti.

Keza gayrimenkul işinde defalarca çıkmaza düşen Trump da 1991 ile 2009 arasında aldığı kredileri geri ödeyemeyip 6 kez iflas başvurusunda bulunarak Buffett’ın sözlerinin ne kadar doğru olduğunu kanıtladı. Tüm bunlara ek olarak; Buffett yıllar önce verdiği konferansta öğrencilere borç almaktan olabildiğince kaçınmaları gerektiğini anlattı.

Ve düşüncesini; “Akıllı insanlar, borç almadan yüksek miktarda para kazanabilirler, hayatım boyunca hiçbir zaman büyük bir borç altına girmedim ve girmeyi de düşünmüyorum” dedi. Neticede; Warren Buffett uzun zaman önce yaptığı bu etkili konuşmayla yeniden hayranlık kazanmayı başardı diyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.