Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Forbes 2018 Dünyanın En Zenginleri Listesine Göre Bezos Birinci, Trump’ın Servetiyse Düşüşte!

Forbes 2018 yılının dünyanın en zenginleri listesini açıkladı. Jeff Bezos, Bill Gates’i resmen yerinden ederken Trump’ın servetininse azalığı görüldü. İşte diğer milyarderlerde son durum;
Forbes 2018 Dünyanın En Zenginleri Listesine Göre Bezos Birinci, Trump’ın Servetiyse Düşüşte!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Forbes’un yayınladığı dünyanın en zenginleri listesi, milyarderlerdeki son durumu gözler önüne serdi. Son yıllarda resmen atağa geçen Jeff Bezos tüm zamanların en zengini unvanını Bill Gates’in elinden almakla kalmadı, aynı zamanda 112 milyar dolarlık servetiyle 2018’in en zenginleri listesinin de ilk sırasına yerleşti.

Kısacası; rekora doymayan ve yükselişiyle dünyanın ilk 2 trilyonluk şirketi olması beklenen Amazon’un sahibi bekleneni yaparak 100 milyar dolar sınırını aşan ilk milyarder oldu. Bill Gates ise 90 milyar dolarlık servetiyle listenin ikinci sırasına geriledi.

Süper zenginler dünyasının en babacan isimleri arasında yer alan Warren Buffett, 84 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates’i takip etti.

Warren Buffett Dünya Milyarderleri Listesinde ÜçüncüLouis Vuitton’un sahibi Bernard Arnault 72 milyar dolarla 4., Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ise 71 milyar dolarlık servetiyle 5. sırada yer aldı.

Listenin ilk 10’unda yer alan diğer isimlerse sırasıyla; 70 milyar dolarla Amancio Ortega, 67.1 milyar dolarla Carlos Slim Helu, 60 milyar dolarla Charles Koch, yine 60 milyar dolarla kardeşi David Koch ve 58.5 milyar dolarla Larry Ellison oldu.

Sonuçta; ilk 10’da ABD dışından olan isimler yalnızca Carlos Slim Helu, Amancio Ortega ve Bernard Arnault oldu.

Carlos Slim Helu, Amancio Ortega ve Bernard Arnault İlk 10'da ABD Dışından Yer AlanlarAncak listenin alt sıralarına doğru inildiğinde ABD dışında Çin, Hindistan, Fransa, Almanya, Japonya, Rusya gibi pek çok ülkenin milyarderinin “en zenginler” listesinde yer aldığı görüldü. ABD Başkanı Donald Trump ise 3.1 milyar dolara düşen servetiyle listenin 766. sırasına geriledi.

GCM Yatırım Banner

Zenginleri çekemediği söylenen ve hatta Bezos’u hedef alarak Amazon’un devlete daha çok para ödemesi gerektiğini savunan Trump, geçen yıl listenin 544. sırasında yer alıyordu. Ayrıca 2208 milyarderin bulunduğu listedeki isimlerin toplam serveti geçen yıla kıyasla % 18 oranında artarak 9.1 trilyon dolara yükseldi. Tüm bunlara ek olarak; Forbes’un 2018 dünya milyarderleri listesindeki Türklerin hem servet hem de sayı olarak yükselişte olduğu ortaya çıktı.

Daha açık söylemek gerekirse; listedeki Türklerin sayısı geçen yıla kıyasla dokuz kişi artarken, servetleri de 20.2 milyar dolarlık artış gösterdi.

Forbes Dünya Milyarderler, Listesinde Türklerin Sayısı 40'a YükseldiBuna göre; dünya milyarderleri arasındaki Türklerin toplam serveti 72.4 milyar dolara, sayıları ise 40’a çıktı.

Murat Ülker 4.8 milyar dolarlık servetiyle 422. sırada gelirken, Hüsnü Özyeğin, Semahat Arsel, Osman Kibar, Mustafa Küçük, Şarık Tara ve Rahmi Koç da ilk 1000’de yer aldı. Geçtiğimiz aylarda yaşayan en büyük 100 iş dehası arasında gösterilen Hamdi Ulukaya da 1.8 milyar dolarlık servetiyle listeye girdi.

Ayrıca bu yıl ilk kez listeye giren Tosyalı Holding’in patronu Fuat Tosyalı 1.650. sıradan dünya milyarderleri arasına katıldı.

Tosyalı Holding’in patronu Fuat Tosyalı 1.650 Listeye İlk Kez Girdi Öte yandan; ABD’nin en zengin kadınları arasındaki Eren Özmen de listeye eşi Fatih Özmen’le birlikte 1561. sıradan girdi.

Neticede listede yer alan 40 Türk sırasıyla; Murat Ülker, Erman Ilıcak, Hüsnü Özyeğin, Osman Kibar, Mustafa Küçük, Semahat Arsel, Rahmi Koç, Şarık Tara, Ferit Şahenk, Suna Kıraç, Suat Günsel, Hamdi Ulukaya, Mehmet Nazif Günal, Nihat Özdemir, Sezai Bacaksız, Şefik Yılmaz Dizdar, Ahmet Çalık, Melih Abdülhayaloğlu, Turgay Ciner, Bülent Eczacıbaşı, Eren Özmen, Faruk Eczacıbaşı, Fatih Özmen, Eren Özmen, Ahmet Nazif Zorlu, Fuat Tosyalı, Mehmet Hattat, Ayhan Tosyalı, Deniz Şahenk, Erol Tabanca, Fatih Tosyalı, Mustafa Latif Topbaş, Sinan Tara, Ali Ağaoğlu, Fatma Tuba Yazıcı, Hamdi Akın, Mehmet Ali Aydınlar, Mehmet Rüştü Başaran, Murat Vargı ve Olgun Zorlu oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.