Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Murat Ülker Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı

2015'te Türkiye'nin en zengini olan Murat Ülker kimdir, iş, eğitim ve aile hayatı hakkında neler bilinmektedir sorularını sizler için yanıtladık.
Murat Ülker Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

21 Mart 1959 tarihinde, İstanbul’da hayata gözlerini açan Murat Ülker, Sabri ve Güzide Ülker çiftinin üç çocuğundan biridir. Öğretmen olan dedesi Hacı İslam Efendi, Kırım’dan Trakya’ya gelerek burada yine Kırım göçmeni bir ailenin kızıyla hayatını birleştirdi. Balkan Savaşları’nın olduğu dönemde yeniden Kırım’a dönmek zorunda kaldı. Bu sebeple Murat Ülker’in babası Sabri Ülker’in doğum yeri, Kırım Aluşta’dır. Sovyetler Birliği kurulduktan sonra burada yaşayan Müslümanlara yapılan baskılara daha fazla dayanamayan aile 1929 yılında İstanbul’a taşınma kararı aldı.

Hayatlarının bundan sonraki dönemlerini İstanbul’da geçirme kararı alan Ülker ailesi, 1940’lı yılların başında şekerlemecilik ve Ülker adını verdikleri bisküvi üretim işine başladı. Murat Ülker’in babası ve dedesinin temellerini attığı bu küçük işletme ilerleyen yıllarda adını Yıldız Holding olarak değiştirdi. Murat Ülker, şu an Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan Ülker’in sahibi Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Murat Ülker’in Eğitim Hayatı

Murat Ülker'in Eğitim HayatıLiseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde okuyan Ülker, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bölümler Fakültesi, İşletme Bölümü’nde gördü. Bu alanda aldığı eğitimin dışında ailesinin kurduğu işte bilgi sahibi olmak adına, Amerika’da American Institute of Baking’de (AIB) gıda işleme konusunda, Almanya’da ise Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) okullarında şekerleme konusunda eğitim aldı.
Amerika’da Continental Baking şirketlerinde staj yaptı. Bu sayede gıda sektörüyle ilgili birçok konuda bilgi sahibi olup deneyim kazanmayı başardı. Yine bu alanda Avrupa ve Amerika’da 3 yıl boyunca, yaklaşık 60 fabrikada incelemeler yaptı.

Hafızası çok iyi olan ve öğrendiklerini kolay kolay unutmayan Murat Ülker, iyi derecede Almanca ve İngilizce konuşabiliyor. Kuvvetli hafızası sayesinde asla not tutmadığı onu tanıyan yakın çevresi tarafından söylenenler arasında.

Murat Ülker’in İş Hayatı

Murat Ülker'in İş Hayatıİş hayatına 1980’li yıllarda atılan Murat Ülker, 1984 yılı geldiğinde babası ve dedesinin kurduğu aile şirketi olan Ülker Grubu’nda Kontrol Koordinatörlüğü görevine getirildi. Bu şirket kurulduktan bir süre sonra Yıldız Holding adını almıştı. Çikolata ve bisküvi alanında yaptığı araştırmalara, işletme alanında gördüğü üniversite eğitimi de eklenince iş hayatındaki hızlı yükselişi kaçınılmaz oldu. Çok kısa bir süre içerisinde şirketin, işletmelerden sorumlu genel müdür yardımcısı oldu. Hemen ardından genel müdürlüğe yükseldi.

Genel müdürlük göreviyle eş zamanlı olarak Yıldız Holding’in birçok şirketinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bir yandan da farklı yatırım modellerine yöneldi. Edindiği tecrübeler ve sektördeki gelişmeleri yakında takip etmesiyle farklı projeleri deneyen veliaht Ülker, bu özellikleri sayesinde aile şirketine çok fazla şey kattı.

2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Murat Ülker, 2008 yılından bu yana da holdingin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devam ettiriyor. Şu an Murat Ülker ve ablası Ahsen Özokur, Yıldız Holding’in en büyük iki ortağı konumundalar. Bu iki kardeşin Yıldız Holding’le bağlantılarının dışında ayrı ayrı kurdukları, kendilerine ait birer de aile şirketleri bulunuyor.

Tavsiye İçerik:
Murat Ülker Hakkında Bilinmeyen 15 Bilgi

Ünlü market zincirlerinden biri olan Şok Marketler A.Ş, 2011 yılında Yıldız Holding bünyesindeki şirketlerden biri tarafından satın alındı. Satış işlemiyle birlikte tarzını tamamen değiştiren market, tüketicilerin kullandığı markalı ürünleri, daha uygun fiyatlarla satışa sunmaya başladı. 2012 yılı itibariyle de Türkiye’nin hemen her yerine ulaşan Şok Marketler zincirinin şube sayısı 1200’ü aştı.

Şok Market Yıldız Holding’in bünyesine kattığı markalardan sadece bir tanesi. Bunun dışında 2006 yılında Marsan Gıda, 2007 yılında tanınmış çikolata markalarından biri olan Godiva, 2008 yılında yine dünyanın en ünlü ve kaliteli çikolata markalarından biri olan Gopa, Yıldız Holding tarafından satın alındı. Yine Yıldız Holding bünyesinde İstanbul Pendik Marintük satın alındı. Murat Ülker 2012 yılında İstanbul’un Eminönü semtinde Bizim Lokanta adını verdiği bir de lokanta açtı.

Biraz da bu başarının ardında yatan karakteristik özelliklerinden bahsedelim. Patron olarak oldukça detaycı ve meraklı olan iş adamı, işe alımları da kendi yapıyor. İşe alınacak müdürlerle görüşmeleri bizzat kendi gerçekleştiriyor. Hatta daha ötesine gidip işe alınan bazı gençleri bir süre yanında çalıştırıp daha sonra uygun gördüğü pozisyonlara yolluyor. Buradan da çıkarmamız gereken sonuç şu ki, çalışanları yakından tanımak ve her işin başında durup takip etmek beraberinde başarıyı getiriyor. Murat Ülker, Türkiye devi bir markanın sahibi olmasına rağmen titiz çalışması ve sorumluluk sahibi ruhu sayesinde başarıyı bir gün bile elden bırakmadı.

Murat Ülker’in Aile Hayatı

Murat Ülker'in Aile Hayatıİngilizce kursunda tanıştığı Fatma Betül Ataseven ile evlenen Murat Ülker 3 erkek çocuk babasıdır. Yahya adını verdikleri ilk çocukları 1993 yılında dünyaya geldi. 2000 yılında ise Fatih ve Mustafa adında ikiz oğulları oldu.

Başarılı iş adamı spora olan ilgisi ile biliniyor. Özellikle basketbola olan ilgisi onu Ülkerspor Basketbol Kulübü’nün kurulmasına destek olmaya yöneltmiş. 1993 yılında kurulan kulübe Murat Ülker’in büyük desteği oldu.

İlginizi Çekebilir:
Sakıp Sabancı Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı

Davetlerde ve görsel basında çok fazla karşılaşmadığımız Murat Ülker göz önünde olmayı sevmeyenlerden. İş hayatına atıldığı andan itibaren hızlı bir yükseliş göstermesine rağmen basının karşısına ilk kez 2006 yılında çıkmış. Onda da fotoğraf çektirmeme şartı koymuş. Bunun nedenini ise verdiği bir röportajda şöyle dile getiriyor; “Sokakta rahat dolaşmak istiyorum, tanınmak hoşuma gitmiyor”. Ancak bu popüler olmama ve tanınmama isteği sonradan oluşmamış. Öyle ki lisans eğitimi aldığı Boğaziçi Üniversitesi’nin yıllığına bile fotoğraf vermemiş.

Sade ve mütevazi bir hayat sevdiğini söyleyen Murat Ülker ekmeğini bile hala kendisi gidip fırından alıyormuş. Boş zamanlarını ailesiyle birlikte kısa süreli seyahatlerle geçiren Ülker, sanata da oldukça meraklı. Özellikle hat sanatı ve modern resim alanında oldukça geniş bir koleksiyona sahip. Bunların yanında arabalara da oldukça meraklı olan Ülker tam bir hız tutkunuymuş.

Murat Ülker’in hayatında ilgimi çeken noktalardan biri de hiç uzun tatil yapmaması oldu. Hatta evlendiğinde bile balayına gitmemiş. Verdiği bir röportajda bu konuyu esprili bir dille anlatan Ülker, düğün telaşıyla annelerin daha çok yorulduğunu bu yüzden kendileri yerine annelerini balayına yolladıklarından bahseder.

Dedesi Hacı İslam Efendi, Kırım’da yaşadığı dönemde hocalık ve öğretmenlik yapıyormuş. Murat Ülker geçtiğimiz yıl dedesinin yaşadığı köy olan Köybek’teki bir camiiyi inşa ettirdi. Çamlıca Kültür ve Yardım Vakfı aracılığıyla her türlü finansmanı Murat Ülker tarafından karşılanan camii, Selçuklu mimarisi tarzında yeniden inşa edilip 20 Haziran 2014 tarihinde kullanıma açıldı. 500 kişi kapasiteli küçük camiinin yapımında kullanılan tüm malzemeler ve ustalar Türkiye’den gönderildi. Murat Ülker bu davranışıyla kökenine ve ailesinin hatıralarına sahip çıktığını göstermiş oldu.

Babasının hayata veda etmesinin ardından, kendisini büyümüş hissettiğini söyleyen Murat Ülker şu an 300’den fazla marka, 50 şirket ve 20 bin çalışanıyla Türkiye’nin devlerinden biri. Forbes Dergisi’nin 2015 sonuçlarına göre Türkiye’nin birinci, dünyanın 369. en zengin ismi konumunda. Ailesinden aldığı bayrağı gittikçe artan bir başarıyla taşıyan Ülker, disiplinin, azmin ve çalışkanlığın en somut örneklerinden biri. Şöhretten ve tanınmaktan olabildiğince uzak duran başarılı iş adamı hayatını “Dünya malı dünyada kalır” mantığıyla sürdürmeyi tercih ettiğini söylüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.