Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Carlos Slim Helu Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı

Meksika doğumlu Carlos Slim Helu, adını telekomünikasyon sektöründe duyurmuştur. Dünyanın en zenginlerinden Helu'nun hayatını sizler için araştırdık.
Carlos Slim Helu Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

28 Ocak 1940, Meksika doğumlu olan Carlos Slim Helu, adını telekomünikasyon sektöründe duyurmuş başarılı bir işadamı ve yatırımcıdır. Telmex, Telcel ve America Mowil şirketlerinin CEO’su, aynı zamanda yönetim kurulu başkanıdır. Mütevazi bir kişiliğe sahip olan Carlos Slim Helu şirketlerinin yönetimini oğullarıyla birlikte yürütmekteydi. Ancak 1997 yılında geçirdiği kalp krizi sonrasında tüm yetkilerini oğulları Carlos, Marco Antonio ve Patricio’ya devretti.

Gayet sıradan bir evde yaşayan Slim yata, kata ve lükse düşkün olmamasıyla biliniyor. Hayırsever kimliği ile de tanınan işadamı birçok koruma, kültür, sanat, sağlık gibi insan değerlerini yaşatmayı amaçlayan projelerde yer almıştır. Mütevaziliği ile öne çıkan zenginler listesinde Carlos Slim Helu ilk sırada yer alıyor. (Listeyi görmek için tıklayın)

Meksikalı işadamı aslen Lübnanlı. Lübnan doğumlu olan babası Yusuf Selim Haddad Ağlamaz, katolik bir Osmanlı göçmeniydi. O dönem Osmanlı hakimiyetinde olan Lübnan’da yaşayan Haddad Ağlamaz askerlik yapmamak için 14 yaşında Meksika’ya kaçmış. Buraya yerleştikten sonra adını Julian Slim Haddad Ağlamaz olarak değiştirmiş. Meksikalı bir ailenin kızı olan Linda Helu ile evlenen Haddad Ağlamaz’ın altı çocuğu olmuş, Carlos Slim ise beşinci çocuğu olarak dünyaya gelmiş.

Ailenin soyadı olan Slim aslında Selim’den geliyor. Baba Julian Slim Meksika’ya göç edince, burada Selim adını telaffuz etmekte güçlük çekiliyor ve zamanla isim Slim halini alıyor.

Carlos Slim Helu’nun Eğitim Hayatı

Carlos Slim Helu'nun Eğitim HayatıCarlos Slim Helu’nun başarılı bir iş adamı olacağı daha çocukluğundan belliydi. Çünkü bu alana fark edilir derecede bir ilgisi vardı, babasının tecrübelerini ve anlattıklarını ders niteliğinde görüp örnek alıyordu. Oğlunun ilgisini fark eden baba Julian Slim Haddad ise ona genel olarak finansal değer, işletme ve muhasebe gibi konuları öğretiyordu.

Slim ilk yatırımını 11 yaşında hazine bonosu alarak yaptı. O yaşta bir çocuk için fazlasıyla büyük bir girişimdi bu. Ertesi yıl ilk stok alımını gerçekleştirdi. 17 yaşına geldiğinde babasının işyerinde çalışarak haftada 200 peso kazanmaya başladı. Zamanla yaptığı her finansal işlemi defterine not ediyordu. Buna yediği yemekler, içecekler ve diğer tüm kişisel harcamaları da dahil. Slim’in bu özelliğinin 12 yaşında başladığı ve o yaştan beri tüm harcamalarını bir kenara not ettiği biliniyor.

Kaynaklarda Carlos Slim’in ilköğretim eğitimi hakkında kesin bilgilere ulaşamadık. Ancak üniversiteyi Universidad Nacional Autonoma de Mexico (UNAM)’da okuduğu biliniyor. Slim inşaat mühendisliği bölümü okuduğu üniversiteden 1961 yılında mezun oldu. Mezun olmadan önce cebir ve linear programlama öğrendi, Birleşmiş Halk Toplulukları’nda, Latin Amerika ve Karayipler için ekonomi konferanslarında yer aldı.

Carlos Slim Helu’nun İş Hayatı

Carlos Slim Helu'nun İş HayatıCarlos Slim Helu iş hayatına babasının ona öğrettikleri sayesinde girdi. Şu an sahip olduğu servetin temelleri de aslında babasının ona bıraktıkları sayesinde atılmış.

Lübnan’dan kaçıp Meksika’ya yerleşen baba Julian Slim Haddad ilk olarak burada küçük bir dükkan açtı. 1911 yılında açtığı ve La Estrella del Oriente (Doğunun Yıldızı) adını verdiği dükkanı sayesinde kısa zamanda küçük de olsa bir sermaye elde etti. Elde ettiği bu sermaye ile başkentte bir emlakçı açıp sektörde ilerledi. Meksika’nın devrim yıllarında emlakçılıkta yaptığı akıllı girişimler sayesinde ise büyük bir servetin sahibi oldu.

İşte bu servet ve deneyimler Carlos Slim için yol gösterici olmuş. Ticaret konusunda babasını her zaman örnek aldığını söyleyen Carlos Slim, her fırsatta ondan övgüyle bahsetmektedir. Babası 1952 yılında hayata veda edince geride bıraktığı serveti farklı alanlarda yaptığı yatırımlar sayesinde daha da büyütüp, kısa süre içinde başarılı bir işadamı olmuştur.

1961 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra kısa süre içinde birçok şirket ve holding kuran Carlos Slim sanayi imparatorluğunun temelini atmaya başlamıştı. 1980 yılından sonra tütün şirketleri, eczane-restoran zinciri Sanborns, Sears ve Condumex’in Amerikan şirket hisselerini satın aldı.

1982 yılına gelindiğinde Meksika ekonomisinde bir yavaşlama görüldü. Slim işte böyle bir dönemde bir yatırımcının yapması gereken en akıllıca şeyi yaptı ve zor durumda olan birçok şirketi satın aldı. Bu şirketlerden bazılarını sonradan çok daha yüksek fiyatlara satıp servetine servet kattı. Böylelikle iş hayatında kendine bir strateji belirlemiş oldu.

1990’da Meksika Başbakanı ulusal telefon şirketi olan Telmex’i özelleştirince, o dönem Carlos Slim tarafından yönetilen bir finans konsorsiyomu 1,8 milyar dolar ödeyerek şirketi satın aldı.

1997 yılında Sears Roebuck’un Meksika kolunu alan Slim, 1999’da adını Latin Amerika’da duyurmaya başladı. 2000’li yıllara gelindiğinde ABD’de birçok yatırım yaparak bazı şirketlerde hisse sahibi oldu. Slim son yıllarda Philip Morris, OfficeMax, Saks, Televisia, Apple ve birkaç Amerikan şirketinin daha hissedarı oldu.

Bunların yanında Meksika Döviz Borsası’nda başkan yardımcılığı ve Meksika Borsa Odalar Birliği’nde başkanlık yaptı. 1996-1998 yılları arasında New York Döviz Borsası Yönetim Konseyi’nde Latin Amerikan Komitesi’nin başkanlığını üstlendi. 2006 yılına kadar ise Altria Group’un ve Alcatel’in yönetim kadrolarında yer aldı.

Carlos Slim Helu, yerel ve hareketli pazarda tekelciliği, dolayısıyla da rekabeti yok ettiği yönünde eleştiriler alsa da başarı yolundaki ilerlemesine hiçbir şey engel olamadı. Meksikalı işadamları tarafından Girişimcilik Onur Madalyası’na layık görüldü. Bunun yanında Altın Tepsi ve Belçika Hükümeti tarafından verilen Kumandan 2. Leopold Madalyası’nın da sahibi oldu.

Carlos Slim Helu’nun Aile Hayatı

Carlos Slim Helu'nun Aile HayatıCarlos Slim Helu’nun 1967 yılında hayatını birleştirdiği Lübnanlı Soumaya Domit Gemeyal ile aşk dolu bir evlilikleri oldu. Çiftin bu evlilikten Carlos, Marco Antonio, Everett Patrick, Soumaya, Vanessa ve Johanna adını verdikleri 6 çocukları oldu.

Slim, Telmex’in yönetimini birkaç yıl önce kendi adını verdiği oğlu Carlos Slim Domit’e devretti. O da tıpkı babası gibi alçak gönüllü bir karaktere sahip. Mütevazi bir hayatı seçen Carlos Domit arabasını kendi kullanıyor, uçuşlarda bile ekonomi sınıfını tercih ediyor. Ailenin en büyük harcamalarını sanata yaptığını belirten Carlos Slim Domit, anne ve babasının sanata olan aşkından yola çıkarak Mexico City’de “Soumaya” yani annelerinin adını verdikleri bir müze açtıklarını söylüyor.

70 milyon dolara mal olan müzede 66 binden fazla sanat eseri yer almakta. Dünyanın hemen her yerinde müzelere giriş için bir ücret ödenmek zorundadır. Ancak Soumaya Domit’in adını yaşatmak için yaptırılan bu müze için herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yok. Müzenin tüm işletme maliyetleri ise Slim’in servetinden karşılanıyor.

Babasından ona kalanlarla sürekli ve durmak bilmeyen bir imparatorluk kuran Carlos Slim Helu için yakın çevresi şu ifadeyi kullanıyor; “O tırmanmaya başladığından bu yana asla durmadı.”

Kendini işine ve ailesine adamış sıradan bir işadamı olarak gören Slim, yaşı ilerledikçe kendini hayır işlerine adamış. Ancak dünyanın en zenginlerine kıyasla bu alanda yaptığı harcamalarda biraz pinti kalmış. Bu durumu ise “Ben Noel Baba değilim, yoksulluğun çaresi bağış yapmak değil, iş imkanı sağlamaktır,” sözüyle açıklıyor.

Süper zenginler dünyasının en babacan ismi olarak bilinen Slim’in gerçek mi yoksa sadece söylentilerden mi ibaret olan birkaç özelliğinden de bahsedelim. O arabasını genellikle kendi kullanıyor, imaja oldukça önem veriyor, resmi yemeklerden olabildiğince kaçınıyor, tek kötü zaafının ise üst üste içtiği Küba puroları olduğu söyleniyor.

12 yaşından beri yediğinden içtiğine tüm harcamaları bir kenara not eden Slim, bu kadar büyük bir servetin içinde bile elindekilerin hesabının bilinmesinin, nereden gelip nereye gittiğinin, kısaca tutumlu olmanın insanı hangi noktalara getireceğini bizlere öğreten müthiş bir örnektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın