Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mütevaziliği Zenginliğinden Önce Gelen 10 İnsan

Orta halli ya da yoksul olan insanların çoğu mütevazidir. Peki, milyon dolarlara sahip olanların mütevaziliklerine ne diyeceksiniz?
Mütevaziliği Zenginliğinden Önce Gelen 10 İnsan
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Birçok insanın hayallerinden biri milyarder olmak ve yaptığı işi tüm dünyaya tanıtmaktır. Bazı arkadaşlarıma milyarder olunca paralarıyla ne yapacakları konusunda sorular sordum. Bazıları yatlar ve özel jetler satın alacağını söylerken; diğerleri, çalışmayı bırakıp dünyanın en büyük konaklarından birinde hayatının geri kalanını yaşamak istediğini dile getirdi.

Hepimiz bir milyarder olmanın nasıl bir şey olduğunu düşünüyorken, bazı zenginler bizimkinden farksız mütevazi bir hayat yaşıyorlar. Günlük harcamalarından aldıkları gıdalara kadar her şey oldukça sıradan. Bu insanlar kendilerini daha iyi hissedebilmek için, para harcamak zorunda değiller. Aksine sade yaşamları onlara mutluluk veriyor.

Popüler bir iş teorisine göre, çalışmaya başladığınızda tek amacınız sadece para kazanmak ise o işte başarılı olamayacağınız açıktır. Maaşı sizi tatmin etmese bile tutkulu olduğunuz işi seçmelisiniz. En sevdiğiniz işi seçmek, parayla sağlayacağınız mutluluğu size zaten getirecektir. Şüphesiz emek verdiğiniz şeylerin takdir edildiğini görmek, dünyadaki tüm paralara sahip olmaktan daha büyük bir servettir. Dünyanın en zengin insanlarından bazıları bu düşüncenin farkında. Bu yüzden onlar, savurganlık ihtiyacı hissetmiyor. Onlar yaptıkları işler ile gündeme gelmekten gayet mutlu görünüyorlar. Sizler için hazırladığımız listede, yaşam tarzıyla herkese örnek olan zengin insanları bulacaksınız.

İşte karşınızda mütevaziliği zenginliğinden önce gelen 10 insan:

10 Tony Hsieh

840 Milyon Dolar

Tony HsiehTony Hsieh 840 milyon dolar değerindeki servete hükmetmektedir. Kendisi bu listenin en fakirlerinden olabilir ama gönlü oldukça zengindir diyebiliriz. O, aşırı mütevazi yaşamı ile tanınmaktadır. Tony 265 milyon dolara internet reklam ağı LinkExchange’i Microsoft’a sattı.

41 yaşındaki bir internet girişimcisi, bu anlaşmadan sonra Tony online giyim ve ayakkabı mağazası Zappos’u kurdu. Tony 350 milyon dolarlık yatırım ile burayı Las Vegas teknoloji merkezi haline dönüştürmüştür. İnsanlar onun asla parayı umursamadığını söylüyor.

9 David Cheriton

2.8 Milyar Dolar

David CheritonDavid Cheriton, Stanford Üniversitesi’nde bir profesör. Çeşitli teknoloji şirketlerine yaptığı yatırımlar ile tanınıyor. Cheriton kendisine başvuran 2 öğrencisine projelerini başlatabilmeleri için 100.000 dolar verdi. 1998 yılında en önemli yatırımlardan birini de yapmış oldu. Bu başlangıç Google’dır!

Cheriton şimdilerde milyar dolar üzerinde servete sahip, ama yine de güzel bir araba ya da büyük bir ev satın almayı istemiyor. O, insanların her zaman neden yeni şeyler satın almak istediğine anlam veremiyor. 30 yıldır aynı evde yaşayan profesörün bugünkü net serveti 2.8 milyar dolar değerindedir.

8 Ingvar Kamprad

3.3 Milyar Dolar

Ingvar KampradIngvar Kamprad sadece 17 yaşındayken İsveç’te bulunan küçük bir kasabada IKEA’yı kurdu. IKEA, hepimizin bildiği gibi uluslararası alanda oldukça popüler bir mobilya mağzasıdır. Onun hikayesi ise çocukluk yıllarında başlar. Ingvar küçüklüğünden beri Stockholm’dan ucuz fiyata aldığı eşyaları kasabasına dönünce daha yüksek bir fiyata satıyordu. Şimdilerde 89 yaşında olan işadamı 3.3 milyar dolar servete sahip. Ingvar, şu yaşına kadar hep ucuz restoranlarda yemek yedi ve her zaman ekonomi sınıfında yolculuk yaptı.

7 Chuck Feeney

7.5 Milyar Dolar

Chuck FeeneyChuck Feeney 1931 yılında doğan çok başarılı bir İrlanda kökenli Amerikalı işadamıdır. Onun şu an ki serveti 2 milyar dolar civarındadır. Ancak son 30 yılda 7.5 milyar doları geçtiği de düşünülüyor. Chuck bilinen bir hayırseverdir ve parasını ABD, İrlanda ve diğer 4 ülkede bilim, eğitim, sivil haklar ve sağlığın geliştirilmesi için harcıyor.

Freeney, Duty Free alışveriş merkezinin kurucularındandır ve sahip olduğu serveti bu kuruma borçludur. Çalışmaya başladığında tek amacının sıkı çalışma olduğunu, paranın kendisi için ikinci planda olduğunu söylemiştir. Hiçbir zaman pahalı, lüks yaşam tarzıyla da anılmamıştır. Oldukça mütevazı bir hayat yaşıyor ve bir restorana gittiğinde her zaman en ucuz şarabı içiyor.

6 Azim Premji

19.1 Milyar Dolar

Azim PremjiHindistan’ın önde gelen iş adamlarından Azim Premji, çok uluslu bir bilişim danışmanlık şirketi olan Wipro Limited’in başkanı olarak servetini elde etti. Şirket Azim’in babası Muhammed tarafından kurulmuştur. Azim şimdi Wipro hisselerinin %75’ine sahip. Şu anda 19.1 milyar dolar değerindeki servetiyle dünyanın en zengin 100 kişisi arasında yer alıyor.

Her şeye rağmen onun yaşam tarzı lüks olmaktan oldukça uzaktır. Her zaman ekonomi sınıfında yolculuk yapar ve 10 yaşındaki Honda City otomobilin kendisine yettiğini söylüyor. Azim kazanılan paranın dörtte birinden fazlasını bağış yapmaktadır. Hatta son zamanlarda daha fazla para bağışlamaya devam edeceğini söyledi.

5 Mark Zuckerberg

33.4 Milyar Dolar

Mark ZuckerbergHemen hemen herkes Mark Zuckerberg’i tanıyordur. O sadece 30 yaşında olmasına rağmen, 33.4 milyar dolar net serveti ile dünyanın 15. zengini olarak sıralanmaktadır. Mark dünyanın en popüler sosyal ağ sitesi Facebook’u 4 kişi ile birlikte oluşturarak bu serveti elde etti. Ancak tüm paranın genç girişimcinin hayatında pek etkisi yoktur. O her gün aynı kapüşonlu üstlüğü ve gri tişörtü giymektedir. Mark’ın aldığı tek pahalı şey, 7 milyon dolara aldığı Kaliforniya Palo Alto’da bir evdi.

4 Jim C. Walton

40.6 Milyar Dolar

Jim C. WaltonJim Walton 40.6 milyar dolar net servetiyle dünyanın 11. zengin adamı olarak sıralanıyor. Jim, dünyanın en büyük perakendecisi Walmart’ın kurucusu Sam Walton’ın genç oğludur. Ne kadar kazanırsa kazansın mütevazı ve tutumlu olan babası gibi aynı felsefeyi takip ederek hayatını devam ettiriyor. Walton, eski Dodge Dakota kullanmakta ve Arkansas’da eski bir binada ofisi bulunuyor.

3 Christy Walton

41.7 Milyar Dolar

Christy WaltonChristy Walton 41.7 milyar dolar net serveti ile şu anda dünyanın en zengin dokuzuncu kişisidir. Kayınpederi Sam Walton Walmart’ın kurucusudur. 10 yıl önce bir uçak kazasında hayatını kaybeden John T. Walton ile evliydi. Ölümünden önce John, servetini karısı ve oğluna bıraktı.

Christy hep hayırseverlikleri ile tanınır. Arkansas Üniversitesi ve diğer üniversitelere para bağışı yaptığı biliniyor. John, para ile gelen mutluluğa inanmıyordu ve oğlunu da bu şekilde yetiştirdi. Christy de kocası öldükten sonra evini bile onun adına bağışladı.

2 Warren Buffett

72.7 Milyar Dolar

Warren BuffettBuffett mütevazı yaşamı ile bilinir. 72.7 milyar dolar net serveti ile dünyanın 3. en zengin adamı olarak sıralanıyor. İş ahlakı ve hayırseverliği ile tanınan Warren, son yüzyılın en başarılı yatırımcısı oldu. Warren, 50 yıl önce 31.500 dolara satın aldığı evde yaşamaya devam ediyor. Ne lüks bir yatı var ne de özel uçağı, hatta cep telefonu bile kullanmıyor. Warren 11 yaşındayken ilk yatırımını yaptı. Şimdilerde 84 yaşında fakat hala yatırım yapmaya devam ediyor.

Sevimli ve sıcak bir yapısı olan Warren Buffett hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Warren Buffett Kimdir? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

1 Carlos Slim Helu

77.1 Milyar Dolar

Carlos Slim HeluCarlos Slim şu anda 77.1 milyar dolar net servetiyle dünyanın 2. en zengin adamı olarak sıralanıyor. Slim Meksika şirketlerinden çok sayıda hisse alarak servetini biriktirmiş, çok başarılı bir yatırımcıdır. İnsanlar ona “Meksikalı Warren Buffett” diyor. Slim, başarılı Grupo Carso’un sahibidir. Ama gerçekten maddi şeylere tutkun değildir. Abartılı harcamalardan kaçınır ve başarılarıyla mutlu olur. Son 30 yıldır sahibi olduğu mütevazı bir evde yaşıyor.

Onlar tüm dünyanın tanıdığı, dünyanın en zengin iş adamları. Fakat sizler için onların bilinmeyen yönlerine değinmeye çalıştık. Sanırım, insanın her şeyden önce gönlü zengin olmalı sözünün en güzel örnekleri onlar, ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın