Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Süper Zenginler Dünyasının En Babacan 10 İsimleri

Sizleri yaşadıkları sıradan hayatla sizleri şaşkınlık içinde bırakacak 10 dünya zengini ile tanıştırıyoruz.
Süper Zenginler Dünyasının En Babacan 10 İsimleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet sevgili okuyucularımız, inanın bana bugünkü yazımızı incelediğinizde; kendinizi oldukça iyi hissedeceksiniz. Zira birazdan sizlere milyonerlerin sahip olduğu lüks otomobiller, süper yatlar, akıl almaz araçlar vs… tarzında bir yazı sunmayıp, aksine isteseler bunları rahatlıkla alabilecek 10 zengin kişinin tıpkı bizler gibi sıradan hayatlar yaşadığını gösteren bir yazı sunacağız. Yoksa bu haberimize inanamadınız mı? Parası olan bir kişinin bunu neden aşırı lüks bir hayat yaşayarak kullanmadığını mı düşünüyorsunuz? Tabii ki haklısınız, inanması oldukça güç; ancak durum tastamam bu şekildedir.

Birazdan, sizlere bu 10 kişiyi anlattığımızda şaşılacak olan gerçeği sizler de kabul edeceksiniz. Aslında biz onları babacan olarak isimlendiriyoruz. Aşağıdaki listemizde, dünya şirketlerinin yönetim kurulu başkanlarından tutun da serbest fon yöneticilerine kadar birçok multi milyoner isim bulunuyor. Bununla birlikte, yazımızdaki simalar diğer milyonerler gibi aşırı lüks zevklere sahip olmak yerine, sıradan insanlar gibi hayatlarını idame ettiriyorlar. Yani, keşke bende bir milyoner olsam şunu alırdım; gibi dileklerde bulunurken, aklınıza öncelikle bu isimleri getirin derim. Çünkü görülen o ki her milyoner aşırı lüks ve pahalı yaşamlara sahip değilmiş, değil mi? İsterseniz, aşağıdaki yazımıza bir an önce başlayalım nitekim bu oldukça varlıklı kişilerin normal yaşayışlarına sizlerin de şahit olmasını istiyoruz.

10 Tony Hsieh

Tony HsiehHer ay binlerce dolar kazanan ve 840 milyon dolarlık bir servete sahip olduğu düşünülen Tony Hsieh, bizim deyimimizle neredeyse Ahmet, Mehmet gibi bir hayat sürdürüyor. Başarılı bir yönetim kurulu başkanı ve girişimci olan Tony Hsieh, şu anda Zappos isimli internet alışveriş sitesinin yöneticiliğini yapıyor. Bundan daha önce de Hsieh, LinkExchange isimli internet reklamcılığı ağını Microsoft’a satmasıyla ünlenmişti. 41 yaşında olan zengin isim, sıradan bir hayat yaşadığını ve onun için hayattaki en önemli şeylerin yalnızca etrafındaki insanlar ve işi olduğunu açık bir şekilde belirtiyor.

9 David Cheriton

David CheritonBir profesör olan David Cheriton, aynı zamanda bir milyarder ve sıradan bir hayat yaşıyor. Stanford Üniversitesi’nde profesörlük yapan Cheriton, fikirleriyle geleceğe ışık tutacaklarına inandığı zeki çocuklar için fon sağlamayı kendine bir görev edinmiş. Örneğin, 1998 yılında iki çocuk Google’u kurmaya karar verdiğinde, Cheriton banka hesabından 100.000 dolar çekerek, bu iki zeki çocuğun önünü açmış.

Daha birçok yatırımın arkasında olan profesörün, 2. 8 milyar dolarlık büyük bir serveti olduğu biliniyor. Ancak David Cheriton, bu servetin gerektirdiği lüks hayatı yaşamanın tam aksini uygulayarak, 30 yıldır aynı evinde oturuyor ve hatta, otomobilini değiştirmeyi bile reddediyor.

8 Ingvar Kamprad

Ingvar Kamprad17 yaşındayken, şu an uluslararası bir şirket olan IKEA’yı kuran ve bir milyarder olan Ingvar Kamprad da sıradan bir hayat yaşamayı seçen zenginlerden bir tanesi. Şu an 90 yaşında olan Ingvar Kamprad, çocukluğunda İsveç’te küçük bir kasabada yaşayan ve ilk parasını kibrit kutusu satarak kazanmış olan istikrarlı bir isimdir. Daha sonra tüm hayatını işine adayarak bu yolda oldukça başarılı olan milyarder Kamprad, absürt harcamaların hiç de akıllıca olmadığına ve sıradan bir hayat sürmenin çok daha eğlenceli olduğuna karar vermiş.

İsveçli iş adamı, hayatındaki tüm harcamalarını adeta asgari maaşı olan biriymiş gibi gerçekleştiriyor. Örneğin Kamprad, süpermarketlerdeki indirimlerden alışveriş yapıp, uçak yolculuğu yapması gerektiğinde ise ekonomi sınıfından bilet alıyor ki bunu istese süper bir jet alabilecek kadar zengin bir kişi yapıyor. Daha ne diyelim, büyük ihtimalle sizler bile milyarder Kamprad’dan daha lüks bir hayat yaşıyorsunuzdur, değil mi?

7 Chuck Feeney

Chuck FeeneyListemizin 7. sırasında, şu an 2 milyar dolarlık bir servete sahip olan ancak son 30 yılda 7.5 milyar dolardan daha fazla olan bir serveti birçok farklı hayır kuruluşuna bağışlamasıyla bilinen Chuck Feeney bulunuyor. Başarılı bir İrlandalı-Amerikan iş adamı olan Feeney, hayatı boyunca belirli bir amaç için çalışarak, dünyada bir fark yaratmaya çalıştığını belirtiyor.

Bilinen en önemli hayırseverlerden biri olan Feeney, Amerika ve İrlanda başta olmak üzere daha birçok farklı ülkede eğitim, sağlık ve topluma hizmet eden diğer kuruluşların iyileştirilmesi için büyük bir katkı sağlamıştır. Dünyada paradan çok daha önemli şeyler olduğunu savunan isim, şimdiye kadar bağışladığı paralarının kendisi için hiçbir önemi olmadığını içtenlikle belirtiyor.

6 Azim Premji

Azim PremjiListemizin 6. sırasında 17.4 milyonluk servete sahip ve dünyanın en zengin 100 ismi listesinde de yer alan Azim Premji bulunuyor. Servetini %75’ine sahip olduğu babasının şirketini yöneterek elde eden Hindistanlı büyük iş adamı, alçakgönüllülükle hayatını sürdüren varlıklı isimlerden biridir.

Şu anda da çok uluslu bilişim danışmanlık şirketini idare etmeye devam eden Azim Premji, servetinin büyük çoğunluğunu hayır işleri için harcıyor. Bununla birlikte Azim, 10 yaşında olan Honda City’sini değiştirmemek konusunda ısrar ederken, yapacağı yolculuklarda da tıpkı bizler gibi hep ekonomi biletlerinden satın alıyor.

5 Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg30 yaşında olan ve 35 milyon dolardan fazla servete sahip olan Mark Zuckerberg, zenginliğinin aksine oldukça sıradan hayat yaşayan isimlerden bir diğeridir. Çoğunlukla gri tişörtü ve kot pantolonuyla görmeye alışık olduğumuz Zuckerberg, yaşamında da tıpkı giyim tarzı gibi sıradanlığı tercih ediyor.

Facebook’un 4 kurucusundan biri olan başarılı ismin, bilinen tek lüks harcaması Zuckerberg’in Kaliforniya’dan almış olduğu 7 milyon dolarlık evidir. Fakat milyarder kişiliğin, her gün daha da artan servetinin büyüklüğünü düşünürsek; Mark Zückerberg’in evi dışında, sizin bizim gibi bir hayat yaşadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

4 Jim C. Walton

Jim C. WaltonWal-Mart’ın kurucusu Sam Walton’un oğlu olan Jim C. Walton, 40 milyon dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 9. kişisi unvanını taşıyor. Ancak servetinin aksine tıpkı babası gibi, gösterişten uzak duran Jim Walton, doğum yeri olan Missouri’de karısı ve 4 çocuğuyla birlikte oldukça sıradan bir hayat sürdürüyor. Hatta Jim Walton’un, diğer milyarderler gibi milyonluk spor otomobillere binmesi bir kenara dursun, Missouri caddelerinde bir Dodge Dakota model kamyonet kullanıyor.

3 Christy Walton

 Christy WaltonListemizin 3. sırasında, Wal-Mart’ın kurucusunun oğlu olan John T. Walton’un dul eşi bulunuyor. Gösterişsiz bir hayat yaşamayı tercih eden Christy Walton, 2005 yılında arkasında 18.2 milyon dolarlık bir servet bırakıp giden eşinin ardından, kendisini hayır işlerine adamış. Ayrıca dünyanın en zenginleri listesinde 8. sıraya kadar yükselen ilk kadın isim olan Walter, sahip olduğu serveti inkar edercesine bir yaşam sürdürüyor. Bununla birlikte tek çocuğunun da gösterişten uzak durmasını isteyen Walter, oğlunun sıradan bir üniversitede okumasını sağlayarak ona parayı hayatının temeli olarak algılamamasını öğütlediğini belirtiyor.

2 Warren Buffett

Warren Buffett11 yaşında çalışmaya başlayan Warren Buffett, geçtiğimiz yüzyılın en başarılı yatırımcısı olarak anılmasının yanı sıra, 71.4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 3. ismi olarak biliniyor. Şu an 84 yaşında olan ve dünyada babacan zengin olarak tanınan Buffet, hala 50 yıl önce satın aldığı evde oturarak, gayet sıradan bir hayat yaşıyor.

Hayatı boyunca hiçbir zaman zenginlerin aldığı jetler, yatlar, akıllı telefonlar gibi ürünlere sahip olmadığını belirten Warren Buffett, gösterişli ve savruk bir hayattan olabildiğince uzak durmayı seçtiğini belirtiyor. Bununla birlikte sahip olduğu servetin %99’unu bağışlamak üzerinde çalıştığını söyleyen Warren Buffett, yapacağı bu hayır işiyle dünyanın en önemli yardım severi olarak anılacak gibi duruyor.

Dünyaca sevilen bu babacan ihtiyarın daha farklı özelliklerini merak ediyor musunuz? Warren Buffett Kimdir? isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

1 Carlos Slim Helu

Carlos Slim Helu2010-2013 yılları arasında dünyanın en zengin adamı olarak seçilen Carlos Slim Helu, şu anda da 76.7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 2. kişisi olarak gösteriliyor. Meksika’daki Grupo Carso Şirketler Grubu’nun sahibi olan başarılı iş adamı, sahip olduğu serveti ilginç şeyler için harcamanın oldukça saçma olduğunu düşündüğünü belirtiyor. İşte bu sebepten de Carlos Slim Helu 30 yıl önce satın aldığı evinde gösterişsiz bir hayat sürdürmeye devam ediyor.

Ofisinde bir tane bile bilgisayar bulunmuyor ve Carlos Slim Helu’nun şirketinin tüm finansal verileri eski tip defterlerde kayıt ediliyor. İlaveten, bir yardım sever olarak da bilinen başarılı isim, organ bağışı için yasal çalışmalar gibi birçok farklı sosyal programlarda aktif olarak yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın