Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zenginlerinden Warren Buffett’in Altın Değerinde Tavsiyeleri

Dünyanın en ünlü zenginlerinden biri olan Warren Buffett'ın çocuk yaşta para kazanmanın sırrını çözmüştür. Aşağıdaki önerileri de altın değerindedir!
Dünyanın En Zenginlerinden Warren Buffett’in Altın Değerinde Tavsiyeleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ah bir zengin olsam, sana neler neler neler neler neler alırdım… İçtenlikle söylenen bu şarkıyı hepiniz biliyorsunuz değil mi? Evet, 1996 yılında hayata veda eden başarılı sanatçımız Tanju Okan’ın seslendirdiği bu şarkı hemen herkesin hayalini dile getiren bir parça. Orijinali “if ı were a rich man” olan bu şarkı kesinlikle evrensel bir dilde yazılmış. Nitekim zengin olmak hatta para içinde yüzmek dünyadaki en büyük ortak dilektir. Bu konuda hemfikir olduğumuzu düşünüyor ve devam ediyorum. Zenginlik, lüks hayat, yatlar, katlar, jetler, güzel kadınlar, yakışıklı adamlar, elmaslar… Günümüzde parayla satın alınamayacak pek bir şey kalmadı sanırım. Mutluluk bile bir yerde satın alınabilir nitelik taşıyor. Keza sağlık, huzur, gülen yüzlerden oluşan aile tabloları da aynı şekilde. Paranız olunca hepsine sahip olabilecek güce de sahip oluyorsunuz çünkü. Yani zenginlik hiç kuşkusuz düşlenilesi bir şey! Ve siz zengin olmanın hayalini kurarak kesinlikle doğru bir şey yapıyorsunuz.

Doğru bir şey yapıyorsunuz yapmasına ama bu oturup sadece hayal kurun anlamına da gelmesin. Çünkü kime sorsanız zengin olmayı istiyor. Ama bakınız, zengin olan belli, zengin olmak istiyorum deyip cebi delik yaşayan belli. Hangi kategoriye dahil olacağınız sizin zengin olmayı istemekle yetinmeyip, harekete geçmenizle mümkün olabilir. Tamam, istemek başarmanın yarısıdır da siz öylece ister durursanız, hayatınız boyunca durursunuz. Bir bakarsınız ki, yaş gitmiş, ömür bitmiş. Zengin olmak için ne bir istek kalmış ne de enerji! Sonuçta gençken başarılı olmak hayatın diğer evrelerine göre çok daha kolaydır. Hayatın verdiği enerji, zengin olma hırsı, güç, zeka hepsi insan gençken en verimli şekilde kullanılmaktadır. 40’ından sonra zengin olan yok mu sanki? Elbette, var. Ama gençken zengin olmak varken neden hayatınızın yarısından çoğu gittikten sonra paraya kavuşasınız? Sonuçta, fani ve güçsüz yaratıklarız biz. Yüzyıllar boyunca yaşayamıyoruz. Ortalama 60 senelik bir ömrümüz var ve bu hayatın ne kadarını zengin olarak yaşarsak yanımıza kar kalacaktır.

Yani 20’li yaşlardayken ya da en geç 30’lu yaşların başındayken zengin olmak için emek harcamaya başlamalıyız. Çünkü zenginlik öyle sabahtan akşama elde edilebilecek bir şey değil. Tabii eğer kafasına pisleyecek bir kuşun ardından büyük ikramiye kazanmayı bekleyengillerden biri değilseniz! Eğer biraz gerçekçi ve mantıklı düşünüyorsanız, erken kalkanın erken yol alabildiğini de biliyor olmanız lazım. Örneğin; ilk parasını henüz 5 yaşındayken kazanan ve 11 yaşında ilk hisse senedini alan başarılı kişilik! Kimden bahsettiğimi anladınız, değil mi? Umarım öyledir, çünkü dünyanın en ünlü zenginlerinden biri olan Warren Buffett‘i tanımıyorsanız, zengin olma yolunda aşmanız gereken daha çoook engeliniz var demektir. Ama siz engel tanımayan bir karaktere sahipsiniz, değil mi? O zaman, Warren Buffett Kimdir? başlıklı yazıdan, başarılı ismin eğitim, iş ve aile hayatı hakkındaki gerçekleri öğrenmelisiniz.

Zengin olmayı gerçekten isteyen biri, dünyanın en zengin insanları hakkında bilgi sahibi olmalıdır çünkü. Onların ilham verici hayat hikayelerini bilmeli, belki de kendisinden çok daha dezavantajlı durumlar içinden çıkabilen kişilerin yaşadıklarını öğrenmelidir. Düşünsenize, dünyanın en zenginlerinden biriyle karşı karşıya geldiniz. Ona nasıl sorular sorardınız? Neticede zengin olmanın püf noktalarını en iyi öğrenebileceğiniz kişilerin başında, dünyanın en zenginleri gelmektedir, değil mi? İşte tam da bunu düşünerek, size aşağıdaki yazıyı sunuyorum. Karşınızda Warren Buffett’ın zengin olmak isteyenler için verdiği altın değerinde öğütler! Ve yerinizde olsam kesinlikle bu öğütlere kulak verirdim. İşte başlıyoruz:

Yatırım Yapmayı Öğrenin!

Yatırım Yapmayı Öğrenin!Evet, zengin olmayı gerçekten istiyorsanız, yatırım yapmayı öğrenmelisiniz. Zengin isimlere bir bakın! Hepsi genç yaşta yatırım yapmaya başlamış ve sabredip emek harcayarak hedefledikleri noktaya ulaşmışlardır. Peki, nereye ve nasıl yatırım yapacaksınız? Bu noktada bilmeniz gereken en önemli şey, öncelikli olarak kendinize yatırım yapmanızdır. Sürekli öğrenmeli, bakış açınızı genişletmeli, dünyada yaşanan gelişmelerden haberdar olmalısınız. Eğer hayat felsefenizi sürekli öğrenmek olarak benimserseniz, arkasından gelecek olan şey de zenginlik, başarı ve mutluluktur. Hiçbir şey bilmeyen bir insan bile bu konuda internetin nimetlerinden faydalanarak, yatırım yapmak konusunda uzmanlaşabilir. Yani anlayacağınız zengin olmanın ilk kuralı, istemek, araştırmak ve öğrenmektir!

Kötü Alışkanlıklarınızdan Bir An Önce Kurtulun!

Kötü Alışkanlıklarınızdan Bir An Önce Kurtulun!Zengin olmak isteyen gençlerin kulak vermesi gereken bir diğer öğüt ise kötü alışkanlıkları bir an önce terk etmektir. Kötü alışkanlıklar derken aklınıza içki, kumar ve sigara gelmesin. Tabii, bunlar da kötü alışkanlıklar arasındadır. Ama burada zengin olmak isteyen kişilerin bırakması gereken ilk alışkanlık kötü para harcama alışkanlığıdır. Çünkü gençler sanki hayatları boyunca genç kalacaklarmış gibi harcama yaparlar. Çoğu gencin, para harcamak için mantıklı bir nedene ihtiyacı bile yoktur. İstemeleri yeterlidir. Gece kulüplerinde ve barlarda harcanan paralar, alışveriş merkezlerinde yapılan çılgın harcamalar, 3 günlük sevgililere alınan pahalı hediyeler bunlardan sadece bazılarıdır. Ama siz onlardan biri olmayıp, zengin olma yolunda başarıyla ilerleyenler arasına katılacağınız için eğer varsa bu gibi kötü alışkanlıklarınızdan bir an önce kurtulacaksınız, değil mi?

Kendinize Bir Yol Gösterici Bulun!

Kendinize Bir Yol Gösterici Bulun!Biliyorsunuz ki çoğu insanın hayranı olduğu rol modelleri vardır. Siz de ilerlemek istediğiniz alanda, bilgisine ve deneyimine güvendiğiniz bir kılavuz bulmalısınız. Eğer akıl hocanızı doğru bir biçimde seçebilirseniz, şanslısınız demektir. Eğer yol göstericiniz olarak yanlış kişiyi seçerseniz, başarısız olma ihtimaliniz gerçekten yükselecektir. Biliyorsunuz ki, kılavuzu karga olanın burnu b..tan kurtulmazmış.

Güçlü Yönlerinizin Farkında Olun!

Güçlü Yönlerinizin Farkında Olun!Dünyanın en zeki, en başarılı ve en zengin kişilerinden biri olan Warren Buffett’ın zengin olmak isteyen gençlere verdiği bir diğer öğüt de bu. Kişinin güçlü yönlerinin farkında olması! Yani her konuda uzman olmak zorunda değilsiniz, zaten dünya üzerindeki hiç kimse her konuda uzman olamaz. Ancak yeteneklerinizin farkında olup, güçlü olduğunuz yönlerinizi daha çok geliştirmek için çaba harcamanız gerekmektedir. Yani iyi olduğunuz bir şeyde hep edaha iyi olmak için çalışmalısınız. Kendinizi yetersiz hissettiğiniz alanlarda ise işin ehli kişilerden yardım almalı, yapamayacağınız işler için boş yere zaman harcamamalısınız.

Sevdiğiniz İşi Yapın!

Sevdiğiniz İşi Yapın!Evet, Warren Buffett’ın konu hakkında tam olarak söylediği söz şu: “Sevdiğiniz işi yapın.” Çünkü insanın ömrünü sevmediği bir iş için harcamasından daha kötü bir şey olamaz. Evet, zengin olmak istiyorsunuz. Ama bu zenginliğe ulaşabilmek için ancak sevdiğiniz iş üzerine yoğunlaşırsanız olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bu nedenle, işinizi gerçekten sevip sevmediğinize karar vermelisiniz.

Gereksiz Yere Riske Girmeyin!

Gereksiz Yere Riske Girmeyin!Başarılı işadamı aslında şunu demek istiyor. Üzerinize düşen sorumluluklarınızı aldıktan sonra, küçük ve gereksiz bir nedenden dolayı işinizi riske atmayın. Mesela, kısa sürecek mutluluklar için işinizi ihmal etmeyin. Tüm arkadaşlarınız partiye mi gidiyor, bırakın gitsinler. Siz ileride o partilerin çok daha iyilerine giderken, emin olun hepsi size hayranlık belki biraz da kıskançlıkla bakıyor olacak. Bu nedenle kendinizi motive etmeyi bilin ve sizin için önemli olan şeylerin ayrımını yapmayı öğrenin.

Fırsatları Kaçırmayın!

Fırsatları Kaçırmayın!Zengin olmak istiyorsanız karşınıza çıkabilecek fırsatlara karşı her zaman uyanık olmalısınız. Yani sadece kulağınız, gözünüz ve zihninizle değil, tüm benliğinizle fırsatlara karşı duyarlı olmalısınız. Çünkü insanın karşısına çıkan fırsatlar genellikle yorucu ve zahmet verici görünebilir. Burada yapmanız gereken şey, karşınıza çıkan fırsatların ileride size sunacağı imkanları düşünmek olmalıdır. Yani o ana değil, ileride olacaklara odaklanmalı, emeksiz yemek olmayacağını hiçbir zaman unutmamalısınız.

Saat İbresinin Sürekli Çalıştığını Unutmayın!

Saat İbresinin Sürekli Çalıştığını Unutmayın!Dinleyin! Tik tak, tik tak… Biliyorum, bazen durmak istersiniz, ama saat sürekli işliyor, değil mi? Bu nedenle, zaman yönetimi konusunda uzmanlaşmanız gerekiyor. Çünkü günlük keyifler, arkadaşlıklar, yeni maceralar derken bir bakıyorsunuz siz hiçbir şey yapamadan yıllar geçmiş oluyor. Ama bu yazıyı okuduğunuza göre zamanınızı akıllıca yönetmek istiyorsunuz demektir. O zaman bir an önce çalışmaya başlayın. Masanıza değil aklınızın tam ortasına büyük bir saat koyun. Bu şekilde siz vaktinizi boş yere harcarken, rakiplerinizin çalışmaya devam ettiğini hiçbir zaman unutmamış olursunuz. Eğer tik tak sesine karşı kulaklarınızı kapatmıyorsanız, zaman yönetimi konusunda başarılı oluyorsunuz demektir.

Kredi Kartlarından Uzak Durun!

Kredi Kartlarından Uzak Durun!Evet, pek çok kişi kredi kartlarının bilinçli bir şekilde kullanıldığı zaman gayet faydalı olduğunu söylüyor. Akıllıca harcamalar yapmak, büyük alışverişlerde taksit seçeneğinden faydalanmak, puan kazanmak, acil durumlarda kullanmak bla bla bla… Bunlar yanlış değil ama ne yazık ki çoğu insan kredi kartlarını bu şekilde kullanmıyor. Neticede hepimiz insanız ve zaaflarımız var. Cebimizde binlerce liralık bir kredi kartı varsa ve karşımıza almak istediğimiz bir şey çıkarsa, birkaç saniyelik tereddüt yaşıyor ama neticede onu alıyoruz. 100 kişiden 95’inin bu şekilde harcama yaptığına eminim. Bu nedenle, kredi kartı tuzağına düşenlerden olmamak için iyisi mi siz onlardan uzak durun.

Sevecen ve Kibar Olun!

Sevecen ve Kibar Olun!Kaybedilen değerlerimizden bir tanesi de sevecenlik ve kibarlık. Zengin olmak istiyorsanız, sadece cebinizi değil gönlünüzü de zengin tutmalısınız. İnsanları, işinizi, doğayı, hayvanları kısacası hayatı sevin. Çünkü hayatı seversiniz, bitmek bilmez bir enerji ve zenginliğe de sahip olursunuz.

Evet, işte Warren Buffett’ın zengin olmak isteyen gençler için verdiği altın değerinde öğütler! Bunlara kulak verip vermemek tabii ki sizin tercihiniz. Ama şunu söyleyebilirim ki, gerçekten zengin olmak istiyorum diyorsanız sadece istemenin yeterli olmadığını bilmelisiniz. Bir şeylere ulaşabilmek için elinizi taşın altına koymaya cesaretiniz ve gücünüz olmalı! Yoksa başarılı ve zengin bir hayatı düşlemekten bir adım öteye bile geçemezsiniz. Sonuçta bu hayatı yaşayacak, hem sefasını hem de cefasını sürecek olan sizsiniz!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın