Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücretliler için Para Biriktirmenin 6 Yolu

Kulağa biraz garip gelse de asgari ücretlilerin de para biriktirmesini mümkün kılan yollar vardır. İşte bu yollardan birkaç tanesi karşınızda:
Asgari Ücretliler için Para Biriktirmenin 6 Yolu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Pek çoğumuz para biriktirmeye neredeyse “imkansız” olarak bakıyoruz ve bu eylemin, aşırı pintilik veya zenginlik kaideleri sağlanmadan yapılamayacağına inanıyoruz. Daha açık söylemek gerekirse kenara para atabilmenin yalnızca ortalamanın üzerinde gelire sahip olanlar ya da deyim yerindeyse yaşamsal faaliyetler dışında hiçbir şey için harcama yapmayanlara mahsus olduğunu düşünüyoruz. E hal böyleyken de asgari ücretlilerin birikim yapmaya 572153762 ışık yılı kadar uzak olduğunu zannediyoruz. Sonuçta; asgari ücret karşılığında çalışanlar için geçinmek bile fazlasıyla zorken, birikim yapmanın imkansız olduğunu düşünmemiz gayet doğal. Tamam, doğal olmasına doğal ama bu yargının ne kadar doğru olduğu konusu açıkça şüpheli!

Evet, demek istediğim; aynı zamanda sizin tam olarak düşündüğünüz şey. Yani asgari ücretlilerin de pekala birikim yapabileceğini söylüyorum. İstenildiği takdirde o hiçbir şeye yetmeyen gelirle de kenara para atılabileceğinin, bunun sandığımız kadar zor olmadığının üzerine ısrarla basıyorum. Ve şu anda çoğunuzun bana kızdığını da biliyorum. Diğer bir deyişle; “biz o kadar parayla karnımızı doyuramazken ne birikimi, sen asgari ücretle geçinmenin ne anlama geldiğini biliyor musun da konuşuyorsun…” gibi düşüncelerle dediklerime öfkeyle karşılık veren sayısız insan olduğunun farkındayım. Ancak şundan da eminim. Zaten tam da bu ön yargılar yüzünden düşük maaşla para biriktirilemiyor.

Sonuçta; asgari ücret veya yetersiz kazançla para biriktirme işine karşı sizin yaklaşımınız da bu şekildeyse lütfen önce aşağıdaki listeyi inceleyin. Zira ön yargılarınızdan kurtulmanız, inanın bana “asla kenara para atamayacağım” bilinciyle hareket etmenizden çok daha faydalı olacaktır. Çünkü bu şekilde, istediklerinize daha rahat ulaşmak için bir şans elde edecek, en azından bunun için girişimde bulunmuş olacaksınız.

İşte asgari ücretliler için para biriktirmenin yolları:

Para Biriktirme Eylemine Karşı Bakış Açınızı Değiştirin!

Para Biriktirme Eylemine Karşı Bakış Açınızı Değiştirin!Aslına bakarsanız yapmanız gereken en önemli ve aynı zamanda öncelikli şeylerden bir tanesi bu! Yani “zaten 3 kuruş para kazanıyorum, faturalara, masraflara zaten yetişemiyorum, o kadarcık parayla neyi kenara atayım” gibi düşüncelerle hareket etmekten vazgeçmelisiniz, diyorum. Çünkü benimsediğiniz o yaklaşımın size getirisi, sadece ama sadece yerinde saymak! İşte tam da bu nedenden dolayı, kalıplarınızdan sıyrılmanızı ve düşük kazançla para biriktirmenin zannettiğiniz kadar imkansız bir şey olmadığını anlamanızı söylüyorum. Zira inanın bana, isterseniz birikim yapma konusunda pekala başarılı olabilirsiniz.

Kendinize Kural Koymayı Öğrenin!

Kendinize Kural Koymayı Öğrenin!Evet, asgari ücretle birikim yapmak istiyorsanız, dikkate almanız gereken önerilerden bir diğeri de bu! Yani hem harcamalarınızda hem de para biriktirmeye karşı yaklaşımınızda kendinize birtakım kurallar koymayı öğrenmelisiniz. Mesela; her ay elinize geçen paranın küçük de olsa bir kısmını kenara koymalı, o parayı sanki cüzdanınıza hiç girmemiş gibi düşünmelisiniz. Hatta bu konuda ünlü ve başarılı isim Warren Buffett’in “Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin; kenara ayırdıktan sonra kalanı harcayın.” sözünden ilham alın, derim.

Harcama Yaparken Birkaç Kez Düşünmeyi Öğrenin!

Harcama Yaparken Birkaç Kez Düşünmeyi Öğrenin!Yaptığınız alışverişlerin gerçekten gerekli olup olmadığı konusu da dikkat etmeniz gerekenler arasında! Sonuçta; kaçınız elinizi cebinize atmadan önce kendinize “bunu satın almasam ne kaybederim” gibi sorular yöneltiyorsunuz? Kaçınız para harcadığınız her şeyin o harcamaya değdiğinden eminsiniz? Kaçınız harcamalarınızda bilinçli tüketici niteliğiyle hareket ediyorsunuz? Üzgünüm ama şu anda pek çoğunuzun dediğim sorulara “evet, o benim” şeklinde yanıt veremeyeceğinden eminim. İşte tam da bu nedenden dolayı, bundan sonraki harcamalarınızda, o harcamanın ne kadar gerekli olduğunu birkaç kez düşünmeli ve bu davranışı hayatınız boyunca sürdüreceğiniz bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Asgari Ücrete Bağımlı Kalmayın!

Asgari Ücrete Bağımlı Kalmayın!Tamam, asgari ücretle para biriktirmek şöyle bir kenara dursun, geçinmek bile zorlayıcı olabilir. Peki, o zaman neden bu soruna çözüm bulmak için harekete geçilmiyor? Neden çoğu asgari ücretli eline geçen parayla yetinmeye çalışıyor? Neden sahip olduğu olanakları zorlamaya, kısacası kazancını arttırmaya çalışmıyor? Evet, en başta da söylediğim gibi asgari ücret karşılığında çalışıyorsanız ve para biriktiremiyorsanız başvuracağınız çözüm yollarından bir diğeri de bu olmalı! Yani önce kendinizi tanımalı, daha sonra zamanın ek iş imkanlarını araştırmalı ve uygun yöntemlerle bütçenizi iyileştirmeyi öğrenmelisiniz. Hatta hemen şimdi aşağıdaki birkaç yazıya göz atmanızı ve gelirinizi ne gibi işlerle arttırabileceğinizi görmenizi öneriyorum.

Kendinize “Neden Para Biriktiremiyorum?” Sorusunu Yöneltin!

Kendinize “Neden Para Biriktiremiyorum?” Sorusunu Yöneltin!Tamam tamam, biliyorum! Elinize geçen para miktarı yüzünden para biriktiremediğinizi düşünüyorsunuz. Fakat az önce de söylediğim gibi eğer bazı şeyleri değiştirmeyi istiyorsanız buna düşünce tarzınızı değiştirerek başlamalısınız. Mesela; asgari ücretle çalıştığınız için birikim yapamadığınızı düşünmek yerine, soruya alternatif cevaplarla yanıt vermeyi denemelisiniz. Kendinize “neden para biriktiremiyorum” sorusunu yönelttiğinizde, “çünkü asgari ücret” kafasından çıkmalı ve bu konudaki yeteneksizliğinizin nedenlerini anlamaya çalışmalısınız.

Mütevazı Yaşamayı Öğrenin!

Mütevazı Yaşamayı Öğrenin!Evet, mütevazı yaşamayı öğrenmenizi söylüyorum ve bu söylediğime karşı hemen savunmaya geçmemeniz gerektiğini hatırlatıyorum. Çünkü asgari ücretliler şimdi hemen “zaten yeteri kadar mütevazı yaşamıyor muyuz?” diye düşünecektir. İşte bunun yerine hayatınızı tekrar gözden geçirmenizi ve yaşamınızın gerçekten yeteri kadar sade olup olmadığına karar vermenizi söylüyorum. Hatta işinizi kolaylaştırmak adına size mütevazı bir hayat tarzıyla nasıl kazançlı çıkarsınız, işte bu sorunun yanıtlarına göz atmanızı öneririm. Hem ne demişti şair: “Basit yaşayacaksın, basit…”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın