Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maddi Konularda Başarılı Olmak İsteyen Çiftler Ne Yapmalı?

Aranızda sık sık maddiyatla alakalı problemler mi yaşanıyor? Borçlarınız yüzünden sık sık tartışıyor, musunuz? Cevabınız evetse bu önerileri okumalısınız.
Maddi Konularda Başarılı Olmak İsteyen Çiftler Ne Yapmalı?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Peki, bu durumu düzeltmeyi, yani çift olarak maddi konularda başarılı olmayı istiyor musunuz? Eminim, siz de sevgiliniz ya da eşinizle birlikte daha iyi bir hayat yaşamayı istiyorsunuz. Daha güzel evlerde oturmayı, gelecek için daha çok birikim yapmayı, daha çok seyahat etmeyi, isteklerinize daha rahat ulaşmayı, doğmuş ya da henüz doğmamış çocuklarınıza daha güzel imkanlar sunmayı, kısacası yaşam standartlarınızı yükseltip daha mutlu olmayı istersiniz ya da istemelisiniz, diye düşünüyorum. Ama tabii bu dediklerimi yapabilmek için istemek yeterli olmuyor. Diğer bir deyişle; finansal konularda çift olarak daha başarılı olmanın hayalini kuruyorsanız şayet, istemekten çok daha fazlasını yapmanız lazım.

Sonuçta; para mutlu olmak için önemli bir aracı! Ancak yeterli zenginliğe ulaştığınızda isteklerinizi tam anlamıyla karşılayabiliyorsunuz. Ancak yeteri kadar paranız olduğunda kafanızı yastığa rahat bir şekilde koyabiliyorsunuz. Diğer taraftan, parasal konularda sıkıntı yaşadığınızda ise ne kendiniz ne de etrafınızdakiler için verimli olamıyorsunuz. Karşılanamayan ihtiyaçlar yüzünden tatminsizlik yaşıyor, kendinize bile yetersiz kalırken karşınızdaki kişiye nasıl yeteceğinizi düşünerek partnerinizle sorun yaşıyorsunuz. İşte ben de size tüm bu dediklerimi düşünmenizi ve maddi konularda başarılı olmak istiyorsanız eğer partnerinizle tam bir ekip çalışması yapmanızı öneriyorum. Çünkü aşağıdaki önerilerden yardım alarak ve birlikte çalışarak siz de pekala çift olarak istediğiniz maddi konuma ulaşabilirsiniz.

Birbirinize Karşı Dürüst Olun!

Birbirinize Karşı Dürüst Olun!Maddi konularda başarılı olmak isteyen çiftler için dikkate alınması gereken ilk öneri bu! Yani size birbirinize karşı dürüst olmanızı öneriyorum. Mesela; ne kadar para kazandığınızı, ne kadar borcunuz olduğunu, gizli harcama yapıp yapmadığınızı ve benzeri şeyleri birbirinize itiraf etmeniz gerektiğini söylüyorum. Çünkü finansal durumunuzda yeni bir sayfa açmak için harekete geçiyorsunuz ve hazırlayacağınız planın işe yaraması için her bir ayrıntının net olması gerekiyor. İşte bunun için partnerinizi karşınıza alıp konuşmalı, deyim yerindeyse bütün kirli çamaşırlarınızı sırasıyla ortaya dökmelisiniz.

Bütçenizin Farkında Olun!

Bütçenizin Farkında Olun!Tamam, çift olarak maddi durumunuzu iyileştirmek istiyorsunuz ama bütçe yapmayı ne kadar biliyorsunuz? Ya da daha önce hiç bütçe yaptınız mı diyeyim? Sonuçta; ülkemizde çoğu kişinin bütçe yapmaktan bihaber olduğunu biliyoruz. Hatta yazıp çizmenin ne kadar önemli olduğunu anlamayan pek çok kişi, sadece bu nedenden dolayı maddi konularda sıkıntı yaşıyor da diyebilirim. Yani geliri gayet iyi olan birçok kişi hesap kitap yapmadığı için finansal durumunu bir türlü düzeltemiyor. İşte onlardan biri olmamak için bütçe yapma konusunda gerçekten dikkatli davranmalısınız. Maaşınızı alır almaz harcama yapmaya başlamak yerine, planlı hareket etmeli, cebinize giren parayı da cebinizden çıkacak parayı da bilmelisiniz.

İhtiyaçları ve İstekleri Tek Tek Yazın!

İhtiyaçları ve İstekleri Tek Tek Yazın!Artık birbirinizin her şeyini bildiğinize göre (umarım bu süreci birbirinize zarar vermeden atlatmışsınızdır) yapmanız gereken şey, ihtiyaçlarınız ve istekleriniz hakkında konuşmak. Burada yapılması gereken şey; hem uzun hem de kısa vadeli ihtiyaç ve isteklerinizi düşünmek olmalı! Yani o ay içinde karşılanması gereken ihtiyaçların yanı sıra uzun vadede mesela yıl sonuna kadar karşılamak istediğiniz ihtiyaçları da yazmalısınız. Arabanızın modelini yükseltmek, yurt dışı tatiline çıkmak, ev satın almak, daha güzel bir yere taşınmak gibi uzun vadede karşılayabileceğiniz ihtiyaçlarınızı düşünmelisiniz. Tabii, bunlara birlikte karar vermeniz gerektiğini de ekleyeyim. Sonuçta; biriniz araba almak isterken diğeriniz ev almanın hayalini kuruyorsa, tam bir ekip çalışması yapamazsınız. Eğer sizin de böyle farklı istekleriniz varsa bir orta yol bulmayı bilmeli, hanginizin isteğinin daha makul olduğunu düşünerek mantıklı bir karar vermelisiniz.

Birbirinizle İddialaşmayın!

Birbirinizle İddialaşmayın!Çiftlerin parasal anlaşmazlık yaşamasının en büyük nedenlerinden biri olan iddialaşma kısmına geldik! Hani şu malum “sidik yarıştırma” olayı! Hani “sen şu kadar para harcadın ben niye harcamıyormuşum, sen arkadaşlarınla oraya gittin ben niye gitmiyormuşum, sen annene kaç liralık hediye aldın ben niye almıyormuşum” gibi çocukça sözler! Evet, çift olarak maddi konularda başarılı olmak istiyorsanız, bu saçma yaklaşımdan uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yani eşiniz o ay x liralık harcama yaptı diye siz de aynı şekilde harcama yapmamalısınız. Ya da eşiniz saçları için yüzlerce lira harcadı diye siz de aynı parayı siz de arkadaşlarınızla dışarıda yemek zorunda değilsiniz. Zira bu davranış hem bütçeniz hem de ilişkiniz üzerinde olumsuz etki yaratacaktır.

İlişkinize zarar verecek para sorunları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!

Tek Başınıza Alışverişe Çıkmayın!

Tek Başınıza Alışverişe Çıkmayın!Çift olarak istediğiniz maddi düzeye gelmek istiyorsanız şayet, sakın ola bunu yapmayın. Ya da şöyle söyleyeyim. Harcama yapma konusunda çok iradeli değilseniz ve eşinizin istemediği şeylere para harcamayı seviyorsanız, tek başınıza alışverişe çıkmayın. Çünkü büyük ihtimalle belirlediğiniz bütçenin dışına çıkacak, alışveriş konusunda ipin ucunu kaçıracaksınız. Hiç ihtiyacınız olmadığı halde yeni teknolojik aletler satın alacak veya herkesin dilinde olan o pahalı makyaj malzemesini satın alacaksınız. Oysaki alışverişe partnerinizle birlikte çıktığınızda birbirinizi rahatlıkla durdurabilirsiniz. Onun başınızda sabırsızlıkla beklediğini görerek, ihtiyaçlarınızı alıp alışverişinizi hızlıca tamamlar, evinize döndüğünüzde “ben ne ara bu kadar para harcamışım” gibi pişmanlık cümleleri kurmak zorunda kalmazsınız.

İlginizi Çekebilir: Doğru Alışveriş için Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Nokta

Doğru Tekniklerle Birikim Yapın!

Doğru Tekniklerle Birikim Yapın!Maddi konulara başarılı olmak için birikim yapma olayına da dikkat etmeniz gerekiyor. Geleceğinizi güvence altına almak ve acil durumlar karşısında afallayıp kalmamak için düzenli olarak para biriktirme alışkanlığı kazanmalısınız. Ve burada partnerinizle birlikte hareket edeceğiniz için işinizin çok daha kolay olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü birbirinize ne için birikim yaptığınızı hatırlatarak daha kolay motive olabilirsiniz. Ama tabii bunun için öncelikle kendinize uygun para biriktirme yöntemlerini öğrenmeniz gerekiyor. Kaldı ki aşağıdaki yazılar bu konuda epey işinize yarayacaktır.

Belirlenen Maddi Hedefe Ulaşmak için Yapılması Gerekeni Düşünün!

Belirlenen Maddi Hedefe Ulaşmak için Yapılması Gerekeni Düşünün!Hani yukarıda uzun vadeli planlardan da bahsetmiştik ya, işte şimdi onları hayata geçirmek için yapmanız gerekenleri düşünmelisiniz. Diyelim ki; 5 sene içerisinde bütün borçlarınızı kapatarak 1 ev satın almak istiyorsunuz. O zaman yapmanız gereken şey bu hedefe ulaşmak için uygun bir borç kapatma planı hazırlamak olmalıdır. Eğer hazırladığınız plan ödeyebileceğiniz borç miktarıyla uyuşmuyorsa, o zaman da gelirinizi arttırmanın ya da giderlerinizi kısmanın yollarını bulmalısınız. Anlayacağınız; çift olarak ne istediğinizi düşünmeli, hangi yolun sizi hedefinize daha kolay ve daha çabuk ulaştıracağını hesaplayarak birlikte hareket etmelisiniz. Sonuçta; bir süreliğine bol bol harcama yapamasanız bile sonunda istediğiniz maddi refaha kavuşacağınızı bilmeli, kendinize sürekli bunu hatırlatarak motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.