Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Daha Fazla Para Biriktirebilmek için 7 Farklı Uygulama

Daha fazla birikim yapabilmek için dikkat edeceğimiz ve gözden kaçırdığımız noktalar vardır. Listemizde birikimlerinizi artıracak 7 farklı uygulama bulunuyor:
Daha Fazla Para Biriktirebilmek için 7 Farklı Uygulama
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para biriktirmek için her seferinde birçok karar alırız; ama birçoğunu uygulayamadan zaman geçer gider. Bir önceki kararınızla başlattığınız planlarınız çeşitli nedenlerden tutmamış olabilir. Eğer vazgeçmeden hedefinize ulaşmak için ilerliyorsanız, doğru yoldasınız demektir. Ama yaşadığınız sorunlar, planınızı bozduğu için karamsarlığa düşmüşseniz, hemen bu durumdan çıksanız iyi edersiniz.

Bazen para ile ilgili konular planladığınız gibi gitmez. Beklenmedik bir anda yaşanan bir kaza bile yaptığınız tüm yatırım planlarının bir anda değişmesine neden olabilir. Bu nedenle para biriktirmek için çıktığımız yolda, karşılaşabileceğimiz her duruma hazırlıklı olmamız gerekiyor. Koyduğunuz hedeflere ulaşmak için sabretmeli ve organize olarak adım atmalısınız.

Gelelim daha fazla para biriktirebilmek için farklı uygulamalarımıza:

1 Harcamalara Dur Deyin!

Harcamalara Dur Deyin!Bir önceki yatırım ve birikim planınız, kendinizi tutamayarak yaptığınız harcamalar yüzünden suya düşmüş olabilir. En çok karşılaşılan durumda budur. Alışveriş tutkunuza dur diyemiyorsanız, para biriktirmekle ilgili planlarınıza veda edersiniz. Ama durumu kontrol altına alın ve yapacağınız bir alışverişin, tüm geleceğinizi etkileyeceğini düşünerek vazgeçin. İlla alışveriş yapmak istiyorsanız da, kendinize bir birikim hedefi koyun. Bu hedefe ulaştıktan sonra kendinize bir ödül olarak küçük bir alışveriş yapın. Ama bu alışverişi kıvamında bırakmanız gerektiğini de unutmayın!

2 Küçük Yatırımlar

Küçük YatırımlarBir kenara koyarak biriktirdiğiniz para, “beni harca!” diye size sesleniyorsanız, bu durumdan uzaklaşmak için yatırım yapın. Parayı bir yatırıma bağlamak, canınız her istediğinde bu parayı kullanmanızı önleyecektir. Çünkü yatırımdan daha fazla para kazanacaksınız ve bu yatırımı bozarsanız, elinize zarardan başka bir şey geçmeyecek. Bu nedenle paranızı bir yatırım hesabına yatırın ve forex piyasası gibi günlük al – sat işlemleri yapabileceğiniz yatırımlarla değerlendirin. Son derece karlı bir yöntem olduğunu en fazla 1 ay içinde göreceksiniz.

3 Evinizi Sevin

Evinizi SevinDışarıda vakit geçirdiğiniz her süre, para harcamanıza neden olacaktır. En basitinden yemek yemek, kahve içmek gibi. Evinizi severseniz, dışarıda fazla vakit harcamanıza gerek kalmayacaktır. Evde yaptığınız yemekler, içtiğiniz hoş sohbetli kahveler sizi daha mutlu edecektir. Dışarıda kahveye verdiğiniz 10 lira yerine evinizde çok daha sıcak bir ortamda keyif yapabilirsiniz. Evinizi sevmek için kendinize en uygun yaşam alanlarını oluşturun. Örneğin kendinize bir dinlenme koltuğu alın ve en huzurlu olduğunuz yer o koltuk olsun!

4 Öğle Yemeği Keyfi

Öğle Yemeği KeyfiÇalışan hemen herkesin en büyük sıkıntılarından birisi, öğle arasında dışarıda yenen yemeğe verilen paradır. Bazı iş yerleri bunu sağlasa bile büyük çoğunluğu sağlamıyor. Bu nedenle dışarıda yemek zorunda kalıyorsunuz. Bu durumla kolayca baş edebilirsiniz. Evinizden getireceğiniz yemekler veya bir sandviç işinizi görecektir. Ayrıca bu şekilde çok daha sağlıklı bir şekilde beslenmiş olacaksınız. Diyetinize uygun yiyecekler ile daha performanslı bir iş hayatı bile elde edebilirsiniz.

5 Banka Kartı Kullanmayın!

Banka Kartı Kullanmayın!Banka kartlarıyla kolayca alışveriş yapabiliyoruz. Bir açıdan avantaj iken birikim yapan biri için hiç de iyi bir uygulama değil. Çünkü banka kartınız yanınızda olduğu sürece alışveriş tutkunuzu önlemek biraz zor olabilir. Yapmanız gereken ise haftalık olarak kendinize bir tutar belirlemek ve bu parayla haftayı geçirmeye çalışmak. Bir haftada yaptığınız masrafları düşünün ve buna en uygun tutarı yanınızda bulundurun. Babanızdan okula giderken aldığınız harçlık gibi maaşınızı harcayarak daha iyi bir birikim yapabilirsiniz.

6 Kötü Alışkanlıklara Veda!

Kötü Alışkanlıklara Veda!Sigara ve alkol tüketimi, hem sağlığınız hem de giderleriniz açısından son derece büyük etkenlerdir. Kabataslak bir hesap yapıldığı zaman en fazla harcamayı bu kötü alışkanlıklarda yaptığınızı göreceksiniz. Hatta denemek için iş çıkışı uğradığınız markette aldıklarınız için verdiğiniz parayı bir kontrol edin. En fazla parayı kolayca alkol ve sigaraya verdiğinizi göreceksiniz. Ayrıca günümüzde bir sigara paketinin ortalama 8 lira olduğunu düşünecek olursak; günde 8 lira biriktirerek ayda 240 lira biriktirebilirsiniz.

7 Ulaşım Aracınızı Değiştirin

Ulaşım Aracınızı DeğiştirinGünümüzde hemen her bireyin bir arabası olduğunu söyleyebiliriz. Araba almak işin kolay yanıdır; önemli olan yakıt için verilecek para ve arabanın hakkını verebilmektir. Ülkemizde oldukça yüksek yakıt fiyatları olduğunu ve birikim yapmak isteyen bir birey olduğunuzu düşünecek olursak; işe arabanızla gitmeniz oldukça zararlı olacaktır. Toplu taşıma araçlarını kullanmak, özellikle büyük şehirlerde hem trafik sorununu çözüyor hem de sizin yakıta verdiğiniz paradan kar etmenizi sağlıyor. Eğer işiniz veya gitmek istediğiniz yer yürüme mesafesi ise yürümek, hem sağlıklı hem de en ucuz ulaşım şekli olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.