Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlişkinize Zarar Verecek 7 Para Sorunu

İyi ilişkilerin bitmesine ya da zarar görmesine neden olan en büyük sorunlardan biri de maddi problemlerdir. Bunları aşmak için şunları yapın:
İlişkinize Zarar Verecek 7 Para Sorunu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir ilişkinin gidişatını belirleyen en önemli şeyler denilince aklınıza neler geliyor? Saygı, sevgi, sadakat, anlayış, özveri… Tamam, bunları zaten biliyoruz. Peki, ya bu listede para kaçıncı sırada yer alıyor? Veya şöyle söyleyeyim. Maddiyat, bir ilişkinin üzerinde ne kadar etkili oluyor? Eminim, bu soruya herkes farklı farklı cevaplar verecektir. Kimileri için para çok önemli değilken, kimileri içinse para ilişkinin ayakta kalabilmesini sağlayacak en önemli yapı taşlarından biri olarak düşünülecektir. Sonuçta, az da olabilir çok da! Ama ne olursa olsun her halükarda para ilişki üzerinde etkili olmaktadır.

Özellikle de bu zamanda! Yani parası olmayanların insan gibi yaşayamadığı 21. yüzyılda! Maddiyatın önemsiz olduğunu düşünenler ya çok hayalperesttir ya da yeterli olgunluğa erişmemiş kişilerdir diye düşünüyorum. Çünkü her ne kadar klişe olsa da aşkın karın doyurmadığı kabullenilmesi gereken bir gerçektir. İşte bu nedenledir ki birbirine deli gibi aşık olup evlenen ve kısa süre sonra boşanan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü ödenemeyen borçlar, yerine getirilemeyen istekler, bir süre sonra çiftleri dayanamayacakları bir noktaya getirmektedir. İşte “şiddetli geçimsizlik” burada devreye girmekte ve ne yazık ki kötü sonla biten hikayeleri ortaya çıkarmaktadır.

Öte yandan, parasızlık kadar paranın varlığı da ilişkiler üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedir. Yani bir insanın yeterince parası olması o kişinin ilişkilerini mükemmel yapmamaktadır. Anlayacağınız paranın varlığı da yokluğu da ilişkilere zarar verecek en büyük sorunlardan biri olmaktadır. Ne yaman çelişki ama değil mi? Her neyse! İşte bu dediğim nedenlerden dolayı sizlere bazı önemli noktalardan bahsetmek istiyorum. Bu yazı hem çiftler hem de şu anda bir birlikteliği olmayanlar için yararlı olacaktır. Çünkü hemen şimdi ilişkinize zarar verebilecek 8 para sorununu inceleyeceğiz.

Öncelik Sıralamasını Şaşırmak!

Öncelik Sıralamasını Şaşırmak!Para mı sizin için daha önemli, yoksa partneriniz mi? Tabii, lafta herkes partnerinin daha önemli olduğunu söyleyecektir. Ama ben size gerçekte nasıl hissettiğinizi ve hissettirdiğinizi soruyorum. Yani öncelik sıralamanızda para, partnerinizin bir adım önüne geçiyor mu? İşiniz için eşinizi ya da sevgilinizi ihmal ediyor musunuz? Aklınızda hep para kazanmak mı var? İşte bu sorulara vereceğiniz yanıt evetse, büyük ihtimalle para sizin ilişkinizde sorun yaratıyor ya da yaratacak. Bu nedenle paraya verdiğiniz önemi bir kez daha düşünün. Çünkü kaybettiğiniz parayı tekrar kazanabilirsiniz, ama kırılan bir kalbi onarmanız mümkün olmayabilir.

Onunla Parası için Birlikte Olmak!

Onunla Parası için Birlikte Olmak!Belki bunu kendinize bile itiraf edemiyorsunuz, ama sahip olduğu para onun yanında durmanızı sağlayacak etken olabilir mi? Gücü ve zenginliği onun gerçekte kim olduğundan daha mı önemli? Ya da hiç parası olmasa da yine o kişiyle birlikte olur musunuz? Kendi kendinize sormanız gereken bu sorular sayesinde paranın ilişkinizde bir sorun olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Kaldı ki onunla parası için beraberseniz, bir süre sonra paranın sizi mutlu etmeye yetmediğini anlayacak ve kendinizi hep eksik hissedeceksiniz. Bu eksikliğin yeri ne yazık ki maddi şeylerle doldurulamayacak nitelikte olacak!

Kazanç Konusunda Onunla Yarış Halinde Olmak!

Kazanç Konusunda Onunla Yarış Halinde Olmak!Evet, günümüzde çiftlerin ilişkilerine zarar veren en önemli para sorunlarından bir tanesi de bu! Yani maddi açıdan partnerinizle sürekli bir yarış içinde olmak! Ondan daha fazla kazandığınızı düşünerek para konusundaki söz hakkının sizde olduğunu zannetmek! Ya da ondan daha az kazandığınız için kendinizi gereksiz yere komplekse sokmak! Eğer siz de böyle bir yarış içindeyseniz, bu tutumunuzdan bir an önce vazgeçmelisiniz. Çünkü daha az veya daha çok kazanmak bir birliktelik için problem haline gelmemelidir. İşte bunu aklınızdan çıkarmayarak, kendinizi saçma bir para yarışının içine sokmayın.

Partnerinin Para Harcamasından Şikayet Etmek!

Partnerinin Para Harcamasından Şikayet Etmek!İlişkilerde en sık rastlanan para sorunlarından bir tanesi de çiftler arasında yaşanan bu sorundur. Yani partnerinizin sizin paranızı harcamasından rahatsızlık duyuyorsanız, büyük ihtimalle sonu gelmeyecek olan tartışmalara davetiye çıkarmışsınız demektir. Onun alışveriş yapması, size sormadan para harcaması öfkelenmenize neden oluyorsa ya bu durumu partnerinizle konuşup çözmeye çalışmalısınız ya da kendinizi düzeltmeye uğraşmalısınız. Sonuçta bir hayatı paylaşmaya karar verdiyseniz ve partneriniz çalışmıyorsa, onun para harcamasından şikayet etme hakkınız yoktur. Ama tabii bu harcamalar bütçenize zarar verecek kadar çok veya gereksizse, o zaman karşınızdaki kişinin yaklaşımını değiştirmesi gereklidir. Bu nedenle önce aranızdaki sorunun kimden kaynaklandığını bulmalı ve çözüme yönelik hareket etmelisiniz.

Para Konusunda Sır Saklamak!

Para Konusunda Sır Saklamak!Eğer bir birlikteliğiniz varsa, karşınızdaki kişiye her bakımdan güvenmek istersiniz. Tıpkı sizin gibi onun da size karşı dürüst olmasını beklersiniz. Ama ne yazık ki işler her zaman bu şekilde ilerlemiyor. Çoğu ilişkide para konusunda saklanan sırlar veya daha kötüsü yalanlar, çiftlerin tartışmalarına ortam hazırlıyor. Evet, sizin de böyle bir sorununuz olabilir mi? Yani eşinizden ya da sevgilinizden gizli kapaklı harcamalar yapıyor olabilir misiniz? Büyük borçlar altına girip, bunları eşinizden saklamak için çabalıyor musunuz? Eğer böyle yapıyorsanız, önünde sonunda gerçeklerin su yüzüne çıkacağını ve belki de bu yüzden ilişkinizin sona ereceğini bilmelisiniz. Anlayacağınız paranın ilişkinizde sorun haline gelmesini istemiyorsanız, karşınızdaki kişiye karşı her zaman şeffaf olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kafanıza Göre Para Harcamak!

Kafanıza Göre Para Harcamak!İlişkinize zarar verebilecek para sorununuz olmasını istemiyorsanız yaptığınız harcamalara da dikkat etmelisiniz. Yani eğer bir harcama yapacaksanız, öncelikle karşınızdaki kişiye danışmalısınız. Ayrıca bu dediğimi izin almak olarak da düşünmemelisiniz. Sonuçta siz bir hayatı paylaşıyorsunuz ve yapacağınız harcamaların da ortak olması gerekiyor, öyle değil mi? Elbette öyle! Hem partnerinizin size danışması hem de sizin ona danışmanız para konuları yüzünden tartışmanıza engel olacaktır. O halde kafanıza göre harcama yapmaktan kaçının ve birlikte karar almanın keyfini çıkartın.

Birlikte Bütçe Yapmamak!

Birlikte Bütçe Yapmamak!İşte ilişkilerin bitmesine ya da zarar görmesine zemin hazırlayan en büyük sorunlardan birine daha geldik! Yani bütçe sorunsalına! Evet, birlikte oturup ortak kararlar alarak bütçe yapmanın ne demek olduğunu bilmiyorsanız, yukarıda yazanların hepsine dikkat etseniz bile bir işe yaramayacaktır. Çünkü bütçe yapmadığınızda ne toplam kazancınızın ne de harcamalarınızın kontrolünü elinizde tutamazsınız. Finansal bakımdan başarılı olamaz, elinize geçen paranın geldiği gibi gitmesine neden olursunuz. Bu gibi nedenlerden dolayı her ayın bir gününde oturup bütçeniz konusunda ne yapmanız gerektiğini tartışmalı, o ay nereye ne kadar para harcayabileceğinizi konuşmalısınız.

Borçlarınıza gidecek miktarı, ev için yapacağınız harcamaları, birikim için belirlediğiniz tutarı ve dahasını bir bir belirlemeli, kendinizi garantiye almalısınız. Sonuçta ortak bütçe yaptığınızda hem çok daha bilinçli bir şekilde harcama yapmaya başlayabilecek hem de para konusunda çıkabilecek tartışmaların büyük oranda önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca eminim ki hiçbiriniz paranın ilişkinizde sorun yaratmasını istemiyorsunuzdur. O halde yukarıdaki noktaları düşünerek, para bakımından hata yapıp yapmadığınıza ve bu hataları nasıl düzeltmeniz gerektiğine odaklanmalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.