Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Borç Yiğidin Kamçısıdır” Diyenlerin Farkına Varması Gereken 7 Gerçek

Tabii, “borç yiğidin kamçısıdır” ne de olsa! Hem borcu olmayan insan mı var ki? Herkes bir şekilde borçla yaşamıyor mu? En iyisi, alıştığımız düzene devam edelim! Öyle canımızın istediğini almaya, yiyip içmeye devam edelim.
“Borç Yiğidin Kamçısıdır” Diyenlerin Farkına Varması Gereken 7 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Diyeceğimi sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Yani sizi o dibe çeken düşünce tarzını hiç ama hiç onaylamıyorum. Çünkü borç yiğidin kamçısı değildir. Atalarımız bu sözü söylerken amaçları neydi gerçekten bilemiyorum ama herkesin hata yapabileceğini iyi biliyorum. Hem zaten bu cümle kim bilir kaç sene önce söylendi! Borca girmenin insanı teşvik edeceğini anlatan sözden bahsediyorum, kim bilir yaşam tarzı ne haldeyken, insanlar ne şekilde yaşıyorlarken söylendi. Dilden dile yayıldı. Sonuçta; günümüzdeki koşullar ile bilmem kaç sene önceki şartlar arasında dağlar kadar fark var, öyle değil mi?

Bugün borca girmek o kadar kolay ki! İnsanlar biraz daha borçlansın diye etrafta o kadar çok akıl çelici şey var ki! Bankalar müşterilerine sözüm ona o kadar çok iyilik yapıyor, ihtiyaçlarına o kadar anında cevap veriyorlar. Lüks yaşam o kadar gözümüzün önünde. Bu yüzden ister istemez borç yapıyoruz! Sonra da “borç yiğidin kamçısı” diyerek kendimizi kandırıyoruz. Nasıl olsa herkes aynı diye düşünüyoruz. Zamanın bunun gerektirdiğini söyleyerek sahip olduğumuz borçlar için bahane üstüne bahane üretiyoruz. Oysaki yapmamız gereken şey, açıkça ortada duran gerçekleri görüp, borca bakış açımızı yeniden şekillendirmek olmalıdır. (Bu arada siz benim cümlelerimde 1. çoğul eki kullandığıma aldanmayın çünkü “borç yiğidin kamçısı değil” sözümün hala arkasındayım.)

İşte karşınızda borcu kamçı olarak düşünenlerin farkına varması gereken 7 acı gerçek:

Borç Sizi Her Yönden Kötü Etkiliyor!

Borç Sizi Her Yönden Kötü Etkiliyor!Hani bu atasözünün anlamı, kişinin borcunu ödeyebilmesi için borca girmenin bir nevi motivasyon unsuru olması ya! İşte öncelikle bu düşüncenin yanlış olduğu hususunda bir anlaşmaya varalım. Çünkü borçlu olmak, kişiyi motive falan etmiyor tam tersine onu ve hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Hem borçlu olmanın nesi iyi bir şey olabilir ki?

Günümüzde öyle eskisi gibi güvendiğimiz birinden kısa süre içinde ödeyeceğimiz borçlar almıyoruz ki! Bugün ödeyemeyeceğimiz borçlar altına giriyor ve sonra “şimdi ne yapacağım” demek durumunda kalıyoruz. Aşağıdaki başlıkları gördüğünüzde ne demek istediğim çok daha iyi anlayacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Borç Yapmamak için Akılda Bulundurulması Gerekenler

İstediklerinizi Alamıyorsunuz!

İstediklerinizi Alamıyorsunuz!Borç yiğidin kamçısıdır sözünü sık sık kullanıyorsanız, farkına varmanız gereken bir diğer gerçek de bu! Çünkü ödemeniz gereken bir sürü borcunuz olduğu için istediğiniz şeyleri satın alamıyorsunuz. Sadece istediklerinizi de değil, ihtiyacınız olanları da elde edemiyor, kendinizi kötü hissederek yolunuza devam etmeye çalışıyorsunuz. Vitrinlere bakıp iç geçiriyor, belki çocuğunuzun üzülmesine neden oluyor, parasızlık çektiğiniz için kısabildiğiniz her yerden kısmaya çalışıyorsunuz. Haliyle kamçılanma falan yaşamıyor, istediklerinize ulaşamadığınız için motive falan da olamıyorsunuz. Borçsuz yaşamak için yapılması gerekenler nelerdir bu yazımdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Çalışma İsteğinizi Her Geçen Gün Biraz Daha Yitiriyorsunuz!

Çalışma İsteğinizi Her Geçen Gün Biraz Daha Yitiriyorsunuz!Çünkü maaşınızı aldığınız gün ellerinizden kayıp gitmesini izlemek zorunda kalıyorsunuz. Her ay bu durumu yaşıyorsunuz. Belki de daha aylar boyunca aynı durumu yaşayacağınızı düşünerek çalışma isteğinizi yitiriyorsunuz. Çünkü kendinizi boşa kürek çekiyormuş gibi hissediyorsunuz. Bir ay boyunca verdiğiniz emeğin karşılığını alamıyor, sanki bedavaya çalışıyor gibi oluyorsunuz.

Elinizdekini avucunuzdaki borçlara yatırdığınız için her geçen gün iş hayatından biraz daha soğuyorsunuz. Her gün yataktan biraz daha zor kalkıyor, görevlerinizi her gün biraz daha aksatıyorsunuz. Oysaki yapmanız gereken şey; o ana kadar yapmış olduğunuz hataları anlayarak işinize dört elle sarılmaktır. Borçlardan bir an önce kurtulmak için ek gelir elde etmenin yolunu aramaktır. Bu konu hakkında aşağıdaki yazıma bakmanızı öneririm.

İlginizi Çekebilir: Borçtan Kurtulmak için Kullanılabilecek Ek Gelir Yöntemleri

İlişkilerinize Zarar Veriyorsunuz!

İlişkilerinize Zarar Veriyorsunuz!Bir sürü borcunuz olduğu için etrafınızdaki insanlara da kötü davranıyorsunuz. İstemeden de olsa onları üzüyor, onların ihtiyaçlarını karşılayamamanın acısını öfkeyle dışarı atmaya çalışıyorsunuz. Eşinizin, annenizin, babanızın, çocuğunuzun taleplerine sert dille karşılık veriyor, yaşadığınız durumun suçlusu onlarmış gibi davranıyorsunuz. İçten içe tek suçlunun siz olduğunu biliyorsunuz ama yine de yağ misali üste çıkmaya çalışıyorsunuz. Sonuçta; borçlu olmak ilişkinize zarar verecek para sorunları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Yaşam Standartlarınızı Yükseltemiyorsunuz!

Yaşam Standartlarınızı Yükseltemiyorsunuz!Borç yiğidin kamçıdır diyorsunuz ama yaşam standartlarınızı yükseltemiyorsunuz. Akranlarınız, meslektaşlarınız çoktan işini gücünü ayarlamışken, evini barkını satın almışken, siz yıllardır aynı tas aynı hamamsınız. Benimsediğiniz o kötü yaklaşım yüzünden maddi durumunuzu bir türlü düzeltemiyorsunuz. Ama belki de aşağıdaki yazı sizin bir nevi uyanış yaşamanızı sağlar ve para alışkanlıklarınızı değiştirmeniz için yol gösterir.

İlgili Yazı: “Meteliğe Kurşun Atıyorum” Diyenleri Kurtaracak Pusula Niteliğindeki Öneriler

Gereksiz Yere Stres Yaşıyorsunuz!

Gereksiz Yere Stres Yaşıyorsunuz!Ödenmesi gereken borçlar doğal olarak kendinizi baskı altında hissetmenize neden oluyor. Geceleri uykularınızdan uyanıyor, gündüzleri ise bir dakika bile rahat nefes alamıyorsunuz. Stresin negatif etkilerini her yerinizde hissediyorsunuz. Dinmeyen baş ağrıları, geçmeyen hastalıklarla mücadele etmeye çalışıyorsunuz. Oysaki borca girmekte birazcık korksanız, borca girmeden önce düşünmeniz gerekenler nelerdir bilerek bunlara karşı birazcık duyarlı olmalısınız. Tüm o stresi yaşamak zorunda kalmazsınız.

İyi Bir Emeklilik Yaşama Fırsatını Elinizin Tersiyle İtiyorsunuz!

İyi Bir Emeklilik Yaşama Fırsatını Elinizin Tersiyle İtiyorsunuz!“Borç yiğidin kamçısıdır” atasözünü hem dilinizden hem de yaşam tarzınızdan uzaklaştırmayarak yaptığınız bir diğer şey de bu! Yani borçtan uzak durmayarak iyi bir emeklilik yaşama fırsatını elinizin tersiyle itmiş oluyorsunuz. Yerli yersiz borca girmek için üretilen bahaneler altına sığınıyorsunuz. Geleceğinizi tehlikeye atıyor, güzel yarınlar görme ihtimalinizi giderek daha da azaltıyorsunuz.

Uzun lafın kısası; borçtan korkmayarak hiç ama hiç iyi bir şey yapmıyorsunuz. Hayatınızı pek çok farklı yönden kötü etkiliyorsunuz. Düşüncesizce yaptığınız borçların hem bugününüz hem de yarınlarınız için ne kadar risk yarattığını göremiyorsunuz. Umuyorum ki bu yazı yeni bir başlangıç yapmanıza ve geleceğinizin kazancından çalma alışkanlığını bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.