Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borçsuz Yaşamak için Yapılması Gerekenler

Borç ödemekten bıkıp usandınız mı? Finans yönetimi konusunda başarılı olmak ve borçsuz yaşamak istiyorsanız, bu önerileri dikkate almalısınız.
Borçsuz Yaşamak için Yapılması Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz de diğer pek çok kişi gibi borçlu olanlardansınız değil mi? Elbette, öylesiniz. Sonuçta; hepimiz bir şekilde borçla yaşıyoruz. Belki öyle devasa borçlar değil; ama ufak tefek borçlar istisnasız hepimizde var! Cüzdanlarımızın başkahramanları olan kredi kartları sağ olsun, çoğumuzu borçlu yaşamaya alıştırdı. Yani artık borçlu olmak kimseye tuhaf gelmiyor. Bu yaşamı sürdürmek, olağanmış gibi bir hal aldı. Baksanıza, paramız olmasa bile rahat rahat alışveriş yapıyor, gelecekteki kazancımızdan ödünç alarak neredeyse istediğimiz her şeyi elde edebiliyoruz.

Borçla tatile çıkıyor, yiyip içiyor, giyiniyor, çocuk bakıyor, arabalara biniyoruz. Ve eminim şimdi bazılarınız “ne yapalım, borçsuz bir şey mi yapılıyor, borca girmeyelim de ölelim mi” gibi düşüncelerle savunmaya geçti bile! Tamam, şu zamanda borca girmeden yaşamak zor olabilir. Ama zaten güzel olan hangi şey için kolay denilebilir ki? Hangi iyi şeye yeteri kadar emek vermeden ulaşılabilir ki? Anlayacağınız; borçsuz yaşamak zor olsa da imkansız değil! Yalnızca kolay olanı seçmemek; diğer bir deyişle eli taşın altına sokabilmek gerekiyor.

Kredi Kartlarınızı Doğru Kullanın!

Kredi Kartlarınızı Doğru Kullanın!Kredi kartı kullanımı konusunda kendinizi ne kadar başarılı buluyorsunuz? Pek çok kişinin borç batağına sürüklenmesine neden olan o plastik kartları diyorum! Ne kadar akıllıca kullanıyorsunuz? Çünkü kredi kartı kullanımı konusundaki başarınız, borç ödeme hususundaki başarınızı direkt olarak etkiliyor. Yani borçsuz yaşamak istiyorsanız düşüneceklerinizden bir tanesi, kredi kartı kullanımınızı düşünmeniz.

Cüzdanınızda renk renk, çeşit çeşit duran o plastikleri hangi harcamalarınızda kullanıyorsunuz? Gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda mı, yoksa keyfi harcamalarınızda mı pos cihazlarına yöneliyorsunuz? Şayet kredi kartınızı yanınızda bir nevi “acil durum parası” olarak düşünüyor, bir gün ihtiyacınız olduğunda başkalarından borç istemek yerine onu kullanmak için kredi kartı taşıyorsanız sıkıntı yok! Ya da büyük miktardaki harcamalarınızda “peşin fiyatına taksit” olanaklarından faydalanmak için kredi kartı kullanmanıza da doğru bir harcama alışkanlığı denilebilir. Evet, tüm bu dediklerimde hemfikirsek gelin kredi kartlarınızı ne kadar doğru kullandığınıza bir de aşağıdaki yazıyı inceleyerek karar verin.

“Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?” sorusunun cevabını buradan öğrenin!

Hesabınızı İyi Yapın!

Hesabınızı İyi Yapın!Hem gelirinizi hem giderinizi açık ve net bir şekilde bildiğinizden emin olun. Yani biri size “nereye, ne kadar borcun var, ne zaman bitecek” dediğinde, bu sorulara çatır çatır cevap verebilin. Mesela; hangi kredi kartınıza ne kadar borcunuz var, kartlarınızdan hiç harcama yapmazsanız borçlarınızı ne kadar sürede bitirirsiniz, elden vermeniz gereken paralar ya da düzenli ödeme yapmanız gereken kredileriniz var mı?

İşte bu gibi soruların cevaplarını adınız kadar iyi bilmelisiniz, diyorum. Aksi takdirde borç ödeme konusunda pek de başarılı olamazsınız. Yoksa dediğime inanmıyor musunuz? O zaman etrafınızdaki borçlu insanlara şöyle bir bakın. Hemen hepsinin borçlarından bihabermiş gibi yaşayan kişiler olduğunu siz de göreceksiniz.

Daha Çok Para Kazanın!

Daha Çok Para Kazanın!Borçlarınızdan bir an önce kurtulmak için yapmanız gereken şeylerden bir diğeri de elbette daha çok para kazanmak! Sonuçta; cüzdanınıza ne kadar çok para girerse borçlarınızı o kadar hızlı kapatır, maddi refaha o kadar erken ulaşırsınız. Peki, bunun için ne yapacaksınız? Zaten günde 8-10 saat çalışıyorsunuz. Akşam eve geldiğinizde kendinizi zar zor koltuğun üzerine bırakıyor ve üzerinize çöken yorgunluğu ertesi güne kadar ancak atıyorsunuz. Bir de akşam dışarı çıkıp limon mu satasınız? Ya da taksiye mi çıkasınız? Hayır hayır! Sonuçta; teknolojinin çağ atladığı bir devirde yaşıyoruz ve zamanın ek iş olanakları klişe yöntemlerden çok daha kolay!

Günümüzde bilgisayar başından rahatlıkla yapılabilecek sayısız farklı iş var. Hatta bunlar için “yata yata para kazanıyorum” diyebileceğiniz işler de diyebiliriz. Evet, isterseniz siz de neredeyse hiç yorulmadan para kazanmanın keyfini yaşayabilir, günde 1-2 saatinizi ayıracağınız yöntemlerle gayet iyi miktarlarda ek gelir elde edebilirsiniz. Sonuçta; işin ucunda borçsuz yaşamak var! Gelin, en azından ne gibi para kazanma yöntemleri var, hangileri size uygun, bu soruların cevaplarını öğrenin. İşte borçsuz yaşamak için kullanabileceğiniz para kazanma yöntemleri:

Ufak Harcamalarınızda Nakit Kullanın!

Ufak Harcamalarınızda Nakit Kullanın!Borçsuz yaşamak istiyorsanız dikkate almanız gereken önerilerden bir diğeri de bu! Yani ufak tefek harcamalarınızda nakit kullanmalısınız! Eve giderken birkaç parça şey almak için markete mi uğrayacaksınız? O zaman kredi kartınızla değil, cüzdanınızdaki parayla ödeme yapın. Hatta en iyisi çok nadir durumlar dışında hiçbir zaman kredi kartı kullanmayın. Çünkü çoğu kişiye, kredi kartıyla ödeme yapmak, para harcamak gibi gelmemektedir.

Pos cihazının başında beklerken alete girilen o miktarlar, kişinin gözünde küçülmekte, sanki cebinden hiç para çıkmıyormuş gibi hissettirmektedir. Oysaki harcamalarda nakit kullanıldığı zaman, uzatılan o paralar insanın içine dokunmakta, cepten çıkan paranın değeri çok daha iyi anlaşılmaktadır. İşte tüm bu dediklerimi düşünmenizi ve istisnalar dışında her zaman harcamalarınızda nakit kullanmayı tercih etmenizi öneririm. Sonuçta; borçlarınızdan kurtulduğunda sizi çok daha güzel bir hayatın beklediğini göreceksiniz. Aşağıdaki yazı da bunun kanıtlar nitelikte:

“Borçsuz Olduğunuzda Hayat Neden mi Daha Güzel?” sorusunun cevabını buradan öğrenin!

Para Harcamanız ve Harcamamanız Gereken Yerleri Birbirinden Ayırın!

Para Harcamanız ve Harcamamanız Gereken Yerleri Birbirinden Ayırın!Borçsuz biri olarak yaşamak mı istiyorsunuz? O zaman harcama yapmanız gereken ve gerekmeyen yerleri birbirinden ayırmayı öğrenmelisiniz. Yani elinizi cebinize atmadan önce birkaç kez daha düşünmeniz gerektiğini söylüyorum. Ne bileyim; sırf canınız istiyor diye satın aldığınız şeylerden vazgeçmelisiniz. Dolabınızda yer alacak 35. kazak için yok yere harcama yapmamalısınız. Satın almadığınız takdirde size bir şey kaybettirmeyecek ürünler için para harcamamalı, daha da kötüsü borca girmemelisiniz. Tüm bu gereksiz harcamalar yerine sizi daha başarılı ve daha mutlu yapacak şeyler için yatırım yapmalısınız. Diğer bir deyişle; kendinizi borçsuz insanların sahip olduğu özelliklerle donatmalısınız.

Mesela; seyahatler için bütçenizde mutlaka bir yer açmalısınız. Aynı şekilde; kendinizi eğitmek, yeni deneyimler kazanmak, kariyerinizde ilerlemek, çocuklarınıza daha iyi hayatlar sunmak ve benzeri şeyler için daha çok para ayırmaya çalışmalısınız. Emin olun, bunlar için para harcadıkça, doğal olarak kötü para alışkanlıklarınızdan da vazgeçmeye başlayacak, bütçe yönetimi konusunda çok daha başarılı olacaksınız.

İncelemeden Geçmeyin: Daha Çok Para Harcamanız Gereken ve Gerekmeyen 5 Yer

İhtiyaçlarınızı Ücretsiz Bir Şekilde Karşılamanın Yollarını Öğrenin!

İhtiyaçlarınızı Ücretsiz Bir Şekilde Karşılamanın Yollarını Öğrenin!Evet evet! İhtiyaçlarınızı ücretsiz bir şekilde karşılamanın yollarını öğrenin diyorum. Çünkü isterseniz bunu pekala yapabilirsiniz. Etrafınızdaki fırsatlara karşı gözlerinizi birazcık açık tutarak, bütçenize hiç ama hiç zarar vermeyecek yaratıcı fikirler bulabilir, gereksinimlerinizi bedava elde etmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Efendim? Tamam tamam, hemen birkaç küçük örnek veriyorum. Örneğin; kişisel bakım ürünleri! Bunlar için bir sürü para harcıyorsunuz, değil mi? İşte tam da bu yöntem sayesinde, kişisel bakım ürünlerine çuvalla para harcamaktan kurtulabilirsiniz.

Mağazalardan ya da doğrudan satış temsilcilerinden rahatlıkla edinebileceğiniz promosyon ürünlerle birçok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ya da eski eşyalarınızı satarak kazanacağınız parayla yenilerini satın alabilirsiniz. Evinizdeki mobilyalar üzerinde ufak tefek oynamalar yapabilir, yaratıcılığınızı kullanarak hiç para harcamadan yeni eşyalara sahip olabilirsiniz. Anlayacağınız; burada iş tamamen size düşüyor. Ama tabii aşağıdaki yazıyı inceleyerek de ihtiyaçlarınızı ücretsiz bir şekilde karşılamanın farklı yollarını öğrenebilirsiniz.

Bakınız: Hiç Para Harcamadan İhtiyaçlarınızı Karşılayabileceğiniz 13 Yaratıcı Fikir

Bilinçli Tüketici Olun!

Bilinçli Tüketici Olun!Borçsuz biri olarak yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız bilinçli tüketici olmayı öğrenmelisiniz. Doğru bir şekilde alışveriş yapmayı, öyle önünüze gelen her şeyi sepetinize atmamayı, tüketici haklarınızın farkına varmayı ve benzeri şeyleri öğrenmelisiniz. En basitinden; “evde hiçbir şey kalmamış, markete gitmek lazım” diyerek yola çıkmaktan, elinizde liste olmadan çılgınlar gibi reyonlara saldırmaktan vazgeçmelisiniz. Harcama yaparken kendinize kurallar koyabilmeli, o kurallara uymanın hem bütçenizin refahı hem de mutluluğunuz için gerekli olduğunu anlamalısınız. Uzun lafın kısası; bundan sonraki harcamalarınızı “bilinçli” bir şekilde yapmalısınız.

Doğru alışveriş için dikkat edilmesi gereken önemli noktaları buradan öğrenin!

Arabanın İhtiyaç Olduğunu Ama Son Model Olanların Lükse Girdiğini Unutmayın!

Arabanın İhtiyaç Olduğunu Ama Son Model Olanların Lükse Girdiğini Unutmayın!Yoksa siz de “şöyle bir arabam olsun, 1 milyar dolar borcum olsun” yaklaşımıyla mı hareket ediyorsunuz? Hayalini kurduğunuz o arabaya binebilmek için ödeyebileceğinizden çok daha fazla borç altına mı giriyorsunuz? Evinizin önündeki arabayla yetinmeyip, komşunuzun yeni aldığı arabayla “sidik yarıştıracak” bir yol canavarı için devasa borç senetlerinin altına imza mı atıyorsunuz? Evet mi? O zaman üzgünüm ama sizin borçsuz biri olarak yaşamanız çok zor. Çünkü aynı yaklaşıma sahip oldukça yeni aldığınız arabanın borcu bitse bile bir yenisi için yine borca girecek, hayatınızı gereksiz derecede pahalı arabalara binebilmek için borç ödeyerek geçireceksiniz.

Oysaki yapmanız gereken; ayağınızı yorganınıza göre uzatmak! Yani bütçenizi zorlamayacak arabalara binmeli, hatta yapabiliyorsanız arabanızı nakit parayla satın almalısınız. Aldığınız arabaya en az 2 sene binmeli, eğer bu işin ticareti konusunda kendinize güvenmiyorsanız, ikide bir araba değiştirmemelisiniz. Ayrıca her şeye kontak açmamalı, yürüyerek gidebileceğiniz yerler için boş yere yakıt masrafı yapmamalısınız. Hatta (özellikle) kış aylarında toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Uzun lafın kısası; daha az harcama yaparak, borçlarınızdan bir an önce kurtulmayı hedefiniz haline getirmelisiniz!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın