Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borçsuz İnsanların 5 Dikkat Çekici Özelliği

Borçsuz insanlar, nasıl oluyor da bunu başarıyorlar diye mark ediyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü aşağıda borçsuz insanların ortak özellikleri var!
Borçsuz İnsanların 5 Dikkat Çekici Özelliği
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Eminim, sizin etrafınızda da borçlu insanlar vardır. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim. Etrafınız borçlu insanlarla doludur. Zira günümüzde bir borcun altına girmeden mal mülk sahibi olunmayacağı, buna ek olarak borçsuz bir şekilde geçinilemeyeceği yönünde inançlar hakim. Yani kime sorsanız “herkesin borcu var, bugün parası olan da olmayan da borçlu” gibi laflar edecektir. İşte bu nedenle, çevrenizdeki borçlu kişilerin varlığından adım kadar emin olduğumu söylesem, sanıyorum ki bana karşı çıkmazsınız.

Geçim şartlarının günden güne zorlaşması ve bankaların kredi hususundaki cömertliklerinin her an biraz daha yaygınlaşması nedeniyle, etrafımızdaki borçlu insanların sayıları da artmakta. Evet, tüm bu dediklerimde zıt düştüğümüz bir noktanın olmadığını varsayarak, devam ediyorum. Tamam, yanımızda sağımızda solumuzda kısacası her yerde bir sürü borçlu insan var. Bunlardan bazıları akıllıca borca girmiş, bazıları ise ödeyebileceğinden çok daha fazla borçlar altına girmeye cesaret etmiş insanlar. Kısacası bir şekilde “borçlu” niteliğini kazanmış insanlar. Peki, ya borçsuz kalmayı başaranlar? İçinde yaşadığımız zamanda diyorum, borçsuz olarak hayatını devam ettirmeyi başaran insanlar hakkında bir fikriniz var mı?

Çevrenizdeki kişiler arasında diyorum, nadir de olsa borcu olmayan kişiler vardır, öyle değil mi? Her neyse, borçsuz tanıdıklarınız var ya da yok. Zaten konumuz bu da değil. Benim bahsetmek istediğim şey, borçsuz olarak tanımlayabileceğimiz bu kişilerin nasıl borç almadan durabildikleri! Diğer bir deyişle; pek çok kişi hayatını borçlar altına girerek sürdürebildiğini söylerken onların nasıl olup da borçsuz kalmayı başarabildikleri. İşte bugün konuşacağımız konu bu. Daha doğrusunu söylemek gerekirse; bugün borçsuz insanları diğerlerinden ayıran dikkat çekici özellikler üzerine konuşacağız. Ve umarım bu özellikler ihtiyacı olanlar için feyz alınacak nitelikler olurlar!

Maddi Hedefleri Vardır!

Maddi Hedefleri Vardır!Borçsuz insanları diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi kesinlikle bu. Yani onlar kendileri için ulaşılması gereken maddi hedefler belirliyorlar. Hem kısa hem de uzun vadeli olarak belirledikleri bu hedefler sayesinde, istediklerini çok daha kolay elde edip, kendilerini daha başarılı bir şekilde motive edebiliyorlar. Mesela; 3 ay içinde bilmem kaç bin lira biriktirmek için uğraşıyor, bu hedefi tamamladıktan sonra ise bir başkasına yöneliyorlar. Diğerleri gibi borca girip mülk edinmektense, daha çok para kazanıp daha çok birikim yaparak hedefledikleri varlığa erişiyorlar. Tıpkı eski zamanlardaki gibi ceplerindeki parayla satı alımlar yapıyor, olmayan paralara güvenmeyip kişisel finanslarını doğru bir biçimde yönetebiliyorlar.

Öncelikle Kendilerini Düşünürler!

Öncelikle Kendilerini Düşünürler!İsterseniz bencil deyin isterseniz de akıllı! Bu durumda onlar için ne dersiniz gerçekten bilemiyorum ama borçsuz insanlar öncelikli olarak hep kendilerini düşünüyorlar. Başkaları için yaşamlarını riske atmıyor, eğer birilerine yardım edeceklerse bunu ancak kendilerini garantiye aldıktan sonra yapıyorlar. Diyelim ki, çok yakın bir dostları onlardan maddi konuda bir iyilik yapmalarını istedi. Şayet bu iyilik onları maddi anlamda zora sokmayacaksa, yardım isteyen kişi onlar için kesinlikle güvenilirse, güvenilir olmasa bile bu iyiliğin sonucunda kendi maddiyatları tehlikeye girmeyecekse, yani bunlar gibi şartlar sağlandığında işte o zaman etraflarında bulunan insanlara yardım ediyorlar. Kısacası günümüzde pek çok insanın yaptığı gibi başkalarına borç vermiyor ya da onlar için bütçelerini tehlikeye sokacak adımlar atmıyorlar. Ve bu davranışlarıyla kesinlikle en doğru olan şeyi yapıyorlar.

Disiplinlidirler!

Disiplinlidirler!Borçlu olmayan insanları şöyle bir düşünün. Maddi durumları kendileriyle aynı kazancı elde eden insanlardan çok daha iyi olan kişileri diyorum. Şöyle bir düşünün. Onların hem harcama yapma hem de daha başka konularda ne kadar disiplinli olduklarını açık ve seçik bir şekilde görebilirsiniz. İş hayatlarında, özel hayatlarında, arkadaşları arasında, alışkanlıklar hususunda, kısacası genel olarak yaşantılarının her alanında disiplinli davranan borçsuz insanlar, bu özellikleriyle de diğerlerinden bir adım öne çıkmayı başarıyorlar. Çünkü onlar iradelerine hakim olmayı ve gerektiği zaman dürtülerine karşı koymayı gayet iyi biliyorlar. Kendilerine koydukları kurallar sayesinde, yaşantılarını istedikleri yöne doğru götürebiliyor, disiplinli hareketleri ile başkaları için hayal olan noktalara kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

Maddeci Değildirler!

Maddeci Değildirler!Ve bu özellikleriyle de diğerlerine açık ara fark atmayı başarıyorlar. Lüks arabalara, pahalı evlere, marka kıyafetlere, kısacası gösterişe hiç ama hiç aç değiller. Başkaları parayla satın alınabilecek şeyler konusunda birbiriyle yarışırken, onlar bu yarışı uzaktan izlemeye bile gereksinim duymuyorlar. Çünkü gerçek mutluluğun parayla satın alınabilecek şeylerde olmadığını açıkça biliyorlar. Durumları müsait olsun ya da olmasın. Onlar aşırı lüks denilebilecek hiçbir şeye karşı ilgi duymuyorlar. Saçmalıktan başka hiçbir şey olmayan gereksiz harcamalardan şiddetle kaçınıyor, kişinin bindiği araba, yaşadığı ev ya da giydiği kıyafetle nitelendirilemeyeceğine yürekten inanıyorlar. Kaldı ki bunlar gibi şeylerde mutluluk arayan kişilerin aslında ne kadar mutsuz olduğu gerçeğini açık ve seçik bir biçimde görebiliyorlar.

Sorumluluklarının Farkındadırlar!

Sorumluluklarının Farkındadırlar!Bir söz verdikleri zaman onu öylesine değil, gerçekten tutmak için veriyorlar. Diğer bir deyişle; hem kendilerine hem de başkalarına karşı sorumlular. Tutabilecekleri sözler vermeyi bildikleri için hayatta da başarılı oluyor, aynı zamanda bu özellikleriyle gurur da duyuyorlar. Hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlayan bu özellikleri sayesinde hem güvenilir hem de başarılı kişiler olarak anılabiliyorlar. Bugün kazandığını bugün harcamanın, cebinde olmayan parayla bir şeyler satın almanın sadece ama sadece sorumsuzluk olduğunu bilen bu kişiler, parasal konularda nasıl hareket etmeleri gerektiğinin kesinlikle farkındalar.

Pek çok kişi gibi yalnızca istedikleri için binlerce liralık harcamalar yapmıyor, yarınlarına karşı sorumlu davranıyor, cüzdanlarındaki parayı bir çocuk gibi sağa sola saçmıyorlar. Çünkü onlar tam anlamıyla sorumluluk sahibi kişiler! Tıpkı olması gerektiği gibi! Tıpkı borçlu olmaktan kurtulamayan kişilerin artık yapması gerektiği gibi!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.