Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hiç Para Harcamadan İhtiyaçlarınızı Karşılayabileceğiniz 13 Yaratıcı Fikir

Her şeyin ateş pahası olduğu çağımızda, hiç para harcamadan bazı ihtiyaçları karşılamak gayet mümkün. Nasıl mı? İşte bunun için farklı yöntemler;
Hiç Para Harcamadan İhtiyaçlarınızı Karşılayabileceğiniz 13 Yaratıcı Fikir
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İhtiyaçlarımızı karşılayabilmek için her gün ne kadar çok para harcıyoruz, değil mi? Düşünsenize; istisnasız her gün elimizi cebimize atmıyor muyuz? Gerekli ya da gereksiz ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek adına sürekli para harcamıyor muyuz? En basitinden; her gün ekmek almak için markete uğruyor, ekmeğin yanında başka bir sürü ürün satın alarak hiç de az olmayan ödemeler yapıyoruz. Bunun yanında; dışarıda yemek yiyor, kafeteryalarda oturuyor, alışveriş merkezlerine gidiyor ve türlü türlü ihtiyaçlarımızı karşılamak için harcama yapıyoruz. Hemen hepimiz zamanın ne kadar pahalı olduğundan şikayet ediyor, bu durumu “adım atmak bile parayla” gibi deyimler kullanarak ifade ediyoruz. Arabanın masrafıydı, sağlık ihtiyaçlarıydı, kiraydı, faturaydı, kişisel ihtiyaçlardı derken kazancımızın çok daha üstünde giderlerle karşılaşıyoruz. Ama nedense biraz daha akıllıca davranıp harcamalarımızı daha mantıklı yaparak, çok daha rahat bir şekilde geçinebileceğimiz gerçeğini de göremiyoruz.

Evet, hiç para harcamadan ihtiyaçlarımızı karşılayabilmenin bir sürü yolu olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Diğer bir deyişle, eğer istersek devrin pahalılığından bu kadar etkilenmeyebileceğimizi söylüyorum. Yapmamız gereken tek şey, alnımızın teriyle kazandığımız paranın değerini bilmek ve karşımıza çıkan fırsatlara karşı gözümüzü açık tutmak. Bunu başardığımız zaman gider listemizdeki toplam rakamı gözle görülür biçimde düşürebilir, aynı zamanda gereksinimlerimizi ücretsiz olarak elde etmenin keyfini yaşayabiliriz. Peki, elimizi cebimize atmadan ihtiyaçlarımızı nasıl mı karşılayacağız? İşte onun için de aşağıdaki fikirlere göz atmalısınız. Çünkü hemen şimdi harcamalarınızı önemli ölçüde azaltacak fikirlerden bahsedeceğiz. Sonuçta; hem bunları hem de bunlardan ilham alarak bulacağınız yaratıcı fikirleri kullanarak ihtiyaçlarınızı hiç para harcamadan kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Promosyon Ürünlerinden ve Ücretsiz Numunelerden Faydalanın!

Promosyon Ürünlerinden ve Ücretsiz Numunelerden Faydalanın!Daha çok kişisel bakım ürünlerinde kullanabileceğiniz bu yöntem sayesinde, ihtiyaçlarınızı bedavaya karşılayabilirsiniz. Markaların müşteriler için ürettiği promosyon ürünleri ve ücretsiz numunelerle düşündüğünüzden çok daha fazla paranın cüzdanınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Kozmetik mağazalarından, parfümerilerden ve daha başka birçok yerden elde edebileceğiniz testerlar sayesinde günlük, haftalık hatta aylık ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Özellikle de kozmetik mağazasında çalışan ya da ilgili alanlarda doğrudan satış temsilciliği yapan arkadaşlarınız varsa bu konuda şanslı sayılırsınız. Çünkü onların elinde her zaman fazla fazla testerlar ve promosyon ürünleri olacaktır.

Eski Eşyalarınızı Kullanarak Yenilerine Sahip Olun!

Eski Eşyalarınızı Kullanarak Yenilerine Sahip Olun!Giyim kuşam için ne kadar para harcıyorsunuz? Belki her gün değil ama en az ayda bir kez üstünüz başınız için para harcıyorsunuz, öyle değil mi? Ve büyük ihtimalle bunu sırf istediğiniz için yapıyorsunuz. Sonuçta; isterseniz giyim ihtiyacınızı da hiç para harcamadan rahatlıkla karşılayabilişiniz. Eski eşyalarınızı satarak para kazanabilir, bu parayla istediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz. Ya da eşya takası yapılan internet sitelerine üye olabilir, sıkıldığınız giysilerinizle yeni olanları değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bu iş için azıcık zamanınızı ayırmak! Nitekim bu belki de bir kez giyip sıkılacağınız kıyafetlere çuvalla para harcamaktan çok daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Eski eşyalarınızı satarak para kazanmak hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Yeni Kitaplar için Para Harcamayın!

Yeni Kitaplar için Para Harcamayın!Tıpkı eski eşyalarınız gibi eski kitaplarınızı da yenileriyle değiştirebilirsiniz. Kütüphanenizdeki kitapları başkalarının kitaplarıyla takas ederek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kitap satın almak yerine kullanabileceğiniz tek yöntem bu da değil. Dilerseniz; şehrinizin kütüphanesine üye olabilir, hiç ücret ödemeden istediğiniz kitapları okuma fırsatı bulabilirsiniz. Sonuçta; bir kez okuyup kütüphanenize kaldıracağınız kitaplar için para harcamak yerine, bu seçenekten faydalanıp, ay içinde istediğiniz kadar çok kitap okuyabilirsiniz.

Mobilyalar için Çuvalla Para Harcamayın!

Mobilyalar için Çuvalla Para Harcamayın!Ev eşyaları için yapılan harcamalar da cüzdanımızdaki para miktarını azaltan giderler arasında. Tamam, belki sürekli olarak değil ama düzenli aralıklarla hepimiz mobilyalar için para harcıyoruz. Salondaki sehpanın modası geçti diye yenisini satın alıyor, sırf değişiklik olsun diye yeni bir koltuk takımı alıyor ya da hoşumuza giden aksesuarlar için bir sürü para harcıyoruz. İşte eğer istersek bu masraftan da kurtulabiliriz. Peki, nasıl?

Öncelikle yapmamız gereken şey, değiştirmek istediğimiz mobilya üzerinde bir farklılık yapıp yapamayacağımızı düşünmek. Mesela; modası geçmiş sehpamızı boyayarak ortaya yeni bir tasarım çıkartabilir miyiz? İnovasyon sadece şirketlere özel değil! Siz de yeniliği kullanabilirsiniz. Koltuk takımının yastık kılıflarını değiştirerek salonumuza farklı bir hava katabilir miyiz? Önce bunları düşünmek lazım. Ya da sıkıldığımız mobilyalardan para kazanmayı düşünmeliyiz. Belki sizin gözünüze hoş görünmeyen mobilyalarınız bir başkasına gayet güzel görünecektir. Kısacası; mobilyalarınızı değiştirerek ya da satarak kendinizi bu masraf için çuvalla para harcamaktan kurtarabilirsiniz.

İnternet için Ekstra Para Ödemeyin!

İnternet için Ekstra Para Ödemeyin!İnternet ihtiyacınız için de bir sürü para harcamaktan kurtulabilirsiniz. Peki bu nasıl olacak? İnternet böylesine elzem bir gereksinimken, onun için para harcamaktan basıl kurtulacaksınız? Öncelikli olarak evinizdeki interneti ne kadar kullandığınızı düşünün. Yani internetinizden gerçekten sürekli olarak faydalanıyor musunuz? Yoksa akşamdan akşama eve gidiyor, onda da genellikle internetten faydalanmıyor musunuz?

Modeminizin ışıkları öylesine yanıp sönüyor mu? Evet, siz de çoğu kişi gibi çok az kullandığınız internet için para ödüyor olabilirsiniz. Eğer durum böyleyse, bir an önce internetinizi kapatmalısınız. Hem zaten telefonunuzdaki internet ufak tefek işleriniz için size fazlasıyla yetiyor olmalı. O halde boş yere internet faturası ödemeyin. Telefon faturanıza ek sayısız internet paketi kampanyası var. Onlardan faydalanın ve giderlerinizi azaltın. Ayrıca internetle ilgili işleriniz olduğunda gittiğiniz kafeteryaların, restoranların internetinden faydalanmayı da unutmayın.

Arkadaşlarınızın Evcil Hayvanlarıyla İlgilenin!

Arkadaşlarınızın Evcil Hayvanlarıyla İlgilenin!Evcil hayvan beslemek hem çok zor hem de masraflı bir şey. Ama pek çok kişi maddi durumunu zorlamasına rağmen evcil hayvan beslemek istiyor. Hatta pek çoğu bir hevesle evine kedi, köpek alıp daha sonra uğraşamadığı için onları barınaklara daha da kötüsü sokaklara bırakıyor. Eğer siz de evcil hayvan beslemek, onların güzel enerjisinden faydalanmak istiyorsanız, bu ihtiyacınızı da hiç para harcamadan karşılayabileceğinizi bilmelisiniz. Yani hiç para harcamadan yemyeşil çimenler üzerinde bir köpekle oynayabilir, kucağınızdaki kedinin mırıltısını dinleyerek onun sıcaklığını hissedebilirsiniz.

Peki, evcil hayvan beslemeden tüm bunları nasıl yapacaksınız? Öncelikle bunun bir sürü farklı yolu olduğunu söyleyeyim. Mesela; bir süreliğine yakınlarınızın evcil hayvanlarını sorumluluğunu almak düşünebileceğiniz seçeneklerden biri. Barınaklardaki sevgiye muhtaç hayvanlarla ilgilenmek bir diğeri. Ya da hem evcil hayvanlarla vakit geçirebileceğiniz hem de para kazanabileceğiniz bir yol olan evcil hayvan sektöründen para kazanma seçeneğini düşünebilirsiniz. Gördüğünüz gibi bir sürü farklı seçenek var. Hangisi size uygunsa onu seçin ve hiç para harcamadan evcil hayvanlarla doyasıya vakit geçirin.

Bedava Meyvenin Tadını Çıkarın!

Bedava Meyvenin Tadını Çıkarın!Bedava meyve mi? Evet, özellikle de şu mevsimde bir sürü meyveye bedava ulaşabilirsiniz. Bahçenizde ya da yakınlarınızın bahçesindeki ağaçlardan taze taze meyveler toplayabilir, bu şekilde mutfak masrafınızı azaltabilirsiniz. Halka açık parklardan, yol kenarlarından, boş arazilerden toplayabileceğiniz meyvelerle hiç para harcamadan dolabınızı doldurabilirsiniz. Komşunuzdan izin alabilir, ağaçta çürümekten başka bir işe yaramayan meyvelerden faydalanabilirsiniz. Salkım salkım üzümler, kirazlar, vişneler, erikler, elmalar ve dahasına sadece birazcık emek vererek ulaşabilirsiniz.

Ödünç Alın!

Ödünç Alın!Bir şeye ihtiyacınız olduğunda kendinizi onu hemen tedarik etmek zorunda mı hissediyorsunuz? Mesela; merdivene ihtiyacınız oldu. Belki de bir defa kullanacağınız merdiven için para harcamak zorunda mısınız? Ya da herhangi başka bir şey için hep aynı düşünceyle mi hareket ediyorsunuz? Eviniz bir defa kullanıp sonra kenara attığınız eşyalarla mı dolu? O zaman kesinlikle bu yöntemi kullanmaya başlamalısınız. Yani ödünç almalısınız. Komşunuzdan, bir tanıdığınızdan ihtiyacınız olan ürünleri ödünç alarak çok da gerekli olmayan şeyler için para harcamaktan kurtulabilirsiniz. Mesela; çok kalabalık misafir ağırlayacaksınız diye hemen koşup sehpa almanıza gerek yok. Bir yakınınızdan sehpasını ödünç istemeniz çok daha mantıklı bir davranış olacaktır.

Özel Doktorlara veya Hastanelere Gitmeyin!

Özel Doktorlara veya Hastanelere Gitmeyin!Özel doktorlara ve hastanelere gitmek kesinlikle vazgeçmeniz gereken alışkanlıklar arasında. Sonuçta; aynı hizmeti devlet hastanelerinde de görebiliyorsunuz. Yani özel bir dişçiye gittiğinizde oradan en az 100 lira ücretle çıkıyor ama aynı hizmeti devlet hastanelerinde (çok az ücretle) veya ücretsiz olarak görebiliyorsunuz. Sonuçta artık devlet hastanelerinde saatlerce sıra beklemek gibi dertler de yok. İstediğiniz saatte randevu alarak, elinizi cebinize atmadan muayene olabiliyorsunuz. Yaptırdığınız tahliller için ekstra paralar ödemiyor, özel hastanelerde ise sizden her defasında istenen tahliller için bir sürü para ödüyorsunuz. Kısacası, sağlık ihtiyacınız için fazladan para harcamak zorunda olmadığınızı bilmeli ve şu “özele gitme” takıntısından vazgeçmelisiniz.

Ücretsiz Eğitim Alabileceğiniz Yerleri Bulun!

Ücretsiz Eğitim Alabileceğiniz Yerleri Bulun!Evet, eğitim ihtiyacınızı da ücretsiz bir şekilde karşılayabilirsiniz. Vakıfları, derneklerin düzenlediği eğitim programlarına katılabilir, bağlı olduğunu belediyenin organize ettiği kurslardan faydalanabilirsiniz. İlgili kurumlara üye olarak bulunduğunuz bölgede verilen ücretsiz konferanslara, seminerlere katılabilir, bir kuruş bile harcamadan kendinizi geliştirebilirsiniz. Bir tek bunlarda değil. Kendinize artı değer katmak ve geliştirmek için yüzyılın icadı olan internetin imkanlarından da faydalanabilirsiniz. İnternetten verilen ücretsiz eğitim programlarına katılabilir, istediğiniz her yerden eğitim alma fırsatından faydalanabilirsiniz. Sonuçta; özel kurslara çuvalla harcamak yerine birazcık araştırmayla rahatlıkla ulaşabileceğiniz eğitim olanaklarından siz de pekala yararlanabilirsiniz.

Baby Shower Partisi Yapın!

Baby Shower Partisi Yapın!Hepimiz doğacak bir bebek için ne kadar çok alışveriş yapılması gerektiğini biliyoruz, değil mi? O minicik şeyin ne kadar çok masrafı olduğunu, küçücük bedeninin ne kadar çok eşyaya ihtiyaç duyduğunu aşağı yukarı hepimiz tahmin edebiliyoruz. Özellikle de her şeyde bolluk olduğu, bebekler için de türlü türlü eşyalar, icatlar çıktığı şu zamanda! Tulumundan tutun da, zıbınlarına, bebek bezlerinde, mendillerine, havlularından, şampuanlarına, oto koltuğundan, pusetine, emziğinden biberonuna, ateş ölçerinden battaniyesine alınması gereken o kadar çok şey var ki. İşte bu ihtiyacınız konusunda da yapabileceğiniz şeyler var. Mesela; son zamanlarda çok popüler olan baby shower partileri gibi! Evet, siz de bir bay shower partisi yaparak belki hepsini değil ama bebeğinizin ihtiyaçlarının birçoğunu karşılayabilirsiniz. Bu organizasyonla hem eğlenceli bir anı kazanabilir hem de gelen hediyelerle bebek ihtiyaçlarını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

İhtiyacınıza Yönelik Egzersiz Videolarından Faydalanın!

İhtiyacınıza Yönelik Egzersiz Videolarından Faydalanın!Siz de her ay düzenli olarak bir spor salonuna ödeme yapıyor musunuz? Fit olabilmek, formda kalabilmek için harcamalarınız arasında üyeliğe de yer veriyor musunuz? Peki, neden? Neden evinizde ya da dışarıda da rahatlıkla spor yapabilecekken, kendinizi boş yere zarara sokuyorsunuz? Sonuçta; orada yaptığınız her hareketi isterseniz evinizde de yapabilirsiniz, değil mi? Koşu bandında yürümek yerine mis gibi açık havada yürüyebilirsiniz. Ya da kalabalık gruplar içinde zumba yapmaya çalışmak yerine aynı şeyi kendi evinizde ferah ferah yapabilirsiniz. Ya da spor salonlarında bir eğitmen eşliğinde çalışmak yerine internette rahatlıkla bulabileceğiniz videolardan faydalanabilirsiniz. Kısacası; spor yapma ihtiyacınız için bir kuruş bile harcamanıza gerek olmadığını anlamalısınız.

Halk Plajı, Milli Park, Ücretsiz Konser ya da Müzelerden Faydalanın!

Halk Plajı, Milli Park, Ücretsiz Konser ya da Müzelerden Faydalanın!Tatil günlerinizde ne kadar çok para harcıyorsunuz? Ailenizle gittiğiniz mekanlara ne kadar para ödüyorsunuz? Peki, bu ihtiyaçlarınızı hiç para ödemeden karşılayabileceğinizi biliyor musunuz? Evet, isterseniz ekstra giderleriniz için harcadığınız para miktarını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Mesela; ücret ödenerek girilebilen mekanlar yerine halka açık olanları tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde aileniz ya da sevdiklerinizle birlikte ücretsiz müzeleri, tarihi yapıları ve milli parkları gezebilirsiniz. Elinizi cebinize atmanıza gerek kalmadan konserlere, dans gösterilerine, tiyatrolara gidebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey fırsatlara karşı gözünüzü açık tutmak ve para ödenerek yararlanılan her şeyin daha iyi olduğunu düşünmekten vazgeçmek.

Gördüğünüz gibi hiç para harcamadan ihtiyaçlarınızı karşılamanın bir sürü farklı yolu var. Sadece paranızın değerini anlamanız ve gözlerinizi karşınıza çıkan fırsatlara karşı açık tutmanız lazım. Sonuçta; hiçbiriniz parayı sokaktan toplamıyorsunuz, değil mi? Öyleyse, herhangi bir ihtiyacınızı ücretsiz de karşılayabilecekken diğer seçeneği tercih etmekten vazgeçin ve paranızı daha önemli şeyler için kullanmayı öğrenin. Kesinlikle pişman olmayacaksınız!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.