Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Para Tuzağı Olduğunu Bildiğimiz Halde Genelde Ağlarına Takıldığımız 15 Ürün

Gün içinde ne kadar çok para tuzağına düştüğünüzün farkında mısınız? Küçük görünen ama finansal durumunuza büyük zarar veren tuzaklar aşağıda!
Para Tuzağı Olduğunu Bildiğimiz Halde Genelde Ağlarına Takıldığımız 15 Ürün
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Paranın söz konusu olduğu hemen her şeyde, içimizde bir miktar tereddüt barındırırız. Tabii sorumsuzca para harcayan biri değilsek! Veya hesap – kitap yapmaya gerek duymayacak kadar çok paramız varsa! Ama bu durumda olsak bile; sorumsuzca harcadığımız para yüzünden bir gün mutlaka pişmanlık yaşarız. Genellikle içimizden geçirdiklerimiz de “ah bunlar hep para tuzağıydı, nasıl kandım, ne kadar da körmüşüm,” şeklinde olacaktır.

Evet, para tuzakları! Tanımı, kişiden kişiye değişiklik gösterse bile; anne ve babamız için hep aynıdır! Çünkü onlar, hemen her şeye para tuzağı olarak bakabilirler. Belki de edindikleri deneyimler yüzünden böyle bakıyor olabilirler. Mesela siz yeni çıkan iPhone için yanıp tutuşurken, onlar bunu tamamen para tuzağı olarak görürler. Zaten hiçbir özelliği de değişmemiştir ve sadece yeni damgası vardır. Aynı şekilde siz, vitrinde görüp aldığınız kırmızı topuklu ayakkabıya aşkla bakarken; onlar bunu anlayamazlar. Çünkü o kırmızı ayakkabı da para tuzağıdır ve özellikle mağazanın vitrininde, tam da gözünüze çarpması gereken yere koyulmuştur. Ama tutku işte ne yaparsınız! Almaktan başka çareniz yok…

Bazen para tuzağı olduğu halde, bilerek ve isteyerek ağına düştüğümüz şeyler de vardır. Mesela; gençlik iksiri olduğu söylenen kremler, rapunzele dönüşeceğinizi söyleyen saç bakım ürünleri, arabanızı yepyeni gösterecek cilalar, elektrik faturanızı düşüreceği söylenen aparatlar… Hiçbir işe yaramayacağını bildiğimiz halde, kendimizi engelleyemeyiz ve bu ürünlere para harcarız. İçimizde bir tereddüt vardır; ama Nasreddin Hoca misali, ya tutarsa diye hareket ederiz.

Bütçemize büyük bir zarar verdiğini bildiğimiz halde, yine de ağına düştüğümüz 15 para tuzağı ürünü sizlerle paylaşmak istiyoruz. Aklınızın bir köşesinde dursun; belki bir gün işinize yarar!

1 Alacağınız İkinci Ürüne Yüzde Bilmem Kaç İndirim

Alacağınız İkinci Ürüne Yüzde Bilmem Kaç İndirimEvet, mağazaların ısıtıp ısıtıp önümüze sanki çok büyük bir fırsatmış gibi sundukları kampanyalar, para tuzaklarının başında gelir. İhtiyacınız olan bir ürünü aldınız diyelim. Satış temsilcisi sinsice yanınıza yanaşır ve ikinci ürünü yüzde bilmem kaç indirimle alabileceğinizi söyler. O mağazada, ihtiyacınız olan hiçbir ürün olmasa bile, aklınız bu kampanyaya takılır ve kendinizi kandırmaya başlarsınız. Gerçekten iyi fırsat diye düşünür ve ikinci ürünü seçersiniz. Aslında bu durum tamamen sizin zararınızadır. Çünkü hiç de ihtiyacınız olmayan bir ürünü, sırf kampanya var diye almış oldunuz. Bu teklif karşınıza geldiğinde, basit bir toplama – çıkarma işlemi yaparak işin gerçeğini görebilirsiniz. Ayrıca alışveriş yapmak gerçekten mutlu ediyor mu buradan öğrenebilirsiniz.

2 3 Al 2 Öde Kampanyaları

3 Al 2 Öde KampanyalarıAlışveriş tutkunlarını cezbeden diğer bir mağaza hilesidir. Zaten en düşük fiyata sahip olan ürünün parasını ödemezsiniz. Eminim birçok kişi, düşük fiyatlı ürünleri 2 öde kısmına dahil ediyordur. Ama kasaya gittiği zaman gerçekle karşılaşıyor ve artık işin geri dönüşü de olmuyordur. Mecburen seçtikleriniz arasındaki en yüksek iki fiyatlı ürünün ödemesini yapıyor, diğer düşük fiyatlı ürün hediye edilmiş oluyor. Bir hevesle aklınızı başınızdan alan 3 Al 2 Öde kampanyası, bu şekilde mutsuzluğa dönüşüyor.

3 Uzay Çağını Yakalayacağınız Söylenen Teknolojik Aletler

Uzay Çağını Yakalayacağınız Söylenen Teknolojik AletlerFacebook’ta komşularını takip eden teyzenin, AutoCad programını kullanan mühendisle ya da yazılımcıyla aynı işlemciye sahip bilgisayar satın almasının nedeni ne olabilir? Aldığınız esnada size ballandıra ballandıra anlatılanlar, tabii ki! Eğer bir grafiker, bilgisayar programcısı, yazılımcı gibi meslekleriniz yoksa herhangi bir bilgisayar, gayet tabi işinizi görebilir. Uzay çağınızı yakalamak adına aldığımız birçok ürün, sadece aklımızı başımızdan alan para tuzaklarıdır. Evet, teknolojiyi takip etmek gerekiyor; ama hakkını veremeyeceğiniz bir ürünü almak da saçma değil mi?

4 Gençleştirdiği İddia Edilen Yaşlanma Karşıtı Kremler

Gençleştirdiği İddia Edilen Yaşlanma Karşıtı KremlerGerçekler acıdır; ama maalesef bu ürünler pek işe yaramıyor. Bilmem kaç insanın denediği ve yüzde 99’unun memnun kaldığı söylenen bu ürünler de para tuzağıdır. Kendini bilim kurgu filmlerindeki profesör sanan satış danışmanının, 10 yaş gençleştirme özelliği bulunan kremi size satması, iyi bir satış tekniğinden başka bir şey değildir. Çünkü hepimiz yaşlanmaktan korkuyoruz ve eğer bunu karşınızdaki kişiye hissettirirseniz o kremi almadan, mağazadan çıkmazsınız. “Aman denemekten ne zarar çıkar” diye düşünerek alırsınız; ama birkaç kere kullandıktan sonra işe yaramıyor diye bir köşeye atarsınız. Bundan sonra işe yarayacağı varsa da yaramaz zaten! Aynı zamanda bu kremlerden, bütçenize zarar veren 9 harcamadan biri olarak, sizlere daha önce bahsetmiştik.

5 “Rapunzel de Bu Şampuanı Kullandı” Diye Satılan Saç Bakım Ürünleri

"Rapunzel de Bu Şampuanı Kullandı" Diye Satılan Saç Bakım ÜrünleriSarışın olabilmek için heba edilen saçlar, aslında hiçbir işe yaramayan bakım ürünlerine muhtaçtır. Duşta yarım saatinizi yalnızca bu ürünlere harcarsınız ve sonucunda hiçbir işe yaramadığını görerek, saçınızı kestirirsiniz. İşte bundan sonra da saçınızı uzattığı söylenen ürünlere merak salarsınız. Bunlar hep para tuzağıdır ve eğer bu döngüye bir kere girerseniz ancak paralar suyunu çektiğinde çıkabilirsiniz.

6 Belgesel, Sinema ve Spor Kanalları

Belgesel, Sinema ve Spor KanallarıBelki de ayda – yılda bir kere izleyeceğiniz belgeseller ve maçlar için satın alınan kanallar da tam bir para tuzağıdır. Hele sinema kanallarından hiç bahsetmek istemiyorum. İzlemekten tüm repliklerini ezberlediğiniz ve bir döngü halinde yayına alınan filmler, paranızın nasıl da boşa gittiğinin göstergesidir.

7 Çocuk Kıyafetleri ve Oyuncaklar

Çocuk Kıyafetleri ve OyuncaklarÇocuk henüz dünyaya gelmeden, hummalı bir alışveriş turu başlar. Çocuğun odasından kıyafetlerine kadar her ince ayrıntı, büyük bir özenle hazırlanır. Bir sürü kıyafet ve oyuncak alınır. Ama şöyle bir gerçek vardır; bebekler hızlı büyür ve aldığınız kıyafetlerin birçoğu daha 2 kez bile giydirmeden küçük gelmeye başlar. İşte bu, birbirinden cici bebek ve çocuk kıyafetlerinin de tam bir para tuzağı olduğunun kanıtıdır. Gelelim oyuncaklara. Çocuklarınıza bir dünya para vererek aldığınız oyunlar da para tuzağıdır. Evet, bazı oyuncakların çocuk gelişimi için yararlı olduğu söyleniyor. Ama işin içinde her zaman bir ticaret olduğunu da unutmamalısınız. Ayrıca çocukların bir şeyden hemen sıkıldıklarını da düşünecek olursak oyuncakların da para tuzağı olduğunu anlayabiliriz. Bebek büyütürken tasarruf etmenin yollarını arıyorsanız bu yazıya göz atmanızı öneririz.

8 Bedava Kargo için Yapılan Alışverişler

Bedava Kargo için Yapılan Alışverişlerİnternetten yapılan alışverişlerde, “bilmem kaç lira üzerine kargo bedava” cümlesini görüyoruz değil mi? İşte bu cümle, bizi hemen etkisi altına alıyor ve kargo ödememek için birkaç parça ürün daha alıyoruz. En fazla 10 liralık kargo ücretini ödememek için bilmem kaç lira daha fazlasını ödüyoruz. Bunu bildiğimiz halde, o an yalnızca almak istiyoruz ve bu tuzağın tam da göbeğine düşüyoruz.

Göz Atınız:
Doğru alışveriş için dikkat edilmesi gereken noktalara buradan ulaşabilirsiniz.

9 Özel Günler için Yapılan Kampanyalar

Özel Günler için Yapılan Kampanyalar“Sevgililer gününe özel % 30 indirim! Annenizi bu özel günde hediyesiz bırakmayın! Bayramınızı 5 yıldızlı otelde size özel fırsatlarla geçirin!” Aklımızı başımızdan almaya yeten ve gerçekten bir kampanya varmış hissi veren bu sloganlar, fareyi tuzağa çeken peynir gibidir. Ama o hediyeyi almadığınız zaman, yiyeceğiniz trip yerine kampanyayı yemiş gibi yapmak daha avantajlı geliyor, değil mi?

İlginizi Çekebilir: Her Bütçeye Uygun Anneler Günü Hediyeleri için Buraya Tıklayın!

10 Genel Olarak Düğün Törenleri!

Genel Olarak Düğün Törenleri!Sırf iki kişinin bir yuva kurması için yapılan çalgılı – çengili düğünler, ortalama kaç liraya mal oluyor biliyor musunuz? Gelin başından damat tıraşına, düğün pastasından orkestrasına, organizasyon şirketinden yemekçisine kadar her şey para tuzağıdır. Zaten ev döşemek için bir sürü para harcadığınız yetmezmiş gibi en fazla 5 saatlik bir düğün için milyarlarca lira dökmenin ne anlamı var? Üstelik yorgunluğu, içip içip dağıtanı da cabası…

Tavsiye Ederiz: Düğün Bütçesi Nasıl Yapılır Buradan Öğrenebilirsiniz!

11 Tek Farkı Markası Olan Ürünler

Tek Farkı Markası Olan ÜrünlerPiyasada birbirinin aynısı olan yüzlerce ürün var. İşlevinden görüntüsüne, üretildiği malzemeden kullanım ömrüne kadar aynı olan ürünlerden bahsediyorum. Bu ürünlerin tek farkları ise markaları. İşte sırf markasına aldandığınız için çok daha kaliteli olduğunu düşündüğünüz (daha doğrusu düşündürüldüğünüz) ürünler de para tuzağıdır. Markayı söküp attığınız zaman, aralarında hiçbir fark kalmıyorsa daha fazla para vermenize de gerek yok demektir.

12 Sezonun Modası Olan Ürünler

Sezonun Modası Olan ÜrünlerModayı yakından takip etmek, sanatçıların ve sürekli ekran karşısında olan kişilerin işidir. Yani sezonun modası, kalem etekler ve İtalyan kesim takım elbiseler diye tüm dolabınızı bunlarla doldurmanızın hiçbir anlamı yok. Ama birden çok faktörün etkisiyle kendinizi bu modaya ayak uydurmak zorunda hissediyorsanız para tuzağına çoktan düşmüşsünüz demektir.

13 Kredi Kartı Kullanmaya Teşvik Eden Bonuslar

Kredi Kartı Kullanmaya Teşvik Eden Bonuslar“Şu kadar harcamaya, bu kadar bonus!” mesajını duyduğunuz zaman, kendini mağazadan mağazaya atanlardan mısınız? Bankaların, yılbaşı gibi özel günler yaklaştıkça başlattığı bonus kampanyaları da tam bir para tuzağıdır. Bankaların tercih edilme oranlarını arttırmak ve müşteri kazanmak adına yaptıkları bu kampanyalar, size avantajlı gibi görünse de kısa zaman sonra boş yere harcama yapmanıza neden olur. Sonuçta, kredi kartı ekstresiyle karşı karşıya kaldığınızda ise kazandığınız bonuslar, sizi mutlu etmeye yetmeyecektir. Ayrıca yapılmaması gereken bütçeleme hatalarından birisi de bu bonuslara güvenmektir. Diğer hatalara buradan ulaşabilirsiniz.

14 Kilo Aldırmaktan Başka İşe Yaramayan Abur Cuburlar

Kilo Aldırmaktan Başka İşe Yaramayan Abur CuburlarBirbirinden eğlenceli ambalajları ile abur cuburlar da para tuzaklarının başında gelmektedir. Çikolatalar, şekerlemeler, cipsler ve can sıkıntısından sürekli atıştırdığınız krakerler… Bu abur cuburlar, kilo almanızdan başka bir işe yaramazlar. Üstelik sağlığınızı da tehlikeye atarlar. Annenizden büyük azar yemenize neden olan abur cuburlar, hemencecik tükenirler ve tadı damağınızda kaldığı için yeniden alma isteği verirler. Düşünsenize; kocaman paketten çıkan birkaç parça cipsi!

15 Birbirini Tamamlayan Ürünler

Birbirini Tamamlayan ÜrünlerYeni bir koltuk takımına ihtiyacınız var ve mobilyacıya gittiniz, diyelim. Koltuk takımını beğendiğiniz; ama ne hikmettir ki halınız ve perdenizle hiç de uyumlu değil. O zaman perde ve halı da almak gerek değil mi? İşte bu düşüncede olmanıza neden olan şeylerin hepsi para tuzağıdır! Yapmanız gereken; eskimemiş ve daha kullanılabilir halde olan halınıza ve perdenize uygun bir koltuk takımı beğenmektir. Aynı şekilde yeni bir ayakkabı aldığınız zaman, ona uygun bir çanta almak zorunda değilsiniz. Gardırobunuzda bulunan kıyafet ve aksesuarlara uyumlu alışveriş yapmalısınız. Sizi birbirini tamamlayan ürünler satın almaya zorlayan her türlü şey, fazladan para harcamanız ve bütçenizi gereksiz yere kullanmanız demektir.

* Sonuç

Sonuçİnsan olarak nadiren bir şeyi hem severiz hem de nefret ederiz. Para ise bunların başında gelir. Çünkü cebimizde durduğu ve istediğimiz bir şeyi almamızı sağladığı zaman, onu çok severiz. Ama kredi kartı ekstresi, fatura olarak karşımıza geldiğinde lanet okuruz. Eğer paramızı doğru bir şekilde yönetemiyorsak sırtımızda bir kamburla yaşamaya mahkum oluruz. Buna karşın para yönetimi konusunda başarılı bir insan olabilirsek; hayallerimizi gerçekleştirirken ve daha rahat bir yaşamı arzularken, en büyük yardımcımız olur. Bu yüzden; sorumsuzca harcama yapmamıza neden olan tuzaklara kanmamayı ve gerçekten mutlu bir yaşama sahip olmak için paramızı yönetmeyi öğrenmeliyiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın