Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Düğün Bütçesi Nasıl Yapılır?

Düğün Bütçesi Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir hayaliniz gerçek olurken, bunu herhangi bir şeyin gölgelemesini istemezsiniz. Hele ki, bu hayatınız için bir yeni başlangıçsa, her şeyin yolunda gitmesini ve ilk adımlarınızın mutlu olmasını istersiniz. Bunun için atlamamanız gereken önemli bir adım vardır. O da, düğün bütçesini oluşturmak. Düğün bütçenizde atlayacağınız bir nokta, bir anda en mutlu gününüzü berbat edebilir.

“Evet!” demenin heyecanınız henüz atlatmamışken, atılacak adımları düşünerek bir anda stres olabilirsiniz. Yaşayacağınız bu stres de, tatlı heyecanın tadını kaçırmaya yeter de artar bile. Eğer tasarruf sahibi bir kişiyseniz, belki önceden bu mutlu gün için hazırlık yapmış olabilirsiniz. Belli bir birikime sahip olabilir veya ev eşyalarının bir kısmını almış olabilirsiniz. Böyle bilinçli bir tüketici ve kişisel finans konusunda başarılı bir insansanız, işin büyük bir kısmını halletmiş durumdasınız. Elbette o heyecanla birlikte atlayacağınız noktalar olabilir. Bu nedenle kendiniz iyi bir düğün planı ve bütçesi hazırlamanız, işlerin tıkır tıkır yolunda gitmesini sağlayacaktır.

Hazır düğün sezonu da hafiften hareketlenmeye başlamışken, sizlerle bu yazıyı paylaşmak istedim. Yeni bir hayata başlarken tadınızı tuzunuzu kaçırmadan, dillere destan bir törenle evlenmek, unutulmaz bir balayı yaşamak için birazdan anlatacaklarıma göz atsanız iyi edersiniz. İşte mutlu bir birlikteliğe adım atmak için büyük yardımcı olacak düğün bütçesini nasıl hazırlayacağınıza yönelik birkaç tavsiye:

Birikimlerinize Bir Göz Atın

Birikimlerinize Bir Göz AtınEğer birikim sahibi biriyseniz, yaptığınız bu doğru hareketin ekmeğini yemeğe başlayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz her bir kuruşluk birikim bile işinize oldukça yarayacaktır. Eğer birikim yapmamış bir bireyseniz ve düğününüze oldukça az zaman kaldıysa, hızla para kazanabileceğiniz yöntemleri değerlendirmek de yarar var. Geliriniz dışında elde edeceğiniz bir para, yapacağınız harcamalarda destekçi olacaktır. Bu nedenle hemen işe koyulmalı ve para kazanmanın yolunu aramalısınız. Örneğin yapacağınız karlı bir yatırım işinize yarayabilir.

Para biriktirmek, geleceğinize yapacağınız en iyi yatırımlardan birisidir. Bu nedenle elinize geçen paranın kuruşuna kadar harcamak yerine önce bir miktarını birikim hesabınıza atmak oldukça mantıklı olacaktır. Eğer birikim için vaktiniz yoksa para getirecek birkaç ek iş araştırabilirsiniz. Düğün tarihinizi henüz almamışsanız, birkaç ay erteleyebilir ve çok daha rahat bir şekilde düğününüzü yapabilirsiniz.

Kısa vadede para kazanabileceğiniz bir yatırımdan bahsetmek istiyorum. Oldukça kısa sürede eğitimlerden yararlanarak bilgi ve deneyim kazanabileceğiniz forex piyasasında, günlük işlemlerden bile yüksek kar edebilirsiniz. Tamamen yasal bir piyasadır ve 5/24 internet aracılığıyla işlemlerinizi yaparsınız. Eğer bu işe iyi bir şekilde odaklanıp deneme hesaplarında piyasayı öğrenirseniz, kaldıraçlı işlemler yaparak 1’e 100 kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu sayede de kısa sürede düğününüz için gerekli parayı olmasa bile belinizi bükmeyecek bir borca girmeniz kolaylaşabilir.

Eksiksiz Bir Düğün için Plan Yapın

Eksiksiz Bir Düğün için Plan YapınMutlaka ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi ayrı ayrı kaydettiğiniz listeleriniz olsun. Gelirinize göre bu ihtiyaç ve isteklerinizi yerine getirmeye çalışın. Bunu yaparken de belli bir plana bağlı kalmak, herhangi bir noktanın atlanmasını engelleyecektir. İhtiyaç ve istekler konusunda çiftlerin birbirine yardımcı olması gerekir. Öncelikle temel ihtiyaçlarınıza odaklanmalı ve bir plan yapmalısınız. Yuvarlak bir hesap yaparak bu ihtiyaçların kaça mal olacağınız hesapladıktan sonra isteklerinize göre yön vermelisiniz. Sonuçta koca bir ömrü birlikte geçireceksiniz ve düğün hazırlığı aşamasında birbirinizi kırmanıza gerek yok. İki tarafın ortak kararları ile ihtiyaç ve istekler belirlenmelidir.

Planınızı yaparken oldukça detaylı bir liste olacağını unutmayın. Çünkü düğüne kadar giden yolda, birçok etkinlik sizleri bekliyor. Söz, nişan, kına gibi törenlerin yanında bir taraftan evinizi tutup yerleştirmeye başlamalısınız. Tüm ince ayrıntılar ele alınmalı ve plan buna göre yapılmalıdır. Son zamanlarda oldukça popüler olan düğün konseptleri var. Eğer yapacağınız törenlerin bir konsepte göre olmasını istiyorsanız, ayırmanız gereken para standarda göre artabilir. Bu nedenle planınızı yaparken bu konsept işine de karar vermeniz de fayda vardır.

Hayal ettiğiniz bir düğünün yanı sıra bütçenize göre bir düğünün planını yapmakta da fayda vardır. Çünkü hayal kırıklığı yaşamak, tadınızın kaçmasına neden olacaktır. O tatlı heyecanı of’lar ve pof’larla geçirmek istemiyorsanız, altından kalkabileceğiniz bir bütçeye göre düğün organizasyonunuzu planlamalısınız. Çünkü bu noktada atlanan çok önemli bir detay vardır.

Hayal ettiğiniz gibi düğünü yaptıktan sonra ödemekte sıkıntı çekeceğiniz borçlarla yeni hayatınıza başlarsınız. Bu borçlarda henüz birlikte bir evi paylaşmaya alışmadığınız eşinizle aranızda tatsızlıkların çıkmasına neden olabilir. Bu durumun fazla yaşandığına birçok kere şahit olmuş olabilirsiniz. O yüzden hayaller – hayatlar ayrımını iyi bir şekilde yaptığınızda, birlikte geçireceğiniz koca bir ömürde dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Bu nedenle günümüzde bazı gençlerin bir nikah töreni ve ardından yakın eş – dost ile yapılan bir eğlenceyi tercih ettiklerini görüyoruz. Düğün salonlarına ve organizasyon şirketlerine tonlarca para vermek yerine; bu parayı balayı için harcamanın daha mantıklı olduğu yapılan yorumlar arasında sıklıkla karşılaşılıyor.

Eğer düğün yapma taraftarıysanız, düğün mekanı, gelinlik – damatlık, saç – makyaj, fotoğraf çekimi, yemek, ulaşım gibi düşünmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktaların tek bir gün için olduğu düşünülürse ne kadar fazla olduğunu görebilirsiniz. Elbette bunları moraliniz bozulsun diye anlatmıyor. Ama bu konuları bilmeniz ve sorun yaşamadan mutlu bir başlangıç yapabilmeniz için dikkat etmeniz gerekiyor.

Bütçeleme Araçlarını Kullanın

Bütçeleme Araçlarını KullanınBütçelemenizi yapmak için günümüzde çeşitli araçlar geliştirildi. Düğün için olan bu bütçeleme araçlarını kullanarak gelişmiş bir plan yapabilirsiniz. Hatta istek ve ihtiyaç konusunda ayrımı kolayca yapabilirsiniz. İstekleriniz doğrultusunda nasıl bir bütçeye ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz. Bunun yanında size en uygun düğün bütçesini hazırlamak için ayrıntılı bir liste sunacaktır.

Bütçeleme araçları sayesinde listenize dahil etmeniz gereken her ayrıntıyı detaylı bir şekilde görebileceksiniz. Sizden önce evlenmiş kişilerin deneyimleri ile geliştirilen bu araçlar sayesinde hazırlıklarınıza başlamadan ne kadarlık bir bütçeye ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Bu sayede de kendinizi buna hazırlar ve altından kalkabileceğiniz kadar masrafın altına girersiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu