Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bütçenize Zarar Veren 9 Gereksiz Harcama

Günlük yaşamın içerisinde ne kadar fazla gereksiz harcama yaptığınızı biliyor musunuz? Aşağıdaki listeyi inceleyerek işe başlayabilirsiniz.
Bütçenize Zarar Veren 9 Gereksiz Harcama
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

“Geçinmek kolay değil, ekmek aslanın ağzında, paranın değeri mi var” ve benzerleri! Böyle cümlelerle hemen her gün karşılaşıyoruz, öyle değil mi? Esnafından tutun da işçisine emeklisinden tutun da memuruna varana kadar pek çok kişi sürekli olarak benzer laflar ediyor. Kime sorsanız, parasızlıktan ve hayatın pahalılığından şikayetçi! Ama baktığımızda insanların söyledikleriyle yaptıklarının pek de tutarlı olmadığını açıkça görebiliyoruz. Neden mi böyle söylüyorum? Çünkü çevremiz hem parasızlıktan şikayet eden hem de gereksiz yere harcama yapan sayısız insanla dolu!

Mağazalara bir baksanıza! Her gün dolup dolup taşıyorlar. İnsanlar sanki alışveriş merkezlerini fethederlermiş gibi bir edayla her gün elleri kolları dolu olarak bu mekanlardan çıkıyor. Ve bu kişilerin çoğu sözde para sıkıntısından muzdarip. Bir sürü borcu olmasına rağmen hiçbir şeyden eksik kalmayanlar da aynı şekilde! En basitinden, geçtiğimiz tatil döneminde insanların nasıl akın akın seyahatlere gittiğini düşünün. Ne kadar çok kişinin olmayan parasıyla binlerce liralık pahalı tatiller yaptığını biliyorsunuz, değil mi? Hatta belki siz de onlardan birisiniz. Evet, diyorum ki belki siz de gayet güzel kazancı olmasına rağmen parasızlıktan şikayet edenler arasındasınız. Neden olmasın ki? Zaten küçük bir azınlık dışında kalan pek çok kişi aynı durumda!

Bütçesini doğru dürüst yönetemeyen ve sürekli para sıkıntısı çeken bu kişiler aslında yeterince kazanmadıkları için değil harcama yapmayı bilmedikleri için “paranın değeri mi var” gibi laflar ediyorlar. Diğer bir deyişle, kendi kendilerine sıkıntı yaratıyorlar. Farkında olmadan yaptıkları gereksiz harcamaların onları ne kadar zor duruma düşürdüğü gerçeğini göremiyorlar. Uzun lafın kısası; bilerek ya da bilmeyerek bütçelerine zarar veriyorlar. Peki, siz de onlardan biri olmak ya da olmaya devam etmek istiyor musunuz? Umarım, bu soruya vereceğiniz cevap içten bir evettir ve aşağıda inceleyeceğimiz gereksiz harcamaları gerçekten farkındalığınızı arttırarak okuyabilirsiniz.

İşte bütçenize zarar veren gereksiz mi gereksiz harcamalar:

Ücretli Uygulamalar!

Ücretli Uygulamalar!Şimdi hiç öyle yok artık falan demeyin. Çünkü ücretli uygulamalar için gereksiz yere para harcayan bir sürü insan var. Oyunlar, programlar ve daha fazlası için harcama yapan bu kişiler hiç şüphesiz paralarını çöpe atıyorlar. Oysaki sanal ortamda ücretsiz bir şekilde telefonunuza, bilgisayarınıza indirebileceğiniz sayısız farklı uygulama var. İşte bu nedenle, sizlere uygulamalar için para harcamanın tam bir saçmalık olduğunu söylüyorum. Ki bu sözüm sadece uygulamalar için de değil. Aynı zamanda oyun içi satın alımlar gibi benzer harcamalardan da kaçınmanızı söylüyorum. Çünkü bunlar bütçeniz için zarardan başka hiç ama hiçbir şey ifade etmiyor.

Kişisel Bakım Ürünleri!

Kişisel Bakım Ürünleri!Tonlarca para harcanan alanlardan bir tanesi de hiç şüphesiz kişisel bakım ürünleri! Parası olanın da olmayanın da çılgınlar gibi alışveriş yaptığı bu alanda hiç yok yere yapılan bir ton satın alım var. Kozmetik mağazalarına bir baksanıza! Ya da benzer iş yerlerine! İnsanlar küçücük bir kreme neredeyse çeyrek maaşlarını yatırmak için adeta kuyruğa giriyorlar. Marka ürünler kullanabilmek, yüzlerce liralık parfümler satın alabilmek için hiç düşünmeden bütçelerine zarar veriyorlar.

İşte bu nedenle size diyorum ki, kişisel bakım ürünleri için harcama yapmadan önce bir kez daha düşünün. Gereksiz bir şekilde pahalı olan kremler, losyonlar, parfümler, kısacası ürünler yerine alternatiflerini kullanmayı tercih edin. Mesela; indirimleri takip edin. Ya da promosyon ürünlerden edinmeye uğraşın. Hatta daha da iyisi kişisel bakım ürünlerinizi evde kendiniz yapın. İnternette bununla ilgili bir sürü tarif bulabileceğinizi biliyorsunuz, değil mi? Sonuçta böylelikle hem doğal hem de ucuz ürünlere sahip olabilirsiniz.

Pahalı Oteller!

Pahalı Oteller!Evet, bir bayram tatilini geride bırakıp diğerine doğru yaklaşırken pahalı otellerden bahsetmesem olmazdı. Çünkü bu alanda harcama yaparak bütçesini gereksiz yere zorlayan sayısız insan var. Birkaç günlük tatil için binlerce lirasını hiç düşünmeden otel resepsiyonlarına bırakan bu insanlar, sonradan pişman olsalar da tekrar tekrar aynı hataları yapmaktan çekinmiyorlar. Güzel tatillerin sadece bol yıldızlı otellerde yapılabileceğini düşünen kişiler bu yaklaşımlarıyla hatadan başka bir şey yapmıyorlar. Sonuçta; herkes bütçesine uygun şekilde tatil yapma seçeneğine sahip. İlle de ülkenin en gözde mekanlarına gidilmeli diye bir kural falan da yok. Farkında olmasanız bile; Türkiye gezilip görülebilecek cennet gibi mekanlarla dolu. İşte bunların farkına varmalı ve bütçenizi pahalı oteller için zorlamamalısınız.

Son Teknoloji Ürünler!

Son Teknoloji Ürünler!Bütçenize zarar verecek nitelikte harcamalardan bir diğeri de son teknoloji ürünler. Özellikle de telefon ve bilgisayar konusunda insanların tuzağa düştüğü bu alanda akıllıca harcama yapmalısınız. Mesela; sadece birkaç ay önce satın almış olduğunuz telefonu yarı fiyatına satarak yeni modeli için para harcamaktan vazgeçmelisiniz. Herkesin elinde aynı telefondan var diye kendinizi onu satın almak zorunda hissetmemelisiniz. Ya da gayet iyi durumda olan televizyonunuz yerine daha donanımlı olanı edinmeyi düşünmemelisiniz. Sonuçta; teknoloji sürekli gelişip ilerliyor. Ve her yeni çıkan ürünü almaya kalksanız kısa zaman içinde temel gereksinimlerinizi bile karşılayamayacak hale gelebilirsiniz.

Ev Eşyaları!

Ev Eşyaları!Özellikle kadınların yaptığı bu hata da bütçenize zarar verecek nitelik taşıyor. İnsanların birbirlerinden özenerek, reklamlardan görerek yaptıkları bu harcamalar öyle küçük miktarda falan da değiller. Pahalı dekorasyon ürünleri, modaya uygun koltuk takımları, ünlü markalara ait ev eşyaları ve benzerlerine yapılan harcamalar kişileri genel olarak maddi sıkıntı içine sürüklüyor. Zaten bu tarz harcamalar çoğunlukla olmayan parayla yani kredi kartlarıyla yapılabiliyor. Sonra da “paranın hiç değeri yok, o kadar para kazanıyorum ama yine de geçinemiyorum” gibi laflar edilmeye başlıyor. Eğer bu tarz laflar etmek istemiyorsanız, ev eşyaları konusunda harcama yaparken biraz daha bilinçli davranmalısınız.

Taşıt Vergileri!

Taşıt Vergileri!Kişisel finans konusunda sizi başarısızlığa sürükleyecek harcamalardan bir diğeri de taşıt vergileri! Sonuçta; ülkemizde taşıt vergisi için binlerce lirasını hiç acımadan veren sayısız insan olduğunu biliyoruz. Nitekim bu kişiler arasında durumu çok iyi olmayan, henüz geleceği için bir kuruş birikim bile yapmamış olan kişiler de var. Sırf lüks arabalara binmek için yapılan bu harcamaların ne kadar saçma ve gereksiz olduğunun farkına varmalısınız. Nihai olarak diyeceğim o ki yüksek vergileri olan araçlar yerine daha uygun vergi ücretlerine sahip taşıtları tercih etmek, emin olun ki yararınıza olacaktır.

Sinema, Konser ve Kitaplar!

Sinema, Konser ve Kitaplar!İşte bir diğer bütçe zararlısı harcama daha! Evet evet, sinemalar, konserler, gösteriler, kitaplar ve benzer şeyler için yapılan harcamalardan bahsediyorum. Mesela; şimdiye kadar bu alanlarda ne kadar para harcadığınızı az çok hesap etmeye çalışın. Hatta hepsini düşünmenize gerek de yok. En basitinden son bir yıl içinde kaç kez sinemaya gittiğinizi hesap edin. Diyelim ki 10 kez gittiniz. Yol masrafınız, sinema biletiniz, salonda yiyip içtiklerinizle bir sinema keyfi size en aşağı 25-30 liraya mal oldu, değil mi?

Bu da yıl içinde sizin sadece sinemalar için 300 lira harcamış olduğunuz anlamına gelir. Konserler, oyunlar ve bunlar gibi gösteriler için de aynı şekilde. Ya da kitaplar için harcamış olduğunuz paraları düşünün. Sonuçta; basit bir kütüphane üyeliğiyle istediğiniz her türlü kitaba ücretsiz bir şekilde sahip olabiliyorsunuz. Uzun lafın kısası; eğlenceniz için cebinizden çıkan paranın bütçenize ne kadar zarar verebileceğini düşünmenizi öneriyorum. Emin olun, bu harcamalarınızdan kıstığınızda bütçenizi gözle görülür bir biçimde kalkındırmış olacaksınız.

Abur Cuburlar!

Abur Cuburlar!Paranızı akıllıca yönetmek istiyorsanız yapmanız gereken bir diğer şey de abur cuburlar için para harcamaktan acilen vazgeçmek! Para tuzağından başka bir şey olmayan, aynı zamanda sağlığınız için de zararlı olan bu harcamalar cüzdanınıza sadece ama sadece zarar veriyorlar. Her gün satın aldığınız o kutu içecekler, şekerlemeler, çikolatalar, cipsler, dondurulmuş hazır gıdalar ve bunlar gibi başka şeyler gözünüzde ufak harcamalar gibi görünseler de aslında hiç de öyle değiller. Düşünsenize; her gün bu abur cuburlar için en az birkaç lira harcıyorsunuz. Bu miktarı yıl bazında hesapladığınızda yüzlerce liranızı hiç yok yere çarçur ettiğinizi rahatlıkla anlayabilirsiniz, değil mi? O halde marketlerde o renkli reyonlardan uzak durun ve paranızı daha değerli şeyler için harcamayı bir an önce alışkanlık haline getirin.

Spor Salonu Üyelikleri!

Spor Salonu Üyelikleri!Paranın değersizliğinden şikayet etme konusunda ısrarcı davranan ama aynı zamanda gereksiz harcamalarına devam eden kişilerin düştüğü bir diğer hata da bu! Yani spor salonları üyelikleri için yüzlerce lira harcamak! Sağlıklı ve fit bir bedene sahip olmak adına yapılan bu harcamalar gerçekten çok ama çok gereksiz. Spor yapmakta bir sakınca olduğunu söylemiyorum. Ben sadece salonlarda spor yapmanın gereksizliğinden bahsediyorum.

Zira evinde ya da dışarıda spor yaparak da pekala bu ihtiyacını karşılayabilen sayısız kişi var. Neden siz de parasının değerini bilen bu akıllı insanlardan biri olmayasınız ki? Neden spor salonları için boş yere bütçenize zarar veresiniz? Lütfen, paranızı hiç yok yere pahalı spor salonlarına harcamayın. Çünkü gerçekten ama gerçekten gereksizler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.