Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Evlenmeden Önce Halledilmesi Gereken Para Sorunsalları

Günümüzde iki gönül bir olunca samanlık seyran olur durumunu yaşamak da pek mümkün değil. İşte bunun için evlenmeden önce şunları yapmalısınız:
Evlenmeden Önce Halledilmesi Gereken Para Sorunsalları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evlilik, kesinlikle ama kesinlikle kutsal bir mertebe! Tamam, bu konuda hepimiz hemfikiriz. Yuva kurmak, iki kişilik bir hayata başlamak, çocuk sahibi olmak, kısacası aile olmak takdir edilmesi gereken bir şey! Peki, ama her çift evlilik arifesinde doğru adımları atabiliyor mu? Mutlu ve sağlıklı bir evlilik için diyorum, her çift doğru kişiyle, doğru şekilde evlenebiliyor mu?

Ne yazık ki hayır! Ne yazık ki pek çok kişi yeteri kadar düşünmediği, bir hevesle evlilik kararı aldığı için sonradan pişmanlık yaşamak durumunda kalıyor. Diğer bir ifadeyle; ya problemli bir evliliği sürdürmeye çalışanlardan ya da evliliğini bitirenlerden biri oluyor. Çünkü evlilik öncesinde yeteri kadar hazırlık yapılmıyor. Odak noktası yalnızca birlikte yaşamanın verdiği heyecanla alakalı hayaller oluyor. Maddi konularda üstünkörü planlar yapılıp, nasıl geçinileceği hakkında elle tutulur bir plan yapılmıyor. İşte bu nedenle de ortaya kaçınılmaz sonuç olan parasal konularda anlaşmazlık sorunsalı çıkıyor.

Eğer siz de evlilik hazırlığı yapıyor, müstakbel eşinizle bir ömür mutlu olmak istiyorsanız, bu dediklerime kulak vermelisiniz. Aksi takdirde, maddi konularda sorun yaşar, hayallerle kurduğunuz yuvanın para yüzünden sarsıldığını görmek durumunda kalırsınız. Sonuçta; günümüzde paranın ne kadar önemli olduğunu ve maddi sıkıntı yüzünden sayısız yuvanın yıkıldığını hepimiz biliyoruz. Böyle kötü sonuçlarla karşılaşmamak için şimdiden önleminizi almalı ve müstakbel eşinizle konuşmanız gereken maddi konuları bir bir halletmelisiniz.

İşte evlenmeden önce halledilmesi gereken para sorunsalları:

Düğün!

Düğün!Evlenmeden önce partnerinizle konuşmanız gereken konulardan bir tanesi düğün meselesidir. Çünkü pek çok çift düğün sonrası maddi anlaşmazlık yaşamaktadır. Yeteri kadar düşünülmeden yapılan düğün bütçeleri çiftlerin maddi sorunlarla karşılaşmalarına ve sonradan pişmanlık yaşamalarına neden olmaktadır. Bir hevesle kiralanan düğün salonları, uçuk fiyatlar karşılığında satın alınan gelinlikler damatlıklar, gelin arabaları için ödenen paralar ve dahası çiftleri düşündüklerinden daha çok masrafa sokmakta, sonrasında ise bir gecelik eğlence için harcanan o paralar çiftlerin arasında tartışma yaşanmasına yol açmaktadır. İşte bu nedenle; düğün bütçesi konusunda dikkatli davranmalısınız. Hatta tam da bu noktada; aşağıdaki ilgili yazıyı incelemeli, hayatınızın en özel günlerinden biri olacak düğününüzü akıllıca yapmanın yollarını öğrenmelisiniz.

İnceleyin: Düğün Planı Yapan Çiftlere Altın Değerinde 10 Uyarı

Finansal Sorumluluk!

Finansal Sorumluluk!Evlenmeden önce halletmeniz gereken para sorunsalları arasında bu da var! Sonuçta; her ne kadar “bundan sonra senin paran benim param diye bir şey yok” diye düşünseniz de evlendikten sonra bu durum değişecektir. Diyelim ki; eşiniz sizden daha az para kazanıyor. Zamanla bu durumu onun yüzüne vurmaya başlar ya da bu şekilde davranmasanız bile hal ve hareketlerinizle bütün yükün sizin üzerinde olduğunu karşı tarafa hissettirirsiniz.

Veya “herkesin kendi parası” yaklaşımıyla kazandığınız parayı istediğiniz şekilde harcama eğilimi gösterirsiniz. Tüm bunlar da doğal olarak evliliğinizde sorun yaşanmasına neden olur. Eğer böyle kötü sonuçlarla karşılaşmak istemiyorsanız, finansal sorumluluğu birlikte üstlenmeli, bunun için de evlenmeden önce hesap kitap yapmalısınız. Uzun lafın kısası; eve toplamda ne kadar para gireceğini, giderlerin nasıl karşılanacağını, parayı kimin yöneteceğini ve benzeri konuları detaylıca konuşmalısınız.

Yaşam Alanı!

Yaşam Alanı!Evlenme kararı aldıktan sonra halletmeniz gereken bir diğer konu da bu! Yani yaşayacağınız yer konusunda akıllıca hareket etmelisiniz. Mesela; kiraya mı çıkacaksınız yoksa ev mi satın alacaksınız? Maddi durumunuz, bunlar için ne kadar uygun? X liralık bir evde yaşamak, bütçenizi nasıl etkiler? Ev satın almak kira için çuvalla para ödemekten daha mı mantıklı olur? Yaşayacağınız yeri iş yerinizin yakınlarından bulursanız, ulaşım masrafınızı ne kadar azaltırsınız? Kısacası; evlendikten sonra maddi sıkıntı çekmek istemiyorsanız, yaşam alanınızla ilgili bütün detayları düşünmelisiniz.

Acil Durumlar!

Acil Durumlar!Tamam, evleneceksiniz de acil durumlar için yeteri kadar hazırlığınız var mı? Yani oluşabilecek herhangi kötü bir durum için kenarda paranız var mı, diye soruyorum. Mesela; evlendikten hemen sonra işsiz kaldınız. Böyle bir durumda maddi sıkıntı çekmeyeceğinizden emin misiniz? Ya da beklenmedik bir masrafla karşı karşıya geldiniz. Böyle durumların üstesinden gelebilmek için yeteri kadar birikime sahip misiniz? Sonuçta; her an kötü bir sürprizle karşılaşabileceğinizi düşünerek hareket etmeli, evlenmeden önce acil durum fonu oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

Ne Zaman Çocuk Sahibi Olunacağı!

Ne Zaman Çocuk Sahibi Olunacağı!Evlilikte yaşanan en büyük maddi sorunlardan bir tanesi de uygun olmayan zamanda çocuk sahibi olmaktır! Ve pek çok çift bu nedenden dolayı, hem maddi hem de manevi anlamda darlık yaşamaktadır. İşte bu nedenle; size evlenmeden önce ne zaman çocuk sahibi olacağınız konusunda detaylıca düşünmenizi öneriyorum. Tamam, bir an önce anne-baba olmak isteyebilirsiniz ancak yeteri kadar hazırlık yapmadan ebeveynliğe adım atmanın olumsuz sonuçlar doğurabileceğini unutmamalısınız. İşte bu nedenle; anne-baba olmadan önce yapılması gereken hazırlıklar nelermiş, öğrenmelisiniz diyorum.

Var Olan Borçlar!

Var Olan Borçlar!Peki, var olan borçlara ne demeli? Müstakbel eşinizin borcu var mı, varsa ne kadar var, o borç ne kadar sürede ödenir, bunları biliyor musunuz? Ya da karşınızdaki kişi sizin borcunuz olup olmadığını biliyor mu? Sonuçta; evlendikten sonra eşinin geçmişten kalan borçları olduğunu öğrenip, hem maddi hem de manevi anlamda sorun yaşayan bir sürü insan var. İşte bu nedenle; evlenmeden önce partnerinizle var olan borçlar hakkında konuşmalı, sonradan sıkıntı yaşamamak için önceden önlem almalısınız.

İlginizi Çekebilir: “Borçlarımdan Nasıl Kurtulurum” Diyenler için Etkili Öneriler

Ödeme Planı!

Ödeme Planı!Evlenirken doğal olarak bir sürü borca girersiniz. Sonuçta; yuva kurmak hiç de kolay değil. Yeni ev eşyaları, düğün masrafları, balayı derken binlerce liralık harcamalar yaparsınız. Ve doğal olarak karşınıza ödenmesi gereken bir sürü borç çıkar. Bu borçlar özellikle de sonunu düşünmeden hareket edenler için ciddi derecede sıkıntı yaratır. İşte bu nedenle; evlenmeden önce partnerinizle oturup konuşmalı, sahip olduğunuz borçlar için nasıl bir ödeme planınız olacağını düşünmelisiniz. Yani gelir-gider hesaplamanızı yaptıktan sonra elinize kalan paranın ne kadarını borçlardan kurtulmak için ayıracağınızı bilmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.