Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Daha Az Para Harcayarak Kaliteli Bir Hayat Sürmenin 13 Yolu

Daha az parayla daha iyi yaşama fikri kulağa nasıl geliyor? Ekonomik koşullar zorken, daha az para harcayarak daha iyi yaşamak mümkün olabilir mi?
Daha Az Para Harcayarak Kaliteli Bir Hayat Sürmenin 13 Yolu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Büyük ihtimalle siz de böyle düşünüyorsunuz. Daha az para harcayarak daha iyi yaşamanın mümkün olmadığına inanıyorsunuz. Yaşam standartlarını yükseltmek için ille de çuval çuval para kazanmak gerektiğini zannediyorsunuz. Oysaki durum hiç de böyle değil! Pekala isterseniz daha az para harcayarak, kaliteli yaşamanız mümkündür. Evet evet, gerekli noktalara dikkat ederek siz de krallar gibi yaşayan başarılı insanlardan biri olabilirsiniz. Paranızı akıllıca yöneterek, maddi refaha ulaşabilirsiniz.

Yoksa dediklerim size hala inandırıcı gelmiyor mu? Peki, o zaman şunu sorayım. Etrafınızda hiç mi böyle kişiler yok? Hadi ama! Eminim vardır! Birkaç tane de olsa bu konuda başarılı olan birilerini mutlaka tanıyorsunuzdur. Daha az kazandığı halde her zaman parası olan, bir kez bile “ne yapacağım bu kadar borçla” diye yakınmayan kişilerden bahsediyorum.

Ne yapıp da iyi yaşayabildiklerine akıl sır erdiremiyorsunuz değil mi? Hatta belki de onları içten içe kıskanıyorsunuz. Sizin imkansız gözüyle baktığınız şeyleri yaptıkları için onlara sinir oluyorsunuzdur. Durun durun, hiç öyle sinir falan olmayın. Çünkü şimdi duyacağınız öneriler sayesinde siz de onlar gibi hem daha az para harcayacak hem de daha iyi yaşayacaksınız.

İşte yaşam şeklinizi değiştirecek 13 etkili öneri:

Ne İstediğinizi Bilin!

Ne İstediğinizi Bilin!İyi yaşamak sizin için ne anlama geliyor? İşte önce bunun kararını vermelisiniz. Hayattan ne beklediğinizin, ne istediğinizin farkına varmalısınız. Paranızı bu gerçeklere göre harcamaya başlamalısınız. Mesela; yiyip içmek için para harcamak size göre iyi yaşamak mı demek? Yoksa deliler gibi alışveriş yapmak mı iyi yaşamak? Lüks arabalara binmek mi hayatınıza anlam katıyor? Ya da gerçekten sizi mutlu edecek şeyler için para harcamak mı?

Sıcak ve huzurlu yuvanızda sevdiğiniz insanlarla birlikte vakit geçirmek sizin için de iyi yaşamak değil mi? Kendi paranızı kazanarak sizi mutlu edecek sahici şeyler için harcama yapmak? Hayatınızı daha güzel yapacak şey aslında bunlardır. Uzun lafın kısası; parayla satın alınamayacak mutluluklar diyorum. Özlemini duyduğunuz şeylerin farkına varmanızdan bahsediyorum. Zira eminin size göre pek bir şey ifade etmeyen bir sürü gereksiz şey için elinizi cebinize atıyor, paranızın hakkını vermeyerek bu konuda çuvallıyorsunuz.

Bir Şeyler Yetiştirin!

Bir Şeyler Yetiştirin!Pek çok farklı yönden size iyi gelecek, yaşamınızı güzelleştirecek bir diğer öneri de bu! Yani size bir şeyler yetiştirmenizi öneriyorum. Bahçenizde ya da balkonunuzda yetiştireceğiniz ürünlerle neredeyse hiç para harcamadan doğal yiyeceklere sahip olabilirsiniz. Domatesler, biberler, küçük küçük salatalıklar, yeşilliklerle elinizin altında olan taze ürünlerle sofralarınızı şenlendirebilirsiniz. Hem ekip biçmek, toprakla uğraşmak, emin olun yaşadığınız stresten kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kazançlı çıkmanıza da yarayacaktır. Bu konuda aşağıdaki yazımı incelemenizi öneririm.

İlginizi Çekebilir: Süs Bitkisi Yetiştirerek Para Kazanmak

Ortak Araba Kullanın!

Ortak Araba Kullanın!Etrafınıza bir baksanıza! Kırmızı ışıkta durduğunuzda çevrenizdeki arabaların içinde kaç kişi görüyorsunuz? Yalnızca şoför koltukları dolu, değil mi? Yani çoğu kişi tek başına trafiğe çıkıyor. İşte bu noktada size araba paylaşımı yapmanızı öneriyorum. İşe, okula tek başınıza gidip gelmek yerine, yanınıza yol arkadaşları bulmanızı; yakıt masrafınızı azaltmanızı söylüyorum. Böylece ulaşım masrafınızı ciddi oranda azaltabilirsiniz. Daha az para harcayarak kaliteli yaşayabilirsiniz. Cüzdanınızdaki parayı tutarak, birikim yapabilirsiniz. (Cüzdanınızda daha fazla para tutmanızı sağlayacak püf noktaları buradan öğrenebilirsiniz.)

Evinizdeki Fazlalıklardan Kurtulun!

Evinizdeki Fazlalıklardan Kurtulun!Yaşam alanınızın enerjisinin tüm benliğinizi etkilediğini biliyor musunuz? Evinizin dekorasyonunun ruh halinizi olumlu ya da olumsuz şekilde etkilediğini biliyor olmalısınız. Bilmiyorsanız da şu anda öğrendiniz. Peki, o zaman şunu sorayım. Evinizde ne kadar fazla eşya var? Yoksa siz de bulduğu her şeyi evine götüren toplayıcılardan biri misiniz?

Evinizde fi tarihinden kalma asırlık eşyalar var mı? Kileriniz ağzına kadar dolu mu? Ayağınızın altına takılan eşyalardan, ağzına kadar dolu olan dolaplardan bıkıp usandınız mı? O zaman hemen şimdi odalarınızı tek tek dolaşmanızı ve gereksiz olan bütün eşyalardan kurtulmanızı öneriyorum. Böylelikle hem para kazanmış olacak hem de evinizdeki fazlalıklardan kurtulacaksınız. Hemen alttaki yazıyı incelerek evinizdeki fazlalıklardan kurtularak nasıl para kazanacağınızı öğrenebilirsiniz.

İlgili Yazı: Evinizdeki Fazlalıklardan Kurtularak Para Kazanmanın Yolları

Kredi Kartı Kullanmayın ya da Doğru Kullanın!

Kredi Kartı Kullanmayın ya da Doğru Kullanın!Daha az para harcayarak daha iyi yaşamak mı istiyorsunuz? O zaman hemen şimdi kredi kartınızı nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Her türlü ödemenizde kredi kartı kullanmak yerine, yalnızca gerekli olduğu zamanlarda (yüksek tutarda harcamalarda taksit seçeneğinden faydalanmak gibi) kartınızı kullanmalısınız. Hatta daha da iyisi kredi kartı kullanmayı tamamen bırakmalısınız. Cüzdanınızdaki plastik kartların sizi gereksiz harcamalar yapmaya sürüklemesine izin vermemelisiniz. Ve son olarak size hatalarınız varsa onları görmeniz için kredi kartı kullanımının yanlış olduğunu gösteren açık işaretler adlı yazımızı okumanızı öneriyorum.

Cimrilikle Tutumluluk Arasındaki Farkı Anlayın!

Cimrilikle Tutumluluk Arasındaki Farkı Anlayın!Daha az parayla daha iyi yaşamak için cimrilikle tutumluluk arasındaki farkları öğrenmelisiniz. Çünkü bu konuda başarılı olan insanların göze çarpan ortak özelliklerinden bir tanesi tutumlu olmalarıdır. Yani onlar her şeye değil sadece kendileri için gerekli olan şeylere sahip olmak isterler. Açgözlülük yapmazlar, ihtiyaçlarını karşılayacak kadarıyla yetinmeyi bilirler. Başkalarının sahip olduklarına bakıp daha çoğuna ulaşmak için delirmezler. Bilinçli harcama yaparak her zaman kazanan tarafta yer alırlar. İşte bu nedenlerden dolayı; siz de tutumlu olmakla cimrilik arasındaki ince farklar nelermiş öğrenmelisiniz. Paranızın değerini bilerek, harcama yapma alışkanlığı edinmelisiniz.

Yalnız Yaşama Fikrinizi Gözden Geçirin!

Yalnız Yaşama Fikrinizi Gözden Geçirin!Tamam, bazılarının yalnızlığı ne kadar sevdiğini çok iyi biliyorum. Ayrıca yalnız yaşamanın ne kadar çok avantajı olduğunun da farkındayım. Ama daha az para harcayarak daha iyi yaşamak istiyorsanız eğer, yanınıza bir ev arkadaşı bulmalısınız ya da ailenizin yanında yaşamalısınız. Sonuçta; ailenizle beraber yaşayarak nasıl kazançlı çıkarsınız sorusuna daha önce cevap vermiştik. Ama yok ailenizle yaşamayı düşünmüyorsanız, o zaman da ev masraflarınızı bir ev arkadaşıyla paylaşmalısınız derim. Hem kim bilir, belki bu şekilde yalnızlıktan ne kadar sıkılmış olduğunuzu da anlarsınız.

Hiç Para Harcamadan da İhtiyaçlarınızı Karşılayabileceğinizi Bilin!

Hiç Para Harcamadan da İhtiyaçlarınızı Karşılayabileceğinizi Bilin!Peki, hiç para harcamadan da ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizi biliyor musunuz? Evet, yapmanız gereken tek şey gözünüzü birazcık açık tutmak ve elinizin altındaki fırsatları değerlendirmek! Mesela; ne gibi mi? Hemen birkaç tane örnek vereyim. Promosyon ürünlerden faydalanabilirsiniz. Eski eşyalarınızı kullanarak yenilerine sahip olabilirsiniz veya ödünç alabilirsiniz. Daha pek çok farklı yöntemle ihtiyaçlarınızı bedavaya karşılayabilirsiniz. Hemen alttaki yazıya göz atarak bu konuda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

İlgili Yazı: Hiç Para Harcamadan İhtiyaçlarınızı Karşılayabileceğiniz Yaratıcı Fikirler

Sinema Keyfinizi Evinizde Yapın!

Sinema Keyfinizi Evinizde Yapın!Tamam, sinemaya gitmenin özellikle de şu soğuk kış günlerinde ne kadar büyük bir keyif olduğunu biliyorum. Ama daha keyifli olanının, evde sinema keyfi yapmak olduğundan eminim. Düşünsenize; şöyle ayaklarınızı uzatıp sıcacık battaniyenin altına girerek (hele de yanınızda sevdiğiniz biri varsa) film keyfi yapmak, sizce de kalabalık salonların kahrını çekmekten daha iyi değil mi? Hem bu şekilde paranız da cebinize kalmış oluyor. Ne bir trafik derdi çekiyor, ne salonda yiyip içeceğiniz şeyler için gereksiz yere para harcıyor, ne de herhangi bir rahatsızlık yaşıyorsunuz. Huzur içinde filminizi izliyor, istediğiniz zaman istediğiniz kadar mola veriyor, kısacası her yönden kazançlı çıkan siz oluyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: IMDb Puanları ile Son 10 Yılın En İyi Filmleri

Çöpe Attığınız Şeylerin Farkında Olun!

Çöpe Attığınız Şeylerin Farkında Olun!Sizin çöp kovanız da her gün dolu dolup boşalıyor mu? Peki, çöpe attığınız ürünlerin hepsinin çöp olduğundan gerçekten emin misiniz? Çünkü pek çok kişinin çöpünde işe yarayacak ya da geri dönüştürülebilecek sayısız ürün olduğunu biliyorum. İşte bu nedenle size de çöpe attığınız ürünlerin gerçekten çöp olup olmadığını bir kez daha düşünmenizi öneriyorum. Onları farklı yerlerde kullanıp kullanamayacağınızı düşünmenizi istiyorum. Paranızı çöpe atmaktan kaçınmanızdan bahsediyorum. Konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak içinse aşağıdaki yazıyı incelemenizi tavsiye ediyorum.

İnceleyin: Çöpe Atmadan Önce Bir Kez Daha Düşünmeniz Gereken Ürünler

Kazancınız Arttığında Daha Çok Birikim Yapın!

Kazancınız Arttığında Daha Çok Birikim Yapın!Maaşınıza zam mı geldi? Daha çok harcama yapmak ya da yeni borçlar altına girmek yerine birikim yapmaya başlayın. Sonuçta; zam almadan önceki maaşınızla geçinebildiğinize göre yine aynı parayla geçinebilirsiniz, değil mi? Yani hiç zam almamış gibi düşünmelisiniz. Eski kazancınızla geçimenize devam ederek, aradaki farkı daha iyi yaşamak için kenara ayırmalısınız. Böylelikle; hiçbir şey kaybetmeden daha iyi yaşamaya başlayacak, ekstra çaba sarf edemeden yaşam kalitenizi arttırmış olacaksınız. Ama siz cüzdanınıza giren o ekstra parayı harcamak yerine neden biriktirmeniz gerektiğini anlayamıyorsanız, o zaman aşağıdaki yazıya bir bakın derim.

İnceleyin: “Neden Para Biriktirmeliyim” Diyenler için İkna Edici Sebepler

Dışarıda Yiyip İçmeyi Bırakın!

Dışarıda Yiyip İçmeyi Bırakın!Hem daha az para harcamak hem de daha iyi yaşamak istiyorsanız, dışarıda yiyip içme alışkanlığına bir son vermelisiniz. Tamam, hayatınızda yeterince koşuşturmaca olduğunu biliyorum. Ancak azıcık zamanınızı ayırarak ve birazcık pratik yaparak yemek masrafınızı ciddi derecede azaltabilirsiniz. Mesela; sabah kahvaltı hazırlamak sizin için işkence ise gece yatmadan hazırlık yapabilirsiniz. Aynı şekilde akşam eve geldiğinizde birkaç günlük yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Hatta tatil günlerinizde fazladan yemek yapıp bunları buzluğa atabilirsiniz. Emin olun, bu şekilde çok daha az para harcamaya başlayacak, yemek masrafınızı yarı yarıya hatta belki daha da fazla düşürmüş olacaksınız.

Saadeti Parada Değil Satın Alınamayacak Mutluluklarda Bulun!

Saadeti Parada Değil Satın Alınamayacak Mutluluklarda Bulun!Boşuna dememişler, hayattaki en iyi şeyler bedavadır, diye! Gülümsemek, sevmek, sarılmak, öpmek, nefes almak gibi! Yani mutluluğun parayla satın alınabilecek şeylerde olduğunu düşünmekten artık vazgeçmelisiniz. Parayı amaç değil, araç olarak görmelisiniz. Sonuçta; hiç para harcamadan hayattan keyif almanın bir sürü farklı yolu var. Yani öyle lüks restoranlarda tek başınıza yemek yediğinizde dünyanın en mutlu insanı olmadığınızı bilmelisiniz. Veya süper lüks bir arabaya bindiğinizde hayatı toz pembe görmediğinizin farkına varmalısınız.

Her zaman yanınızda olan ailenizi, sağlığınızı, yorucu bir günün ardından sıcak evinizde bulduğunuz huzuru unutmamalısınız. Aynı zamanda zor günlerinizde elinizi hiç bırakmayan dostlarınızı, içinizi ısıtan güneşi, yağmur sonrası o mis gibi kokuyu, ılık bahar rüzgarlarını, dünyanın hala güzel bir yer olduğunu anlamanızı sağlayacak nitelikleri göz ardı etmemelisiniz. Uzun lafın kısası sevgili okurlarım; daha az para harcayarak kaliteli yaşayabilirsiniz. Sadece etrafınızdaki güzelliklere karşı gözlerinizi kapatmamalısınız ve paraya karşı bakış açınızı değiştirmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.