Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ailenizle Beraber Yaşayarak Nasıl Kazançlı Çıkarsınız?

Pek çok genç, belirli bir yaşa geldikten sonra ailesinin evinden ayrılmayı tercih ediyor. Fakat aile yanında yaşamak, kişiye pek çok yönden kazanç sağlıyor.
Ailenizle Beraber Yaşayarak Nasıl Kazançlı Çıkarsınız?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bildiğiniz gibi artık yaşantılarımız birçok farklı açıdan eskisi gibi değil! Mesela; önceden aile üyelerinin bir arada yaşaması alışılmış şey iken günümüzde bu durum epey değişti. Gençler eğitimlerine devam edebilmek ya da iş hayatında yer edinebilmek gibi amaçlarla ailelerinin yanından ayrılıp, kendi evlerini kuruyorlar. Yani önceden bir gencin evden ayrılabilmesi için evlenip yuva kurması gerekmekteyken, artık böyle durumlar söz konusu bile değil. Zaten çevremizde ailesinin yanında değil de tek başına yaşayan sayısız insan var. Hatta belki siz de onlardan birisiniz.

Evet, acaba siz de ailesiyle birlikte yaşamayanlardan biri olabilir misiniz? Eğitim, iş ya da başka nedenlerden dolayı ailenizin kanatlarının altından ayrılıp, tek başınıza bir hayat kurmak için ayrı eve çıkmış olabilir misiniz? Peki, neden mi bunları soruyorum? Çünkü tek başınıza bir evde yaşıyorsanız ya da şu anda bunun planlarını yapıyorsanız, bilmeniz gereken bazı önemli şeyler var. Mesela; tek başına yaşamanın dezavantajları gibi. Ya da tam tersine ailenizle birlikte yaşamanın avantajlı yönleri gibi.

Tahmin ettiğiniz üzere, hemen şimdi bunlar hakkında konuşacağız. Daha açık olmak gerekirse, ailenizle birlikte yaşayarak nasıl kazançlı çıkabilirsiniz, işte bu sorunun cevaplarını inceleyeceğiz. Ve belki de birazdan göreceğiniz cevaplar sayesinde, yaşamınızın yönünü değiştirip, yeniden ailenizin yanına taşınmaya karar verirsiniz. Veya “ben de artık tek başıma yaşamak istiyorum” diye serzenişlerde bulunmaktan vazgeçer, sahip olduklarınızın kıymetini anlamaya başlarsınız. Uzun lafın kısası, size konu hakkında ne düşüneceğinizin kararını aşağıdaki başlıkları inceledikten sonra vermenizi öneririm. Zira birazdan duyacaklarınız, size göz ardı ettiğiniz avantajları hatırlatacak nitelik taşıyorlar. Hatta aileyle yaşayarak bir bakıma yattığın yerden para kazanabilirsin anlamına geliyor.

Aileyle birlikte yaşayarak nasıl kazançlı çıkılır, bu sorunun cevabını merak edenler için işte ikna edici cevaplar:

Daha Çok Para Biriktirebilirsiniz!

Daha Çok Para Biriktirebilirsiniz!Lütfen, “daha çok para biriktirmek mi” deyip, hemen gülüp geçmeyin. Çünkü böyle bir yaklaşımla, ileride şimdiki düşünceleriniz yüzünden büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Birikim yapmayı umursamadığınız için gelecekte hem maddi hem de manevi anlamda sıkıntılar yaşayabilir, tek başınıza yaşayabilmek uğruna ne kadar çok paranızı çarçur ettiğinizi düşünerek kendinizi suçlayabilirsiniz. Tamam, belki henüz çok gençsiniz. Belki nerede üniversite okuyacağınıza karar verecek, belki de hayatınızı hangi şehirde kuracağınızı belirleyeceksiniz.

Nitekim böyle durumlarda para biriktirme konusunun aklınıza gelecek en son şeyler arasında olması gayet doğaldır. Ama tabii bu demek değildir ki, gerçeklere karşı gözünüzü tamamen kapatmalısınız. Kararlarınızı çocuksu isteklerle vermeli ya da yarınlarınızı hesap etmemelisiniz. Asla ama asla böyle şeyler yapmamalısınız. Eğer elinizde şansınız varsa ailenizle birlikte yaşamalı, zaten ileride bir gün onların yanından ayrılacağınızı düşünerek şu anda sahip olduğunuz bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Çünkü ailenizin yanında yaşayarak (tabii eğer isterseniz) gerçekten iyi miktarda birikim yapabilirsiniz.

Kira Fatura Gibi Masraflardan Kurtulursunuz!

Kira Fatura Gibi Masraflardan Kurtulursunuz!Bazıları için tek başına yaşamak denildiğinde akla sadece özgürlük, kendi ayakları üzerinde durabilme gibi şeyler gelse de, durum aslında hiç de öyle değildir. Yani tek başına yaşamak ilk etapta kişiye çok cazip gelse de zamanla durumun zannedildiği gibi olmadığı ortaya çıkmaktadır. Ve bu nedenledir ki pek çok kişi tek başına yaşayamadığı için ailesinin yanına geri dönmekte, eski hayatına döndüğünde ise derin bir oh çekmektedir. Neden mi? Aslında bunun çok fazla nedeni var ama ben bu başlık altında yalnızca kira fatura gibi masraflardan bahsedeceğim. Zira bunlar pek çok kişi için tek başına yaşamayı yeterince riskli kılacak nedenlerdir.

En basitinden, kira masrafı! Düşünsenize; bir arkadaşınızla ya da tek başınıza ev tuttunuz. Her ay ödeyeceğiniz en düşük ücret sizce ne kadar olabilir? Özellikle de büyük şehirlerdeki kira ücretlerini düşünürseniz, maaşınızın neredeyse tamamını kira parası olarak harcayacağınızı rahatlıkla tahmin edebilirsiniz. Hem bir tek kira da değil. Bunun elektriği, suyu, doğalgazı, aidatları, tamirat masrafları, mutfak harcamaları derken bir ev geçindirmenin ne kadar zor olabileceğini anlamanız lazım. İşte tüm bunları düşünmeli ve ailenizle birlikte yaşamanın sizin için en kadar avantajlı olduğu gerçeğini görmelisiniz.

Bir İş Kurabilirsiniz!

Bir İş Kurabilirsiniz!Evet, ailenizin yanında bir iş kurmanız sizin için çok daha kolay olacaktır. Çünkü bu şekilde onların hem maddi hem de manevi desteğini alacak, epey zor olan iş kurma süreç boyunca bir de yalnız yaşamakla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Ailenizin yanında yaşarken pek bir masrafınız olmayacağı için işiniz için rahat rahat birikim yapabilecek ya da düşünmeniz gereken tek şey o olduğu için işinizde daha çok başarı gösterebileceksiniz. Tam tersine, tek başınıza yaşayarak iş kurmaya çalıştığınızda ise bu avantajlara sahip olamayacaksınız. Tamam, hayalini kurduğunuz işi belki yine kurabileceksiniz ancak o süreç içerisinde daha fazla zorlanacak, yok yere kendinizi daha çok yormuş olacaksınız.

Uzun lafın kısası; ailenizle birlikte yaşadığınız sırada bir iş kurmak diğer seçeneğe göre çok daha mantıklı olacaktır. Hatta bu noktada size bir fikir daha vereyim mi? Hali hazırda ailenizin yanında yaşarken bir iş kurmak için öyle deliler gibi birikim yapmış olmanıza falan gerek de yok. Çünkü isterseniz evinizde hiç para harcamadan da bir iş kurabilir, ailenizin manevi desteğiyle birlikte genç yaşta kendi işinizin patronu olma keyfini pekala yaşayabilirsiniz. Ne diyorsunuz? Tek başına bir eve çıkıp sıkıntı çekmek mi yoksa ailenizin koruyucu gölgesinde rahat rahat para kazanmak mı daha mantıklı?

Daha Kolay Bir Şekilde Mülk Edinebilirsiniz!

Daha Kolay Bir Şekilde Mülk Edinebilirsiniz!Ailenizin yanında yaşayarak nasıl kazançlı çıkabileceğiniz sorusuna verilecek bir diğer cevap da bu. Yani böylelikle diğer seçenekten çok daha kolay bir şekilde mülk edinebilirsiniz. Çünkü kira parasıyla, fatura ve mutfak masraflarla uğraşırken birikim yapmanız neredeyse imkansız hale gelirken, ailenizin yanında gerçekten iyi miktarlarda birikim yapabilirsiniz. Mesela; üniversiteden mezun oldunuz ve iyi bir iş bularak ailenizin yanından ayrıldınız diyelim. Kazancınız yüksek olsa da harcamalarınızdan geriye kalan parayla ancak geçiminizi sağlayabilirsiniz, öyle değil mi?

Bir ev ya da araba almak isteseniz de, bütçenizi zorlayacak borçlar altına girmeden bunu başaramazsınız. Oysaki ailenizin yanında yaşadığınız zaman, borca girmeye gerek bile duymadan mülk edinebilir, küçük giderleriniz dışında kazancınızın tamamını istediğini şeyleri elde etmek için harcayabilirsiniz. Sonuçta elinizde bunun için fırsat vardır. Diğer seçenekte ise mülk sahibi olmak sizin için çok daha fazla zaman alacak ve daha yorucu olacaktır. İşte bu nedenle; size tekrar ve tekrar ailenizin yanında yaşamanın ne kadar avantajlı olduğunu düşünmenizi öneriyorum.

Öğrenciyken Edindiğiniz Borçları Temizleyebilirsiniz!

Öğrenciyken Edindiğinizden Borçları Temizleyebilirsiniz!Neredeyse hepimizin aşina olduğu öğrenim ve katkı kredisi borçlarından bahsediyorum. Üniversite yıllarında nasıl geri ödeyeceğimizi düşünmeden gönül rahatlığıyla harcadığımız ancak ödeme zamanı geldiğinde aynı iç huzuruna sahip olamadığımız o malum borçlardan! Evet, öğrenciyken edindiğimiz borçları ödeme aşamasında pek çoğumuz sıkıntıya düşüyoruz. Hatta çoğunlukla borçlarımızı zamanında ödeyemiyor, onları yıllar sonra üzerine binen binlerce liralık faizlerle beraber ödemek durumunda kalıyoruz. Bu sözlerimle varmak istediğim nokta ise şu! Pek çoğumuzun korkulu rüyası haline gelen öğrenim, katkı kredisi borçlarından, ailemizin yanında yaşayarak çok daha rahat bir şekilde kurtulabiliriz. Üniversiteyi bitirdikten sonra, en kısa sürede işe girerek birikim yapabilir, borçlarımız faizlerle artmadan önce onları çok fazla sıkıntı çekmeden ödeyebiliriz.

Kaldı ki bu yaklaşımla hareket eden pek çok kişinin öğrenciyken edindiği borçları zamanında ödeyerek sıkıntıyla karşılaşmadığını ve genellikle hepsinin kişisel finans konusunda başarılı kişiler olduğunu biliyorum. Siz de bu noktayı ve yukarıda bahsettiğimiz diğer noktaları aklınızdan çıkarmayarak para yönetimi hususunda başarılı kişiler olabilir, ailenizin yanında yaşayarak pek çok farklı açıdan kazançlı çıkabilirsiniz. Hem sonuçta önünde sonunda ailenizin yanından ayrılmak zorunda kalmayacak mısınız? Neden bunun için acele edip, kendinizi boş yere en yakınlarınızdan uzaklaştırasınız ki ama öyle değil mi? Uzun lafın kısası, bahsettiğimiz tüm bu noktaları hesaba katın ve yaşantınızı nasıl devam ettireceğinize öyle karar verin derim. Çünkü artık hangi seçenekte neyle karşılaşacağınızı rahatlıkla kestirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.