Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oturduğun Yerden Para Kazanma Yolları

Çok çalışma, akıllı çalış! Yattığınız yerden para kazanmak istiyorsanız sizler için derlediğimiz para kazanma yollarına göz atın!
Oturduğun Yerden Para Kazanma Yolları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yattığı yerden para kazanmayı kim istemez ki? Peki, etraftan sıklıkla duyulsa da kimdir o yata yata para kazananlar? Aslına bakarsanız günümüz olanaklarıyla bu deyim, mecaz değil gerçek anlamıyla da karşımıza çıkıyor.

Çünkü gelişen sanal dünya ve teknoloji ile yatağınızdan çıkmadan gelir elde edebiliyorsunuz. Aynı zamanda kolay para kazanma yolları o kadar arttı ki her türlü insana göre iş modeli bulmak mümkün. Mesela oyun bağımlıları ellerinden düşüremedikleri joystickler ile para kazanabilir. Ya da fotoğraf çekmeyi seven biri, bakış açısıyla kazanç elde edebilir.

Kısacası evinizin konforunda veya epey rahat koşullarda çalışabilirsiniz. Oturduğun yerden para kazanmayı mümkün kılacak öneriler aşağıdaki başlıklarda:

1) Pasif Gelir Elde Edin: Bir Şeyler Kiralayın

“Oturduğum yerden para kazanmak istiyorum” diyorsanız, bir şeyler kiralamak güzel bir gelir kaynağı olabilir. Örneğin yalnız yaşayan biriyseniz evinizden bir oda kiralayarak hem bir ev arkadaşı edinebilir hem de para kazanabilirsiniz.

Kullanmadığını bir garajınız veya park yeriniz olabilir. Buna ihtiyaç duyan kişilere size ayrılmış alanı kiralayarak kazanç elde edebilirsiniz. Böylelikle kiralama yaparak pasif gelir elde edenler arasına siz de katılabilirsiniz.

Her zaman giyilmeyen, hatta bir kere giyildikten sonra gardıropta yer kaplayan özel elbiselerinizi de kiralayabilirsiniz. Bu iş için aracılık yapan web sitelerinden faydalanabileceğiniz gibi sosyal medyayı (özellikle Instagram) da kullanabilirsiniz.

Kısacası; kullanılmayan bisikletten abiyelere odadan garaja kadar birçok alanda kiralama ile yattığınız yerden para kazanmak mümkün.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

2) Host Olun! Evcil Hayvan Bakıcılığı Yapın!

Bugün çalışan ya da seyahate çıkmak durumunda kalan pek çok kişi, evcil hayvanları için bakıcı desteği alıyor. Siz de her gün daha fazla artan bu talebi, sermayesiz para kazanma yolları arasında değerlendirebilirsiniz.

Örneğin pek çok kişinin yaptığı gibi evinden uzak kalmak durumunda kalan hayvan sahipleri için ev ziyareti hizmeti verebilirsiniz. Evcil hayvan bakıcılığı seçenekleri arasında kendi evinizde ya da pet sahibi evinde bakım hizmetleri de bulunmaktadır.

Türkiye’nin evcil hayvan platformu PetSurfer, bu alanda evcil hayvan sahipleriyle (surfer) evcil hayvan bakıcılarını yani host’ları buluşturuyor. Siteye göz atarak sistemin nasıl çalıştığı ve nasıl gelir elde edebileceğiniz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.

3) Piyango!

Piyango kazanmak belki de bir daha hiç çalışmayacağınız anlamına geliyor. Ama bu milyonda bir kişinin yaşayabileceği bir talih. Hatta yapılan araştırmalar piyango oynamak için çıktığınız yolda ölme olasılığınızın kazanma olasılığınızdan daha yüksek olduğunu öne sürüyor.

Bununla birlikte şans oyunlarının giderek yayılması, artık özel kuruluşların ve satıcıların da kendine özgü çekilişler yapmasıyla kazanma şansı yükseliyor. Dolayısıyla şans oyunlarını ve ücretsiz çekilişleri takip ederek yattığınız yerden para kazanma olasılığınızı artırırsınız. Buradaki mantıksa tamamen “ya tutarsa” olur.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

4) Sesli Kitap Hazırlayın

Kitap Okuyarak Para Kazanma YollarıKitap okumayı seviyor, kendinizi iyi bir okuyucu olarak görüyor musunuz? Evet diyorsanız, kitapları sesli dokümanlar haline getirerek ilgili platformlarda satışa sunabilirsiniz.

Audible gibi girişimlerle hakkında daha çok bilgi sahibi olduğumuz bu iş, evinizin konforunda para kazanacağınız yöntemler arasında. Elbette dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Mesela kaydedeceğiniz sesin temiz olması, ortamda gürültü bulunmamasına yönelik koşulları sağlamalısınız. Eğer bu iş tam bana göre diyorsanız detayları öğrenerek ilk adımı atabilirsiniz. Amazon’a ait Audible ve Storytel gibi platformları incelemek işinize yarayacaktır.

 • Kimler yapabilir? Gerekli niteliklere sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

Online Para Kazanma Yolları

Yatarak para kazanmak gerçekten mümkün mü, oturduğun yerden para kazanmak nasıl işliyor diyenler için online yöntemleri araştırdık. Ele alacağımız kategori, para yatırmadan para kazanmayı mümkün kılan online yöntemleri de kapsıyor.

1) İnternetten Yatırım Yapın!

Yatırım Üzerine Alıntılarİşte en iyi yatarak para kazanma yöntemi! Günümüzde yatırım işlemleri artık bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden her an, her yerden yapılabiliyor. Yani ayaklarınızı uzatarak mobil cihazlarınızdan alım-satım yapabilirsiniz.

Yatırım yaparak gerçekten güzel paralar kazanabilir ve geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Bir ayda yüzde 100’e yakın artan hisse senetleri gibi enstrümanlar olduğunu gördüğünüzde insanların sadece yatırımla ne kadar çok para kazandığını daha net görebilirsiniz.

Ayrıca yatırım yaparak günlük yüksek kazançlar da elde edilebiliyor. Yatırımcılar, forex ve VİOP piyasalarında kaldıraç avantajıyla parasını kat kat artırıyor. Evinizden hiç çıkmadan ve internet bağlantısı olan her yerde yapabileceğiniz işlemler ile tam olarak “yattığın yerden para kazanmak” eylemini gerçekleştirirsiniz.

Dünya ekonomisinde olup bitenleri takip ederek, yatırım araçlarında yaşanan değişimleri izleyerek ve gelecek için doğru tahminlerde bulunarak işlemlerinizden kazançlı çıkarsınız.

Elbette bu alanda bilgi sahibi olmak ve küçük miktarlarda yatırım ile piyasanın dilini öğrenmek, çok önemli. Burada da çeşitli aracı kurumların ücretsiz eğitim olanaklarından faydalanabilirsiniz. Mesela güvenli araçlardan Eurobond nasıl alınır, ne kadar kazandırır öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

2) Kripto Para Madenciliği (Mining) veya Alım-Satım Yapın

Bitcoin, 2008 yılında hayatımıza girdi. 2017 yılında ise 20 bin dolara yaklaşan Bitcoin öncülüğünde çılgın yükselişler kaydeden yüzlerce kripto para ile tanıştık.

2021’de yeniden atağa geçerek 68 bin dolar üzerine çıkan Bitcoin, 2022’de zayıf seyretse de yükseliş beklentileri dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalar da yatırımcıların, özellikle Y ve Z kuşağı öncülüğünde kripto paralara ilgisinin arttığını gösteriyor.

Popülaritesi artan kriptolardan para kazanma yolları da dikkat çekiyor. Bazıları kripto kazma yani mining işini tercih ederken bazıları alım-satım yaparak para kazanıyor.

Kripto para kazmak için iyi donanımlı bir bilgisayara ve bilgiye sahip olmak gerekiyor. Alıp satma işiyse tıpkı diğer yatırımlar gibi fiyat değişimlerini ve trendleri takip ederek işlemlerini buna göre yapmayı ifade ediyor.

Bu konunun detaylarını araştırıp, kriptoların parayı bulmak için size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

3) Satış Ortaklığını (Affiliate Marketing) Deneyin

Affiliate Marketing Veren ŞirketlerSatış ortaklığı, internetten kolay ve hızlı bir şekilde para kazanmanın hayalini kuran kişiler için oldukça cezbedici görünen işlerden. Bir işletmenin diğerine gelen her ziyaretçi veya müşteri için ödüllendirme yaptığı performansa dayalı bu pazarlama türünde farklı yöntemler bulunuyor.

Affiliate marketing işine, çiftçi ve avcı olarak ikiye ayrılan yöntemler hakkında detaylı bilgi edinerek ilk adımı atabilirsiniz.

Aynı zamanda yukarıda paylaştığımız satış ortaklığı veren şirketlere başvurabilirsiniz. Türkiye’de satış ve gelir ortaklığı yapabileceğiniz şirketler aracılığıyla birçok farklı kanaldan para kazanabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

4) Web Sitesi Tasarlayın

Eğer web tasarım konusunda bilginiz varsa çok şanslısınız. Evinizin konforundan hiç ayrılmadan bilgisayar başına geçerek bir site tasarlayın ve keyfinize bakın. Ayrıca gerçekten başarılı işler yaparsanız her ay sadece bir site yaparak tüm ayınızı kurtarabilirsiniz. Elbette bunun için öncesinde gerekli donanıma sahip olmalısınız.

Ancak yazılım ve teknolojiye yatkınsanız, online kurslar aracılığıyla kısa süre içerisinde web sitesi tasarlamayı öğrenebilirsiniz. Büyük tasarım işleri size göre değilse, küçük tasarım işleri yaparak da kazanç elde edebilirsiniz.

Sonuçta ticaretin her gün biraz daha elektronik ortama kaydığı günümüzde, çoğu kişi kendi web sitesini yaptırmak istiyor. Siz de söz konusu trendi lehinize kullanarak talep edenler için web sitesi tasarımı yapabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Web tasarımı konusunda bilgi sahibi olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.

5) Blog Açın! Niche Sektörlere Yönelerek Başarı Şansınızı Yükseltin

Günümüzde pek çok kişinin bir blogu var. Neden sizin de olmasın? Ayrıca bu blog sayesinde neden para kazanmayasınız? Eğer yazarlık konusunda iyiyseniz, kendinize niche (niş) bir sektör seçerek bu alanda para kazanabilirsiniz.

Niche alan seçerek çok fazla kategoriye dağılmadan, tek bir noktaya odaklanırsınız. Böylece hem hedef kitlenize hitap eder hem de rekabet ortamınızı azaltırsınız. Örnek vermek gerekirse; bir moda blogu açmak yerine modanın yalnızca bir dalı olan çantalar üzerine bir blog açabilirsiniz.

Böylece çanta hakkında bilgi almak isteyen kişileri moda bloglarına kıyasla kendinize daha çok çekersiniz. Peki, nasıl para kazanacaksınız?

Google tarafından açıklanan blogdan para kazanma yollarına bakarsanız reklamlar, satış ortaklığı pazarlaması, fiziksel veya dijital ürün teklifleri, abonelikler ve koçluk yöntemlerinin olduğunu görürsünüz.

 • Kimler yapabilir? Blog yazabilecek yetkinliğe sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

6) Fikirlerinizi Satın

Gerçekten yaratıcı bir kişilik olabilirsiniz ve bunu paylaşarak para kazanabilirsiniz. Örneğin bir şirket açılacak ve isim ya da slogan düşünülüyor. Bu nedenle başvuru yapılan çeşitli siteler var.

Bu sitelerde aktif olarak fikir ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz. Böylece kolaylıkla para kazanabilirsiniz. Yeni bir ürün tasarımı, reklam fikirleri, pazarlama fikirleri konusunda başarılı olarak gerçekten iyi miktarlarda kazanç elde etmek mümkün.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

7) Anketlere Katılın!

Ücretli anketler de yatarak para kazanmak isteyenlerin radarında. Üye olacağınız siteler ve platformlar aracılığıyla çevrimiçi ücretli anketlerden gelir elde etmenin yollarını arayabilirsiniz.

Örneğin Birleşik Krallık genel merkezli pazar araştırması ve anket şirketi YouGov. 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren şirkete göre anketlere katılarak para kazanmak mümkün. Satır aralarına gizlenmiş ek koşulların olmadığını belirten şirket, kullanıcıya kazanacağı puanlara göre ücret ödüyor.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Az.

8) Dropshipping Yapın

Yeni nesil işlerden birisi de dropshipping. Dilimize stoksuz satış olarak geçen dropshipping, yattığınız yerden para kazandıracak bir iş fikri.

Toptancılardan düşük fiyatlara alınan ürünleri,  bireysel veya açık artıma sitelerinde üzerine kâr payı koyarak satmayı ifade eden e-ticaret sistemi, esnekliği ile girişimciyi cezbediyor.

Düşük maliyetli olması, küçük ölçekli başlanabilmesi gibi avantajlara sahip drophipping yönteminde, satmadığınız ürünleri stokta bulundurma zorunluluğunuz yok.

Satıcının ürünlerini alıcıya ulaştırarak bir nevi aracı rolüyle hareket ettiğiniz için kâr marjını kendiniz ayarlıyorsunuz. Bu yeni nesil işte başarı için gereken önerileri de dikkate alarak çok fazla yorulmadan kazanç elde edebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

9) Online Eğitim-Kurs ile Para Kazanın

Eğitmenlik Yapabileceğiniz PlatformlarGünümüzde eğitim alanının ne kadar değiştiğinden haberdar mısınız? En basit şekilde açıklayalım; öğrenmek istediğiniz bir konu olduğu zaman hemen Google’a yazıyorsunuz veya videolarla öğreniyorsunuz. İşte bu videoları sizlerde çekebilir ve uzman olduğunuz konularda bilgilerinizi talep edenlerle paylaşarak para kazanabilirsiniz.

Sunacağınız hizmetin ücretinden çalışma saatlerinize kadar her şeye sizin karar verebileceğiniz bu yöntemle, yata yata para kazanabilirsiniz. Bilgilerinizi ve yeteneklerinizi, online eğitim olarak da kurs olarak da sunabilirsiniz.

Bugün hem eğitmenlere hem de kursiyerlere yönelik platformlarda, teknolojiden bilime sanattan mutfağa birçok farklı alan var. Siz de online kurs oluşturarak artırdığınız kursiyer sayısıyla bir nevi pasif olan bu gelirin keyfini sürebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Eğitim verebilecek herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

10) İnternette Eleştiri ve Değerlendirme Yapın

Günümüzde artık kişilerin belirli alanlardaki tepkileri direkt olarak online ortamlarda araştırılıyor. Bu durum, zamanını internette ve sosyal medya mecralarında harcamayı sevenlerin işine yarıyor. Çünkü bazı siteler, insanların değerlendirmeleri için ödeme yapıyor.

Örneğin 90 saniyelik müzikleri dinleyip eleştirilerinizi yaparak para kazanmanızı mümkün kılan web siteleri var. Ülkemizde bu şekilde faaliyet gösteren web sitelerini araştırabilir veya yabancı diliniz varsa yurt dışı sitelerden para kazanabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

11) Hobilerinizi Satın

Evde vakit geçirmeyi ve bu vakti hobilerinizle değerlendirmeyi seviyorsanız, yatarak para kazanacak şanslı insanlardansınız. Çok iyi bir ressam, takı tasarımcısı, ev dekorasyonu için süs eşyaları yapan birisi veya el becerisi herhangi bir alanda yüksek kişilerden olabilirsiniz.

Bu hobilerle uğraşmak sizin için eğlenceliyse para kazanmak için de bir engeliniz yok demektir. Hobileriniz sonucunda yarattığınız ürünleri e-ticaret siteleri ya da Instagram üzerinden satarak hobilerinizi paraya dönüştürebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? İsteyen herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

12) Sosyal Medyayı Kullanın

Bütün gününüzü hiç sıkılmadan sosyal medyada geçirebilir misiniz? Bu soruya cevabınız evetse, işte tam size göre bir yöntem. Ama bunun için gerçekten büyük bir kesime hitap eden hesaplarınız olmalı.

Sosyal medyadan para kazanmak için pek çok farklı yöntem var. Bunlardan size uygun olanı ya da olanları seçerek rahat koltuğunuzdan kazanç elde edebilirsiniz.

Instagram, YouTube ve TikTok gibi mecralardan satış, reklam, abonelik gibi gelir yollarını kullanabilirsiniz. Tabi sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanma, geniş takipçi sayısına sahip olma gibi özellikleri taşıma şartıyla.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

13) Twitch ile Para Kazanın

Twitch ile Nasıl Para Kazanırım?Son dönemin en popüler yöntemlerinden biri de Twitch üzerinden para kazanmak.

Amazon’un çatışı altındaki Twitch’in kendi tanımı, “oyun, eğlence, spor, müzik ve daha fazlasında içerik kapsayan etkileşimli bir canlı yayın hizmeti” olarak karşımıza çıkıyor.

Canlı yayınlarınız ne kadar çok izleyici getirirse o kadar çok para kazanılabiliyor ki bazıları Twitch kanallarından her ay binlerce dolar gelir elde ediyor.

Popülaritesi giderek artan Twitch’ten platformun iştiraki ya da partneri olarak para kazanılabiliyor. Burada marka sponsorluğu, bağışlar, affiliate marketing, ürün satışı, patreon, abonelikler, reklam geliri gibi yöntemler tercih ediliyor.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

14) Kendi Tasarımlarınızı Satın!

Eğer tasarım gibi konulara yeteneğiniz varsa bunları göstereceğiniz ürünler yapıp satabilirsiniz. Kişiye özel hediye sektörünün iyice geliştiği şu zamanlarda, tasarımlarınız hak ettiği değeri bulacaktır.

Yapmanız gereken tshirt, sweatshirt veya kupa üzerine tasarımlarınızı yerleştirmek. Elbette tasarım uygulanacak ürünler bunlarla sınırlı değil. Aklınıza gelebilecek herhangi bir ürüne, tasarımlarınızla yeniden hayat verebilirsiniz. Ya da el emeği göz nuru kazaklar, eşarplar, takılar, çantalar…

Benzer ürünleri satışa çıkarabilirsiniz. Oturduğun yerden para kazanabileceğiniz bu işle, güzel miktarda gelir elde edebilirsiniz.

Bu konuda akla gelen ilk platform ise Etsy’dir. El yapımı ve tasarım ürünlerin satıldığı küresel platform, işin detayları hakkında size fikir verecektir.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

15) Bakış Açınızı Paraya Dönüştürün!

İyi bir fotoğrafçı gözüne sahipseniz ve görüntü yakalamayı seviyorsanız, bu iş tam size göre. Günümüzde sayısız farklı internet sitesi var ve bunlar içeriklerinde kullanacak kaliteli fotoğraflara ihtiyaç duyuyor.

Ülkemizde de bu durum, ciddi bir ihtiyaç doğuruyor. Çünkü kaliteli görsel bulmak çok zor. Örneğin İstanbul için arama yaptınız. Karşınıza hep aynı görsellerin çıktığını ve birçoğunun küçük boyutlu ya da kalitesiz olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

İşte bu noktada açığı lehinize çevirip stok fotoğrafçılık yapmanızı öneriyoruz.

Lisansları ve telif hakları bulunan, belli konularda çekilen fotoğraflarla oturduğunuz yerden para kazanabilirsiniz. Fotoğraflarınızı yayınlamak için iStockPhotos, Dreamstime, Shutterstock ve Getty Images gibi web sitelerine bakabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

16) Oyun Oynayın!

Bu yöntem yatarak para kazanmak ifadesi için oldukça uygun. Çünkü oynaya oynaya para kazanıyorsunuz. Hem rahatlatacak hem de para kazandıracak bu yöntemi ilgili birçok farklı siteden kullanabilirsiniz.

Cash Crate, Appcent, Applike ve AppNana, video oyunları oynamak için saatte en az 10 dolar civarında ödeyen sitelerden bazıları. Sadece oturun, rahatlayın ve biraz eğlenerek ne kadar kazanabileceğinizi görün!

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

Oturduğun Yerden Para Kazandıran İnternet Siteleri

Yukarıdaki yöntemlerin yanında bir de oturduğun yerden para kazandıran internet siteleri var. Para yatırmadan para kazanma gerçek mi, oturduğun yerden para kazanmak nasıl oluyor diyenler için birkaç siteden bahsedeceğiz.

1) Fiverr

Dünya genelinde kullanıcıları olan çevrimiçi platform Fiverr, 2010 yılında kurulmuştur. Farklı kategorilerde binlerce farklı hizmet sunulan platform, freelance çalışanlar için bir pazar yeri olarak işlem görmektedir.

Yatarak para kazanmak deyimine oldukça uygundur çünkü global olduğu için dolar ve euro bazında kazanç sağlanabilmektedir. Özellikle yabancı dili olanlar için epey avantajlı olan Fiverr üzerinden pek çok farklı iş ilanına ulaşılabilir.

Çeviri, web tasarımı, grafik tasarım, içerik editörlüğü ve daha pek çok alanda Fiverr’den kazanç sağlayabilirsiniz.

Mayıs 2023’te Fiverr tarafından yayımlanan rapora göre ABD’deki freelance çalışanlar 2022’de tahmini olarak 286 milyar dolar kazandı. ABD bağımsız işgücü 6,7 milyon kişiden oluşuyor ve 2022’deki kazanç, 2021’e göre yaklaşık yüzde 10 artışı işaretledi.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

2) InboxDollars

Oturduğun yerden para kazanmak istiyorsanız reklam izleme işini düşünebilirsiniz.

Ve konu reklam izleyerek para kazanmaya gelince, InboxDollars akla gelen ilk sitelerden. Boş zamanlarınızda ekstra para kazanma fırsatı sunan InboxDollars, popüler bir nakit ödül ve çevrimiçi anket sitesi.

Yalnızca kaydolmak için anında 5 ABD doları bonus veren InboxDollars, üzerinde, reklam izlemenin yanında ücretli anketleri tamamlayarak ve oyun oynayarak para kazanmanın birkaç farklı yolunu deneyebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

3) Upwork

Upwork, yazma, grafik tasarım ve web geliştirme gibi alanlarda serbest çalışanlar için bir pazar yeridir. Site, profesyonellerin proje bulmasına, müşterilerle iletişim kurmasına ve ödeme almasına yardımcı olur.

Yeni bir serbest çalışansanız veya yeni bir alanda çalışıyorsanız, Upwork iyi bir seçenek olabilir. Genel olarak, Upwork, iş bulmayı ve daha fazla para kazanmayı kolaylaştırır, ancak hangi işlere başvurmak istediğinizi dikkatlice düşünmelisiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

4) Music Xray

Sektörün önde gelen şarkı ve yetenek süzgeci olduğunu belirten Music Xray, kullanıcıların müzik dinleyerek para kazanabilecekleri yasal bir web sitesi.

Kullanıcı tek bir şarkıyı dinlemek için büyük bir ücret almasa da rakam uzun vadede makul bir miktar paraya dönüşebilir. Aynı zamanda “oturduğum yerden para kazanmak istiyorum” diyenlerin bir yandan da müzik dinlemelerini sağlar.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

5) Swagbucks

Reklam izleyerek veya benzer seçeneklerle kolay para kazanmak istiyorsanız, cevap Swagbucks olabilir. Para yatırmadan para kazanmak isteyenlere cevap olabilecek Swagbucks, üyelerine birçok avantaj sağlamaktadır.

Kullanımı kolay puan sistemi ve kayıt bonusları ile Swagbucks, 2008’de kurulmuş olup şimdiye dek üyelerine milyonlarca dolarlık ödeme yapmış. Uygulamada, 100 puanın 1 ABD dolarına eşit olduğu bir puan sistemi var.

Amazon hediye kartları, PayPal ve diğer hediye kartları ve harika ödüller için kolayca kullanabileceğiniz Swagbucks ödülleri veya Swagbucks puanları kazanmanın bir dizi farklı yolu bulunuyor.

Peki, sistem size ne yapmanız için ödeme yapıyor? Aslına bakarsanız her gün yaptığınız sıradan eylemler için! Çünkü oturduğun yerden para kazandıran site; web’de arama yapmak, oyun oynamak, video izlemek veya online alışveriş gibi halihazırda çevrimiçi olarak yapılan günlük etkinlikler için ücretsiz hediye kartları veya nakit para veriyor.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

Okura Not:

Şans oyunları dışında yukarıdaki yöntemlerle bir anlamda yata yata para kazanacağınız doğru. Ancak piyango istisnası dışındaki diğer önerilerin tümü için bir şekilde emek vereceğinizi kabul etmelisiniz. Tabi diğer iş fikirlerine kıyasla esneklikleri gibi özellikleri ile diğerlerine nazaran çok daha kolay oldukları ortada.

Aynı zamanda doğru işi bulabilirseniz, yapacağınız şey size eziyet yerine keyif olacağı için kendinizi çalışmıyor gibi hissedeceğinizden emin olun.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.