Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Süs Bitkisi Yetiştirerek Para Kazanmak

Süs bitkisi yetiştirerek nasıl para kazanılır öğrenmek ister misiniz? İşte kazançlı işlerden biri olan süs bitkisi yetiştiriciliği hakkında detaylar:
Süs Bitkisi Yetiştirerek Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Etrafınıza şöyle bir göz gezdirin! Yoğun bir griden başka ne görüyorsunuz? Neredeyse hiçbir şey! Çünkü birbiri ardına dikilen binalar, dünyamızı bir beton yığınına dönüştürüyor. Kentsel dönüşüm planları, artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için her gün bir yenisine başlanan yeni konut siteleri, yeşil alanlarımız için açıkça tehdit oluşturmakta. Bu alandan para kazanan kişiler, yeşil alanların yok olmasından ne kadar şikayetçi bilemiyorum; ama vaziyete karşı duran birçok vakıf ve kuruluş olduğunu da biliyoruz. Bu kuruluşlar yeşil alanların insan yaşamı için ne kadar önemli olduğu hususunda farklı çalışmalar yürütüyor. Tabii bazıları durumu umursamazken, bazıları ise nefes alacak alanların korunması için bireysel ya da kurumsal yapılan bu çalışmalara katılıyor.

Dünyayı adeta beton legolardan yapılmış bir alana dönüştürmeye çalışan insanlar bilmiyorlar ki yeşil alansız bir yaşam sürdürülemez. Zira gezegenimizi oluşturan yapı taşlarındandır toprak ve bitki örtüsü! Nefes almamız ve su içmemiz hala mümkünse eğer; bunu yok etmekte olduğumuz ağaçlara, bitkilere, toprağa borçluyuz. Bilmiyorlar ki kaynaklarımız azaldıkça biz de azalıyor, eksiliyoruz! Evet, durumun hep olumsuz taraflarından bahsettim belki, ama yeşil alanların korunmasına önem veren kişi sayısının da azımsanamayacak kadar çok olduğunun altını çizeyim!

Bu konuda bilinçli olanlar, ellerinde olan imkanları kullanarak çevreye bir şekilde katkı sağlamaya çalışıyorlar. Mesela; etrafta gördüğümüz peyzaj süslemeleri ve otoyol kenarlarında yapılan ağaçlandırmalar… Alışveriş merkezlerindeki dış mekan süs bitkileri, apartman yönetimlerince yapılan çiçeklendirmeler insanların yeşil alan sevgisinin neyse ki hala var olduğunu kanıtlamaktadır. Ayrıca bitki yetiştiriciliğinin ülkemizde milyar dolarlık bir pazara sahip olması da konunun başka bir yönü. Hatta bugünkü yazım için bizi ilgilendiren yönü diyebilirim.

Konunun bizi ilgilendiren yönü sizce ne olabilir? Parayla ilgili olması muhtemel mi dersiniz? Evet, elbette, tabii ki ve daha zibilyon tane onay kelimesi geçmeli şu an aklınızdan. Çünkü biliyorsunuz, bizim işimiz gücümüzün şartlarında nasıl para kazanılabilir, bu yöntemleri araştırarak sizinle paylaşmak. Süs bitkisi yetiştiriciliği yaparak para kazanmak da bunlardan bir tanesi.

Tüm dünyada geçerli ve etkili para kazanma yöntemlerinden biri olan süs bitkisi yetiştiriciliği, ülkemizde de büyük miktarlarda yatırım almaktadır. Ayrıca üretilen süs bitkileri yalnızca iç pazarda kullanılmakla kalmayıp, bu sektör ihracat yaptığımız alanlar arasına da girmiştir. Öte yandan, süs bitkisi yetiştiriciliği denilince akla ilk gelenler yalnızca bilindik çiçekler olsa da bu alanda konuşulması gereken pek çok farklı çeşit vardır. İşte biz de bu çeşitleri inceleyip, süs bitkisi yetiştiriciliği yapmak hususunda izlemeniz gereken yöntemleri inceleyeceğiz. İsterseniz konu hakkındaki ayrıntılardan bahsetmeye bir an önce başlayayım.

Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Evet, süs bitkisi yetiştiriciliği yaparken birçok farklı yöntemiz izleyebilirsiniz. Şöyle ki süs bitkisi denildiğinde hepimizin aklına evlerimize ofislerimize koyduğumuz güzel çiçekler gelse de bu sektör aslında 4 alt başlıkta incelenmektedir. Yani süs bitkileri, kesme çiçekler, iç mekan süs bitkileri, dış mekan süs bitkileri, doğal çiçek soğanları olmak üzere kendi içinde sınıflara ayrılmaktadır. Bunlardan hangisi ya da hangilerine yöneleceğiniz size kalmıştır. Ayrıca süs bitkisi yetiştiriciliğini hangi amaçla yapacağınız da işinizi belirleyen etkenlerden biri olacaktır. Mesela bu yöntemi ek gelir amaçlı mı kullanacaksınız, yoksa yeni girişiminiz olarak mı süs bitkisi yetiştiriciliği yapmaya başlayacaksınız? Bu işi evinizde mi yapmak istersiniz, yoksa dönüm dönüm araziler kiralayıp-satın alıp binlerce bitki yetiştirmek mi? Gelin süs bitkisi yetiştiriciliği yaparak para kazanmak hakkında öğrenmeniz gereken diğer ayrıntıları incelemeye başlayalım.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Evli Çiftler için 10 İnanılmaz Para Biriktirme Stratejisi

Öncelikle bu işteki pazarın hiçbir zaman bitmeyeceği üzerinde durmak istiyorum. Çünkü insanların çiçeklere ve bitkilere olan sevgisinin hiç bir zaman azalmayacağını biliyoruz. Düşünsenize, herkesin evinde ya da yaşam alanında en az bir tane çiçek ya da süs bitkisi bulunmakta. Bitkiler hem görünüşleriyle hem de insana verdikleri pozitif enerjiyle yeri doldurulamaz şeyler arasında. Hatta psikiyatri alanında uzmanlık yapmış pek çok bilim insanı; bitkilerin insanlara olumlu düşünceler aşıladığını, yaşama sevinci verdiğini savunuyor. İlaveten çiçekler yüzyıllardır insanoğlunun en klişe armağanlarından biri olmasına rağmen, kimse hediye olarak çiçeklerden vazgeçmiş değil. Yani birine hediye olarak çiçek aldığınızda size cevap olarak asla “ay, ne kadar sıradan bir armağanmış” diyip burun kıvırmaz. Özellikle de bayanlar! Anneler, eşler, arkadaşlar, dostlar için alınan bir buket ya da saksı çiçek; hiçbir zaman eskimeyecek geleneklerimiz arasındadır. Ve her zaman da işe yarayacak!

İşte tüm bu nedenlerden dolayı, pek çok kişinin hobi olarak yaptığı işi bir para kazanma yöntemi olarak kullanmak akıllıca olacaktır. Yeri gelmişken, daha önce paylaştığımız hem eğlendiren hem de para kazandıran hobilere buradan ulaşabileceğinizi de belirtmek isterim. Tıpkı, evde bitki yetiştirerek para kazanmak gibi! Bu yöntemin nasıl uygulanacağını, gelin aşağıda konuşalım.

Evde Bitki Yetiştirerek Para Kazanmak

Evde Bitki Yetiştirerek Para KazanmakEvet, hem ev kadınlarının hem de çalışanların kullanabileceği bir para kazanma yöntemi evde bitki yetiştirmek. Bitkilerle haşır neşir olmayı seviyor ve para kazanmak istiyorsanız, siz de bu alandan ekmek yemeye başlayabilirsiniz. Kendi işinizin patronu olabileceğiniz yöntem sayesinde rengarenk çiçeklerin bakımını yapabilir, yetiştirdiğiniz bitkileri satarak kazanç elde edebilirsiniz. Bu alanda hiç tecrübeniz olmasa bile internette öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere erişebilir, hangi çiçeği yetiştirecekseniz o çiçek hakkında uzman olacak derecede bilgi sahibi olabilirsiniz. Mesela hangi çiçek ne tür ortamda yetişir, sıcaktan mı hoşlanır yoksa soğuk ortamlarda mı çiçek açar? Hangi tür bitkiden ne kadar kazanç elde edilir, günümüzün en popüler bitkileri neler? Tüm bunları öğrenmek için sadece birazcık araştırma yapmalısınız.

Bu alandan para kazanmak isteyen kişilerin bir de ufak bahçesi varsa, o zaman çok daha fazla üretim yapıp daha fazla kazanç elde edebileceklerini belirteyim. Bol oksijenler ve sevgiyle yapılabilecek bu iş, insanın hem bedenini hem de ruhunu dinlendirir. Evinizde yetiştirdiğiniz bitkileri ister kendi imkanlarınızla satarsınız, isterseniz de firmalarla ablaşarak fason üretim yoluna gidersiniz. Bazı firmaların üreticiye yetiştirilecek bitkinin tohumundan tutun da toprağına gübresine varana kadar her şeyini tedarik ettiğini de belirteyim. Ama tabii bu işte dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri bitki yetiştiricilerinin sabırlı olması gerektiğidir. Nitekim bitkiler tıpkı bebekler gibi ilgi ve sevgi beklemektedir. Yani bu para kazanma yöntemi ancak emek ve zaman harcandığı zaman kazanç sağlamaktadır.

Kesme Çiçek Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Kesme Çiçek Yetiştiriciliği Yaparak Para KazanmakBu alanda kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de kesme çiçek yetiştiriciliği yapmak. Kesme çiçekler için buket, çelenk ve sepet yapımında kullanılan bitkilerdir tanımını yapabiliriz. Örneğin; gül, karanfil, kasımpatı, glayöl, şebboy, aster, hüsnüyusuf isimli çiçekler; kesme çiçeklere verilecek örneklerden bazılarıdır. Hem dünyada hem de ülkemizde en fazla ticareti yapılan kesme çiçekler, ister tarlada isterseniz de serada yetiştirilebilmektedir. Yani bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız istediğiniz ölçekte bir sera kurabilir, rengarenk çiçekler yetiştirerek bu alandan para kazanabilirsiniz. Ya da küçük bir tarlanız, bahçeniz varsa belki binlerce değil; ama onlarca kesme çiçek yetiştirebilirsiniz. Öte yanda, kesme çiçekler alanında da birçok farklı grup var.

Soğanlı kesme çiçekler; aşı, çelik ya da doku kültürü ile çoğaltılanlar, tohumdan üretilenler olmak üzere 3’e ayrılan kesme çiçekler, dünya üzerinde ticareti yapılan süsü bitkilerinin yarısını oluşturmaktadır. İlaveten, ülkemiz kesme çiçek yetiştiriciliği için oldukça uygun iklim koşullarına sahiptir. Yaz aylarında tarlalarda rahatlıkla yetiştirilebilen kesme çiçekler, yılın tüm zamanı boyunca seralarda da rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Kesme çiçekçilik yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli şey ise satış yöntemlerinde hangi yolu izleyecekleri. Üretilen çiçekler eğer mezatta satılacaksa, bölgenizdeki rakipleriniz ve müşteri potansiyeliniz hakkında detaylı çalışmalar yapmalısınız. Çünkü mezatta satış sektörü, size umduğunuz kadar kazanç getirmeyebilir. Bunun yerine çiçekçilerle anlaşır ya da ilgili firmalara satış yaparsanız ve kazancınızı garantilemiş olursunuz. Yani kesme çiçekçilik işine başlamadan önce elinizde mutlaka bir müşteri portföyü olmalı. Yoksa yetiştirdiğiniz güzelim çiçekler bir işinize yaramaz.

İç Mekan (Saksı-Salon) Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

İç Mekan (Saksı-Salon) Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Yaparak Para KazanmakSüs bitkisi yetiştiriciliğinde alanınızı belirlerken iç mekan süs bitkilerine de yönelebilirsiniz. Bu alanda fazlasıyla talep edilen süs bitkileri de saksı ya da salon çiçeği olarak da bildiğimiz canlılardır. Dekoratif amaçla kullanılmasının yanı sıra, en güzel hediyelerden biri olan iç mekan süs bitkileri nelerdir diye düşünüyorsanız şu türleri örnek olarak verebilirim: deve tabanı, kauçuk, fil kulağı, aralya, onbiray… Bu bitki türlerinin yetiştiriciliği genellikle seralarda yapılsa da iklim koşulları uygun olduğunda balkonlarda, teraslarda da bu iş yapılabilmektedir. Yeri gelmişken şunu da belirteyim. Saksı çiçeği üreticilerinin, diğer süs bitkilerinden farkı ilk etaptaki yatırım masraflarının fazla olmasıdır. Ancak uygun pazar bulunması durumunda, iç mekan süs bitkilerinden elde edilen kazanç yüksek miktarlardadır.

Dış Mekan (Park-Bahçe) Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Dış Mekan (Park-Bahçe) Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Yaparak Para KazanmakEvet, etrafımızda mantar gibi türeyen binalar olabilir. Ama neyse ki bu mekanların dış cephelerinde yeşil alanlar oluşturulmaya çalışılmaktadır. Dış mekan süs bitkileri olarak sınıflandırılan bu grupta; ağaç, ağaççık, yer örtücü çiçekler gibi bitkiler yer almaktadır. Park ve bahçe süslemelerinde, yol ağaçlandırmalarında, site peyzajlarında, refüjlerde kullanılan bu bitkiler; güzel görünümleri ve yeşil alana duyulan ihtiyacın bir nebze de olsa karşılamalarıyla sürekli ihtiyaç duyulan bitki türlerindendir. Dış mekan süs bitkileri tarlalarda yetiştirilebileceği gibi seralarda da yetiştirilmektedir.

Süs bitkisi yetiştiriciliği alanında kullanılabilecek yöntemlerden biri olan dış mekan süsü bitkisi yetiştiriciliği yaparken, şunlara dikkat etmeniz gerektiğini de belirteyim. Yaşadığınız bölgede ne tür bitkiler yetiştirebileceğinizi iyi bilmeniz ve işe başlamadan önce pazar araştırması yapmanız gibi. Örneğin; çam ağacı yetiştirmeye karar verdiniz. Bu ağaçlar için uygun iklim koşullarına sahip bir bölgede yaşıyor musunuz, üretim yapacağınız toprak bitki türü için müsait mi, etrafınızda bu işi yapan köklü rakipleriniz var mı? Tüm bu soruları tek tek cevaplamalı ve adımınızı ona göre atmalısınız. Bölgeye uymayan türleri yetiştirmek ya da müşteri potansiyeline bakmadan “nasıl olsa satılır” düşüncesiyle bu işe girmek, sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Doğal Çiçek Soğanları Yetiştirerek Para Kazanmak

Doğal Çiçek Soğanları Yetiştirerek Para KazanmakHer zaman dediğim gibi ülkemiz birçok farklı para kazanma yönteminin kullanabileceği şartlara sahiptir. Örneğin; yapılması her yerde mümkün olmayan arıcılık Türkiye’nin hemen her bölgesinde rahatlıkla yapılabilmektedir. Aynı duruma verilebilecek bir diğer örnek de ipek böceği yetiştiriciliğidir. Sonuçta iklimi, yeryüzü şekilleri, coğrafi konumu gibi özellikleriyle farklı sektörlere olanak sağlayan ülkemiz, süs bitkisi yetiştiriciliği için de oldukça uygundur.

Bu sektörün gruplarından biri olan doğal çiçek soğanları yetiştirerek de bulunduğumuz bölgenin nimetlerinden faydalanabiliriz. Nitekim yalnızca ülkemizde yetişen pek çok endemik bitki türü bulunmaktadır. Mesela; kardelen, safran, sıklamen ve göl soğanı gibi bitki türlerini yetiştirerek, bunları iç pazarda satan ya da yurt dışına ihraç eden pek çok kişi vardır. Tabii bu bitki türlerinin doğal dengeyi bozmamak için tarlada yetiştirilmesi gerektiğini de ekleyeyim.

Bunların arasında ülkemizdeki kazançlı iş kollarından biri olan safrandan da yeri gelmişken kısaca bahsetmek isterim. Safran Anadolu’da yüzyıllardır üretilmekte olup, Karabük’e bağlı olan Safranbolu ilçesinde yaygın olarak bulunmaktadır. Dünyanın en pahalı baharatlarından biri olan safran; ilaç, lokum ve boya sektörünün yanı sıra birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Maliyeti az, kazancı çok bitkilerden biri olan safran yetiştiriciliği gerçekten düşünülmesi gereken süs bitkileri arasında yer alıyor. Sonuçta; her iş kolunda olduğu gibi doğal çiçek soğanları alanında da detaylı araştırma yapmanız ve emek harcamanız gerekiyor.

Kimler Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanabilir?Bitkilerle ilgilenmeyi seven herkes bu işi yaparak para kazanabilir. Çünkü işi ne kadar büyük ölçekli yapacağınız, kaç tane bitki yetiştireceğiniz tamamen size bağlıdır. Yani bir ev hanımı da süs bitkisi yetiştiriciliğinden para kazanabilir bir doktor da. Biri bu işi küçük bahçesinde yaparken, bir diğeri 7-8 dönümlük tarlada süs bitkisi üretimi yapar. Yani burada izleyeceğiniz yöntem size bağlı olduğu için, süs bitkisi yetiştiriciliğini belirli bir kitleye mal edemezsiniz. Ek gelir elde etmek isteyenler de süs bitkisi yetiştirebilir, yeni bir kazanç kapısı arayışında olanlar da…

Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Süs bitkisi yetiştirerek ne kadar para kazanacağınız da izlediğiniz yöntemlere göre değişkenlik gösterecektir. Mesela yazın bahçenizde kesme çiçek yetiştireceksiniz ve tercihinizi güllerden yana yaptınız. Sokaktaki satıcılardan tek bir gül alsanız bile en aşağı 10-15 lira veriyorsunuz. Çiçekçilerden kutu içinde ya da paketli olarak alınan güllerin fiyatı ise çok çok daha yüksek. Bahçenizde 30-40 tane bakımlı gül yetiştirdiğinizi düşünün. Tanesini en aşağıya 5 liradan satarak 150 lira elde etmiş olursunuz. Kısa zaman içinde elde edilecek bu para eminim birçok kişiyi memnun edecektir. Ayrıca benim verdiğim rakamlar en düşükleri. Küçük bir bahçede 30-40 taneden çok daha fazla gül yetiştirmek mümkündür.

Öte yandan bu işi daha büyük ölçekli olarak yapmak istiyorsanız ya seracılık alanına yönelecek ya da bitki üretim işi yapabileceğiniz bir tarlaya yatırım yapacaksınız. Hangi tür süs bitkileri yetiştireceğiniz, bitkileriniz için ne kadar uygun ortam hazırladığınız, satış şekliniz gibi faktörler doğrudan kazancınızı etkileyecektir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı işinizi belirlemeli, o alan hakkında detaylı araştırmalar yapmalı, bu işten en kadar para kazanmak istediğinizi bilerek adımlarınızı bunlara göre atmalısınız. Sonuçta sektör de süs bitkisi üreticilerine ve tedarikçilerine her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Önemli olan nokta ise hedeflerinizi mantıklı tercihler doğrultusunda yapmanızdır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.