Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çöpe Atmadan Önce Bir Kez Daha Düşünmeniz Gereken Ürünler

İsrafın ne kadar kötü olduğunda kimsenin şüphesi yoktur. O zaman hem cebiniz hem hayatınız hem de dünya için pek çok şey yapabileceğinizi bilin.
Çöpe Atmadan Önce Bir Kez Daha Düşünmeniz Gereken Ürünler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sadece bir gün içerisinde çöpe attığınız şeylerin sayısını biliyor musunuz? Elinizin kaç defa çöp kovasına gittiğinin, aslında farklı şekillerde kullanabileceğiniz ne kadar çok şeyi boş yere ziyan ettiğinizin sahiden farkında mısınız? Peki, o zaman şunu sorayım. Siz kendinizi parayı çöpe atacak kadar zengin mi hissediyorsunuz? Hayır mı? Öyleyse neden istisnasız her gün onlarca liranızı hiç düşünmeden çöp kovasına döküyorsunuz?

Büyük ihtimalle, şu anda “yok artık, henüz paramı çöpe atacak kadar delirmedim” gibi şeyler düşünüyorsunuz. Ve bu şekilde düşünerek yine hata yapıyorsunuz. Neden mi? Çünkü paranızı çöpe atabileceğinize küçük bir ihtimal bile vermiyorsunuz. Tamam, paranızın değerini bilmekle ilgili belki tamamen doğru görüşler içerisindesiniz. Kullanabileceğiniz hiçbir şeyi belki gerçekten de çöpe atmıyorsunuz. Ama belki de arada dikkat etmediğiniz noktalar var.

Sonuçta; neyinizi çöpe atmanın paranızı çöpe atmakla aynı anlama geldiğini bilmeden göz ardı ettiğiniz şeylerin farkına varamazsınız, öyle değil mi? Uzun lafın kısası; çöpe atmadan önce bir kez daha düşünmeniz gereken ürünlerin bulunduğu bu yazıyı incelemenizi öneririm. Kim bilir, belki de şimdiye kadar atlamış olduğunuz birkaç tasarruf noktasıyla daha karşılaşır, paranızı daha az ziyan etmeye başlarsınız.

Cam Kavanozlar veya Plastik Kaplar!

Cam Kavanozlar veya Plastik Kaplar!Çöpe atmadan önce bir kez daha düşünmeniz gereken ürünler arasında cam kavanozlar ve plastik kaplar da yer alıyor. Çünkü bunları farklı farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin; cam kavanozlar. Marketten aldığınız ürünlerin cam ambalajlarını konserve yapmak, baharatlarınızı koymak, kuru yiyeceklerinizi muhafaza etmek gibi amaçlarla saklayabilirsiniz. Keza plastik kaplar da öyle! Plastik kaplara da evinizde bir sürü farklı amaçla yer edinebilirsiniz.

Örneğin; buzluğunuzu doldururken bu plastik kapları saklama kabı olarak kullanabilir, içerisine yemek artıklarınızı koyup sokak hayvanlarını besleyebilir, hatta ve hatta çocuklarınız için oyuncaklar yapabilirsiniz. Diyelim ki marketten aldığınız küçük bir şişe su! İçi boş olan bu plastik şişenin içerisine küçük nohutlar, fasulyeler atabilir, böylelikle ortaya bebeğinizin ilgisini çekebilecek bir oyuncak çıkartabilirsiniz. Anlayacağınız; iş yine sizin yaratıcılığınıza bağlı! Bu ürünlerle ne kadar çok şey yapabileceğiniz de öyle!

Eski Kıyafetler!

Eski Kıyafetler!İşte çöpe atılmaması gereken bir diğer ürün daha! Yani eski kıyafetler! Eğer böyle kötü bir alışkanlığa sahipseniz, bunu hemen şimdi bırakmalısınız derim. Çünkü eski kıyafetlerinizi kullanmanın bir sürü farklı yolu var. Burada yalnızca birazcık yaratıcı düşünmeniz birazcık da zaman ayırmanız gerekiyor. Ama siz paranızın değerini bildiğiniz için o kadarcık zahmete girmeyi sorun olarak görmezsiniz diye düşünüyorum. Her neyse, sonuç olarak eski kıyafetlerinizi değerlendirmeyi öğrenmelisiniz. Mesela; bunları ilgili internet sitelerinden satmayı deneyebilirsiniz. Ya da büyük mağazalarda yapılan “eski eşyalarınızı getirin” tarzındaki kampanyalardan faydalanabilir, böylelikle yapacağınız alışverişlerden indirim kazanabilirsiniz.

Eski eşyalarınız üzerinde yapacağınız birkaç küçük değişiklikle kendiniz ya da çocuklarınız için yeni kıyafetler yaratabilir, belki de yıllar öncesinden kalmış eşyalarınızı modaya uydurabilirsiniz. Eşyalarınızdan hiçbir şey yapılmayacağını mı düşünüyorsunuz? O zaman da onlardan temizlik bezleri yapmayı deneyin. Ya da üzerlerinde bulunan işlemeleri, aksesuarları yeniden kullanılır hale getirin. Diyelim ki, örgü bir kazağınız ya da hırkanız var. Onu sökebilir, elde edeceğiniz iple yeni şeyler örebilirsiniz. Eski eşyalarınızın üzerinde bulunan düğmeleri, fermuarları, nakışları alabilir, onları başka yerlerde kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, yapılabilecek bir sürü farklı şey var. Siz yeter ki aklınıza ilk seçenek olarak çöpe atmayı getirmeyin.

Kullanmadığınız eşyaları satarak para kazanmakla ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın!

Yemek Artıkları!

Yemek Artıkları!Gün içinde ne kadar çok yemek artığını çöpe atıyoruz, değil mi? Hem dışarıda yiyemediklerimizin çöpe gitmesine seyirci kalıyor hem de evimizde tabağımızda kalanları ziyan ediyoruz. Peki, artık olarak gördüğümüz bu kırıntıları, parçaları çöpe atmakla ne kadar doğru davranıyoruz? Sonuçta; yediğimiz her şey için fazla fazla para ödemiyor muyuz? O zaman paramızı neden bile isteye çöpe atıyoruz? Her neyse, pek çoğumuz bir şekilde bu hatayı yapıyoruz.

Belki de tabağımızda kalan birkaç kaşıklık yemeğin bir işe yaramayacağını düşündüğümüz için öyle davranıyoruz. Oysaki yapılması gereken şey bir kaşık yemeğin bile ziyan edilmemesi. Pek çok büyüğümüzün yaptığı gibi mutfakta tasarruflu davranılması. Örneğin; pişirdiğiniz pilavdan geriye sadece küçük bir kaseye sığacak kadar pilav mı kaldı? Onu ertesi gün yapacağınız çorbaya ya da yemeğe katmak aklınıza gelmeli. Sebze yemeğinden mi geriye azıcık bir şey arttı? Aynı şekilde yapacağınız başka bir yemeğe, böreğin içine ya da salataya katmayı düşünmelisiniz.

Bayat Ekmekler!

Bayat Ekmekler!Bayat ekmekler de çöpe atılmaması gereken ürünler arasında! Çünkü mutfağınızda genellikle karşılaştığınız bu ürünle de bir sürü farklı şey yapabilirsiniz. Bayat ekmekle yapabileceğiniz ilk şey onlarla lezzetli tarifler hazırlamak. Yani evinizde bayat ekmek olduğunu gördüğünüzde hemen koşup fırından tazesini almak yerine elinizde olanları kullanmayı düşünmelisiniz. Örneğin; bayat ekmeklerinizle harika kahvaltılıklar hazırlayabilirsiniz. Sadece birkaç malzemeyle onları nefis pizzalar haline getirebilir ya da küçük küçük doğrayarak çorbalarınıza katmak için krutonlar yapabilirsiniz.

Bayat ekmeklerinizi güzelce poşetleyerek buzluğunuza atabilir, ihtiyacınız olduğunda köfteleriniz için içlik olarak kullanabilirsiniz. Bayat ekmek kullanarak yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki! İsterseniz mutfağınızda fazlalık olarak gördüğünüz bu ürünlerden tatlı bile yapabilirsiniz. Veya diyelim ki bayat ekmeklerinizi kullanarak yiyecek bir şey yapmak istemiyorsunuz. O zaman da onları azıcık ıslayarak sokak hayvanlarının ulaşabileceği yerlere bırakmalısınız. Ya da etrafınızda hayvancılık yapan kişiler varsa onlara vermeli ama asla ekmeklerinizi çöpe atmamalısınız.

Şekerlenmiş Reçel veya Marmelatlar!

Şekerlenmiş Reçel veya Marmelatlar!Çöpe atmadan önce bir kez daha düşünmeniz gereken ürünlerden bir diğeri de şekerlenmiş reçel ya da marmelatlardır. Aslına bakarsanız, bu yöntem eskiden hemen herkes tarafından kullanılmasına rağmen, günümüzde çok az kişi tarafından bilinmektedir. Ve içinde bulunduğumuz zamanda hazıra alışmış pek çok kişi şekerlenmiş reçellerini ya da marmelatlarını hiç düşünmeden çöpe atmaktadır. Oysaki birkaç basit işlem sayesinde bu ürünleri eski hallerine döndürmek gayet mümkündür. Evet, siz de şekerlenmiş reçellerinizin ya da marmelatlarınızın üzerine biraz su ekleyerek onları yeniden kaynatabilirsiniz. Ya da şekerlenen ürünlerinizi kaplarıyla birlikte sıcak suyun içerisine koyarak da aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

Küçülen Sabunlar ve Mumlar!

Küçülen Sabunlar ve Mumlar!Kullanılmaktan küçücük parçalar haline dönmüş sabunları ya da mumları çöpe atıyorsunuz, değil mi? Oysaki deneyebileceğiniz çok daha tasarruflu bir yöntem var. Peki, ne mi? Arta kalan ya da ufaldığı için artık kullanamadığınız sabunlardan yepyeni sabunlar üretmek. Evet evet, günümüzde bu yöntem yalnızca hobi amaçlı bile kullanılmakta.

Özellikle de ev hanımları, eski ya da küçülmüş sabunlarını geri dönüştürerek ortaya yeni ve güzel sabunlar çıkarmakta. Yapmanız gereken tek şey, azıcık zamanınızı harcamanız. Kaldı ki sabun ya da mum yapmak oldukça eğlenceli ve basit işlemler! Onları mikrodalga fırında azıcık ısıtmak, tencerede eritmek ya da rendeleyip üzerine su ekleyip bekletmek gibi yöntemlerle pekala geri dönüştürebilirsiniz. Emin olun, bu yöntemler paranızı çöpe atmaktan çok daha fazla işinize yarayacaklardır.

Hem eğlendiren hem de para kazandıran hobiler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Kumaş Parçaları!

Kumaş Parçaları!Evet, çöpe atmaktan başka bir şey yapamayacağınızı düşündüğünüz kumaş parçaları da geri dönüştürebileceğiniz ürünler arasında. Zira bu ürünlerle düşündüğünüzden çok daha fazla şey yapabilirsiniz. Mesela mı? Mesela; artık diyebileceğiniz kumaş parçalarını bir araya getirerek eviniz için dekoratif eşyalar yapabilirsiniz. Tıpkı minicik kumaş parçalarının yardımıyla rahatlıkla yapılabilen çelenk şeklindeki kapı süsleri gibi! Sonuçta; hem kendi eviniz hem de arkadaşlarınızın evleri için hazırlayabileceğiniz bu kapı süslerini yapmak için azıcık zamanınızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Söylediklerimin yanı sıra, artık dediğiniz kumaş parçalarından küçük sevimli bebekler veya oyuncaklar yaratabilirsiniz. Hem hediye olarak kullanabileceğiniz hem de kendi çocuklarınızı eğlendirebileceğiniz bu yöntem de düşünmeniz gerekenler arasında. Kumaş parçalarından yapabilecekleriniz bu kadarla da sınırlı değil. Evinizin bir köşesinde kalmış kumaş parçalarını bir araya getirerek renkli renkli masa örtüleri ve battaniyeler de hazırlayabilirsiniz. Anlayacağınız, iş yine sizin yaratıcılığınıza ve yeteneğinize kalıyor.

Elektronik Aletler ve Ampuller!

Elektronik Aletler ve Ampuller!Artık çalışmayan ya da kullanmak istemediğiniz elektronik aletleri de çöpe atmamalısınız. Çünkü bu ürünler de çevre için oldukça zararlılar. Peki, eski elektronik aletleri ne yapmalısınız? Bunları ya ihtiyacı olan kişilere vermeli (tabii hala çalışır durumda olanları) ya da ilgili firmalara başvurarak geri dönüşümden faydalanmalısınız. Sonuçta; küçük bir araştırmayla eski elektronik aletlerinizi alacak bir sürü firmaya ulaşabilirsiniz. Ya da daha iyisi yeni bir elektronik eşya almadan önce satın alım yapacağınız mağazanın eski ürününüzü alan bir yer olmasına dikkat etmelisiniz. Böylelikle hem eski elektronik aletinizi ne yapacağınızı düşünmekten kurtulur hem de yerine yenisini alırken fiyat indirimleri kazanabilirsiniz.

Aynı şekilde, eski ya da bozuk ampullerinizi de çöpe atmamalısınız. Ya da en azından geri dönüştürülebilir olanları diyeyim. Çünkü bunlardan bazılarının geri dönüştürülebilme özelliği yok. Ama öyle olsa bile en azından onları kırılmayacak şekilde ambalajlamalısınız. Geri kazanılabilir olan ampulleri ise büyük mağazalarda rahatlıkla bulabileceğiniz atık kutularına atmalısınız. Çöpe atmayı düşündüğünüz ampullerden faydalanmanın bir diğer yolu ise onlardan dekoratif ürünler tasarlamak. Evet, patlamış ampulleri farklı şekillerde bir araya getirerek, onları renklendirip süsleyerek ortaya harika tasarımlar çıkartabilirsiniz. Mesela; abajur gibi! Sonuçta; etrafa saçılan çöplerin dünyamızı mahvetmesini ya da paranızı çöpe atmayı istemezsiniz, değil mi?

Atık Yağ!

Atık Yağ!Evet, hem dünyamıza hem evimize hem de cüzdanımıza zarar vermemek için çöpe atmaktan kaçınmamız gereken bir diğer ürün de atık yağlar. Zira son zamanlarda yaşanan bilinçlenmeye rağmen yine de atık yağını düşüncesizce çöpe atan, daha da kötüsü lavabolardan boşaltan kişiler var. Ve durum o kadar ciddi ki, lavabolardan dökülen 1 litre kadar atık yağ yaklaşık 1 milyon içme suyu içilmez hale getiriyor. Oysaki burada yapılması gereken şey çok basit. Yalnızca atık yağlarınızı bir yerde toplamalı ve onları uygun yerlere ulaştırmalısınız. Hatta artık pek çok şehirde atık yağınızı evinizden ücretsiz bir şekilde alan şirketler var. Uzun lafın kısası, bu konuda duyarlı olmalı ve atık yağlarınızı çöp olarak düşünmekten vazgeçmelisiniz.

Kullanılmış Limon ve Turşu Suyu!

Kullanılmış Limon ve Turşu Suyu!Kullanılmış limonu ve turşu suyunu da çöpe atmadan önce düşünmelisiniz derim. Zira her ikisini de farklı şekillerde kullanmanız mümkün. Örneğin; limon kabuğuyla lavabonuzu ya da fayanslarınızı ovarak evinizde doğal temizlik malzemesi kullanabilirsiniz. Ya da atık olarak düşündüğünüz bu ürünü doğal renk açıcı olarak diz kapaklarınız ve dirsekleriniz için kullanabilirsiniz. Yoğun C vitamini deposu olan limonu yüzünüz için bir çeşit canlandırma maskesi olarak da düşünebilirsiniz.

Limon tamam da turşu suyu da neyin nesi mi diyorsunuz? Hemen söyleyeyim. Genellikle lavabodan döktüğümüz turşu suyunu tekrar turşu yapmak için kullanabilirsiniz. Sonuçta böylelikle, daha önceden turşu yapmak için harcamış olduğunuz limon, sarımsak, tuz, yağ, su gibi malzemeleri tekrardan harcamak, belki daha da önemlisi bunları yapmak için zaman harcamak zorunda kalmayacaksınız. Neden hem cüzdanınıza hem bedeninize hem de zamanınıza haksızlık edesiniz ki, öyle değil mi?

Muz Kabukları ve Kahve Telvesi!

Muz Kabukları ve Kahve Telvesi!Muz kabukları ve kahve telvesi de çöpe atmadan önce düşünmeniz gereken ürünler arasında! Peki, neden mi? Çünkü her ikisini de bir sürü para harcayıp da satın aldığınız ürünler yerine koyabilirsiniz. Örneğin; kahve telvesi. Belki de her gün çöpe attığınız ya da lavabodan akıttığınız kahve telvesinin selülitleri gidermeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Evet evet, mağazalardan bir sürü para vererek satın aldığınız selülit kremleri yerine içtiğiniz kahvenin telvesini kullanabileceğinizi söylüyorum. Yapmanız gereken tek şey ısıtmış olduğunuz kahve telvesini alüminyum folyoya koyarak selülit bulunan bölgeye sarmak! Buna ek olarak kahve telvesini yüzünüzdeki ölü hücreleri temizlemek amacıyla peeling şeklinde de kullanabilirsiniz. Yani evinizde kahve keyfi yaptıktan sonra telveyi suyla akıtmak yerine bunu yüzünüze sürebilirsiniz.

Muz kabukları konusuna gelecek olursak ise çöp zannettiğiniz bu meyve atıklarının harika magnezyum kaynakları olduğunu bilmelisiniz. Hem yüz maskesi, hem diş beyazlatıcı olarak kullanabileceğiniz muz kabuklarını aynı zamanda çiçeklerinizin dibine koyarak onların doğal bir şekilde beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Uzun lafın kısası; bir şeyleri çöpe atmadan önce onları değerlendirmenin bir yolunu bulmayı öğrenmelisiniz. Çünkü bu tamamen ama tamamen sizin elinizde!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.