Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Neden Para Biriktirmeliyim” Diyenler için 10 İkna Edici Sebep

Birikim yapmak için neden mi arıyorsunuz? Geleceğinizi güvence altına almak dışında sunulabilecek birçok mantıklı neden var. İşte 10 tanesi;
“Neden Para Biriktirmeliyim” Diyenler için 10 İkna Edici Sebep
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para biriktirmek, birçok kişiye oldukça sıkıcı, cimrilik göstergesi ve gereksiz gelebilir. Bunun yanında çocukluğumuzda para ile ilgili öğrendiğimiz ilk şey de, biriktirmektir. Paramızı bilinçli bir şekilde harcamamız, savurgan olmamamız, ihtiyaçlarımızı karşılamak için bir kenarda birikmiş paramızın olması gerektiği, milyonlarca kere söylenmiş olabilir. Ama çocukken verilen bu öğütler, bir hikaye misali unutulup gider.

Para biriktirmenin önemini, ilerleyen yaşlarda unuttuğumuz zaman ve bir maaş sahibi olduğumuz zaman işler biraz karışabilir. Düşüncesizce yapılan harcamalar sonrasında ayın sonunun getirilememesi, ev geçindirmede çekilen sıkıntılar, her geçen gün artan kredi ve kredi kartı borçları ile boğuşur dururuz. İşte bunlarla karşılaşmamak için öncelikle para yönetimi konusunda duyarlı olmamız gerekiyor. Unutmayın ki; tasarruf, bütçeleme, birikim ve yatırım gibi konulara ilginizin olması, direkt olarak finansal durumunuzu iyileştirmektedir.

Parasal sıkıntısı olanlar veya gelecek mali durumu konusunda endişe duyanlar için para biriktirmek oldukça önemlidir. Belli bir birikiminizin olması ise hayallerinize birkaç adım daha yakın olmanızı sağlar. İşte “neden para biriktirmeliyim” diyenler için ikna edici sebepler sizlerle…

1 Daha İyi Hissetmek

Daha İyi HissetmekHerkes parası varken kendini daha iyi hisseder. Parasız kaldığınız zaman kendinizi savunmasız hissedersiniz ve sanki dünya yıkılmış da siz altında kalmış gibi düşünmeye başlarsınız. Parasız kalmak, birçok kişide sıkıntıya ve bunalıma neden olur. Bunu anlamanızın en kolay yolu ise maaşınızı aldığınız günkü mutluluğunuzdur. İşte bu mutluluğu daima yaşamak ve kendinizi hayatın zor yaşam koşulları karşısında daha güçlü hissetmek için para biriktirmelisiniz. Finansal olarak daha özgür bir şekilde yaşamak, isteklerinizi gerçekleştirebilmek kendinizi daha iyi hissetmeniz için yeterli sebepler değil midir?

2 Eğlenceli Bir Emeklilik

Eğlenceli Bir EmeklilikEmeklilik kavramı ülkemizde birçok kişiyi bunalıma sokar. Çünkü geçim sıkıntılarının daha da artacağı düşünülür ve hayat pahalılığı ile nasıl başa çıkılacağı sorgulanıp durur. Aynı zamanda ülkemizde oldukça geç olan emeklilik yaşı göz önüne alındığı zaman, alınacak maaşla nasıl yaşanacağınızı düşünür durursunuz. O yaşa kadar çalışıp, bir kenara para koymamış olmanın pişmanlığını yaşamak istemiyor ve hayatınızın sonbaharını daha eğlenceli bir şekilde yaşamak istiyorsanız, para biriktirmeye başlamalısınız. Emeklilik hayallerinizi gerçekleştirmek, daha mutlu ve eğlenceli bir hayat istiyorsanız, geç olmadan birikim yapmaya başlamalısınız.

3 Çocuğunuz için Eğitim Fonu

Çocuğunuz için Eğitim FonuEğer bir çocuğa sahipseniz eğitim masraflarının bazen çekilemez boyuta geldiğini bilirsiniz. Ayrıca akademik kariyeri için gereken paraya sahip olmamanız da canınızı sıkacaktır. Çocuğunuza iyi bir gelecek ve eğitim hayatı sağlamak için bugünden birikim yapmaya başlamanız gerekiyor. Çocuğunuzun geleceğine yatırım yapmak için birikiminiz olmalıdır. Bu sayede ona çok daha iyi bir eğitim hayatı sunabilirsiniz.

4 Daha Çok Paraya Sahip Olmak

Daha Çok Paraya Sahip OlmakDaha çok parayı herkes ister. İstemiyorum diyen kişiler, kendileri bile buna inanmakta güçlük çekerler. Daha çok paraya sahip olarak isteklerinizi daha kolay bir şekilde hayata geçirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey para biriktirmek ve bu birikimleri yatırımlarla değerlendirmektir. Yatırım dediğimiz zaman birçok kişinin uzaklaşacağını biliyoruz. Ama buna gerek olmadığını biraz araştırma yaptığınız zaman göreceksiniz. Kuyumcudan altın alır gibi küçük yatırımlar yaparak 100 kat karlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Günümüzde bu yatırımları da bilgisayar başında oldukça kısa sürede yapmanız mümkündür. Yatırım yapmaya ve kazanmaya başladığınız zaman ise bu kadar süre neden yapmadığınız için pişman olabilirsiniz!

5 Daha Büyük Bir Ev Satın Almak

Daha Büyük Bir Ev Satın AlmakYaşadığı evin küçüklüğünden şikayetçi olan birçok kişi vardır. Hatta bu yazıya okuyan 10 kişiden 9’unun bu derdi çektiğini bile söyleyebiliriz. Özellikle şehir yaşantısında yüksek kiralar, daha küçük bir evde daha az bir para ödeyerek oturmayı zorunlu hale getiriyor diyebiliriz. Daha büyük bir evde, lüks bir yaşam sürmek ise herkesin hayallerini süsler. Neden para biriktirmeliyim diyenler için daha büyük bir ev oldukça geçerli bir sebep olabilir, sizce de öyle değil mi?

6 Daha Rahat Bir Hayat

Daha Rahat Bir HayatHayatta bazı zamanlarda isteyip de alamadığımız veya gidemediğimiz tatiller vardır. İsteklerimizi gerçekleştiremediğimiz zaman ise oldukça fazla üzülürüz. Bu durumlarla karşılaşma olasılığınızı azaltmak istiyorsanız, para biriktirmek ve gelirinizi arttırmak oldukça iyi bir çözüm olacaktır. Birikmiş paranız size her zaman ek gelir için en iyi olanakları değerlendirme fırsatı sunar. Hayatta karşılaştığınız bir fırsatı paranız olmadığı için kaçırmış olabilirsiniz. İşte bu durumlarla karşılaşmamak için birikim yapmak oldukça önemlidir. Daha rahat bir hayata başlangıç olarak birikimlerinizin olması ve yatırımlarla birikimlerinize değer katmanız gerekiyor.

7 Daha Bağımsız Yaşamak

Daha Bağımsız YaşamakParanın varlığıyla bağımsızlığınızı bağdaştırabiliriz. Bu madde birçok kişi tarafından tepki çekebilir. Ama paranız olmadığı için çalışmak zorunda olmanız ve işinizi sevmediğiniz halde para kazanmak için gitmek zorunda olmanızı düşünün. O zaman bana hak vereceksiniz. Daha bağımsız bir yaşantı için birikimleriniz olmalı. Hayatın karşımıza ne zaman, ne getireceğini hiçbir zaman bilemeyiz. Bu nedenle de bağımsızlığımızı ilan etmek için belli bir maddi güce sahip olmamız gerekiyor. İşte bu nedenle para biriktirmelisiniz.

8 Daha Az Stresli Olmak

Daha Az Stresli OlmakParanız ne kadar azsa, o kadar stresli olursunuz. Özellikle ödeme günleriniz geldiği ve bir şeye ihtiyacınız olduğu zaman bu stres daha da artacaktır. Aynı zamanda az bir parayla ev geçimini sağlamak zorunda olduğunuzu bir düşünün. Ne kadar da stresli bir durum, öyle değil mi? Ama bu zorlu günler için birikmiş paranızın olması, stresinizi azaltacaktır. Bu nedenle para biriktirmeli ve zor günleriniz için kenarda köşede paranız olmalıdır. Karşılaştığınız zor günler için birikmiş bir miktar para, en iyi yardımcınız olacaktır. Bu para biriktirmeniz için oldukça geçerli bir nedendir.

9 Statü Sahibi Olmak

Statü Sahibi OlmakFinansal konularda başarılı bir insansanız, güçlü bir konuma sahip olmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz, demektir. Para konusunda başarılı insanlar, genellikle iş konusunda da başarılı insanlardır. Paranızı doğru yönetebildiğiniz sürece hayatınızı da iyi bir şekilde organize edebilirsiniz. Bu nedenle, para biriktirebilen ve bu birikimlerini değerlendirebilen birisi olmayı başardığınız zaman, toplumda iyi bir statüye sahip olabilirsiniz.

10 Gereksiz Harcamaları Önlemede Kolaylık

Gereksiz Harcamaları Önlemede KolaylıkEğer birikim yapma konusunda bir alışkanlığa sahipseniz, gereksiz harcamalarınız da yok demektir. Bir anlık mutluluk için yapılan alışverişleri, sonrasında büyük pişmanlıklara neden olabilir. Ayrıca bu pişmanlıkların da etkisi, uzun süreli olacaktır. Gereksiz harcama yapmaktan uzak duramıyorsanız, engellemenin bir yolu da birikim yapmaktır. Kendinize düzenli olarak bir birikim tutarı belirleyin ve hedefler koyun. Bu hedeflere ulaşmadan ekstra harcama yapmayacağınız konusunda da katı kurallarınız olsun. Bu şekilde sonrasında pişman olacağınız harcamaları yapmamış olursunuz.

* Okura Not

Parasal konulardaki başarınız, sizi hayatta daha başarılı bir insan yapacaktır. Paraya önem vermekle parayı doğru bir şekilde yönetmek, bilinçli tüketici olmak birbirinden farklıdır. Bu fark, oldukça ince bir çizgidir. Paranızı doğru bir şekilde kullanabilmeniz, sizi zorlukların olmadığı bir hayata davet eder. Paraya verdiğiniz önemin derecesi ise sizi hayatta başarısızlığa iter ve yalnız, sevilmeyen bir insan olmaya mahkum olursunuz. Paraya önem vermiyorum diyerek, son derece gereksiz harcamalar yapmanız sizi başarılı bir insan yapmaz. Önemli olan paranızı doğru işler için kullanabilmenizdir!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.