Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Kullanımının Yanlış Olduğunu Gösteren 7 Açık İşaret

Siz de alışverişlerinizde kredi kartı kullanmayı mı tercih ediyorsunuz? Peki, bu tercihinizle ne kadar doğru hareket ettiğinizi biliyor musunuz?
Kredi Kartı Kullanımının Yanlış Olduğunu Gösteren 7 Açık İşaret
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tamam, günümüzde hemen herkesin kredi kartı kullandığını biliyoruz. Kaldı ki doğru kullanıldığında bunda bir sakınca da yok! Ama ne yazık ki etrafımızdaki kredi kartı mağdurlarına baktığımızda, bu popüler harcama biçiminin pek de doğru uygulandığını söyleyemeyiz. Ödenemeyen borçlar, limitleri arttırılıp risk haline gelen kartlar, hacizlik olan dosyalar, yaşanan maddi sıkıntılar ve dahasını düşündüğümüzde, çoğu kişinin kredi kartı kullanmayı bilmediği sonucuna ulaşıyoruz. Peki, siz bu konuda hangi taraftasınız? Yani kredi kartı kullanımınızın doğru olduğundan gerçekten emin misiniz? Eğer öyleyseniz; tebrik edilmesi gereken bilinçli tüketiciler arasındasınız. Ancak değilseniz; aşağıdaki sık yapılan hatalara bakmanızı ve kredi kartı kullanımı konusunda önleminizi şimdiden almanızı öneririm.

Borcunuzun Asgarisini Ödüyorsunuz!

Borcunuzun Asgarisini Ödüyorsunuz!Kredi kartı borçlarınız yüzünden iflas bayrağını çekmek istemiyorsanız, şimdi göreceğiniz işaretlere gerçekten dikkat etmelisiniz. Çünkü listedeki işaretlerden bir ya da birkaç tanesini taşıyorsanız eğer, gelecekte sıkıntı yaşayabilirsiniz demektir. İşte bu nedenle; borcunuzun asgarisini ödemekten tutun da diğer hatalara varana kadar listedeki bütün maddeleri detaylıca incelemelisiniz. Mesela; borcunuzun asgarisini ödeme hatası gibi!

Evet, siz de diğer pek çok kişi gibi borcun tamamını ödemek yerine asgarisini ödemeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Daha doğrusu; paranız kalmadığı için borcunuzun hepsini ödeyemiyorsunuzdur diyeyim. Ancak bu şekilde boş yere faiz ödemek durumunda kalıp, durduk yere borcunuzun katlanmasına yol açtığınızı bilmelisiniz derim. Yani bir an önce bu kötü alışkanlıktan vazgeçmeli, gerekiyorsa bankanızla görüşerek toplam borcunuzu taksitlendirmelerini ( kredi kartı borcu yapılandırması nedir? nasıl yapılır? ) rica etmelisiniz.

Kredi Kartı Borcunuzu Geç ya da Eksik Yatırıyorsunuz!

Kredi Kartı Borcunuzu Geç ya da Eksik Yatırıyorsunuz!Etrafınızdaki kredi kartı mağdurlarına bir bakın! Sizce nasıl hatalar yapıyorlar? Cüzdanlarındaki kredi kartlarına yatırılması gereken parayı düşünmeyip, ekstra harcamalar yapıyor, sonra fatura kabarık geldiğinde de “ben ne ara bu kadar harcama yaptım” diyorlar. Ardından tamamı yatırılmayan ya da zamanında ödeme yapılmayan borçlar yüzünden sıkıntı çekiyorlar. Anlayacağınız; siz de kredi kartı borcunuzu gününde ve tam olarak yatırmıyorsanız, bu konuda yapabileceğiniz en büyük hatalardan birini yapıyorsunuz demektir. Çünkü her iki durumda da banka borç üzerinden işlem yapmakta, yani faiz uygulamaktadır.

İnceleyin: Kredi Kartı Ödemesinin Gecikmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Kredi Kartı Borcunuzu Yine Kredi Kartı Borcuyla Kapatıyorsunuz!

Kredi Kartı Borcunuzu Yine Kredi Kartı Borcuyla Kapatıyorsunuz!Kredi kartı kullanımınızın yanlış olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? O zaman; borcu borçla kapatıp kapatmadığınızı düşünmelisiniz. Yani kredi kartı borcunuzu ödemek için başka bir kredi kartına borçlanıyor musunuz diye soruyorum. Eğer soruya vereceğiniz cevap evetse, siz de borcu borçla kapatmaya çalışan kişiler arasındasınız demektir. Yani bir kartınızdan nakit avans çekip, bu parayla diğer kartınızın borcunu ödüyorsanız, kendinizi hiç istemeyeceğiniz maddi çıkmazlar içerisine sokmak üzeresiniz demektir.

Bütün Harcamalarınızda Kredi Kartı Kullanıyorsunuz!

Bütün Harcamalarınızda Kredi Kartı Kullanıyorsunuz!Bütün harcamalarınızda kredi kartı kullanıyor, cüzdanınızda bir kuruş para bile bulundurmuyorsunuz. Büyük küçük demeden her türlü ihtiyacınızda pos cihazına koşuyor, cüzdanınızdan çıkan paranın haddini hesabını bilmiyorsunuz. Oysaki kredi kartı kullanımında hata yapmak istemiyorsanız, belli başlı harcamalarınızda (taksit seçeneğinden faydalanmak istediğiniz büyük harcamalar gibi) kart kullanmalı, diğerlerinde nakit kullanmayı tercih etmelisiniz.

İnceleyin: Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Gün Geçtikçe Artan Borçlarınız Yüzünden Kara Kara Düşünüyorsunuz!

Gün Geçtikçe Artan Borçlarınız Yüzünden Kara Kara Düşünüyorsunuz!Biriken borçlarınıza baktıkça strese giriyor, hesap kesim tarihi yaklaşan kartlarınızın ne kadara ulaştığını düşünerek uykularınızdan uyanıyorsunuz. Son ödeme tarihi gelen kredi kartı borçlarınız yüzünden kara kara düşünüyor, hangi kartınıza ne kadar para yatıracağınızı bilemiyorsunuz. Yani siz de diğer pek çok kişi gibi hesapsızca harcama yapıyor, sonra da doğal olarak ceremesini çekiyorsunuz. Tam da bu noktada kredi kartı mağdurları ne yapmalı, öğrenmelisiniz diyorum.

Ne Kadar Borcunuz Olduğunu Saklıyorsunuz!

Ne Kadar Borcunuz Olduğunu Saklıyorsunuz!Eşinizden, annenizden, babanızdan ya da finansal sorumluluğu paylaştığınız herhangi birinden borcunuzu saklıyorsunuz. Ne kadar borcunuz olduğuna dair sorulan soruları geçiştirmeye çalışıyor ya da bu sorulara doğru cevap vermiyorsunuz. Çünkü açıklama yapmaktan korkuyorsunuz. Boyunuzu aşan borçlara girdiğiniz için etrafınızdaki insanlara pek de pembe olmayan yalanlar söylüyor, içinde olduğunuz durumu biraz daha zorlaştırıyorsunuz.

Kenara Bir Kuruş Bile Atamıyorsunuz!

Kenara Bir Kuruş Bile Atamıyorsunuz!Var olan borçlardan dolayı kenara bir kuruş bile atamıyorsunuz. Birikim yapmak istiyor ama kredi kartı borçlarınız yüzünden haliyle bunu yapamıyorsunuz. Çünkü kazancınız kredi kartı borçlarınızı ödemeye ancak yetiyor. Ya da yetmiyor ve siz sürekli eksiye düşüyorsunuz. Evet, sayısız insan gibi siz de cüzdanınızdaki o plastik kartlar yüzünden birikimin b’sini bile yapamıyor olabilirsiniz.

Ki bu durum da kredi kartı kullanımınızı acilen düzeltmeniz, diğer bir ifadeyle bataklığın dibine biraz daha saplanmadan kendinizi o durumdan kurtarmanız gerektiğini göstermektedir. Aksi takdirde kredi kartı yüzünden hiç istemediğiniz maddi durumlar içerisine düşer, hem maddi hem de manevi açıdan zorlanırsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.