Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çocukların Aile Bütçesine Katkı Yapmasını Sağlayın!

Ağaç yaşken eğilir sözünün ne kadar doğru olduğunu biliyoruz. Peki, çocukların aile bütçesine katkı yapmayı öğrenmesinin önemini biliyor muyuz?
Çocukların Aile Bütçesine Katkı Yapmasını Sağlayın!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüz koşullarının ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. İsteklerimiz o kadar arttı ki çoğu zaman hangisine ne kadar yetişeceğimizi bilemiyoruz. Zaman zaman maddi sıkıntı içerisine düşüyor, belki de bu durumu sürekli olarak yaşıyoruz. Maaşımızın daha ilk günden bitmesine şaşırıp kalıyor, diğer ayı nasıl getireceğimizi bilemiyoruz. Ama yine de bu durumu çocuklarımıza yansıtmıyor, onların yanında parasal sorunlardan konuşmamaya çalışıyoruz. Peki, bu yaklaşımla ne kadar doğru hareket ediyoruz?

Pek çok anne-baba gibi siz de en kıymetli varlığınız olan çocuğunuzu üzmemek, ona eksik hissettirmemek için uğraşıyor olabilirsiniz. Evet, büyük ihtimalle siz de maddi durumunuz buna uygun olmamasına rağmen çocuğunuzun bütün isteklerini karşılıyorsunuz. Onun yanında ödenmesi gereken faturalardan bahsetmiyor, istediği pahalı okul gezisine gidemeyeceğini söyleyemiyorsunuz. Çünkü onun suratının düşmesine, üzülmesine katlanamıyorsunuz. Ama bu yaklaşımla büyük bir hata yapıyorsunuz. Hem aile bütçenizi hem de çocuğunuzun para yönetimini olumsuz yönde etkiliyorsunuz. Oysaki doğru yöntemleri kullanarak hem çocuğunuzun para yönetimi konusunda başarılı bir birey olmasını hem de aile bütçenizin kalkınmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer siz de bir yandan çocuğunuza para yönetimini öğretirken bir diğer yandan da aile bütçenizi iyileştirmek istiyorsanız; aşağıdaki önerilere kesinlikle kulak vermelisiniz.

Çocuğunuzun Her İstediğini Almayarak İşe Başlayın!

Çocuğunuzun Her İstediğini Almayarak İşe Başlayın!Yapmayın! Çocuğunuzun istediği her şeyi almaktan artık vazgeçin. Çünkü bu şekilde iyi anne-baba olmuyorsunuz. Ona iyilik yaptığınızı düşünüyorsunuz belki ama bu hareket çocuğunuzu kötü etkilemekten başka bir işe yaramıyor. İstediği her şeyi vererek onun doyumsuz bir insan olmasına ve paraya kıymet vermemesine yol açıyorsunuz. Eğer çocuğunuzun para yönetimi konusunda başarılı olmasını istiyorsanız, onu şımartmaktan vazgeçmelisiniz. Gerçekten ihtiyacı olan şeyleri satın almalı, pahalı oyuncaklara, abur cuburlara para harcamayarak aile bütçenize de katkı yapmalısınız.

Para Hakkında Bilgi Verin!

Para Hakkında Bilgi Verin!Yaşına uygun bir dille ona paranın ne olduğunu, neleri satın alabileceğini, amaç değil de araç olduğunu anlatmalısınız. Nasıl kazanıldığını, iyi yaşamak için ne kadar gerekli olduğunu, doğru kullanılması gerektiğini ve benzeri konuları açığa kavuşturarak, çocuğunuzun para kavramını daha iyi anlamasını sağlamalısınız. Uzun lafın kısası; çocuğunuza paranın akıllıca kullanılması gereken bir şey olduğunu öğretmelisiniz.

Para Kazanmasını Sağlayın!

Para Kazanmasını Sağlayın!Hayır, tabii ki eline birkaç mendil vererek çocuğunuzu sokağa salmayacaksınız. Burada yapmanız gereken şey, yaşına uygun işler ve yöntemlerle para kazanma tecrübesini kazandırmak. Mesela; varsa kendi iş yerinizde, yoksa bir tanıdığınızın iş yerinde ona ufak tefek görevler verebilir, çocuğunuzun kazanç elde etmesini sağlayabilirsiniz. Ya da kardeşine bakmak, kullanmadığı eşyaları satmak, incik boncuk yapmak gibi işlerle para kazanmasına yardım edebilirsiniz. Hem böylece onun ilgi alanını ve belki de hiç bilmediğiniz yeteneklerini keşfetmesine de yardım etmiş olursunuz.

Tasarrufu Öğretin!

Tasarrufu Öğretin!Tabii ki, önce sizin tasarruflu olmanız gerekiyor. Alışkanlıklarınızla çocuğunuza örnek olmalı, evdeki hareketlerinizle onu tasarruflu olmaya teşvik etmelisiniz. Kullanılmayan odaların ışıklarını kapatmasını, musluklardan boş yere su akıtmamasını, bir kez giydiği temiz kıyafetleri kirli sepetine atmamasını, tabağına yiyeceği kadar yemek koymasını ve benzeri basit tasarruf noktalarını çocuğunuza göstermelisiniz. Zira ağaç gerçekten yaşken eğiliyor. Yani çocuğunuza tasarrufun ne demek olduğunu küçükken öğretmezseniz, onun hayatı boyunca müsrifçe hareket etmesine zemin hazırlamış olursunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

  • Tasarruf Uzmanı Süper Bir Anne Olmak için Yapmanız Gerekenler
  • Asgari Ücretle Geçinmeyi Kolay Hale Getirecek Öneriler

Ev İşleri Yapmasını Sağlayın ve Küçük Ödüller Verin!

Ev İşleri Yapmasını Sağlayın ve Küçük Ödüller Verin!Çocuğunuzun aile bütçesine katkı sağlaması için onu ev işleri yapmaya teşvik edebilirsiniz. Çöp dökme, oda toplama, bulaşık yıkama, toz alma, bahçe temizleme gibi basit işler yapmasını sağlayarak, görev bilincinin oluşmasına yardım edebilirsiniz. Bu basit işler karşılığında çocuğunuza küçük ödüller verebilir, bir yandan kendi işinizi hafifletirken bir diğer yandan da ona para kazanmak için çalışmak gerektiğini anlatabilirsiniz.

Daha Uygununu ve Daha Kalitelisini Bulmayı Öğretin!

Daha Uygununu ve Daha Kalitelisini Bulmayı Öğretin!Diyelim ki; çocuğunuzla birlikte alışverişe çıktınız. Ona ihtiyacı olan ürünün en uygun fiyatlısını ve aynı zamanda en kalitelisini bulmayı öğretin. Ya da bir süpermarkettesiniz, çocuğunuza alışveriş listenizden birkaç ürün adı verip aynı şekilde size yardımcı olmasını söyleyin. Böylece hem doğru alışveriş yapmayı öğrenecek hem de aile bütçenize katkı yapmış olacaktır.

Kumbarasını Seçmesine İzin Verin!

Kumbarasını Seçmesine İzin Verin!Geçinmenin bir hayli zor olduğu şu zamanda çocuğunuzun bütçenize katkı sağlamasını mı istiyorsunuz? O zaman çocuğunuzun para biriktirmesini ve isteklerini kendi çabasıyla karşılayabilmesini sağlayın. Bu noktada çocuğunuzu motive etmek için ona kendi kumbarasını seçme fırsatı verin. Daha sonra da yaptığı küçük işlerden kazandığı paralar ya da harçlıklarından arttırarak istediği kadar birikim yapabileceğini söyleyin. Hatta ilk başta siz de onunla birlikte birikim yapabilir, çocuğunuzun kumbaraya para atma eylemini onun için daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Ne Koşullarda Çalıştığınızı Gösterin!

Ne Koşullarda Çalıştığınızı Gösterin!Çocuğunuza hem paranın değerini anlatmak hem de aile bütçenize katkı yapmak için ona mutlaka ne koşullarda çalıştığınızı gösterin. İş yerinizi tanımasını ve ona bütün gün nasıl işlerle uğraştığınızı anlayabileceği şekillerde anlatın. Bütün bu zahmeti para kazanmak ve daha iyi bir yaşama ulaşmak için çektiğinizi, bu nedenle paranın akıllıca harcanması gerektiği konusunda onu bilgilendirin.

Bütçe Yaparken Ona da Danışın!

Bütçe Yaparken Ona da Danışın!Aylık bütçe planlamalarınızda ya da ekstra durumlarda, çocuğunuzun da yanınızda durmasını sağlayın. Ne kadar paranız olduğunu, ne için ne kadar para ayırmanız gerektiğini, geriye kalan paranın aileyi 1 ay geçindirmesi gerektiğini ana hatlarıyla anlasın. Hatta yeri geldiğinde ona fikir danışın.

Maddi sıkıntı yaşadığınız bir ay içinde durumu düzeltmek için, hangi noktalardan tasarruf edebileceğiniz hususunda düşünmesini rica edin. Ya da tatilinizi daha uygun fiyatlar karşılığında nasıl yapabileceğiniz üzerine düşünmesini isteyin. Bu basit görünen önerilerle çocuğunuz para yönetimi konusunda daha başarılı olacak ve aile bütçeniz kesinlikle daha iyi hale gelecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.