Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Yerine Bisiklet Kullanmanın 8 Faydası

Otomobil yerine bisiklet kullanmanın tek faydası masrafsız olmaması değil. Aşağıdaki listede hem fiziken hem de ruhen birçok faydası yer alıyor.
Otomobil Yerine Bisiklet Kullanmanın 8 Faydası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bisiklet kullanmayı sever misiniz? İki tekerleğin üzerinde diyorum, kendi gücünüzü kullanarak seyahat etmekten hoşlanır mısınız? Belki evet belki hayır! Bisiklet kullanmayı sevip sevmediğinizi bilemem ama birazdan duyacaklarınızdan sonra az önce sorduğum soruyu kocaman bir “evet” ile cevaplayacağınızı düşünüyorum. Neden mi? Çünkü bisiklet kullanmanın bildiğiniz ama görmezden geldiğiniz bir sürü faydası var. Daha açık konuşmak gerekirse, size otomobil yerine bisiklet kullanmayı öneriyorum.

İnceleyebilirsiniz:
Para Yönetimi Konusunda Doğru Yolda İlerlediğinizin 6 Kanıtı

Tamam, otomobiller yaşamımızın vazgeçilmezleri arasına yerleşmiş olabilir. Hatta onlarsız bir hayat düşünemiyor da olabiliriz. Ancak kısacık mesafelerde bile hemen arabalarımıza koşup kontağı çevirmemiz, böyle durumlarda alternatif seçenekleri bile isteye görmediğimizi kanıtlıyor. Yani aslında anahtarı çevirip marşa basmamıza hiç gerek yokken, biz yine de bu seçeneğe yöneliyor, pek çok açıdan zararlı bir şey yaptığımızın farkına varamıyoruz. Evet, neredeyse her hanede en az 1 otomobil bulunması, onlara ne kadar bağımlı olduğumuzu kanıtlıyor. Durum açıkça bu! Oysaki otomobiller yerine bisiklet kullanmayı tercih edebileceğimiz pek çok yer var.

Örneğin; iş yeriyle evi arasındaki mesafe pek de uzak olmayan kişiler, yine de otomobil kullanmayı tercih ediyor. Dışarı çıkmak isteyen ama aslında birkaç kilometre uzağa gidecek olanlar hemen arabalarına yöneliyor. Hatta ve hatta birkaç adım uzakta denilebilecek yerlere bile arabasıyla giden insanlar var diyebilirim. Çünkü ne kadar inkar etsek de hepimiz rahata alıştık. Yürümeyi unutur hale geldik. Belki de gün içinde parmakla sayılacak kadar az adım atıyor, aynı derecede az hareket ediyoruz. Şayet bu durumu değiştirmek istiyorsanız; hemen şimdi daha fazla yürümeye başlamalı ve eğer hala yoksa bir bisiklet satın almalısınız. Zira emin olun ki arabanızın kontağını daha az çevirmeye başladığınızda, bu değişikliğin hayatınızı ne kadar olumlu yönde etkileyeceğini açık ve net biçimde göreceksiniz.

İşte otomobil yerine bisiklet kullanmanın 8 açık faydası:

Yakıt Masrafını Gözle Görülür Derecede Azaltırsınız!

Yakıt Masrafını Gözle Görülür Derecede Azaltırsınız!Tamam, belki kışın çok rahat bisiklet kullanamazsınız ama henüz yaz mevsimini bile bitirmedik, değil mi? Kaldı ki ülkemizin birçok bölgesinde kışlar çok sert geçmiyor. Yani eminim ki aranızda, bütün yıl boyunca bisiklet kullanabilecek kişiler vardır. Evet, bu konuda anlaştığımızı düşünüyor ve devam ediyorum. Otomobil yerine bisiklet kullanmaya başlamanızın ilk faydası, yakıt masrafından kurtulacak ya da en azından onu büyük oranda azaltacak olmanız.

Sonuçta; ülkemizde yakıt fiyatlarının ne kadar pahalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Neredeyse her gün gelen zamlar yüzünden ne kadar çok insanın bütçesini zorladığının hepimiz farkındayız. İşte bundan sonra bisiklet kullanmaya başladığınızda her ay yüzlerce liranızı yakıt masrafı olarak harcamak zorunda kalmayacaksınız. Böylelikle çok daha rahat bir şekilde birikim yapabilecek, bütçe yönetimi konusunda çok daha başarılı olabileceksiniz. Ne diyorsunuz; başlı başına yakıt masrafından kurtulma düşüncesi bile kişiyi bisiklet kullanmaya teşvik etmiyor mu?

Hayatı Daha İyi Gözlemlersiniz!

Hayatı Daha İyi Gözlemlersiniz!Düşünsenize; sabah evinizden çıkıyor ve bisikletinize biniyorsunuz. İş yerinize, okula, markete, artık gideceğiniz yer neresiyse oraya doğru iki tekerinizin üzerinde gidiyorsunuz. Yoldan geçen insanları, bir kenarda oynamaya dalmış yavru kedileri, gözlerinizin içine bakan sokak köpeklerini, çocuklarının elinden tutmuş bir yerlere yetişmeye çalışan anne-babaları, sabah yürüyüşüne çıkmış emeklileri, dükkanının kepenklerini kaldırmaya çalışan esnafı, kısacası hayatın ta kendisini çok daha iyi gözlemlemez misiniz?

Elbette, gözlemlersiniz. Arabanızı kullanırken fark edemediğiniz bir sürü detayla karşılaşır, bisikletle seyahat etmenin, önceden göremediğiniz şeyleri görmenizi sağladığını anlarsınız. Kısacası; yaşadığınızı daha çok hissedersiniz. Hayatınız ev, araba ve gideceğiniz yerde gördüklerinizden ibaret olmaz. Gayet faydalı olan bu yolculuk seçeneğini tercih ettiğiniz için sayısız farklı deneyim yaşarsınız.

Daha Az Alışveriş Yaparsınız!

Daha Az Alışveriş Yaparsınız!Evet evet, bisiklet kullanmayı tercih etmenin bir diğer faydası da bu! Yani uygun mesafelerde otomobil değil de bisiklet kullanırsanız; eskisine oranla çok daha az alışveriş yapmaya başlarsınız. Çünkü aldığınız sayısız gereksiz şeyi koyabileceğiniz bir bagajınız olmaz. Bu nedenle alışveriş yaparken taşıyabileceğiniz kadar ürün alır, savaş çıkacakmışçasına deliler gibi alışveriş yapma alışkanlığınızdan vazgeçersiniz. O gün ihtiyacınız olan şeyleri alır, marketten bir ekmek almaya girip de eli kolu poşetle dolu olarak çıkan insanların yaptığı hatayı yapmamış olursunuz. Sonuç olarak; bisiklet kullanmanın bu faydasını daha önce hiç düşünmemiş olabilirsiniz ama artık bildiğinize göre seçiminizi akıllıca yaparsınız, diye düşünüyorum.

Doğru alışveriş yapmak için dikkat etmeniz gereken noktaları buradan öğrenin!

Park Sorunundan Kurtulursunuz!

Park Sorunundan Kurtulursunuz!Bu fayda özellikle de bayanların işine gelecek nitelikte, diye düşünüyorum. Sonuçta; pek çok bayan sürücünün park etme konusunda zorluk yaşadığını hepimiz biliyoruz. Gerçi park etme konusunda uzman olunsa bile park yeri bulma sorunu kişiyi yeterince zorluyor. Mesela; birkaç kilometre uzakta bulunan bir yere gideceksiniz. Ama orada ya da yakınlarında park yeri bulamadığınız için arabanızı epey uzağa çekiyorsunuz. Ve yürümekten kaçayım derken kendinizi daha çok yürümek zorunda bırakıyorsunuz. Tıpkı yağmurdan kaçarken doluya tutulma durumu gibi! Evet, hepiniz benzer durumlar yaşıyor, park yeri bulamadığınız için sık sık çileden çıkıyorsunuzdur, diye düşünüyorum. Hatta düşünmekten de öte bundan adım kadar eminim! İşte tam da bu dertten kurtulmak için bisiklet kullanmaya başlamalı, dilediğiniz her yere park edebilmenin harika özgürlüğünü yaşamalısınız.

Eğer Böyle Bir Ödeme Alıyorsanız Yol Paranız Cebinize Kalır!

Eğer Böyle Bir Ödeme Alıyorsanız Yol Paranız Cebinize Kalır!Birçok iş yerinin çalışanına ekstra yol parası verdiğini biliyoruz, değil mi? Yani siz de yol parası adı altında bir ödeme alıyorsanız, bisiklet kullanmayı tercih ettiğinizde bu paranın cebinizde kalmasını sağlarsınız. Kazancınızın yükselmesi neticesinde finansal konularda başarınızı yükseltir, varsa borçlarınızdan daha hızlı bir şekilde kurtulur, kısacası bu sağlıklı seyahat seçeneğiyle hiçbir şey yapmadan gelirinizi arttırmış olursunuz. Neticede aldığınız parayı -sadece bisiklet kullanarak- cebinizde rahatlıkla tutabilecekken, neden onu boş yere harcayasınız ki, değil mi? Devir her yerden kazanç sağlama devri olduğuna göre siz de elinizdeki bu fırsatı değerlendirin derim. Finansal durumunuzu geliştirmenize yardımcı olacak 5 nokta adlı yazımızı okursanız, ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Mesai Saatlerinizi Daha Verimli Geçirirsiniz!

Mesai Saatlerinizi Daha Verimli Geçirirsiniz!Bisiklet kullanmanın mesai saatlerini verimli geçirmeyle ne ilgisi var diye düşünüyor olabilirsiniz. Aradaki ilişkiyi hemen kuramamakta haklısınız da. Ama şimdi söyleyeceklerimden sonra bu ikisinin aslında ne kadar alakalı olduklarını gayet iyi bir şekilde anlayacaksınız. Şöyle ki; işe otomobille gittiğinizde evinizin kapısından çıkar ve birkaç adım attıktan sonra otomobilinize binersiniz. Kontağı çevirip gaza basar ve iş yerinize doğru sürmeye başlarsınız.

Büyük ihtimalle yolculuk esnasında uyuklamaya devam eder, temiz hava namına pek bir şey almadığınız ya da kaslarınızı adam gibi hareket ettirmediğiniz için mesaiye açılmamış bir zihin eşliğindeki uyuşuk bedenle başlarsınız. Evet, siz de sürekli bu durumları yaşamıyor musunuz? Otomobil kullandığınız için afyonunuz mesai başladıktan en az bir saat sonra patlamıyor mu? Oysaki bisiklet kullanmaya başladığınızda, üzerinizdeki uyuşukluğu iş yerinize varmadan atmış olacak, mesaiye harekete geçirilmiş bir sizle başlayacaksınız. İşte bu nedenle; araç seçimizi yaparken, bisiklet kullanmakla daha verimli mesai saatleri arasında önemli bir ilişki olduğunu aklınızda bulundurun derim.

Spor Yapmış Olursunuz!

Spor Yapmış Olursunuz!Evet, bu seçiminizle elde edeceğiniz bir diğer avantaj da doğal olarak spor yapacak oluşunuz. Böylelikle de hem daha az stres yaşar hem formunuzu korur hem de kendinizi daha iyi hissedersiniz. Hem belki siz de ite kaka spor yapanlar arasındasınız. Belki de her ay spor salonlarına para veriyor ama her defasında boş yere para ödemiş oluyorsunuz. Çünkü üye olduğunuz spor salonlarına birkaç kere gittikten sonra pek de uğramıyorsunuz. Ama bisiklet kullanmaya başladığınızda ister istemez spor yapmış olacak, yapmakla kalmayacak bu egzersiz yönteminden keyif almaya başlayacaksınız. Anlayacağınız; bu doğru seçiminizden bir de sağlık açısından faydalanmış olacaksınız. İşte size bisiklet kullanmaya başlamanız için bir diğer mantıklı neden daha!

Trafik Derdinden Kurtulur, Zamandan Tasarruf Edersiniz!

Trafik Derdinden Kurtulur, Zamandan Tasarruf Edersiniz!Yaşadığınız şehirde trafik sorunu ne kadar büyük bilmiyorum ama hemen her şehirde bu derdin insanları strese soktuğunu biliyorum. Kırmızı ışıkta dakikalar boyunca beklemek, hata yapan trafik canavarlarına sinirlenmek, kurallara uymayanlara içten içe küfretmek, kaza sonucunda kapanan yol yüzünden işe geç kalmak ve daha sayısız sorunla boğuşmak! Bütün bunlar insanı çileden çıkartacak nitelikte! Ama bisiklet kullanmayı tercih ettiğinizde durum çok daha farklı!

Çünkü bisiklet kullanırken trafik kabusundan kurtulmuş oluyorsunuz. İki tekerinizle istediğiniz her yola girebiliyor, gideceğiniz yere giderken sinir küpüne dönmüyorsunuz. Hem bu şekilde ister inanın ister inanmayın ama zamandan da tasarruf etmiş oluyorsunuz. Anlayacağınız; otomobil yerine bisiklet kullanmanız kesinlikle mantıklı bir tercih olacaktır. Ve umarım seçiminizi iki tekerden yana yaparsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın