Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Belirlediğiniz Maddi Hedefe Ulaşmak için 4 Adım

Belirlediğiniz maddi hedeflere nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki kilit önerilere kulak vermelisiniz. İşte 4 altın tavsiyeden oluşan liste:
Belirlediğiniz Maddi Hedefe Ulaşmak için 4 Adım
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sizin de maddi anlamda ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz var, öyle değil mi? Ya da şöyle söyleyeyim. Siz de sadece yeterli paranız olduğunda kavuşabileceğiniz bir hayale sahipsiniz. Ne bileyim; filmlerde gördüğünüz gibi evlerde oturmak ya da hayallerinizdeki gibi arabalara binmek istiyorsunuz. Veya hakkında sürekli bilgi sahibi olmaya çalıştığınız o yurt dışı ülkelerini tanımak, hayatınıza yepyeni renkler katmak istiyorsunuzdur. Sonuçta; hemen herkesin parayla gerçeğe dönüştürebileceği hayalleri vardır. Bunlardan bazıları herkesin isteyebileceği klişe şeylerdir bazıları da sıra dışı denilebilecek istekler! Ama ne olursa olsun hepsinin kesiştiği ortak bir nokta vardır o da tahmin ettiğiniz gibi günümüzün olmazsa olmaz aracı olan paradır.

Yani para yeterli maddi güçle ulaşılabilecek hayaller için sağlanması gereken bir koşuldur. Ve bu koşulu başarılı bir biçimde elde edebilmek için maddi hedef belirlemek akıllıca bir yöntemdir. Anlayacağınız; maddi hedef belirlemekle para yönetimi konusunda başarılı olmak arasında doğru orantılı denilebilecek bir ilişki vardır. İşte bu nedenle de; hayalleriniz arasında pahalı bir arabaya binmek, güzel bir evde oturmak, dünyanın öbür ucuna seyahat etmek gibi düşünceler varsa, durumu kesinlikle avantajınıza kullanmalısınız. Çünkü bu önünüzde izleyebileceğiniz bir maddi hedefe sahip olduğunuz anlamına da gelmektedir.

Tabii, maddi hedef konusunda dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Yani cebinizde 5 kuruş para yokken, ulaşmak istediğiniz ilk maddi hedefi Ferrari’ye binmek olarak belirlerseniz, kuvvetle muhtemel başarıya ulaşamazsınız. Oysaki böyle bir durumda yapmanız gereken şey, gerçekleştirilmesi daha kolay hedefler peşinde koşmak olmalıdır. Diğer bir deyişle; kendiniz için doğru maddi hedef belirlemek ve ona ulaşabilmek için adımlarınızı dikkatli atmalısınız. Şayet bunu başarabilirseniz; hem belirlediğiniz her türlü maddi hedefe ulaşır hem de bu süreçte para yönetimi konusundaki başarınızı gitgide daha da arttırırsınız.

Belirlediğiniz maddi hedefe 4 adımda ulaşmak için yapmanız gerekenler:

Maddi Hedefinizde Hayalperest Düşünmeyin!

Maddi Hedefinizde Hayalperest Düşünmeyin!Evet, öncelikli olarak bahsetmek istediğim konu hayalperestlik-gerçekçilik mevzusu. Çünkü pek çok kişi tam da bu noktada hata yapıyor. Yani kendisine yanlış bir maddi hedef belirlediği için genellikle başarıya ulaşamıyor ve hayatını gerçeğe dönüştürülememiş hayallerinin pişmanlığıyla sürdürmek durumunda kalıyor. İşte bu nedenle; size maddi hedefinize başarıyla ulaşmak için ilk olarak gerçekçi düşünmenizi söylüyorum.

Yani 1 sene içinde hem iş kurup hem de ülkenin en iyi şirketi olmayı beklemeyin. Ya da henüz 3 liralık bir arabanız bile yokken kısa süre sonra 10 liralık arabaya binmenin hayalini kurmayın. Sonuçta; hedefleriniz ne kadar gerçek ve ne kadar kısa vadeli olursa kendinizi o kadar başarılı hissedersiniz. Bu nedenle hayalperestçe düşünmekten vazgeçip, önünüze ulaşabileceğiniz bir hedef koyun.

Bütçenizi Kontrol Altına Alın ve Kendinize Bir Yol Çizin!

Bütçenizi Kontrol Altına Alın ve Kendinize Bir Yol Çizin!Maddi hedefinizi gerçekçi düşünerek belirledikten sonra ise yapmanız gereken şey bütçenizi kontrol altına almak. Gerçi bu yalnızca maddi hedefe ulaşmak için değil her zaman dikkat etmeniz gereken bir mevzu ama bu noktada çok daha önemli denilebilir. Yani belirlediğiniz maddi hedefe ulaşmak için öncelikli olarak bütçenizi en ince ayrıntısına varana kadar gözden geçirmelisiniz.

Sürekli yaptığınız ödemelerinizi, elinize geçen parayı, harcamalarınızı ve geriye ne kadar paranız kaldığını bir bir yazmalısınız. Diyelim ki; her ay elinizde 3 lira para kalıyor. Ulaşmak istediğiniz maddi hedef ise 15 lira değerinde. Bu da demek oluyor ki; 5 ay içerisinde istediğiniz şeyi alabilecek kadar paraya sahip olacaksınız. Ama tabii, bunun için o 3 lirayı kenara atmayı başarmanız gerekiyor. Uzun lafın kısası; bütçe planlamanızı yaptıktan sonra hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu düşünmeli ve adımlarınızı bu sonuca göre atmalısınız.

Parasını akıllıca yönetmek isteyenlerin hangi konulara dikkat etmesi gerektiğini buradan öğrenin!

Maddi Hedefinize Daha Kısa Sürede Ulaşmak için Kazancınızı Arttırın!

Maddi Hedefinize Daha Kısa Sürede Ulaşmak için Kazancınızı Arttırın!Gelir-gider hesaplamanızı yaptınız ve maddi hedefinize ulaşmak için bir plan hazırladınız diyelim. Ama elde ettiğiniz sonuçlara göre, hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için düşündüğünüzden daha uzun süre çalışmanız gerekiyor. Ve siz istediğiniz şeyi almak için o kadar süre beklemek istemiyorsunuz. Peki, böyle bir durumda ne yapacaksınız? Kaderinize razı gelip, size çok uzun gelen o süreye katlanmaya mı çalışacaksınız? Elbette, hayır! Çünkü kullanabileceğiniz çok daha iyi yollar var.

Mesela; ne gibi mi? Mesela; kazancınızı arttırmak gibi. Evet, belirlediğiniz maddi hedefe ulaşmak için kesinlikle kazancınızı arttırmayı düşünmelisiniz. Bunun için ya ek gelir yöntemlerini araştırmalı ya da tasarruf edebileceğiniz yeni yerler bularak elinize geçen para miktarını arttırmalısınız. Sonuçta; alternatif denilebilecek bu yöntemleri kullanarak maddi hedefinizle aranızda olan mesafeyi azaltabilir, ona çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. İşte tam da bu konuda size fikir verebilecek şu yazıları incelemenizi öneriyorum.

Maddi Hedefinize Ulaşacağınıza İnanın!

Maddi Hedefinize Ulaşacağınıza İnanın!Maddi hedefinize ulaşmak, bazen gözünüze başarması çok zor bir hedefmiş gibi görünebilir. Aylar geçmesine rağmen elinize bir şey geçmemesi, tasarruf etmek, harcamaları azaltmak gibi konuların sizi yorması gibi nedenlerden dolayı kendinize olan inancınızı kaybedebilirsiniz. Ancak böyle zamanlarda motivasyonunuzu yükseltmeyi öğrenmelisiniz. Bunun için de size iyi gelen şeylerin ne olduğunu bilmeli, vazgeçmek istediğinizde bu yollara başvurarak enerjinizi yeniden toplamalısınız. Sonuçta; gerçeğe dönüştürmek istediğiniz bir hayaliniz için çalışıyorsunuz, değil mi?

Yani bunun öyle pek de kolay olmasını bekleyemezsiniz. Elbette, sıkılıp yorulacak elbette bazen bunalacaksınız. Ancak negatif düşüncelerin sizi ele geçirmesine de izin vermeyeceksiniz. Bazen yola yeniden devam edebilmek için küçük aralar verecek ama o aranın sizi yolunuzdan geri çevirmesine asla müsaade etmeyeceksiniz. Ve bütün bu önerileri dikkate alarak emin olun ki sonunda istediğiniz maddi hedefe ulaşabileceksiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.