Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Zelanda Eylül Çeyreğinde Güçlü Toparlanma Bekliyor

Yeni Zelanda Maliye Bakanı Grant Robertson, ekonominin Eylül ayında sona eren üç ayda güçlü bir toparlanma beklendiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Yeni Zelanda Eylül Çeyreğinde Güçlü Toparlanma Bekliyor
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 12,2’lik GSYİH düşüşüyle teknik resesyona giren Yeni Zelanda’nın Eylül çeyreğinde güçlü toparlanma kaydedeceği öngörüldü.

Yeni Zelanda Maliye Bakanı Grant Robertson, bugün yaptığı bir açıklamada rekor GSYİH düşüşüyle resmen resesyona giren ekonominin üçüncü çeyrekte güçlü toparlanma kaydedeceğini belirtti.

Haziran çeyreği verilerinin beklendiğini ve faaliyetin işletmelerin yeniden açılıp insanların işlerine dönmesiyle birlikte Temmuz-Ağustos aylarında toparlandığını dile getirdi.

CNBC’ye konuşan Robertson; “bundan nispeten iyi ve nispeten hızlı bir şekilde çıktığımızı gördük, bu nedenle Eylül sonuçlarının güçlü olmasını bekliyoruz” dedi.
Yeni Zelanda Covid
Kaynak. Worldometers

İşletmelerin, personeli işten çıkarmadan ulusal kilitlemenin neden olduğu sonuçları ortadan kaldırmasına yardımcı olmak için hükümet, Robertson’ın 1,7 milyon işi koruduğunu söylediği bir ücret sübvansiyonu programı başlatmıştı. Raporlara göre program kapsamında 13 milyar Yeni Zelanda doları ödendi.

Bununla birlikte Yeni Zelanda’nın gelecekte katı sınırlandırma düzeylerini yeniden uygulamaya gitmedikçe, programın daha fazla uzatılmamasının beklendiği aktarıldı. Robertson da buna işaret ederek; “ekonomimiz nispeten açık bir şekilde işlerken şu anda odaklandığımız şey, daha fazla maruz kaldığımız belirli sektörleri desteklemektir, turizm sektörü gibi” dedi.

İşini kaybeden insanları desteklemek ve küçük işletmelere faizsiz kredilere erişim sağlamak gibi yardım planlarının halen yürürlükte olduğunu ekledi.
Yeni Zelanda GSYİH
Kaynak: Stats NZ

Yeni Zelanda Maliye Bakanı, net borcun önümüzdeki yıllarda toparlanmayı etkileyecek şekilde artmasının beklendiğini de belirtti.

Haziran ayı sonunda net borcun GSYİH’nin %27,6’sına ulaştığı tahmin edilirken 2024 mali yılında GSYİH’nin %55,3’üne yükselmesi bekleniyordu. Yine de Robertson, Yeni Zelanda’nın bilançosunun sağlam kaldığını ve net borcun bu seviyede zirve yapacağını savundu.

Koronavirüs salgınının, küresel ekonomi için 100 yılda yaşanan bir şok olduğunu; tüm hükümetlerin, çalışanlarını ve işletmelerini finansal olarak desteklemenin yollarını bulmakla uğraştıklarını aktardı.

“Borcu kontrol altında tutmak ve zaman içinde aşağı indirmek için ileriye dönük bir yolumuz var” diyen Robertson, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ancak tüm hükümetler gibi ben de bunu kamu hizmetlerimize ve sağlık ve eğitime yatırım yapmaya devam etmemizle dengelemeliyim ki özellikle böyle bir zamanda ihtiyacımız olan şey bu. Ve belirsizlikler boyunca insanları desteklemeliyiz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu