Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Savaşı Almanya’da Ekonomik Görünümü Sert Vurdu

Almanya’da ZEW ekonomik hissiyat endeksi, savaş ve Rusya yaptırımlarının etkisiyle 1991 yılından bu yana en büyük düşüşü kaydetti.
Ukrayna Savaşı Almanya’da Ekonomik Görünümü Sert Vurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı 20 gündür devam ederken, bugün gelen haberler bir miktar da olsa umutların yeşermesini sağladı. Kremlin hükümetinden gelen pozitif açıklamalar, ateşkes beklentisini artırdı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, müzakere görüşmelerinin nereye varacağını konuşmak için erken olduğunu fakat sürecin olumlu ilerlediğini söyledi.

Söz konusu gelişmeler yakından izlenirken, Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların etkisi de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri Rusya’ya bugüne kadar görülmemiş yaptırımlar uyguladı.

Rus yetkililer bunun kendileri kadar küresel ekonomiyi de etkileyeceğini söylerken, Uluslararası Para Fonu (IMF) da bu sözü destekledi. Almanya’da bugün açıklanan bir veri de savaşın ekonomik görünümü bozduğunu ortaya kordu.

Almanya ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi Sert Geriledi

Almanya ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi Sert Geriledi
Kaynak: ZEW

Almanya’da ZEW yatırımcı beklentileri endeksi, son üç aydır yükseliş gösterirken, Mart’ta keskin bir düşüş sergiledi. Aralık’ta 29,9, Ocak’ta 51,7 ve Şubat’ta 54,3 gelen endeks, savaşın etkisiyle Mart ayında eksi 39,3 açıklandı. Beklenti ise 10,0 değerine inmesiydi. Endeks bankalarda, sigortalarda ve büyük sanayi firmalarında çalışan 350 analistin cevapları ile hazırlanıyor.

Açıklanan değerin Covid-19 salgınının başladığı 2020 yılından bu yana en kötü rakam olduğu dikkat çekti. Aynı zamanda anketin başladığı Aralık 1991 tarihinden bu yanaki en büyük düşüş olduğu kaydedildi.

ZEW mevcut koşullar endeksi ise Şubat’ta eksi 8,1 olurken, Mart’ta eksi 21,4’e geriledi.

ZEW Başkanı Achim Wambach, Ukrayna’daki savaşın ve Rusya’ya uygulanan yaptırımların Almanya’da ekonomik görünümü kötüleştirdiğini ve resesyon ihtimalinin yükseldiğini belirterek, “Kötüleşen görünüm, Alman ekonomisinin neredeyse tüm sektörlerini, özellikle enerji ağırlıklı ve finans sektörünü etkiliyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu