Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüm Dünya FED’i Bekliyor! Faiz ve Dolar Ne Olacak?

Küresel piyasalar bu akşamki FED kararına odaklandı. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırması beklenirken dolar için tahminler dikkat çekti. Detaylar aşağıda;
Tüm Dünya FED’i Bekliyor! Faiz ve Dolar Ne Olacak?
Yorum

Gözler bu akşamki FED kararına çevrilmişken gelen yorumlar dikkat çekiyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararını bu akşam 21.00’da açıklaması beklenirken ardından FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları izlenecek.

Piyasalarda hakim bekleyiş, FED’in bu akşam 2018’den sonra ilk kez faiz artırması yönünde. Artırım açıklamasına kesin gözüyle bakılırken faizin ne kadar yükseltileceği konusunda ayrışma var. Bazıları FED’in 25 baz puan artırıma gitmesini beklerken bazıları 50 baz puan artırım bekliyor.

FED Yüksek Enflasyonu Dizginlemek için Faiz Artıracak

FED Başkanı Jerome Powell’ın bu ayın ilk haftasında da söylediği gibi savaş kurumun faiz planını değiştirmeyecek.

Mart ayında faizleri artırmaya başlayabileceklerini ve yıl boyunca devam edeceklerini belirten Powell, açıklamasında yüksek enflasyonun, özellikle gıda, barınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaç maddelerinin maliyetlerini karşılayamayanlar için önemli zorluklar yarattığının farkında olduklarını söylemişti.

Powell, 25 baz puanlık bir artışı desteklerken enflasyonun beklendiği gibi düşmemesi durumunda Fed’in daha agresif hareket edebileceğinin sinyalini verdi.

Öte yandan açıklanan son enflasyon raporu Şubat’ta oranın yüzde 7,9’la 40 yılın zirvesini tazelediğini gösterdi.

ABD Yıllık Enflasyon
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Powell, bu duruma atıfla; “Güçlü bir işgücü piyasasını desteklemek için yapabileceğimiz en iyi şeyin uzun bir genişlemeyi teşvik etmek olduğunu biliyoruz ve bu ancak fiyat istikrarı ortamında mümkün” dedi.

Sonuçta gerek kurumlar gerek yetkililer, FED’in Mart’ta faiz artıracağını belirtti. FED Chicago Başkanı Charles Evans, bu ay yaptığı açıklamada güçlü istihdamın FED’in faiz artırma kararında herhangi bir değişiklik yaratmayacağını belirtti. Her toplantıda 25 baz puan artış yapılması gerektiğini dile getirdi.

Hızlı Faiz Artırımı ABD’yi Resesyona Sürükleyebilir

Bu hafta yapılan bir ankete göre faiz oranlarını çok hızlı yükseltmek ABD’yi resesyona sürükleyebilir. Fon yöneticilerinin, stratejistlerin ve ekonomistlerin görüşlerini ölçen CNBC Fed Anketi, ABD’nin önümüzdeki 12 ay için resesyon olasılığını yüzde 33’e çıkardı.

Resesyon riski, 1 Şubat anketine göre yüzde 10 oranında arttı. Avrupa’da resesyon olasılığı ise yüzde 50 olarak ölçüldü.

FED’in Faiz Artırımı Dolar Nasıl Etkileyecek

Dolar FED Öncesi
KAYNAK: MarketWatch

ABD Merkez Bankası’nın faiz artırmasıyla birlikte küresel çapta dolar iştahının artması bekleniyor.

Dolara olan talebin artması doları güçlü kılacakken emtia fiyatlarında da gerilemelere neden olacağı düşüncesi piyasa otoritelerince hakim durumda.

ABD dolar endeksi (DXY) bu ay 99,42’ye kadar yükselerek Mayıs 2020 sonrası en güçlü değerini kaydetti. FED öncesi 99’a yakın bir şekilde konsolide olan dolar endeksi, FED’in faiz artırımını fiyatladı.

Piyasalar, bugün açıklanmasını bekledikleri çeyrek puanlık artışı gerçekleştirdikten sonra Fed’in oranları tekrar ne kadar hızlı artıracağına dair ipucu verip vermeyeceğini görmek istiyor.

Reuters’ın aktardığına göre Silicon Valley Bank’tan Minh Trang, “Fed’in yılın geri kalanı için çizdiği yol, fiili faiz artırımının kendisinden daha ilginç olacak” dedi.

Ebury kıdemli piyasa analisti Matthew Ryan ise dolar oldukça yüksek seviyelerde durduğunu belirterek şöyle dedi:

“Daha fazla artış görmek için Fed’den şahin bir sürprize ihtiyacımız var, ancak bunun için çıtanın oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. Fed politika toplantısından sonra doların anlamlı bir ralli yapması zor olacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu