Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump ile Xi G-20’de Ticaret Müzakerelerine Devam Etmeye Karar Verdi!

Trump ile Xi, Japonya G-20’deki merakla beklenen ikili görüşmelerini yaptı ve iki liderin ticaret müzakerelerine devam etmeye karar verdikleri belirtildi.
Trump ile Xi G-20’de Ticaret Müzakerelerine Devam Etmeye Karar Verdi!
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump ile Xi Jinping, G-20’de merakla beklenen ikili görüşmelerini yaptı ve iki liderin gerilimdeki bir dizi yükselişin ardından ticaret müzakerelerine devam etmeye karar verdikleri belirtildi.

Küresel ekonomi ve piyasalar üzerinde önemli etki yaratması beklenen Trump-Xi toplantısı, Çin medyasına göre yaklaşık 80 dakika sürdü. İkili görüşmenin ardından konuşan Trump, toplantının olabileceği kadar iyi gittiğini ve Çin’le müzakerelerin devam edeceğini dile getirdi.

Trump; “yeniden yola çıktık” derken Çin devlet medyası, iki tarafın müzakerelere devam etmeyi kabul ettiğini ve ABD’nin şu anda Çin mallarına yeni tarifeler koymayı planlamadığını yazdı.

Trump ile Xi Toplantısı Yeniden Yola Çıktık Çin devlet yayın organlarından Xinhua toplantıyı; başkanların ülkeleri arasındaki ticaret görüşmelerini eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde yeniden başlatmayı kabul ettikleri şeklinde aktardı. Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde de G-20 sonunda Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada; “Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin başlaması memnuniyetle karşılanırken, halihazırda uygulanan tarifeler küresel ekonomiyi engelliyor ve çözülmemiş sorunlar gelecekle ilgili büyük bir belirsizlik yaratıyor” dedi.

Öte yandan Trump ve Xi arasındaki toplantı sonucunun, pek çok uzmanın beklentileriyle uyumlu gelmesi de dikkat çekti.

Trump ile Xi Toplantısı Uzman Yorumları Uyumlu Çıktı Nitekim çoğu analist ve birçok eski diplomat, G-20’den büyük bir anlaşma beklenmemesi gerektiğini, bunun yerine gerilimi geçici olarak duraklatmaya yönelik bir anlaşma çıkacağını öngörmüştü. Yine de piyasalar toplantı konusunda gergindi çünkü Trump’ın kendisi, Xi’den duyduklarını beğenmediği takdirde Çin’e daha çok cezalandırıcı vergi getirebileceğine işaret etmişti. Bunun yanında toplantının bir tür uzun vadeli anlaşma için çerçeve yaratılmasını sağlayacağına dair nadir görüşler de vardı.

Ne var ki G-20 toplantısı, sonuçtan da anlaşılabileceği gibi Trump’ın uzun zamandır uğraştığı ABD-Çin ilişkilerini elden geçirme çabalarının bir devamı oldu.

Trump ile Xi Toplantısı Müzakere Devam Oysaki Trump, görüşmelerin başında devasa bir ticaret anlaşmasına açık olduğunu söylemişti. Kendisi toplantıya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Aslında anlaşmaya çok yakındık ve sonra bir şey oldu o süreç biraz koptu, şu anda biraz daha yaklaşıyoruz. Ama adil bir ticaret anlaşması yapabilseydik bu tarihi olurdu. Biz buna tamamen açığız ve siz de buna açıksınız. Bunun çok üretken bir toplantı olacağını düşünüyorum ve gerçekten anıtsal olacak bir şey yapmaya devam edebileceğimizi düşünüyorum.”

Bu arada Xi, toplantının başında temel konular hakkında görüş alışverişinde bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Xi Jinping G-20 Açıklaması“Kırk yıl sonra uluslararası durumda ve Çin-ABD ilişkilerinde muazzam bir değişim yaşandı ama bir temel gerçek değişmedi, o da hem Çin’in hem de ABD’nin iş birliğinden yararlanmaları ve çatışmadan kaybetmeleri” dedi. Çin devlet medyasından gelen görüşme öncesinde yapılan açıklamada ise iki ülkenin bir anlaşmaya varmasının kolay olmayacağı belirtildi.

Çin Komünist Partisi’nin yönettiği Global Times, Cumartesi günü erken saatlerde, Trump’ın Paris iklim anlaşmasından çekilmesi gibi örneklere işaret ederek, dünyanın kaprisli ABD eylemlerini kontrol altına alması gerektiğini yazdı. “Zor olmasına rağmen dünyanın ABD’yi dizginlemeye ihtiyacı var. Sorun şu ki, birçok ülke ABD gücünden korkusu nedeniyle ABD’nin zorbalık taktiklerine karşıtlıklarını ifade etmekte zorluk çekiyor ya da ABD’den küresel düzeni fırsatçılık yoluyla teşvik ederek faydalanmayı umuyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu