Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Hamleleri Rezervleri En Az 2,5 Milyar Dolar Artıracak

Döviz kurlarının sert yükselişi sonrasında TCMB art arda yeni hamlelerini devreye soktu. Bankacılar repo ihalesine ara verilmesi ve swap hamlesi ile bankanın rezervinde, bir haftada 2,5 milyar dolarlık artış olacağını belirtti.
TCMB’nin Hamleleri Rezervleri En Az 2,5 Milyar Dolar Artıracak
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, brüt döviz rezervi 15 Mart haftası sonu itibarıyla bir önceki haftaya göre 3,18 milyar dolar azalarak 73,78 milyar dolara geriledi. Bankanın rezervlerinde iki haftada 5,5 milyar doların üzerinde azalma gerçekleşirken, yapılan açıklama bu durumda olağan dışı bir etkenin olmadığı bildirildi. Bankacılar ise Merkez Bankası’nın art arda yaptığı hamlelerin rezervlere en az 2,5 milyar dolarlık katkı sağlayacağını ifade etti.

TCMB swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını %10’dan %20’ye çıkardı.

Geçen hafta döviz kurlarında görülen ani yükseliş Merkez Bankası’nı harekete geçirdi. Kurun Cuma günü 5,60’ın üzerine çıkmasıyla Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihalelerine piyasa koşulları sebebiyle ara verdiğini duyurdu. Ancak bu adıma olumlu karşılık verilmedi ve dolar Cuma günü 5,84’e kadar tırmandı. Bu sabah ise swap hamlesi hakkında açıklama yapıldı.

Banka bugün itibarıyla bir hafta vadede repo fonlaması gerçekleştirmeyerek örtülü faiz artırımına giderken, aynı zamanda TL karşılığı döviz depo piyasasında ihale açmadı. Bankacıların yaptığı değerlendirmeye göre repo ihalesi açılmaması ortalama fonlama maliyetini %24’ten %25,50’ye çıkarmış oldu. Bu durumun ise Merkez Bankası rezervlerinde, bir haftada en az 2,5 milyar dolarlık bir artış yapması öngörüldü.

Merkez Bankası’nın repo ve swap adımlarının rezervlere günlük ortalama 500 milyon dolarlık katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Bir banka yetkilisinin yaptığı yorumda Merkez’in kotasyonlarının bankanın gecelik vadede %25,5 seviyesinden fonlama yapacağının göstergesi olduğu aktarıldı. Ağırlıklı fonlama maliyetinin bugün %24,30’a, Cuma gününe kadar ise %25,50’ye çıkacağı ifade edildi. Merkez’in diğer iki adımının da buna benzer etkilere yaratacağı ve rezervleri kısa vadede artıracağı belirtildi.

Bankacılar TCMB’nin swap hamlesiyle ellerinde döviz birikimi olan bankaların TL yaratmak için bu piyasayı daha çok kullanabileceğini söyledi.

Merkez Bankası üçüncü adım olarak devreye soktuğu hamle ile döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırının yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkardığını duyurdu. Art arda gelen bu adımlar sonrasında yapılan değerlendirmede döviz karşılığı TL swap piyasasının Merkez’in döviz karşılığı bankalara TL sağlamasına imkan sağladığı bildirildi.

50 milyar dolar civarında tahmin edilen sektörün toplam limitinin, bu imkandan yararlanma hakkı 5 milyar dolarken, şimdi 10 milyar dolara çıkmış dolu. Elindeki dövizi Merkez Bankası’na vermek isteyen bankacıların daha çok limite sahip olacağı ve bu sayede de Merkez’in rezervinin artacağı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu