Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P Hindistan Ekonomisinde Rekor Düşüş Beklerken Kalıcı Hasara Karşı Uyardı

S&P, Hindistan için yayımladığı son raporunda GSYİH’de daralmaya işaret ederek ekonomideki zararın kalıcı olabileceği konusunda uyardı.
S&P Hindistan Ekonomisinde Rekor Düşüş Beklerken Kalıcı Hasara Karşı Uyardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan, Nisan-Haziran döneminde kaydettiği yüzde 23,9’luk GSYİH düşüşüyle şimdiye kadarki en keskin düşüşünü kaydetmişti. Ardından yapılan tahminlerde, söz konusu düşüşe atıfla toparlanmanın çok daha yavaş ve önceki beklentilerin altında olacağı belirtilmişti.

S&P Global Ratings’in Cuma günkü raporu da Hindistan ekonomisine ilişkin son kasvetli yorum oldu.

Derecelendirme ajansı zayıflayan mali durumun hükümetin ekonomiyi destekleme kabiliyetini kısıtlayacağını belirterek Hindistan GSYİH’sinin Covid krizi nedeniyle 2021 mali yılında rekor bir daralma ve bazı kalıcı hasarlar yaşayacağını söyledi.

ET’nin haberine göre S&P Global Ratings, Hindistan’ın gayri safi yurt içi hasılasının 2021 mali yılında yüzde 9 oranında daralacağını tahmin etti.

Rakam Asya Kalkınma Bankası’nın son raporunda Hindistan ekonomisi için öngördüğü yüzde 9 daralma tahmini ile aynıyken S&P aynı zamanda ülkenin değerlendirmesini de aktardı. Buna göre Hindistan’ın uzun vadeli yabancı ve yerel para birimi kredi notunu sabit bir görünümle BBB- olarak teyit etti.

Kısa vadeli notunu ise A-3’te tuttu. Raporda yüzde 9’luk daralma beklentisinin yanında Hindistan ekonomisinin 2022 mali yılında yüzde 10 büyümeyle keskin bir artış yaşayacağı da söylendi. Bu noktada benzer yorumların daha önce yapıldığı akla geldi.

Örneğin Hindistan Maliye Bakanlığı, nominal GSYİH’nin 2021 mali yılında yüzde 19 büyüyeceğini belirtse de bunun olası çift haneli düşüşten sonra gerçekleşeceğini öngörmüştü.

Benzer şekilde S&P de 2022’de öngördüğü yüzde 10’luk keskin artışın baz etkisinden kaynaklanacağını kaydetti.
Hindistan Ekonomi 2Ç20
Kaynak: Trading Economics

Bununla birlikte derecelendirme ajansı mali alanın yokluğunda, hükümetin özellikle yatırımı ve istihdamı artıran daha fazla ekonomik reform getirme yeteneğinin iyileşme beklentileri için kritik öneme sahip olacağını savundu.

“Hindistan ekonomisi, Covid-19 salgınının izdihamından, ülkenin kendi döngüsel yavaşlamasından ve koronavirüse karşı sıkı iç koruma önlemlerinden çok sert darbe yedi” diyen S&P, ekonominin pandemiden önce ölçülebilir şekilde yavaşladığını ekledi.

“Hükümetin ekonomiye daha fazla doğrudan mali destek sağlama konusundaki isteksizliği, muhtemelen yıllarca süren yüksek mali açıklar nedeniyle önceden var olan mali kısıtlamaları yansıtıyor.” ifadelerine de yer veren S&P, ek teşvik bu yıl daha sert bir düşüşü önlemeye yardımcı olsa da bunun hükümetin zayıf mali durumunu daha da zorlayacağı hususunda uyardı.

Hükümet, gerektiğinde gerekli önlemleri alacağını söylese de kendisini herhangi bir büyük mali pakete adamış değil.

Hükümet 2021 mali yıl için borçlanma hedefini Şubat bütçesinde tahmin edilen seviyenin üzerine çıkarırken, S&P merkezi ve eyaletin birleşik mali açığını GSYİH’nin %12,5’i, kamu borcunu ise GSYİH’nin %90’u olarak belirledi. “Ekonomiye yönelik yakın vadeli mali dteşvik sınırlı ve bu yıl reel ekonomiye Hindistan’ın derin ekonomik gerilemesinden gelen bir miktar zarar kalıcı olabilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu