Yatırım yapmaya başla!

Sonbahar Gelmeden Yapmanız Gereken Finansal Hazırlıklar

Sonbahar Gelmeden Yapmanız Gereken Finansal Hazırlıklar

Deniz, kum, güneş derken yavaş yavaş yaz mevsiminin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Sonbaharın geldiği düşüncesi her ne kadar hüzünlü olsa da durum açıkça bu! Çok yakında havalar soğumaya, yapraklar renk değiştirmeye, insanlar sokaklar yerine kapalı alanlara doluşmaya başlayacak. Sabahları yollarda öğrenci servislerinin kornaları duyulacak. Aylardır tatil yapan çocuklar, okullarına, arkadaşlarına kavuşacak. Yazlıklar kaldırılıp, ceketler, hırkalar, kazaklar kısacası kışlıklar ortaya çıkartılacak. Evet, önümüzdeki günlerde yaşanacak değişikliklerden bazıları bunlar! Peki, ya maddi durum konusunda yaşanacak değişiklikler? Yani diyorum ki yazın bitişi acaba finansal durumumuzu nasıl etkileyecek?

Sonuçta; aylardır rahat rahat para harcamaya, tatil yapmaya, pikniklere gitmeye, sokaklarda vakit geçirmeye alıştık. Akraba ziyaretlerini tamamlayıp, evimize gelen misafirleri uğurladık. Bütçemizi zorlayarak eğlenceli tatiller yaptık. Evet, hepimiz benzer şeyler yaptık diye düşünüyorum. Yani bunlar geriye dönüp baktığımızda gülümseyerek hatırlayacağımız güzel anılarımız arasındaki yerlerini aldılar. Artık yapmamız gereken, fazla D vitamininden midir nedir bilinmez, o hoş yaz rahatlığını üzerimizden atmak olmalı. Çünkü bir sürü caps’e konu olan o meşhur Game of Thrones sözü gibi “Winter is coming!” Yani artık hazırlık yapmak gerekiyor, değil mi?
Yoksa yaz boyunca saz çalan Ağustos Böceği gibi zor durumda kalır, kış gelmeden önlemimizi almadığımız için pişmanlık yaşarız. İşte bu nedenle; hazır sonbahar gelmemişken finansal konularda problem yaşamamak için bazı yeni para alışkanlıkları edinmeliyiz. Daha doğrusu, kış yaklaşmadan finansal anlamda bazı hazırlıklar yapmalıyız. Mesela; mı? İşte onu da aşağıdaki başlıklarda inceleyelim diyorum.

Sonbahar gelmeden yapmanız gereken finansal hazırlıklar:

Bütçenizi Tüm Detaylarıyla Gözden Geçirmek!

Bütçenizi Tüm Detaylarıyla Gözden Geçirmek!Yaz boyunca hiç fark etmeden boyunuzu aşacak kadar borca girmiş olabilirsiniz. Her hafta sonu bir yerlere gitmiş, her defasında yüzlerce liralık harcama yapmış olabilirsiniz. Nitekim bu gayet olağan! Zira akıllıca para harcamak üzerine ne kadar konuşursak konuşalım, pek çok kişinin aynı hatalara düştüğünü görüyoruz. Anlayacağınız; yazın vermiş olduğu umursamazlık (kaba tabirle gevşeklik) ile elinizi cebinize düşüncesizce atmanız çok garip değil! Tabii, bu dediğimin “aynı şekilde gevşekliğe devam edebilirsiniz” anlamına gelmediğini de bilmelisiniz. Yani sonbahar gelmeden yapmanız gereken ilk şey; yaz ayları boyunca kişisel finansınızı nasıl yönettiğinizi anlamak olmalı! Bütçeniz konusunda aylardır nasıl hareket ettiğinizi düşünmeli, borçlarınızın ne durumda olduğuna bakmalı, birikim konusunda ne kadar yol kat ettiğinizi hesap etmelisiniz. Evet, ilk olarak yapmanız gereken şey bu. Çünkü önünüze çıkan tablo doğrultusunda hareket edecek ve kış ayazında Ağustos Böceği misali açıkta kalmamak için uygun önlemleri alacaksınız. Ve eğer hala “neden bütçe planlaması yapmalıyım” diye düşünüyorsanız, o zaman da buraya göz atarak cevaplara ulaşın derim.

Yaz Tatili için Yaptığınız Harcamaları Telafi Etmek!

Yaz Tatili için Yaptığınız Harcamaları Telafi Etmek!Evet, yazın tatil yapmak, sıcacık güneşin altında serin sulara girmek, günlük hayatın koşuşturmacasından uzaklaşıp, az da olsa dinlenmek herkesin hakkı. Yani tatil yaptınız diye sizi suçlayacak falan değilim. Zaten tatil bütçenizi doğru bir şekilde yapıp, süreç boyunca belli başlı harcama kurallarına uyduysanız, eğlenceli yaz tatiliniz hayatınızı olumsuz yönde etkilemeyecektir. Ancak pek çok kişinin bu şekilde davranmadığını biliyorum. Yani tatil yapmak için yok yere borca giren, lüks sayılabilecek bu harcama için düşüncesizce davranan çok fazla kişi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Eğer siz de yaz tatilinde ayağınızı yorganın dışına çıkardıysanız, o zaman sonbahar gelmeden yapmanız gereken bir hazırlık daha var demektir. Bunun için daha önceden yapmış olduğunuz bütçe kontrol sonuçlarınıza bakmalı, ne kadar borca girdiğinizi, ortaya çıkan açığı kapatmak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu görmelisiniz. İhtiyacınız olan miktar birkaç ay tasarruf ederek kapatabileceğinizden daha büyükse, farklı yöntemlere başvurmalı, gerekiyorsa size uygun ek gelir kapılarını çalmalısınız. Çünkü o açığın büyümesine bir kez izin verirseniz, kendinizi hiç düşmek istemeyeceğiniz zor durumlar içerisinde bulabilirsiniz.

Uzun Kış Gecelerini Değerlendirmek için Ekstra Para Kazanmayı Öğrenmek!

Uzun Kış Gecelerini Değerlendirmek için Ekstra Para Kazanmayı Öğrenmek!Ağustos Böceği gibi ortada kalmak yerine Karınca gibi kışı rahat rahat geçirmek istiyorsanız, kulak vermeniz gereken bir diğer öneri de bu! Yani uzun kış gecelerini değerlendirmek için ekstra para kazanmayı öğrenmelisiniz. Sonuçta; birkaç ay içinde hava erken kararmaya, insanlar daha çok evde zaman geçirmeye başlayacak. Zira soğuk ve karanlık günlerde işten çıktığınızda, yapmak isteyeceğiniz tek şey; sıcak evinize gitmek olacak. Tamam, aranızda kışı hiç özlememiş kişiler olabilir ve bu söylediklerimle sizi karamsar düşüncelere itmiş olabilirim. Ancak yapmış olduğum şey sadece kışın yaklaştığını hatırlatmak! Diğer bir deyişle; önünüzdeki aylarda bir sürü boş zamanınız olacak. Ve kesinlikle bu boş zamanlarınızı akıllıca değerlendirmeyi öğrenmelisiniz.

Örneğin; her akşam 1-2 saatinizi ya da daha az vaktinizi ayırarak size ekstra para kazandıracak işlerle uğraşabilirsiniz. İlgi duyduğunuz alanlara yönelebilir, evden ek gelir elde etmenin farklı yollarını deneyebilirsiniz. Sonuçta; şu andaki gibi öyle saatlerce dışarıda vakit geçirmeyecek, büyük ihtimalle bütün boş zamanınızda TV karşısında pinekleyeceksiniz. İşte bu nedenle de size aşağıdaki ek gelir yöntemlerini incelemenizi öneriyorum.

İhtiyaçlarınızı Sezon Başlamadan Satın Almak!

İhtiyaçlarınızı Sezon Başlamadan Satın Almak!Evet evet, sonbahar gelmeden önce yapmanız gereken bir diğer finansal hazırlık da bu! Sonuçta; yazı geride bırakırken yaklaşan mevsime merhaba demek için hemen hepimiz alışveriş mağazalarına koşarız. Yeni ceketler, ayakkabılar, kazaklar, montlar gibi yeni sezon kıyafetleri için çuvalla para harcarız. Oysaki bu noktada yapmanız gereken şey; sezon başlamadan ihtiyaçlarınızı karşılamak olmalıdır. Böylelikle sezon başladığında 150 liraya çıkacak bir ceketi belki de 50 lira karşılığında satın alabilirsiniz.

İşte bunun için, öneriye kulak vermelisiniz diyorum. Hatta ne yapın biliyor musunuz? Önümüzdeki hafta sonunu gardırobunuzu düzenlemeye ayırın. Aylar önce en üst raflara kaldırdığınız eşyalarınızı teker teker indirin ve gerçekten neye ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Sonra da elinizde olan listeyi inceleyerek “gerçek ihtiyaçlarınızı” satın alabileceğiniz mağazalara, e-ticaret sitelerine bakın. Emin olun; henüz yeni sezon adı altında satılmayan ürünleri çok daha ucuza satın alacaksınız.

Gelecek Kabarık Faturalar için Hazırlık Yapmak!

Gelecek Kabarık Faturalar için Hazırlık Yapmak!Ne de olsa yazın fatura miktarlarınız önemli ölçüde azalıyor. Çünkü yaz aylarında kış mevsimindeki kadar çok yemek pişirilmiyor. O kadar çok fırın çalıştırılmıyor. Dışarıda daha çok vakit geçirildiği için, evin elektrik masrafı bile gözle görülür derecede azalıyor. Ama tabii işin en önemli kısmı ısınma masrafı yok! Sonuçta; soğuk kış ayları boyunca doğalgaz olsun, elektrik olsun, ısınmak için ne kadar çok paraya ihtiyaç duyulduğunu hepimiz biliyoruz. İşte bunun için size sonbahar gelmeden gelecek kabarık faturalar için hazırlık yapmanızı öneriyorum. Gerçi bu hazırlığa daha ilkbahar döneminde başlamalıydınız ama olsun. Henüz kış gelmedi ve önünüzdeki süre içinde sizi kış boyunca gelecek yüksek faturaları düşünüp strese girmekten kurtaracak kadar çok zaman var. Kısacası yapmanız gereken şey; yazın miskinliğinden kurtularak, kışın kapıda olduğunu düşünmek olmalı. Şayet soğuk kış günlerinde ayazda kalmak istemiyorsanız, şu andan itibaren maddi anlamda hazırlıklara başlamalısınız. Hatta tam da bu noktada aşağıdaki faturaları azaltmakla ilgili yazılara göz atmanızı öneririm.

Bir Sonraki Bayram Tatili için Para Biriktirmek!

Bir Sonraki Bayram Tatili için Para Biriktirmek!Yaz bitti ama tatil bitmedi, değil mi? Yani kurban bayramına çok az bir süre kaldığını düşünecek olursak ve bu bayram tatilinin de gayet uzun soluklu olacağını hesaplarsak, yapılması gereken bir diğer şeyin para biriktirmek olduğunu tahmin edebilirsiniz, diye düşünüyorum. Sonuçta pek çoğunuz bayram tatilinizi akraba ziyaretleri yaparak, şehir şehir dolaşarak, bol bol gezerek, kısacası para harcayarak geçireceksiniz. Ama daha tam anlamıyla geride bile bırakmadığımız yaz tatilinden sonra belinizi doğrultamadıysanız, bayram tatilinde bol bol harcama yapmak iyi bir fikir olmayacaktır. En azından bunu hazırlıksız yapmak iyi olmayacaktır, diyeyim.

Senenin son uzun bayram tatilini sonradan pişman olmayacağınız şekilde geçirmek istiyorsanız, hemen şimdi hesabınızı kitabınızı yapmalısınız. Önünüzde çok az süre olsa da 3-5 artık imkanınız neye el veriyorsa o kadar paranızı kenara atmalı, bayram tatiline kadar gereksiz hiçbir şey için para harcamayarak gelir-gider arasındaki dengeyi sağlamaya çalışmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum