Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Solunum Cihazı, Maske ve Etil Alkol İthalatında Gümrük Vergisi Kaldırıldı

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında solunum cihazı ve tıbbi maske gibi önemli ürünlerin ithalatında gümrük vergisi sıfıra çekildi.
Solunum Cihazı, Maske ve Etil Alkol İthalatında Gümrük Vergisi Kaldırıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni tip koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam yaptığı açıklamada son 24 saat içerisinde 343 yeni tanı konulduğunu söyledi.

Toplam can kaybının 44’e ulaşması ve vaka sayısının 1800’ün üzerine çıkmasıyla alınan tedbirler de her geçen gün artış gösteriyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Kovid-19 ile mücadele kapsamında tıbbi maske, kolonya üretiminde kullanılan etil alkol ve solunum cihazlarında ek gümrük vergilerinin kaldırıldıklarını duyurdu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, söz konusu kararı resmi Twitter hesabından duyurdu.

Solunum Cihazı Vergiler KaldırıldıResmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar’a göre tek kullanımlık tıbbi maskelerde %20 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi kaldırıldı.

Koronavirüsün yayılma hızını engelleme ve salgını kontrol altına alma amacıyla devreye sokulan tedbirler, ortaya çıkması muhtemel ihtiyacın karşılanması ve arz güvenliğinin devamını sağlamayı amaçlıyor. Buna göre hayati önemi olan ve şu ara çok fazla ihtiyaç olan bazı ürünlerin ithalatında ek gümrük vergisi sıfıra çekildi.

Ventilator, oksijen konsantratörü gibi solunum cihazları %13 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi kaldırıldı. Kolonya ve dezenfektan üretiminde hammadde olarak kullanılan dökme etil alkol için de aynı uygulama devreye sokuldu. Normalde %10 uygulanan gümrük vergisi, bu üründe de sıfıra çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu