Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

4 Ayın Yatırımıyla Tüm Yıl Beklentisini Aşan Singapur, Ekonomisini Açıyor

Pandeminin vurduğu 4 ay içinde 13 milyar Singapur doları seviyesinde yatırım taahüdü alan Singapur; ekonomisinin yüzde 80'ini açıyor.
4 Ayın Yatırımıyla Tüm Yıl Beklentisini Aşan Singapur, Ekonomisini Açıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur Ticaret Bakanı Chan Chun Sing, ülke ekonomisinin yeniden açılışına dair açıklamalarda bulundu. CNBC’ye konuşan Sing, tamamı olmasa da ekonominin büyük bölümünün Haziran’da yeniden açılacağını söyledi.

Nisan başında, okulları kapatmak, çoğu işe evden çalışmayı önermek gibi kısıtlamalar getiren Singapur’un Salı günü itibarıyla bu tedbirleri üç aşamada hafifleteceğini dile getirdi.

“Birinci aşamayla, ekonomimizin %80’ini eski seyrine döndüreceğiz. Ardından geride kalan son büyük sektörler perakende ve Haziran sonunda yeniden açmayı umduğumuz yiyecek ve içecek sektörleri olacak” dedi.

Asya’daki en fazla koronavirüs vakalarından birine sahip olan Singapur’daki toplam vaka sayısı 35,292.
Singapur Vaka Sayısı
KAYNAK: Worldometer

İlk başlarda koronavirüsle mücadelede örnek ülkelerden biri olarak gösterilse de 17 Mart’ta başlayan ikinci dalgayla vaka sayısı birden katlayarak arttı. Yine de 23 olan düşük ölüm sayısıyla büyük başarı gösterdi.

Vakaların çoğu, emek yoğun inşaat işleri yapan yabancı işçileri barındıran yurtlardaki enfeksiyon kümeleriyle ilişkiliyken Ticaret Bakanı Chan, hükümetin güvenli ve en önemlisi sürdürülebilir bir şekilde açılmak için şirketler ve işçilerle yakınen çalıştığını kaydetti.

Bu arada ülkenin Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde büyüme tahminini yüzde 1 ila yüzde eksi 4 aralığından revize ederek yüzde 4 ila yüzde 7 daralmaya indirmişti.
Singapur En Kötü Daralma 1998
Kaynak: Dünya Bankası

Bugünkü açıklamasında Chan, ilk aşamada artan aktivitenin etkilerini izleyeceğini ve sonraki haftalarda enfeksiyon oranları düşük kalırsa ikinci aşamaya geçeceklerini bildirdi.

Enfeksiyonların artma ihtimaline işaret ederek bir şeyin yeniden patlak vermesi durumunda, sorunu izole edebileceklerini ve tüm ekonomiyi yeniden kapatmak zorunda kalmayacaklarını da söyledi. Hafta sonundaki bir Facebook gönderisinde Chan, şehir devletinin 20202nin ilk dört ayında 13 milyar Singapur doları yatırım taahhüdünü garantilediğini belirtti.

Facebook gönderisinde işsizliğin giderek arttığını dile getiren Chan, Covid öncesi dünyaya dönmeyi bekleyemeyeceklerini aktardı.

Did an interview with local media via videoconference today to share with them how the Ministry of Trade & Industry and…

Chan Chun Sing paylaştı: 30 Mayıs 2020 Cumartesi

Perakende ve turizm gibi sektörlerde talebin daraldığını, işletme modellerindeki ve küresel tedarik zincirlerindeki değişimlerin belirli miktarda iş kaybına yol açacağını söyledi.

Hükümetin bu süreçte işleri güvenceye almak ve işletmeleri desteklemek için çok yönlü bir strateji uygulamaya koyduğunu vurgulayan Sing, bu çalkantılı dönem ortasında Singapur’un birçok uluslararası şirket için tercih edilen bir yatırım hedefi olarak kaldığını ekledi. 2020’nin ilk dört ayında, Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu’nun tüm yıl için öngörülen 8,10 milyar doları aşarak 13 milyar dolar Singapur doları yatırım taahhüdü garantilediği bilgisini verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu