Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Satın Almayıp Evinizde Çok Daha Ucuza Yapabileceğiniz Ürünler

Satın Almayıp Evinizde Çok Daha Ucuza Yapabileceğiniz Ürünler
Son Güncelleme: 
Yorum

Başlığı okudunuz ve konu hemen dikkatinizi çekti, değil mi? Nitekim çekmeli de! Çünkü bugün pek çok kişiyi gereksiz yere para harcamaktan kurtaracak tüyolar üzerinde duracağız. Sürekli para harcadığımız şeylerin aslında ne kadar yersiz olduğundan, bu eski alışkanlıklarımızı yenileriyle değiştirdiğimizde ne kadar çok tasarruf yapabileceğimizden bahsedeceğiz. Zira görünen o ki hemen hepimiz tasarruf yapma konusunda az biraz dürtülmeye ihtiyaç duyuyoruz.

Yapmış olduğumuz anlamsız harcamalar, cüzdanımızdan hiç yok yere çıkan paralar dediğimin kanıtlayacak nitelikte! Baksanıza, çoğu kişi gereksiz yere para harcamak için bir nevi yarışa girmiş gibi davranıyor. Kaldı ki mağazalardaki, alışveriş merkezlerindeki kalabalığa bakan herkes durumun böyle olduğunu açık ve net biçimde anlayabilir. Neredeyse her gün cüzdanımızdan çıkan para miktarı, harcama yapmayı ya da tüketmeyi ne kadar sevdiğimiz gerçeğini doğrudan önümüze seriyor. Sonuçta; hazıra alışan bir toplum olarak üretmek yerine tüketmeyi tercih ettiğimiz aşikar! İşte tam da bu nedenlerden dolayı, tüketme ya da harcama konusuna daha farklı yaklaşmamız gerektiğini vurgulamak istedim.

Çünkü ne kadar tutumlu olduğumuzu savunsak da, paramızın kıymetini ne kadar bildiğimizi söylesek de, savunduğumuz şeylerle yaptıklarımız arasında dağlar kadar fark var. Yani bu farkı görebilmek için olaya öyle çok dikkatli bakmak falan da gerekmiyor. Etrafınıza, öylesine göz gezdirerek bile dediğimin ne kadar doğru olduğunu anlayabilirsiniz. Ya da daha basitinden bir ay boyunca yaptığınız her harcamanın fişini incelemenizi öneririm. Emin olun, tüketim taraftarı olduğunuz gerçeğini açıkça görebileceksiniz. Oysaki bunun yerine kullanabileceğimiz çok daha etkili bir yol var. O da satın almak yerine evinizde çok daha ucuza mal ederek edinebileceğiniz ürünler üzerine düşünmek. Kaldı ki hemen şimdi inceleyeceğimiz başlıklarda ne gibi ürünlerden bahsettiğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Kısacası, okumaya devam edin ve tüketmek yerine üretmeyi tercih etmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenin derim.

Kişisel Bakım Ürünleri!

Kişisel Bakım Ürünleri!Kişisel bakım ürünleri için ne kadar çok para harcadığınızı hiç düşündünüz mü? Kremler, maskeler, makyaj malzemeleri, parfüm, deodorant ve şu anda aklıma gelmeyen sayısız ürün için ne kadar paranıza kıyıyorsunuz? Büyük ihtimalle, siz de böyle harcamalar için elinize cebinize cömertçe atıyorsunuz! Peki, yapmış olduğunuz harcamalar sizce ne kadar gerekli?

Yani pahalı pahalı maskeler, yağlar, kremler için para harcamasanız acaba çok mu şey kaybedersiniz? Aslında hiç de değil. Evinizde yapabileceğiniz doğal ürünlerle de kendinize bakabilir, hem de bunu çok daha doğal, çok daha ucuz bir biçimde yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, o güzel parmaklarınızı azıcık kımıldatarak, internet ortamında rahatlıkla bulabileceğiniz doğal tariflerden faydalanmak. Emin olun, o pahalı kişisel bakım ürünlerine kıyasla bu tariflerden çok daha memnun kalacaksınız.

Mum, Sabun ve Benzeri Ürünler!

Mum, Sabun ve Benzeri Ürünler!Evet evet, şimdi de evinizde dekor ya da daha farklı amaçlarla kullandığınız ürünlerden bahsediyorum. Hani o TV ünitenizin kenarlarını doldurduğunuz rengarenk mumlardan, banyo raflarınızı süslediğiniz eğlenceli sabunlardan bahsediyorum. Bu ürünler için de bir sürü para harcıyorsunuz, değil mi? Özellikle de son zamanlarda yaşanan çeşitlilikten sonra! Günümüzde adeta sanat eseri denilebilecek o kadar farklı mum ve sabun çeşidi var ki. İnsanın bunlardan satın almak istemesi işten bile değil.

Ama tabii ortada ürünlerin pahalılığı gibi bir sorun da var. Bu nedenle ben de size diyorum ki mum, sabun ve benzeri ürünleri kendiniz yapın. Şimdi hemen öyle “ben ne anlarım mum, sabun yapmaktan” falan düşünmeyin. Çünkü isterseniz ufak bir araştırmayla evinizde harikalar yaratabilirsiniz. Hem kim bilir belki de bu işi o kadar çok seveceksiniz ki, evinizde yaptığınız mum ve sabunları satarak para kazanmaya başlayacaksınız.

Temizlik Malzemeleri!

Temizlik Malzemeleri!Satın almayıp evinizde çok daha ucuza mal ederek sahip olabileceğiniz ürünler arasında temizlik malzemeleri de yer alıyor. Sonuçta; temizlik malzemeleri için bir ayda ortalama ne kadar para harcandığını az çok hepimiz tahmin edebiliriz. Deterjan çeşitlerinden tutun da, makinelere konulan diğer ürünlere, sabunlardan tutun da çeşit çeşit oda kokularına, yağ sökücülerden pas sökücülere varana kadar piyasada yüzlerce farklı çeşit temizlik malzemesi bulunmakta.

Evet, büyük ihtimalle siz de temizlik malzemeleri için cömertçe para harcıyorsunuz. “Önce hijyen” diye düşünerek bu harcamalarınızdan kısamayacağınıza inanıyor ve pahalı pahalı malzemeler için bir sürü paranızı ziyan ediyorsunuz. Üzerinde farklı etiketler var diye envaiçeşit temizlik malzemesine para saçıyorsunuz. Oysaki edineceğiniz birkaç çeşit malzemeyle evinizde istediğiniz hijyeni sağlayabilirsiniz. Örneğin; arap sabunu, soda, limon tuzu gibi… Yapmanız gereken şey azıcık araştırma yaparak, kendi temizlik malzemenizi nasıl hazırlamanız gerektiğini öğrenmek.

Baharat, Çeşni ve Soslar!

Baharat, Çeşni ve Soslar!Gereksiz denilebilecek harcamalar arasında baharat, çeşni, soslar için yapılanlar da yer alıyor. Çünkü bu ürünleri marketlerden almak yerine pekala evinizde hazırlayabilirsiniz. Mesela; ufacık şişler içerisinde satılan karışık baharatlar! En az 10-15 lira ödeyerek satın aldığınız bu ürünleri evinizde kendiniz hazırlayarak ne kadar tasarruf edeceğinizi biliyor musunuz?

Evet evet, diyorum ki aktarlardan çok daha düşük fiyatlar karşılığında alacağınız baharatları istediğiniz şekilde harmanlayabilir, böylelikle bütçenize zarar vermeden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Aynı şekilde, paranızı boş yere harcamanızdan başka bir şeye neden olmayan soslar için de elinizi cebinize atmaktan vazgeçmelisiniz. Çünkü azıcık zamanınızı ayırarak evinizde hazır satılanlara göre çok daha ucuz ve çok daha lezzetli soslar hazırlamanız mümkün. Kısacası, şimdiye kadar benimsemiş olduğunuz şu hazırcı yaklaşımdan kurtulun ve tüketmek yerine üretmeye başlayın.

Süt Ürünleri!

Süt Ürünleri!Süt ürünleri de satın almak yerine evde çok daha ucuza yapabilecekleriniz arasında. Tamam, belki evinizde çeşit çeşit peynirler üretemezsiniz ama mesela yoğurdunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Hem zaten günümüzde sağlığını düşünen pek çok kişinin marketten almak yerine kendi yoğurdunu üretmeye başladığını biliyoruz.

Siz de güvenilir kişilerden satın alacağınız sütlerle yoğurdunuzu yapabilir, hem sağlığınıza hem de bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Burada sadece yoğurt dediğime de bakmayın. Eğer isterseniz peynirinizi, yağınızı, kaymağınızı da kendiniz üretebilirsiniz. Hatta bu işi severseniz ufak çapta satışlar yaparak kendi emeğinizle ürettiğiniz süt ürünlerinizden ekstra para bile kazanabilirsiniz.

Oyuncaklar!

Oyuncaklar!Oyuncaklar da satın almaktan vazgeçip yaratıcılığınızı kullanarak sahip olmanız gereken ürünler arasında. Örneğin; küçücük bebekler için bir sürü para karşılığında alınan o rengarenk oyuncaklar. Ya da kısa süre içinde kırılarak çöpe atılmaya mahkum olanlar. Anlayacağınız, pahalı oyuncaklar için para harcamak gerçekten ama gerçekten anlamsız. Bunun yerine evinizdeki eşyalar üzerinde ufak değişiklikler yaparak çocuklarınız için eğlenceli oyuncaklar yapabilirsiniz.

Örneğin; henüz hiçbir şeyden haberdar olmayan bebeğinize x markasının müzikli ışıklı oyuncağını almak yerine, boş bir pet şişenin içine koyacağınız nohutlar, mercimeklerle onun ilgisini çekebilirsiniz. Ya da çocuğunuz için oyuncak bir mutfak tezgahı almayı, onun zevklerine uygun bir şekilde kartondan mutfaklar yapabilirsiniz. Bez bebekler, pelüş ayıcıklar, çıngıraklar ve bunlar gibi daha başka orijinal oyuncaklar hazırlamak emin olun ki diğer seçeneğe göre çok daha mantıklıdır.

Hediyeler!

Hediyeler!Satın almak yerine kendi emeğinizle yaratabileceğiniz ürünlerden bir diğeri de hediyeler! Hani yılda en az birkaç defa almak zorunda kaldığımız, özel günlerin vazgeçilmezi olan eşyalar! Evet, parasını daha akıllıca harcamak isteyenlere verebileceğim bir diğer öneri de bu! Yani diyorum ki, bundan sonra mağaza mağaza dolaşıp paranızı hediye seçeneklerine yatırmaktan ziyade, yaratıcılığınızı kullanmayı denemelisiniz. Diyelim ki, arkadaşınızın doğum gününü kutlamak için ona bir hediye vermek istiyorsunuz.

Piyasadaki hediye seçeneklerini düşünmekten daha ziyade evde hazırlayabileceğiniz seçeneklere yönelmeli, emeğinizi ve zamanınızı harcayarak ortaya çıkartabileceğiniz armağanları kullanmalısınız. Tamam, belki daha önce hiç böyle bir deneyiminiz olmadı. Değil bir şey üretmek, bir söküğünüzü bile dikmediniz. Ama bu sizin yaratma konusunda yeteneksiz olduğunu göstermiyor, öyle değil mi? Uğraşarak bundan sonra sevdiklerinize vereceğiniz hediyeleri üretme konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Hatta bu konuda işinizi biraz daha kolaylaştırmak adına sizlere bebekler için ucuz ve kolay el yapımı hediyeler başlıklı yazıya göz atmanızı öneririm. Böylelikle hediyenizi evinizde üretme fikrinin gayet eğlenceli ve kolay olduğunu anlayacaksınız.

Reçel, Turşu, Salça, Marmelat gibi Konserve Gıdalar!

Reçel, Turşu, Salça, Marmelat gibi Konserve Gıdalar!Sürekli olarak ihtiyaç duyduğumuz ve artık hazır olduğu için hep marketlere yöneldiğimiz ürünlerden biri de konserve gıdalar! Sonuçta; ülkemizde her evin baş tacı niteliğinde olan bu ürünleri pek çok kişinin marketlerden satın aldığını biliyoruz. Anlayacağınız artık öyle eskisi gibi kavanoz kavanoz salçalar, turşular, reçeller yapılmıyor. Bunun yerine hazır olanlardan yararlanılıyor. Tam da bu noktada size diyorum ki artık reçellerinizi, turşularınızı, salçalarınızı ve benzer ürünleri marketlerden satın almamalısınız. Bunun yerine mevsiminde edineceğiniz sebze, meyvelerle mutfakların vazgeçilmezi olan ürünleri kendiniz yapın. Emin olun, hem midenize hem de cüzdanınıza iyilik yapmış olacaksınız.

Unlu Mamuller ve Tatlılar!

Unlu Mamuller ve Tatlılar!Siz de her gün pastaneye ya da fırına uğramadan duramayanlardan biri olabilir misiniz? Mesela; evinizde kahvaltı yapmayıp, satın aldığınız simitlerle, poğaçalarla mı karnınızı doyuruyorsunuz? Peki, ya o enfes tatlılar? Her gün olmasa bile haftada birkaç kez pastanelerin tatlı reyonuna mı saldırıyorsunuz? Peki, neden ayda belki de yüzlerce lira harcadığınız bu ürünleri kendiniz üretmeyi düşünmüyorsunuz? Evet evet, size sürekli olarak para harcadığınız unlu mamullerini kendiniz yapın diyorum.

Örneğin; her gün pastaneden poğaça almak yerine evinizde istediğiniz şekilde hazırlayabileceğiniz poğaçaları tüketin. Düşünsenize, kocaman bir tepsi poğaça yapsanız en az bir haftalık poğaça masrafından kurtulmuş olursunuz. Ya da ekmek. Evde yapacağınız ekmeğin diğerlerine göre çok daha bereketli olduğunu biliyorsunuz, değil mi? Uzun lafın kısası, ne biliyor musunuz? Alışmış olduğunuz tembellikten kurtulmalı, hem cüzdanınızı hem de midenizi düşünerek daha akıllıca hareket etmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%