Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Sektörünün Cirosu Ekim 2021’de Yıllık %52,8 Arttı

Türkiye'de Ekim 2021 döneminde toplam ciro yıllık bazda %47,5 oranında artış gösterdi.
Sanayi Sektörünün Cirosu Ekim 2021’de Yıllık %52,8 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ekim 2021 dönemine ilişkin Ciro Endeksleri raporu yayımlandı. Buna göre; toplam ciro yıllık %47,5, aylık %6,4 oranlarında artış kaydetti.

Eylül 2021 döneminde toplam ciro yıllık bazda %42,6 oranında artış gösterirken, aylık bazda %0,6 ile sınırlı bir yükseliş kaydetmişti.

Ciro endeksleri alt kategoriler bazında incelendiği zaman; sanayi sektörünün cirosunun yıllık bazda %52,8 oranında arttığı görülüyor.
Toplam Ciro Endeksi Yıllık ve Aylık Değişim - Ekim 2021
Kaynak: TÜİK

Sanayi alt kategorisinde yer alan madencilik ve taşocakçılığının cirosu %48,4 oranında artarken, imalat sektörünün cirosunda %52,9 oranında artış gözlendi. Yıllık bazda inşaat cirosu %37,6 artarken, ticaret cirosu %42,1 ve hizmet cirosu %59,4 oranında artış kaydetti.

Hizmet sektörünün alt kategorilerinde yer alan ulaştırma ve depolama cirosu yıllık bazda %71,6 oranında artarak en fazla ciro artışının gerçekleştiği grup oldu. Konaklama ve yiyecek cirosu ise yıllık %70,6 artışla ikinci sırada en fazla artan ciro olarak kaydedildi.

Yıllık bazda ciro endeksleri arasında en sınırlı artış %37,5 ile bilgi ve iletişim grubunda gerçekleşti. Mesleki, bilimsel ve teknik cirosu ise %39,2 oranında artış gösterdi.

Ciro endekslerinin aylık bazdaki artışları incelendiği zaman, sanayi sektörünün cirosunun %7,5 arttığı görülüyor. İnşaat cirosu %3,7, ticaret cirosu %6,4 ve hizmet cirosu %4,8 artış kaydetti. Sanayi sektörü altında yer alan madencilik ve taşocakçılığı cirosu %3,8 artarken, imalat sektörü cirosu %7,6 artış kaydetti.

Hizmet sektörü altında yer alan bilgi ve iletişim cirosu ise % -2,1 ile tek gerileyen endeks olarak kaydedildi. Ulaştırma ve depolama cirosu aylık %8,3 artarken, konaklama ve yiyecek cirosu %4,7 arttı. Gayrimenkul cirosu aylık %4,6, mesleki, bilimsel ve teknik cirosu %1,1 artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu