Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Parasını Akıllıca Yönetmek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar

Parasını Akıllıca Yönetmek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar
Son Güncelleme: 
Yorum

Son ödeme tarihi gelmeden ödenen faturalar, bir sonraki aya kadar rahatlıkla yeten maaşlar, insan gibi yaşayabilmenin verdiği mutluluk ve huzur… Tüm bunlar neyin varlığıyla oluyor, hepimiz biliyoruz sanırım! Tabii ki günümüzün mutlak gücü olan para sayesinde. Herkesin bildiği gibi para yüzyıllar önce keşfedildi ve o zamanlardan beri insanların yaşayışlarını etkileyen en önemli unsur oldu. İçinde olduğumuz çağda ise bu çok daha önemli bir hal aldı.

Nitekim 21. yüzyıl paranın altın çağını yaşadığı bir zaman olarak da tanımlanabilir. Bu kimileri için sorun olmazken, kimileri için de zamandan şikayet ettiren bir durum! Elbette durumu belirleyen şey de paranın varlığı ya da yokluğu! Sonuçta zamana hükmeden mutlak gücü gerektiği gibi yönetebiliyorsanız, parasızlıktan ya da genel olarak paradan rahatsızlık duymazsınız. Ama dediğim gibi, bunu belirleyecek olan belli başlı noktalarda ne kadar başarılı olduğunuzdur.

Siz kendinizi para yönetimi konusunda ne kadar başarılı hissediyorsunuz? Yani ay sonunu rahatlıkla getirebiliyor musunuz? Eğer varsa çocuklarınız için iyi bir gelecek hazırladığınızdan emin misiniz? Ya da emekliliğinizde sizi rahatlıkla geçindirebilecek bir finansal planınız var mı? Bu sorulara vereceğiniz cevap hayır ise aşağıdaki maddeleri incelemenizi öneririm. Çünkü hemen şimdi herkesin rahatlıkla uygulayabileceği önemli tavsiyelerden bahsedeceğim.

İşte parasını akıllıca yönetmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar:

Elinizdekilerin Farkında Olun!

Elinizdekilerin Farkında Olun!Öncelikle elinizdekilerin farkına varmalısınız. Tıpkı savaşa girmeden önce silahlarını kontrol eden bir savaşçı gibi neyiniz var, neyiniz yok bilmelisiniz. Kendiniz elde ettiğiniz kazancın size ne kadar yettiğini, hangi harcamalarınızdan kısabileceğinizi sormalı; yetmediği noktalarda gelirinizi arttırmak için farklı çözüm yolları aramalısınız. Bunu bir tek para yönetimi konusunda değil, hayatınızın her alanında uygulamayı başarırsanız; sizi tatmin edecek sonuçlar elde etmeyi gönül rahatlığıyla bekleyebilirsiniz. Çünkü günümüzde çoğu insanın düştüğü en büyük hatalardan bir tanesi; cüzdanında, kasasında ya da yastık altında ne kadar paraya sahip olduklarını bilmemeleridir. Kişi ne gelirinden ne de giderinden bihaber yaşarsa, para yönetimi hususunda çuvallaması da gayet normal olacaktır. İşte siz bu sınavı kaybedenlerden biri olmamak için hem sahip olduklarınız hem de olamadıklarınızı hafızanıza bir bir yazın derim.

Düzenli Olarak Bütçe Yapın!

Düzenli Olarak Bütçe Yapın!Sürekli söylüyoruz bunu değil mi? Ama gel gör ki çok az insan bu tavsiyeye uyuyor. Sanki bir yarım saatini bütçe yapmak için ayırmak çok zormuş gibi bu öneriye sürekli kulak tıkanıyor. Ama insanlar bütçe yapamaya neden yanaşmıyor gerçekten anlam veremiyorum. Sonuçta koca bir şirketin ya da holdingin muhasebesini tutmayacaksınız ki? Yapmanız gereken şeyler ortada! Altı üstü gelirinizi, giderinizi tek tek yazıp elinizde kalan parayı nasıl geçinebileceğinizin yollarını arayacaksınız! Emin olun bütçe yapmaya başladığınız takdirde nasıl çok daha hesaplı alışverişler yaptığınıza şahit olacak, hatta belki eskisine oranla ekstra harcamalarına daha çok para ayırabileceksiniz. İnanmıyor musunuz? O zaman deneyin ve dediğimin en kadar doğru olduğunu yaşayarak öğrenin.

Yatırım Yapın!

Yatırım Yapın!Yatırım yapmak denilince aklınıza ne geliyor bilemiyorum ama para yönetimi konusunda başarılı olmak için yatırım yapmayı öğrenmeniz gerekiyor. Bu konuda hiç bilginiz olmasa bile internetin bütün insanlara sunmuş olduğu olanaklar sayesinde istediğiniz her alana nasıl yatırım yapacağınızı her ayrıntısına varana kadar öğreniyorsunuz. Mesela; altına nasıl yatırım yapılır öğrenmek istiyorsunuz. Buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Dolara mı yatırım yapmak istiyorsunuz? Ona da buradan ulaşabilirsiniz. Sonuçta istediğiniz her türlü bilgi parmaklarınızın ucundaki dokunuşta gizli! Yapmanız gereken tek şey birazcık araştırma ve sonra gelsin paralar…

Kredi Kartlarına Dikkat Edin!

Kredi Kartlarına Dikkat Edin!Kaç tane kredi kartınız var? Evet, para yönetimi konusunda neden bu kadar başarısız olduğunuzu merak ediyorsanız, önce bu soruya bir cevap verin! İki, üç, yoksa daha mı fazla? Eğer öyleyse elinizde avcunuzda para kalmaması ve büyük ihtimalle kalmayacak olması gayet normal olacaktır. Çünkü çoğu kişi kredi kartlarının cazibesine kapılarak kendini içinden çıkamadığı bir borç batağı içinde bulur. Tabii, bütün ay boyunca hiç para ödemeden +4 taksitli, bol bol puanlı alışverişler yapmak eğlencelidir. Ancak ekstre geldiğinde o 4-5 haneli rakamlar karşısında küçük bir şok geçirilir. Oysaki harcama yaparken kredi kartları ne kadar da masumdur. Bu küçük dikdörtgen şeylerin insanları bunalımlara, hatta intiharlara kadar sürükleyebileceği ne yazık ki görmezden gelinir. İşte bu nedenle, kredi kartlarınızı ya düzgün kullanın ya da bir an önce borçlarınızdan kurtularak onlarla olan ilişkinizi kesip atın!

Kredi kartı kullanımı nasıl olmalıdır diyorsanız burayı tıklayın!

Gelirinizi Arttırmak için Farklı Yollara Başvurun!

Gelirinizi Arttırmak için Farklı Yollara Başvurun!Paranızı akıllıca yönetmek ve çok daha rahat bir şekilde yaşamak istiyorsanız; gelirinizi nasıl arttırabileceğiniz üzerine daha çok kafa yormalısınız. Mesela; halihazırda yaptığınız iş dışında başka nelerle uğraşabileceğinizi düşünmeli, yeteneklerinizin farkına vararak ekstra kazanç elde edebileceğiniz alanlara yönelmelisiniz. Zira günümüzde tek bir gelire bağlı kalarak ev geçindirmek oldukça zor! Bu nedenle çoğu insan kendine uygun olan ek işlere başvurarak bütçesini kalkındırmaya çalışıyor. Siz de paranızı akıllıca yönetmek istiyorsanız, gelirinizi arttırmak için farklı işler denemeyi düşünmelisiniz derim. Bu noktada size kolaylık olsun diye aşağıdaki listeyi hazırladım.

Bütçenize ciddi oranda kalkındıracak kazançlı ek gelir yöntemleri:

1. Boş Zamanları Paraya Çevirecek 11 Kazançlı Ek Gelir Yöntemi
2. El Becerisi Olanlar için Evden Çalışarak Para Kazanmanın 13 Eğlenceli Yolu
3. Az Para Kazananlar için Ek Gelir Sağlayacak 12 İş Tavsiyesi
4. Keyfine Düşkün Olanların Rahatlıkla Yapabileceği 10 Basit Ek İş Önerisi
5. Para Kazanmak İsteyen Ev Hanımları için 12 Müthiş Öneri

Tasarruflu Olmayı Alışkanlık Haline Getirin!

Tasarruflu Olmayı Alışkanlık Haline Getirin!Biliyorum ki şu an daha nasıl tasarruf yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Yani aklınızdan zaten her harcamanızı düşünerek yaptığınızı, faturalardan kısmak için hemen her şeyi denediğinizi geçiriyorsunuz. Ancak şu da var ki kendisini tasarruflu olarak tanımlayan çoğu kişi farkında olmadan müsrif harcamalar yapmaktadır. Evet, belki farkında değilsiniz; ama ihtiyacınız olan alışverişlerde bile paranızı çöpe atıyor olabilirsiniz. İsterseniz, bu durumu birkaç örnekle açıklayayım.

Mesela, bir monta ihtiyacınız var. Tam istediğiniz gibi hem kaliteli hem de uygun fiyatlı bir mont bulup, satın aldınız. Peki, bu alışverişi yaparken montun temizliğinin nasıl olacağını da hesaba kattınız mı? Demek istediğim, kuru temizleme masraflarını da düşündünüz mü? Gördüğünüz gibi küçük ve önemsiz görünen ayrıntılardan bile tasarruf yapabilirsiniz. Hani şu 3 kuruş paranın hesabını yapan zenginler var ya, işte onlar emin olun en doğrusunu yapıyorlar. Siz ne sanıyordunuz ki! Zenginlik öyle parayı har vurup harman savurmakla elde edilmiyor!

İşinizden Ne Kadar Memnun Olduğunuzu Düşünerek Farklı Alanlara Yönelin!

İşinizden Ne Kadar Memnun Olduğunuzu Düşünerek Farklı Alanlara Yönelin!Daha iyi yaşam standartlarına kavuşmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da şu anda yaptığınız işten ne kadar memnun olduğunuzu düşünmek! Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse, işinizi değiştirme imkanına sahip olup olmadığınıza karar vermek! Zira şimdiye kadar yapmadığınız bir iş sayesinde belki siz de o hayalini kurduğunuz hayata kavuşabilir, cüzdanınızı doldurarak çok daha mutlu bir hayat sürdürebilirsiniz.

Örneğin, yıllardır hep başkaları için çalışmış olabilirsiniz. Kim bilir belki de artık kendi işinizin patronu olma vakti gelmiştir. Hem günümüzde yeni bir iş kurmak, eski zamanlardaki kadar zor değil. Artık herkesin elinin altında sayısız olanak var. Parmaklarınızın ucuyla yapacağınız tek bir dokunuş sayesinde istediğiniz her şey hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Sonuçta istiyorsanız, kendi işinizi şimdi değil de ne zaman kuracaksınız ki, değil mi? Fikrime katılıyorsanız, kendinize uygun iş alanını belirlemek için bir an önce araştırma yapmaya başlamalısınız.

Para Tuzaklarına Dikkat Edin!

Para Tuzaklarına Dikkat Edin!“Şok, şok, şok, yüzde bilmem kaç indirim, 2 alana 1 bedava…” Siz de vitrinlerde ya da ekranlarda gördüğünüz bu tarz sloganların cazibesine kapılıp gidenlerden misiniz? Eğer öyleyseniz, bu noktadan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de tıpkı yukarıdaki gibi para tuzakları! Şimdi diyeceksiniz ki indirimli alışveriş yapmanın neresinde para tuzağı var? Durumu şöyle açıklayayım. Biz insanlar doğamız gereği normalden daha ucuz fiyata bulduğumuz bir şeyi hemen satın almak isteriz. Ona ihtiyacımız olmasa dahi, belki biraz aç gözlülük, belki mutlu olma isteği belki de sadece kampanyanın çekiciliğiyle hiç düşünmeden para harcarız. Bu şekilde kampanya yapan firmalar emellerine, siz de boş cüzdanınıza kavuşmuş olursunuz. Sizin anlayacağınız indirimli bir ürünü satın almadan önce o eşyaya ne kadar ihtiyacınız olduğunu iyice düşünün, sonra elinizi cebinize sokun.

Nihai olarak, para yönetimi konusunda başarılı olmak isteyenler için etkili tavsiyelerin olduğu yazının da sonuna gelmiş olduk. Şu anda fikirlerinizde değişiklik olup olmadığını gerçekten merak ediyorum. Umarım bundan sonra devrin silahı olarak gösterilen paraya karşı daha dostane yaklaşır ve onu düşmanınız olarak görmekten vazgeçersiniz. Çünkü siz farkında olmasanız bile bu mutlak güç, aslında ehlileştirilmek isteyen yabani bir yaratık gibi boyun eğmek istiyor. Yapmanız gereken onu dizginlemek için birazcık çaba sarf edip,, zaman ayırmak!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%