Yatırım yapmaya başla!

Para Alışkanlıklarınızı Değiştirmeniz Gerektiğini Gösteren 6 İşaret

Para Alışkanlıklarınızı Değiştirmeniz Gerektiğini Gösteren 6 İşaret

Elbette herkes para yönetimi konusunda başarılı olmak ister. Refah içinde yaşamak, para sıkıntısı çekmemek ve borç nedir bilmemek istisnasız herkesin dileği. Peki, öyleyse neden herkes bu dileğini gerçeğe dönüştüremiyor? Neden çoğu kişi hayatını maddi sıkıntı çekerek geçirmek zorunda kalıyor? Neden insanlar paralarını geleceği düşünerek daha akıllıca harcamıyor? Aslına bakarsanız, bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz. Zira düşüncesizce para harcamak çoğu kişi için daha kolay ve eğlenceli gözüküyor. Kuruş kuruş paranın hesabını yapmak yerine belki de tomar tomar parayı çarçur etmek insanlara çok daha çekici geliyor. İşte bu nedenle de maddi refah içinde bir hayat yaşamak pek ama pek az insana nasip oluyor.

Tamam, hayat şartları her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Ve hiçbirimiz bu gerçeği inkar etmiyoruz. Ancak bu demek değil ki, şu anda para sıkıntısı çekenler sadece geçim şartları yüzünden bu haldeler! Sonuçta; hayat bir yandan zorlaşıyor ama bir diğer yandan da önümüze binbir türlü kolaylık sunuyor. En basitinden, bilginin hemen elimizin altında olduğu bir çağda yaşıyoruz. Etrafımız farklı farklı fırsatlarla dolu! Aklımızı kullandığımızda yapılabilecek pek çok kazançlı iş, kullanılabilecek bir sürü etkili bütçeleme taktiği var. Ama biz nedense çoğu kişinin yaptığı gibi “iç güveysinden hallice” yaşantılarımıza kendimizi mahkum ediyoruz. Sıradan insanların sıradan para alışkanlıklarını benimseyerek ortalama bir hayatın ortalama yaşayanları oluyoruz.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı ben de size diyorum ki, belki de maddi sıkıntı çekmemizin ardındaki tek sorun kötü para alışkanlıklarımızdır. Belki de yıllardır sürdürdüğümüz alışkanlıklar yüzündendir “maddi refah içinde yaşama” dileğimizin dilek olarak kalmasının en büyük nedeni! Evet, bu dediklerim size de mantıklı geliyorsa -ki gelmeli!- o halde aşağıdaki başlıkları incelemenizi öneriyorum. Çünkü hemen şimdi para alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğini gösteren işaretlerden bahsedeceğiz.

Beğendiğiniz Her Şeyi Satın Alıyorsunuz!

Beğendiğiniz Her Şeyi Satın Alıyorsunuz!Evet, değiştirmeniz gereken para alışkanlıklardan bir tanesi hiç şüphesiz bu! Çünkü siz beğendiğiniz her şeyi satın alma eğilimindesiniz. İhtiyacınız olduğu için değil de arzularınızı tatmin etmek için para harcıyorsunuz. Mağazada, vitrinde, e-ticaret sitelerinde gördüğünüz herhangi bir şeyi beğeniyor ve bütçenizin durumunu hesaba katmadan aceleyle alışveriş yapıyorsunuz. “Nasıl olsa öderim” mantığıyla hareket ediyor, beğendiğiniz şeyleri satın almanın sizi para sıkıntısı çekmekten daha mutlu edeceğini düşünerek hata yapıyorsunuz. Kısacası, alışverişlerinizde düşüneceğiniz en son şey ürünlerin fiyatları ya da gereksinimleriniz oluyor. Yani siz öncelikli olarak hesap etmeniz şeyleri en sona bırakarak paranızı bilinçsizce harcıyorsunuz.

Emeklilik mi? Aklınıza Bile Getirmiyorsunuz!

Emeklilik mi? Aklınıza Bile Getirmiyorsunuz!Nasıl olsa daha çok gençsiniz, değil mi? Nasıl olsa daha geleceğini garanti altına almanız gereken bir çocuğunuz bile yok! Hatta belki henüz bir yuva bile kurmadınız. Ama işte bu düşüncenizle de kötü bir para alışkanlığının kurbanı oluyorsunuz. Sadece bugününüzü düşünerek, gelecek güzel günlerinizi riske atıyor, sonradan pişmanlık yaşama ihtimalinizi arttırıyorsunuz.

Kısacası siz bu yaklaşımla, rahat bir hayat yaşama olayını şansa bırakıyorsunuz. Gençliğinize güveniyor, ileride de şu andaki kadar yoğun çalışabileceğinizi zannediyor, işsiz kalabileceğinizi ya da işinizi batırabileceğinizi hesaba katmıyor, olasılıkları göz ardı ederek öylece yaşamaya devam ediyorsunuz. Ancak bilmelisiniz ki, bugün kazan bugün harca mantığıyla sadece belirli bir yere kadar ilerleyebilirsiniz. Ve bir mucize falan gerçekleşmediği sürece sonunda o beklenen sonuçla karşılamaktan kendinizi kurtaramazsınız.

Maddiyatla İlgili Konularda Değişimden Korkuyorsunuz!

Maddiyatla İlgili Konularda Değişimden Korkuyorsunuz!Sürekli aynı insanlarla iş ilişkileri kuruyor, kendinizi aynı işte çalışmak zorunda hissediyor, kısacası parasal konularda hep aynılıklara mecbur olduğunuzu düşünüyorsunuz. Kişisel finansınız konusunda hep garantici davranıyor, değişimden ölesiye korkuyor, garantici yaklaşımınız yüzünden de hep hata yapıyorsunuz. Kaldı ki bu korkunuz yalnızca maddiyatla ilgili konularla da sınırlı kalmıyor. Özel hayatınızda da aynı sınırlayıcı tavrınızdan dolayı kendinize göz göre göre kötülük ediyorsunuz. Sıradan insanların sürekli yaptığı bu hata yüzünden de kişisel finansınız konusunda bir türlü başarıyı yakalayamıyorsunuz. İşte bu nedenlerden dolayı da parayla ilgili konularda değişimden korkmaktan vazgeçmelisiniz.

Hiç Düşünmeden Borca Giriyorsunuz!

Hiç Düşünmeden Borca Giriyorsunuz!İşte acilen değiştirmeniz gereken bir diğer kötü para alışkanlığı daha! Çünkü siz belki de kırk kez düşünmeniz gereken borca girme olayında adeta hiç düşünmüyormuş gibi davranıyorsunuz. Anlık dürtüleriniz uğruna yüzlerce, hatta binlerce liralık borçlar altına giriyor, bu harcamalarınız sanki sizi mutlu edecekmiş gibi hareket ediyorsunuz. Mesela; bütçeniz hiç müsait olmamasına rağmen pahalı arabalara binmek uğruna bütçenizi zora sokacak krediler çekiyor, daha makul evlerde oturmak varken maaşınızın yarısını lüks evlerde yaşamaya harcıyorsunuz.

Bütün arkadaşlarınız tatil yapıyor diye siz de hiç düşünmeden pahalı tatiller yapmaya kalkışıyor, cebinizde olmayan parayla çevrenize caka satıyorsunuz. Peki, gerçekten tüm bunları yapmanıza gerek var mı? Gereksiz yere borca girmek sizce de tam anlamıyla saçmalık değil mi? O halde bundan sonra etrafınızdan, bankadan ya da artık her neredense oradan bir kuruş borç almadan önce tekrar tekrar düşünmelisiniz. Borç almak sizi iyiye mi götürecek yoksa bu hem maddi hem de manevi anlamda hayatınıza sıkıntı mı getirecek?

Borca girmeden önce düşünmeniz gerekenler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için tıklayın!

Hiç “Bu Ay Bütçemi Zorlayamam” Gibi Laflar Etmiyorsunuz!

Hiç “Bu Ay Bütçemi Zorlayamam” Gibi Laflar Etmiyorsunuz!Evet, benimsediğiniz kötü para alışkanlıklarından bir diğeri de bu! Çünkü siz para yönetimi konusunda başarılı olan insanların yaptığı şeyi yapmıyorsunuz. Yani hiç ama hiç “bu ay bütçemi hiç zorlayamam, istediğim şeyi ancak şu kadar zaman sonra alabilirim, şimdi bu harcamayı yaparsam ileride sıkıntıya düşerim” gibi cümleler kurmuyorsunuz.

Bütçe planlaması nedir bilmiyor, maaşınızı aldığınız zaman borçlardan geri kalanı harcayarak idare ettiğinizi düşünüyorsunuz. Bir şey satın almadan önce para durumunuzu bazen hiç ölçüp tartmıyor, cebinizde para olsa da olmasa da o harcamanın size ne getirip ne götürebileceğini hesaba katmıyorsunuz. İşte bu nedenle de hep kendi yağınızda kavruluyor, öyle böyle bir şekilde idare ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ve sizden çok daha az para kazanan insanların nasıl o kadar çok şeye sahip olabildiklerini hep merak ediyorsunuz.

Kendinize Parayla İlgili Hedefler Belirlemiyorsunuz!

Kendinize Parayla İlgili Hedefler Belirlemiyorsunuz!Çünkü belirlediğiniz hedeflere ulaşamayacağınızı düşünüyorsunuz. Para yönetimi konusunda başarısız olduğunuz için kendinize maddi hedef belirlemeye cesaret edemiyor, tüm bu kötü alışkanlıklarınızın hayatınızı ne kadar olumsuz yönde etkilediği gerçeğini göremiyorsunuz. Ne birikim yapmayı, ne bilmem ne kadar zamanda bilmem ne kadar varlığa erişmeyi aklınıza bile getirmiyorsunuz. Tabiri caizse “günlük” yaşıyor, hayatın önünüze ne getireceğini bekleyerek ömür bitiriyorsunuz.

Oysaki küçük de olsa kendinize bir maddi hedef belirleseniz, ona ulaşmak için çalışıp çabalayacak, belki daha akıllıca harcamalar yapacak, belki de zamanla bütün kötü para alışkanlıklarınızdan kurtulacaksınız. Sonuç olarak, hayatınızı daha iyi bir biçimde yaşamak istiyorsanız, hemen şimdi para konusundaki bakış açınızı değiştirmelisiniz derim. Çünkü para bir amaç olmasa da istediğiniz hayatı sürdürebilmek için kesinlikle gerekli olan bir araç. Kabul etseniz de etmeseniz de durum böyle!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum