Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Norveçliler 1,1 Trilyon Dolardaki Fondan Paylarına Düşeni Almak için Harekete Geçti

Norveç'in varlık fonu 1,1 trilyon dolar seviyesine çıkınca halk paralarını çekmek istediğini belirtti.
Norveçliler 1,1 Trilyon Dolardaki Fondan Paylarına Düşeni Almak için Harekete Geçti

Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç varlık fonu, 1,1 trilyon dolar seviyesini gördü. Bu durum karşısında ülke hükümeti tarafından yapılan açıklama, varlık fonunun her zaman Norveç halkına ait olduğunu özellikle belirtiyordu. Şimdilerde bölge halkı, dünyanın en yükseğine işaret eden varlık fonundan payına düşen parayı almak istediklerini belirtti.

Paralarını almak isteyen halk harekete geçti. Geçtiğimiz ay 1,1 trilyon dolar seviyesine çıkarak rekor yakalayan fondan payına düşen parayı alıp alamayacağı konusunda emin olmayan Norveçliler, durumdan endişe ediyor.

Halkın hisselerini takip eden vatandaşlardan bir kısmı payına düşen miktarı dahi bilmezken, bazıları ise yalnızca bir şişe soda almaya yetecek kadar para verilmesine razı olduklarını söylüyor ve böylelikle konuyu aslında hiç ciddiye almadıklarını belirtmek istiyorlar.

Norveç’in yaklaşık 5,3 milyon civarında nüfusu olduğu durumu dikkate alındığında, söz konusu bu varlık fonundan kişi başına düşen miktarın 200 bin doları aşabileceği tahmin ediliyor.

Norveç Nüfusu 5,3 Milyon CivarındaÜlkenin merkez bankası Norges Bank Yatırım Yönetimi sözcüsü ve aynı zamanda Oslo’da fonu yönetmekten sorumlu kişi Marthe Skaar, söz konusu varlık fonuna insanların dahil olmasından mutluluk duyduğunu belirtti. Ardından ülke hükümetinin de belirttiği gibi fonun tüm vatandaşlara ait olduğunun bilinmesinin güzel bir durum olduğundan söz etti.

Norveçlilerden bazıları payına düşen parayı çekemeyeceklerini öğrenebilir.

Norveçliler Payına Düşen Parayı Çekemeyeceklerini ÖğrenebilirBu durumla ilgili konuşan Skaar, vatandaşların para çekemeyeceğini öğrenmesinin ardından hayal kırıklığına uğrayabileceğini söyledi. Ardından yaşanan bu durumun sonraki nesillere yarar sağlaması gerektiğini açıklamak için oldukça iyi bir fırsat olacağını ekledi.

Vatandaşların bu tarz isteklerinin ilk kez görülen bir durum olmadığını söyleyen Skaar, ülkenin varlık fonlarında bir yükseliş meydana gelmesine rağmen fonun kesin bir çetelesinin tutulmadığını ifade etti.

Öte yandan rekor seviyelerdeki Norveç varlık fonunun, 1990 yılından bu yana ülkenin petrol ve doğal gaz üretiminden elde ettiği getiriyle yabancı ülkelerin hisse senetleri, tahvil ve emlak piyasaların yatırım yaptığı biliniyor. Bölge halkının hakkı olan parayı ne zaman ya da ne şekilde alabileceği ise henüz bilinmiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum