Yatırım yapmaya başla!

Neden Bütçe Planlaması Yapmalısınız?

Neden Bütçe Planlaması Yapmalısınız?

Para yönetimi konusunda başarılı olmak için bütçe planlaması yapmanın önemini hepimiz biliyoruz. Gerçi biliyoruz bilmesine ama bu noktaya ne kadar dikkat ediyoruz, orası epey şüpheli! Sonuçta; maddi konularda başarı için bütçe planlamasının vazgeçilmez bir gereklilik olduğu herkesin malumu! Nitekim gördüğümüz, duyduğumuz ya da okuduğumuz bilgiler de bütçe planlamasının ne kadar kritik bir nokta olduğunu bir kez daha önümüze seriyor.

Peki, o zaman neden hala bütçe planlaması konusunu görmezden geliyormuş gibi davranıyoruz? Cüzdanımıza giren parayı diyorum, neden hala yerli yersiz her şey için harcamaktan vazgeçemiyoruz? Neden “ben paramın hesabını biliyorum, yazıp çizmeye ihtiyacım yok” gibi sözlerle kendimizi kandırıyoruz? “Bütçe de neymiş, paranın gideceği her yer benim aklımda, yazınca ne olacak, 3 lira olan param 5’e mi çıkacak” diye düşünüyor, para yönetimi konusunda başarılı olanların bütçe yapmayı bilen kişilerden oluştuğu gerçeğini göremiyoruz.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı, bugün sizlerle “bütçe planlaması neden yapılmalı” sorusunun yanıtları üzerine konuşmak istedim. Diğer bir deyişle; aslında bildiğiniz ama nedense hep görmezden geldiğiniz belli başlı birkaç konudan bahsedeceğiz. Evet, görmezden geldiğiniz dedim çünkü bütçe planlaması yapmanın size sağlayacağı avantajları öğrendiğinizde ne kadar çok şeyi göz ardı ettiğinizi çok daha iyi anlayacaksınız. Dilerseniz; lafı daha fazla uzatmayalım ve neden bütçe planlaması yapmanız gerektiğini bir bir incelemeye başlayalım.

Aşırı Harcamalardan Kurtulursunuz!

Aşırı Harcamalardan Kurtulursunuz!Öncelikle bütçe planlaması yapmak için bu konuda uzman olmanız gerekemediği konusunda bir anlaşalım. Çünkü pek çok kişi bütçe planlamasının karmaşık formüller, gelir gider hesaplamaları, grafikler gibi kavramlardan oluştuğunu falan zannediyor. Oysaki basit bir bütçe planlaması yapmak için ihtiyacınız olan şeyler kalem, kağıt bir de hesap makinesi. Hatta bunlar olmadan bile rahatlıkla bütçe planlaması yapabilirsiniz. Zira elinizdeki akıllı telefonlarda bu işlemleri halletmek için fazlasıyla uygun. Ayrıca bütçenizi kontrol altında tutmak için telefonunuza ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Evet, bütçe planlamasının zannettiğiniz gibi uzun uzun saatlerinizi alacak ya da kafanızı karıştıracak bir şey olmadığı konusunda anlaştığımıza göre devam ediyorum.

Tamam, elinize kalemi kağıdı aldınız ve o ay elinize geçen parayı, ödemelerinizi hepsini tek tek yazdınız. Nereye ne kadar para ödeyeceğinizi, geri kalan parayı hangi ihtiyaçlarınıza nasıl harcayacağınızı ve bu miktarın ne kadarını birikim için kenara ayıracağınızı hesap ettiniz. İşte bu basit işlem sayesinde aşırı harcama yapmaktan kurtulmuş olacaksınız. Çünkü o ay nereye ne kadar para harcayabileceğinizi daha önceden belirleyeceksiniz. Atıyorum; üstünüze başınıza yapacağınız alışveriş için sadece 200 lira limit belirlediyseniz, o paranın üzerine çıkmayacaksınız. Ya da mutfak masrafınız için 100 lira ayırdıysanız, aynı şekilde tutarın dışına çıkmamak için uğraşacaksınız. Arada sırada ufak tefek kaçamaklar yapsanız da genel olarak paranızı daha iyi yönetmeye başlayacak, elinizde bir plan olduğu zaman maddi konularda çok daha başarılı olduğunuzu kısa süre içinde göreceksiniz.

Aşırı harcamalarınızdan kurtulduğunuzda sahip olacağınız avantajları öğrenmek için tıklayın!

Maddi Hedeflerinize Daha Kolay Ulaşırsınız!

Maddi Hedeflerinize Daha Kolay Ulaşırsınız!Çünkü hem ulaşmak istediğiniz maddi hedefi daha doğru belirler hem de elle tutulur bir plana sahip olduğunuz için başarıya daha çabuk ulaşırsınız. Diyelim ki; bir sene içinde x lira fiyatındaki arabayı satın almak istiyorsunuz. Zaten sürekli bütçe planlaması yaptığınız için isteğinizi ne kadar sürede gerçeğe dönüştürebileceğinizi de bilir, sahip olduğunuz parayla o arabayı 1 sene içinde alıp alamayacağınıza daha doğru karar verirsiniz. Baktınız, bütçeniz x liralık arabayı almak için müsait değil. O zaman maddi hedefinizi y liralık arabayı almak üzere belirler, bütçenizi de bu doğrultuda yönetmeye başlarsınız.

Sonuçta; herkes cüzdanına giren paranın miktarını bilir. Ancak kazanılan para nereye gidiyor? sorusunun yanıtı nedense cüzdana giren para miktarıyla aynı netlikle verilemez. Çünkü çoğu kişi harcama yaparken paranın değerini unutur, 3’ün 5’in ne kadar büyük meblağlara ulaşabileceği gerçeğini göz ardı eder, sonra da “neden hedeflerime ulaşabilecek güçteyken bir türlü istediğimi alamıyorum” gibi sözlerle durumdan şikayet etmeye başlar. İşte tam da bu nedenlerden dolayı, sizlere tekrar bütçe planlaması yapmalısınız diyorum. Nitekim bu şekilde kendiniz için doğru maddi hedefler belirleyebilecek, o hedeflere ulaşmak için bütçenizi nasıl yönetmeniz gerektiği hususunda soru işaretleriyle karşılaşmayacaksınız.

Tasarruf ve Birikim Konusunda Daha Başarılı Olursunuz!

Tasarruf ve Birikim Konusunda Daha Başarılı Olursunuz!Neden olduğunu artık anlamış olmalısınız gerçi ama ben yine de bahsetmek istiyorum. Evet, bütçe planlaması yapmanızın ne kadar gerekli olduğu konusunda hiçbir tereddüt yaşamamalısınız çünkü bu şekilde tasarruf konusunda daha başarılı olursunuz. Gelirinizi ve giderinizi net rakamlarla belirlediğiniz için geriye kalan para miktarının ayrımına daha çok varabilir, dolayısıyla tasarruf, birikim konularında daha bilinçli hareket etmeye başlarsınız. Örneğin; bütçe planlaması yaptınız ve bütün giderlerinizi düştükten sonra elinizde x kadar para kaldığını gördünüz. Yani boşa çıkan paranız o kadar!

İşte bu parayı nasıl değerlendirebileceğiniz üzerine düşünürsünüz. Oysaki plan program yapmadan paranızı harcadığınızda büyük ihtimalle boşa çıkan paranızı da hiç yok yere çöpe atıyordunuz. Çünkü elinizde ne kadar çok para kaldığını bilmiyor, size göre “cep harçlığı” olan parayla gönlünüzce harcama yapıyordunuz. Fakat bütçe planlaması yapmaya başladıktan sonra hem doğru maddi hedefler belirlediğiniz için hem de bütçenizdeki her hareketin farkına vardığınız için paranızın değerini daha iyi anlamaya başlayacaksınız. Bu durum da sizi daha çok tasarruf etmeye ve aynı zamanda daha fazla birikim yapmaya yönlendirecek.

“Para biriktirmek için edinmeniz gereken basit alışkanlıklar” nelermiş, öğrenmek için tıklayın!

Maddi Konularda Endişelenmekten Kurtulur, Her Anlamda Daha Mutlu Olursunuz!

Maddi Konularda Endişelenmekten Kurtulur, Her Anlamda Daha Mutlu Olursunuz!Evet, bütçe planlaması yapmanın sizin için ne kadar gerekli olduğu konusunda söylenebilecek belki de en önemli şey! Çünkü sizi her anlamda başarıya götürecek bu iyi para alışkanlığını kazandıktan sonra maddi anlamda çok daha az endişe yaşamaya başlayacaksınız. Yani eskisine oranla maddiyat yüzünden daha az stres yaşayacak, planlı hareket etmeye devam ettikçe az olan stresi tamamen ortadan kaldırabileceksiniz. Neden mi? Diyorum ya, şu an farkında değilsiniz belki ama önünüzde duracak pusula niteliğindeki bütçe planınız size pek çok yönden katkı sağlayacak. Bu plana bakarken borçlarınız için akıllıca ödeme planları yapabilecek, gelirinizin yetmediği durumlarda kazancınızı arttırmanın yollarını arayacak ya da fuzuli denilebilecek harcamalarınızı ortadan kaldıracaksınız. Tüm bunlar da sizi doğal olarak para yüzünden kara kara düşünmekten kurtaracak.

Diğer bir deyişle; “bu ay şu borcu nasıl ödeyeceğim, acaba y’den alıp x’e mi versem, tatil için nasıl ayarlama yapmalı, çocuğun okul taksiti de yaklaştı” gibi beyninizi kemiren bir sürü düşünceden kurtulmuş olacaksınız. Çünkü bunlardan zaten haberdarsınız. Yaptığınız plan doğrultusunda nereye ne kadar ödeyebileceğinizi, ödeyemeyecek olsanız bile alternatif çözüm yolu olarak hangi yolu tercih etmeniz gerektiğini biliyor olacaksınız. Kısacası; paranızı nasıl yöneteceğiniz konusunda net olmak size hem maddi hem de manevi anlamda huzur verecek. İşte tüm bu avantajları düşünmenizi ve bütçe planlaması yapmanın ne kadar gerekli olduğu sorusuna öyle cevap vermenizi öneririm.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum