Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati: Uluslararası Vergi Konusunda Fikir Birliğine Varılmalı

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada vergi ve kalkınma mesajı verdi.
Nebati: Uluslararası Vergi Konusunda Fikir Birliğine Varılmalı
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cakarta’da düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na çevrim içi katılım sağladı. G20’nin uluslararası vergi alanındaki kapsamlı gündemini desteklediklerini ifade etti.

G20’nin öncü bir platform olma görevini yerine getirmek adına teşkilatın bu konuda sorumlu ve adil bir şekilde ilerlemeye devam etmesi gerektiğini aktardı.

Nebati’nin konuşmasında dikkat çeken bir konu ekonomide dijitalleşme oldu. Uluslararası vergi konusunda, ekonominin dijitalleşmesinden kaynaklanan zorlukların çözümünde fikir birliğine varmak gerektiğini belirtti. İlke ve kurallar setinin sağlam ve net bir şekilde tasarlanmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

G20’nin Kapsayıcı Çerçevesi altındaki ilgili çalışma gruplarına gerekli teknik çalışmalar için yeterli alan sağlaması gerektiğini ifade eden Nebati, “Vergi ve kalkınma konusunda, G20 üyelerinin gelişmekte olan ülkelere kapasite geliştirme desteği ve teknik yardım sağlamaya devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu sayede, bu ülkeler yeni uluslararası vergi mimarisine zamanlıca uyum sağlayabileceklerdir.” dedi.

G20 üyeleri olarak, karbon nötr ekonomilere doğru ilerlemek için sinerji içinde hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çevre konusunda ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar üstlenmeleri gerektiğini söyleyen Nebati, sözlerine “Hukukun diğer alanlarında olduğu gibi vergi kanunlarının da kadınların güçlendirilmesine katkıda bulunması gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu