Yatırım yapmaya başla!

Mutlu Eden 5 Finansal Alışkanlık

Mutlu Eden 5 Finansal Alışkanlık

Para günümüzün en büyük ihtiyacı ve su kadar vazgeçilmez hale gelen bir finansal araç. Gelişen teknoloji, yükselen yaşam kalitesi ve gelecek kaygıları… Tüm bunların özünde para mutlaka var. Hatta öyle bir noktaya gelmiş durumdayız ki, ne kadar paramız varsa o kadar mutlu olacağımıza inanıyoruz. Türk filmlerinden sıklıkla duyduğumuz parayla saadet olmak sözleri, tıpkı o filmler gibi eskide kaldı ve şimdiki filmler genellikle zenginlik içerisinde sürülen hayatları anlatıyor.

Parasını sürekli hesaplı şekilde harcamak zorunda olan kişilerin hemen hepsi bir gün sorumsuzca para harcayabileceği günlerin hayalini kurar. Ama para öyle nankördür ki, bir gün onu sorumsuzca kullanırsanız bütün hayatınızı etkileyebilecek sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden paranızın miktarı fark etmeksizin her zaman paranızı hesaplı bir şekilde kullanmanız gerekir. Paranıza göre de sizi mutlu edecek finansal alışkanlıklar edinmeniz…

Paranız olduğu sürece kendinizi mutlu hissedecekseniz, bugün paranız varken gelecekte daha çok paranız olması için çalışın. Bunun için de hem mutlu olacağınız hem de daha çok paraya sahip olabileceğiniz finansal alışkanlıklar edinin. Bu alışkanlıkları 5 küçük başlıkla toplamak gerekirse;

Kontrol Mekanizmanızı Geliştirin!

Kontrol Mekanizmanızı GeliştirinTabi ki, kendinizi kontrol etmeden paranızı kontrol etmeniz de mümkün olmayacaktır. Hatta para kazanmak için kendinizi iyi bir şekilde tanımanız gerektiği birçok uzman tarafından söylenmektedir. Bunun nedeni ise çizeceğiniz yolu kendi özelliklerinize göre çizerseniz çok daha mutlu olacağınızdır. Kontrol etmeniz gereken özelliklerinizin başında da alışveriş tutkunuz geliyor.

Bir an mutlu olduğunuz ve daha sonra çoğunlukla mutsuz olmanıza neden olan alışverişlerden kaçının. Genellikle o an mutlu olmak için aldığınız bir ayakkabıyı belki de hiç giymeyeceksiniz. Kendinizi kandırmadan gerçekten ihtiyacınız olan alışverişleri yapın. Böylece hem paranız cebinizde kalacak, hem de gardırobunuz boşu boşuna dolmayacak.

Küçük Şeyleri Sevin!

Küçük Şeyleri SevinKüçük şeylerin insana daha büyük ve kalıcı mutluluklar vereceğini mutlaka duymuşsunuzdur. Biraz sinir bozucu gelebilir ama bu bir gerçektir. Kocaman bir eve sahip olmak yerine daha küçük ama kendinize ait olan, o kocaman eve sahip olmak için çekeceğiniz parasal sıkıntılara gerek kalmadan, ailenizle birlikte kocaman bir dünyayı içinde barındıran bir eve sahip olmak sizi daha mutlu edecektir. Aynı şekilde sevdiklerinizi mutlu etmek için onlara pahalı hediyeler almak yerine kendi uğraşınızla tasarladığınız bir hediye daha kalıcı izler bırakacaktır.

Evcimen Olun!

Evcimen OlunEvcimen olmak genellikle asosyallikle birbirine karıştırılır. Ama evcimen olmak tamamen evinizi, evde vakit geçirmeyi sevmenizle alakalıdır. Dışarıda içerek dünyanın parasını vereceğiniz A marka kahve yerine, evde dostlarınızla içeceğiniz bir kahve daha samimi muhabbetleri doğuracaktır. Sürekli sinemaya gitmek yerine ayaklarınızı uzatarak evinizin konforunda film izleyebilirsiniz. Ayrıca evinizi dışarıya tercih etmenize neden olacak değişiklikler yapabilirsiniz. Elbette bunları eşyalarınızı yenileri ile değiştirerek yapmak zorunda değilsiniz. Evinizdeki eşyalara sizi yansıtacak dokunuşlar yaparak hem paranızı harcamamış olursunuz hem de sizi daha çok mutlu edecek, sizi anlatan izleri evinize taşırsınız.

Yeni Keşifler Yapın!

Yeni Keşifler YapınBirçok uzman yeni keşiflerin sürekli insanları daha mutlu ettiğini savunmaktadır. Canınız sıkkın olduğunda alışveriş yapmak yerine yeni bir müziği keşfetmek, yeni bir kitaba başlamak, yeni bilgiler edinmek veya yeni bir hobi edinmek sizi daha kalıcı bir mutluluk verecektir. Aynı zamanda yeni keşifler, ufkunuzun genişlemesine de faydalı olacaktır.

 

Ödüller Herkesi Mutlu Eder!

Ödülleri Herkes SeverAnlık harcamalarla kalıcı bir şekilde mutlu olmanın pek mümkün olmadığını anlatmaya çalıştık. Anlık mutluluk için harcama yapmak yerine birikim yaparak uzun süreli bir tatile çıkmak, bir ülke keşfetmez size daha unutulmaz mutluluklar yaşatacaktır. Anlık harcamalarınızdan kurtulmanın ödülü olarak unutulmaz bir tatile çıkabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın. Bu şekilde hem paranızı daha doğru şekilde kullanmış olacaksınız hem de paranızın tadını daha iyi çıkartacaksınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum