Yatırım yapmaya başla!

Minneapolis FED’den Kashkari Ekonomik Veriler Dolayısıyla Diğer Bir Faiz İndirimini Destekleyecek

Minneapolis FED Başkanı Kashkari, ABD'deki ekonomik verilerde bir iyileşme olmaması halinde bir diğer faiz indirimine onay vereceğini belirtti.
Minneapolis FED’den Kashkari Ekonomik Veriler Dolayısıyla Diğer Bir Faiz İndirimini Destekleyecek

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Minneapolis Başkanı Neel Kashkari, Wall Street Journal’a konuştu. ABD’de ekonomik verilerin iyi gelmediğine işaret eden Kashkari, eğer durum bu şekilde devam ederse gelecek bir faiz indirimine onay vereceğini açıkladı.

Önceki konuşmasında da ABD’nin ekonomik desteğe ihtiyaç duyduğunu açıklayan Kashkari, kaç tane daha faiz indirimi yapılması gerektiğine şüpheci yaklaşmıştı. Bankanın bu yılki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy kullanma hakkı bulunmayan Kashkari, 25 baz puanlık bir faiz indirimini destekleyeceğini açıkça ifade etti.

ABD’deki verilerin şu durumda iyi olmadığı değerlendirmesini yapan Kashkari, buna rağmen ciddi finansal riskler görmediğini söyledi.

ABD Verileri İyi DeğilABD ekonomisini değerlendirirken, baz senaryosunun büyüme olduğunu, resesyon riski öngörmediğini fakat ekonomiyi tehdit eden aşağı yönlü risklerin hala etkilerini sürdürdüğünü açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde FED Başkanı Jerome Powell, FED’in bilançosunun büyütmeye odaklanacağını ve tekrardan Hazine bonosu alımları yapılacağını açıklamıştı.

Kashkari bankanın bilançosunu genişletmeye yönelme fikrini desteklediğini belirtirken, bunun bir teşvik niteliği taşımadığını özellikle belirtti.

Banka Bilançosunu Genişletmeye Yöneldiİstihdam piyasasının güçlendirilmesi gerektiğini savunan ve bunu desteklemek için gevşek para politikasına destek vereceğini söyleyen Kashkari, Eylül ayına ilişkin istihdam verilerine yönelik doğrudan bir değerlendirmede bulunmayarak sıkı bir istihdam piyasasının oldukça faydalı olduğunu belirtti.

Ardından istihdam piyasasının güçlenmesi ve sıkılaşmasında para politikasının önemli bir rolü olduğunu vurguladı. Ayrıca Kashkari, daha önce kaydettiği açıklamalarının birinde, FED’in daha fazla faiz indirimi uygulamasının çok sayıda çalışana istihdam sağlayacağını ve ücretlerin yukarı yönlü seyretmesine katkı sağlayacağını öne sürmüştü.

FOMC toplantılarında 2020 yılında oy kullanma hakkı kazanacak olan Kashkari, bankanın en fazla güvercin tutum takınan üyelerinden biri olarak biliniyor. Şu sıralar ülke ekonomisinin durumundan endişe duyan Minneapolis FED Başkanı ekonomiyi destekleyici yönde adımlar atılması gerektiğini savunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum